Jim Stanford

Jim Stanford

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
246
Gösterim
Adı:
Jim Stanford
Unvan:
Kanadalı Ekonomist, Yazar
Doğum:
1961
Ekonomik sistemler gelip geçicidirler. Hiçbir ekonomik sistem sonsuza kadar sürmez. Kapitalizm de elbette sonsuza kadar sürmeyecektir.
İktisat öğrenmenin amacı, iktisadi sorunların hazır cevaplarını elde etmek değildir; iktisatçılar tarafından kandırılmamayı öğrenmektir.
Makineleşmenin sağladığı yararın önemli bir bölümünü kitlesel tüketim artışını desteklemekte kullanan ekonomiler, toplumsal ve siyasal olarak daha istikrarlı olma eğilimindedir.
Jim Stanford
Sayfa 83 - Yordam Kitap
Yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve bunları kullanmak için ihtiyaç duyulan maddi sermayenin (yani aletlerin) birikimi, insan uygarlığının son iki yüzyılında meydana gelen çarpıcı ekonomik değişikliklerin arkasındaki egemen kuvvetler olmuştur.
Jim Stanford
Sayfa 84 - Yordam Kitap
Kapitalizm öncesi toplumlarda, şu ya da bu biçimde insanların çoğu kendisi için çalışırdı. İnsanlar başka birisi için çalıştığı zaman, bu ilişki (sorumluluk duygusu ya da kaba kuvvetin gücü gibi) parasal ödeme dışında başka bir şeye dayanırdı. Üretimin çoğu, kâr amacıyla değil, kişinin, toplumun ya da devletin doğrudan ihtiyaçlarını ya da arzularını karşılamak için yapılırdı.
Tükecilerin zihninde farklı gözüken bir ürüne sahip olmanın, en önemli rekabetçi kâr kaynağı olduğunu hatırlayın. Şirketler, bu farklılaştırmayı sağlamak için savurgan, yararsız, hatta yıkıcı yollara başvururlar: yoğun (ve genellikle yanıltıcı) reklamlar, (ürünleri "olduğundan daha büyük" göstermek için) aşırı ambalajlama ve ürünlerin suni bir şekilde çabuk eskimesi (yani ürünlerin, bilinçli olarak vaktinden önce yıpranacak ya da kullanılmaz hale gelecek şekilde tasarlanması).
Jim Stanford
Sayfa 139 - Yordam Kitap
Kolay anlaşılır bir dili ve karmaşık olmayan bir anlatım biçimi olan bir kitaptı. İktisat mezunu olarak yeni şeyler öğrendim diyemem ancak bildiğim şeyleri hatırlamakta ve eksik/zayıf yerleri oturtmakta faydalıydı. Kapitalizm eleştirilerine gerçekten hak veriyorum gerçekten berbat bir düzen ancak alternatif olarak sosyalizm sunmak pek hoşuma gitmedi. Devletin mülkiyete müdahalesindense kapitalist firmalara rakip devlet belki daha akıllıca olabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Stanford
Unvan:
Kanadalı Ekonomist, Yazar
Doğum:
1961

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.