John Gray

John Gray

Yazar
7.8/10
103 Kişi
·
331
Okunma
·
18
Beğeni
·
2.504
Gösterim
Adı:
John Gray
Unvan:
Amerikalı İlişki Danışmanı, Öğretim Görevlisi ve Yazar
Doğum:
Houston, Teksas, Amerika Birleşik Devletleri, 28 Aralık 1951
John Gray (28 Aralık 1951 doğumlu) Amerikalı bir ilişki danışmanı, öğretim görevlisi ve yazar.

1992'de ''Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten'' kitabını yayınladı. Uzun süre en çok satan kitap oldu ve müteakip tüm kitap ve kariyer etkinliklerinin ana temasını oluşturdu. Kitapları milyonlarca kopya sattı.

1969 yılında Gray, Transandantal Meditasyon dersine katıldı ve daha sonra Maharishi Mahesh Yogi'yle 9 yıl boyunca beraber oldu ve asistanlık yaptı.
Kadın inişe geçtiğinde ihtiyacı olan en son şey, birinin ona neden moralinin bozuk olmaması gerektiğini söylemesidir.

Kadının aradığı yanında olacak, onu dinleyecek ve anlayış gösterecek biridir.
"Erkek sustuğunda, kadının aklına en kötü şeyleri getirmesi doğaldır, çünkü kadınlar ancak söyleyecekleri şeyler karşı tarafı inciteceğinde ya da biriyle konuşmak istemediklerinde veya karşılarındakine artık güvenmeyip ilişkilerini kesmek istefiklerinde susarlar. Bu yüzden erkek birdenbire sessizleştiğinde kadının endişelenmesine şaşmamak gerekir! "
Öğrenci hazır olduğunda öğretmen çıkagelir. Soru sorulduğunda yanıt duyulur. Almaya gerçek anlamda hazır olduğumuzda, ihtiyaç duyduğumuz şey karşımıza çıkacaktır.
Erkek öfkelenmeden ve sinirlenmeden bir kadının duygularını dinleyebildiğinde ona harika bir armağan vermiş olur.
Erkekler kendilerine ihtiyaç duyuldugunda güclenip harekete geçerlerken, kadınlar sevildiklerini hissettiklerinde harekete gecip güclenirler.
"Çözüm eşlerimizi suçlamak değil; anlayış, güven ve şefkat gösterip onları kabullenmek ve destek olmaktır."
John Gray
Sayfa 57 - Suçlamaktan Vazgeçmek
Sınırlara uyma deneyimi erkeği daha çok vermeye özendirir.
Sınırlar koymayı başaran kadın giderek rahatlamayı ve daha fazla almayı öğrenir.
Ne kadar uzun zaman oldu yorum yapmayalı bilmiyorum. Onun için eğer bir kusurum olursa affola :)

Kitap bir kişisel gelişim kitabı evet. Okurken bir şeyin farkına vardım: eskiden kişisel gelişim kitapları benim için boş zamanlarda çerezlik gibiydiler. Onlara ihtiyaç duymazdım. Çünkü kendim de bilmeden egomu o kadar tatmin etmiştim ki, 'benim kimsenin önerisine ihtiyacım yok havalarındaydım' adeta.
Bu kişisel özgüvenimin üzerinden çok sular aktı. Öyle bir hale büründüm ki eskiden takındığım güçlü görünme kabuğum yavaş yavaş saydamlaştı. Kitaplardan uzaklaşmam da bu kabuğun kaybolmasında en büyük etkenlerden biri. 8 aydan fazla sürede elime tek kitap bile alamadım. İçimden gelmedi. Şimdiyse okumak için elime aldığım kitaplar kişisel gelişim kitapları. Ne büyük ironi :) Demek ki kendimi kaybettim ben. Bulmak için içimdeki o aciz insanı yeniden eski haline döndermem gerek..

Gelgelelim kitap hoşuma gitmedi değil. Hep söylerim bize bir adımı atmağı öğreten her kitap güzeldir. Okurken farkında olmadığım pek çok şeyi keşfettim. Misal:
* iki cinsin de düşünce tarzlarının ne kadar farklı olduklarının,
*sevgi sadece dilde olmaz. Sizin için homurdanarak bir şey yapıyorsa bile bu sizi sevdiğinin kanıtıdır :))
*(en işime yarayan) erkeklerin mağaralarının olduğu. Eğer o mağaraya girmişse bize daha anlayışlı olmak düşer. Bu kitaptan önce mağaradan çekip çıkarmaya çalışmanın iyi fikir olduğunu düşünürdüm (oysa ki deneyimle sabittir ki iyi fikir değildi). Sakinleşmesini beklemek, dönerken de bunun için onu suçlamamak gerekir :)
*bizim çoğu korkularımız, güvensizliğimiz, sevilmediğimizi sanmamız, çırpınışlarımız, her şeyden kavga çıkarmağımız, kuşkularımız ve s. bunların sebebi aslında çocukluğumuzda yaşadığımız hayal kırıklığı, terkedilmişlik hissi ya da yalnız başına kendini geliştirmek ile ilgili. Bu yüzdendir ki, sevgisini gördüğümüz insana sımsıkı sarılmak ister, biraz ilgisiz davranınca da hemen geri teper kavga çıkarırız (tecrübede sabittir)
*sevgiye boğmanın hiç de iyi fikir olmadığı: kadınların bence en büyük yanılgısı. 'çok ilgiye boğarsam daha çok sever' oysa ki olay tam tersidir. Sıkmadan, boğmadan, rahat bırakılarak sevilmek en güzelidir :)

