John Gottman

John Gottman

Yazar
8.7/10
12 Kişi
·
31
Okunma
·
4
Beğeni
·
860
Gösterim
Adı:
John Gottman
Unvan:
Amerikalı Yazar, Öğretim Üyesi
Doğum:
26 Nisan 1942 Dominik Cumhuriyeti
Günümüz babalarının büyük bölümü, evlilik bağının kurulmadığı hallerde çocuğun sorumluluğunu olduğu gibi üzerinden atmaktadır. Anne ile babanın ilişkisi istikrarlı değilse, baba , çocuğa maddi destek vermekten de, duygusal destek vermekten de uzak kalır.
Yaşam insanı değiştirir, bu nedenle ikiniz de beş, on ya da elli yıl önce evlilik yemini eden kişinin aynısı olamazsınız.
Süt veren her annenin söyleyebileceği gibi, ürettiğiniz süt miktarı kendinizi gevşemiş hissetmenizle, gevşeme hissi ise beyindeki oksitosin hormonunun serbest bırakılmasıyla ilintilidir.Bu nedenle doğal ayıklama, gerginleştikten sonra kendini çabucak yatışrırıp sakinleşebilen kadınları kayırır.Kadının sakin kalma yeteneği, çocuklarının aldığı besin milktarını yükselterek hayatta kalma şansını artırabilir.Erkeklere yönelik doğal ayıklama ise bunun karşıtı olan tepkiyi ödüllendirir.Bu ilk işbirlikçi avcılarda, uyanık kalmak son derece yaşamsal bir beceriydi.Dolayısıyla adrenalini çabucak tetiklenen ve o kadar kolay sakinleşmeyen erkeklerin hayatta kalma ve çoğalma olasılığı daha yüksekti.
Artık bir ilişkiyi canlandırmanın ya da boşanmayı engellemenin anahtarının, anlaşmazlıkları halletme biçimimizde değil, kavga etmediğimiz sırada birbirimize davranış biçiminizde yattığını biliyorum.
Çiftler çoğunlukla evlilikleri konusunda yardım aramaya, başları çoktan belaya girdikten sonra başlarlar.
256 syf.
·Puan vermedi
John Gottman kitabında diğer kitabında olduğu gibi Gottman Enstitüsü’nde aile yaşamına dair yaptığı araştırmalardan yola çıkarak vardığı bilimsel verilerle çocukların duygularına rehberlik etmenin önemini anlatıyor. Okuduğum tüm kült ebeveynlik kitaplarının söylediği “çocuğun duygularını kabul etme gerekliliği” bu kitabın da ana konusu. Buna bir de özel bir isim verilmiş “Duygu Koçluğu”. Çocukların olumsuz duygularını kabul etme konusunda zorlanan tüm ebeveynler olarak tekrar tekrar bu minvalde kitaplar okumak pratiğe dönüştürmek için de önemli bir fırsat veriyor. Ben artık Duru ağladığında ağlamasını kesmek için dikkat dağıtma gibi yöntemleri kullanmak yerine ona bu duygusunda eşlik edip tanımlamasına yardım edebiliyorum. Halbuki bebekken ağlamasından çok çok korkuyordum. Ama okudukça gördüm ki bu korku kendi çocukluğumda duygularım kabul görmediği için bir tetiklenmeyle birlikte var oluyor. Üzülmesine, öfkelenmesine izin verilmeyen çocuklar olarak kendi çocuklarımıza bu konuda empatiyle yaklaşmamız için uzun bir içsel yolculuktan geçmemiz gerekiyor. Önce kendi duygularımızı tanımlamak, kabul etmek, çocuklarımızınkini kabul etmemiz için ön şart. Tekrar kitaba dönmek gerekirse besleyiciliği yüksek bir kitaptı benim için. 5.bölümdeki EVLİLİK, BOŞANMA VE ÇOCUĞUN DUYGUSAL SAĞLIĞI bölümü ile ilgili not çıkarmadım ama bu konuda kaynak arayan ebeveynler için dolu dolu anlatılmış. Kitapta en sevdiğim kısımlardan biri de BABANIN KRİTİK ROLÜ isimli bölüm. Babanın çocuk üzerindeki etkisi yine bilimsel verilerle açıklanmış. Son bölümdeyse Duygu Koçluğunun farklı yaşlarda nasıl uygulanabileceği örneklerle anlatılmış.
262 syf.
·Puan vermedi
Evlilikle ilgili kişisel gelişim kitabı arıyorsanız yüzlerce kez tavsiye ederim. Empati kurun blabla gibi basmakalıp düşünceler yok bu kitapta. Tavsiye üzerine aldım, canım kitaptan ne öğrenebilirim ki diye okuyordum, gördüm ki kitap bilimsel çalışmalara dayanıyor. Yüzlerce çift üzerinde senelerce yapılan deney sonuçları paylaşılmış. Çok çabuk bitti, katkısı da oldu. Tavsiye ederim.
262 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
tavsiye üzerine alıp okuduğum ve muhtemelen alanındaki en iyi eserlerden birisi.
yazar tecrübeli ve konuya hakim. sadece anlatıp geçmekten ziyade içerisindeki testler ile sizi de düzeltmeye azmediyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Gottman
Unvan:
Amerikalı Yazar, Öğretim Üyesi
Doğum:
26 Nisan 1942 Dominik Cumhuriyeti

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 68 okur okuyacak.