Jim Stanford

Jim Stanford

Yazar
7.3/10
4 Kişi
·
7
Okunma
·
1
Beğeni
·
317
Gösterim
Adı:
Jim Stanford
Unvan:
Kanadalı Ekonomist, Yazar
Doğum:
1961
Kapitalizmin en göze batan başarısızlıklarından biri yoksulluğun (sıklıkla sefalete varacak ölçüde aşırı yoksulluğun) yaygın olarak varlığını sürdürmesidir.
Her yıl, (milyonlarca yetişkinin yanı sıra) beş yaşından küçük en az 10 milyon çocuk, önlenmesi mümkün hastalıklar ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybediyor.
Ekonomik sistemler gelip geçicidirler. Hiçbir ekonomik sistem sonsuza kadar sürmez. Kapitalizm de elbette sonsuza kadar sürmeyecektir.
Daha önce de gördüğümüz gibi "ekonomi" basitçe ihtiyacımız olan ve istediğimiz şeyleri üretmek için insanların çalıştığı yerdir. Bu çalışmayı örgütlemenin farklı yolları vardır. Kapitalizm bunlardan sadece biridir.
Kapitalizm hakkında konuşmak bile sizin bir tür tehlikeli radikal olarak görünmenize yol açabiliyor. Ancak, kapitalist bir ekonomide yaşıyoruz ve adını da koymalıyız. Daha da önemlisi neyle uğraştığımızı anlamalıyız.
340 syf.
·9 günde·Beğendi·6/10
Kolay anlaşılır bir dili ve karmaşık olmayan bir anlatım biçimi olan bir kitaptı. İktisat mezunu olarak yeni şeyler öğrendim diyemem ancak bildiğim şeyleri hatırlamakta ve eksik/zayıf yerleri oturtmakta faydalıydı. Kapitalizm eleştirilerine gerçekten hak veriyorum gerçekten berbat bir düzen ancak alternatif olarak sosyalizm sunmak pek hoşuma gitmedi. Devletin mülkiyete müdahalesindense kapitalist firmalara rakip devlet belki daha akıllıca olabilir.
340 syf.
·Puan vermedi
Hayal kırıklığı. İktisatın ve kapitalizmin sömürüsünü gerçekten anlamamızı sağlayacak ilk ders, para ve banka sisteminin nasıl çalıştığıdır. İşte bu kitabın çuvalladığı konu bu. Para yaratım süreci, merkez bankası sistemi, devlet borçlanması, Petro-dolar döngüsü gibi konuların üzerinden atlayarak sömürüyü anlamak olanaklı değil. Bu kitap ile sömürünün ancak bir bölümünü anlayabilirsiniz. O da görece küçük parçasıdır. Sömürüyü herkesin anlayacağı biçimde ama doğru düzgün, etraflıca ama özetçe anlatan, eşe dosta okutabileceğim bir kitap arayışım sürüyor. Sömürünün kendisini değil ama neye mal olduğu/olacağını en iyi anlatan kitap ise Chris Martenson'un The Crash Course kitabıdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Stanford
Unvan:
Kanadalı Ekonomist, Yazar
Doğum:
1961

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.