Bunun gibi daha aklıma gelen gelmeyen bir sürü konu başlık olarak ayrı ayrı işlenmiş. İhtiyacı olan olmayan her insan okuyabilir. Kendinize tek bir bilgi bile katsanız yararınızadır :)

PS: ben okurken insanın biri 'okuma bunu hepsi safsata' dese de yılmadan okudum. Bilmiyor ki, piskopat hallerim gittiyse beni 'akıllandırdığı' için değil, bu kitap sayesinde daha kapsamalı düşündüğüm içindir :D

Uzatmayayım okuyun efendim :)
Bu kitaptan önce özel günleri eşim niye hatırlamıyor,neden böyle davranıyor vb.kaprislerim olurdu.Bu kitaptan sonra bitti.Kitapta anlatılan iki cümleyle özetlenebilir aslında:Kadın ve erkek iki ayrı gezegenden gelmiş,gerçekten olaylara çok farklı bakan,birbirini anlaması mümkün olmayan canlı türleridir.Bu nedenle eşinizin sizin gibi düşünmesini,sizi anlamasını beklemeyin,ne istiyorsanız lafı dolandırmadan söyleyin...
Ben de öyle yapıyorum ve mutluyum.Doğum günüm gelmeden önce eşime hatırlatıyorum,hatta alacağı hediyeler için ona seçenekler sunuyorum.En azından sevmediğim ,kullanmayacağım bir hediye gelmesini baştan önlüyorum.Çok öfkelensem ,kırılsam bile içimden geçenleri bazen bağırarak bazen sakince ama dosdoğru ve asla kötü kelime kullanmadan söylüyorum.İnanın ne eşlerin ne de çocukların kullanma kılavuzu olmuyor ama bu kitabı evlenmiş ya da evlenecek her çifte öneririm.Yakın zamanda bunu destekleyecek bir kitap da Elma Yayınevi'nden "Kadın Beyni Erkek Beyni" adında çıktı.Serkan İsmailoğlu'nun bu kitabı biraz daha eğlenceli.
Kadın ve erkek arasındaki farklılıklar,düşünce yapılarındaki farklılıklar çok güzel anlatılıyor. Eşimizi daha iyi anlamamız için güzel bir çalışma.. Seneler önce arkadaşımın annesinin tavsiyesi ile alıp, okuduğum kitap..Bir evlilikte erkeğin ve kadının huzur bulması için, birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri için özellikle çiftlerin okuması gereken bir kitap...
Yıllar önce okumuştum o zamanlar erkek bir figür olarak gözümde çok başka yerlerdeydi. Ancak aradan geçen yılların ardından erkeklerin hele ki bu milletin erkeklerinin marstan falan gelmesi mümkün değil. Erkekler anca mağaradan falan gelmiş olabilir. Kadınların hepsinin de venüsten geldiği söylenemez. Toplumun gerçeklerinden uzak yüzeysel ve çok ütopik bir kitap. Okumamış ve okumayı düşünenlere tavsiye etmem. Hele genç bir kızsanız okuyup da erkek milletini gözünüzde bir şovalye gibi resmetme gafletine düşünmeyin. Karşılaşacağınız erkeklerin %90'ı sizi kadın olduğunuza bin pişman edecek ilkel yaratıklardır.
2000li yılların başında kadın erkek ilişkileriyle ilgili yazılan ilk kitaplarından çok popülerdi benim dönemimde .Hayatımda çığır açtı mı hayır ama içinde sosyoloji, sosyal psikolojiyle ilgili donelerinden dolayı bu alana ilgi duymamdaki ilk sebeplerden biri okuyun muzipçe gülün çok ciddiye almayın
digital okumaya çalıştığım icin okuyamiyorum. bu sebepten de yarim bıraktim. ama en kısa zamanda kitabı alıp okuyup bitireceğim. Okudugum kadarıyla guzel farkındalıklar yaratabilecek bir kitap. tamamini okudugumda genel bir inceleme yazarım.
Gerçekten marstan miyiz bilmiyorum ama okudukça kendimi bazı konularda daha iyi tanidigimi söyleyebilirim . Kendini tanımak adına yavaş yavaş okunabilecek bir eser. İçindeki ipuçları daha güzel bir ilişki için kullanılip hayatı daha nitelikli yaşamanıza olanak sağlayabilir . Herkese iyi okumalar ...
Yıllar önce okuduğum bir kitap. O zamanlar ayrıntıları anlamasamda, yıllar sonra doğru tespitlerin yapıldığını yaşayarak görüyorsunuz. Anlatımı ve okuması zevkli bir kitap.
Erkek ve kadınların farklılıkları vurgulanmış ve iki farklı cinsin birbirleriyle iletisimi nasıl olmalıdır konusu ele alınmıştır .Beklediğim gibi çıkmadı açıkçası bazı şeyleri sürekli tekrarlamış ama yinede okumaya değer bilmediğim bir çok şeyi öğrenmiş oldum .
Bu kitabı okuduktan sonra erkeklerin ve kadınların kendi cinsiyet özelliklerinden gelen davranış şekillerini ve düşünce tarzlarını gayet net şekilde anlamıştım.Bu karşı cinsten gereksiz beklentinizi düşürüyor ve saçma tartışmaların da önüne geçiyor bence

Yazarın biyografisi

Adı:
John Gray
Unvan:
Amerikalı İlişki Danışmanı, Öğretim Görevlisi ve Yazar
Doğum:
Houston, Teksas, Amerika Birleşik Devletleri, 28 Aralık 1951
John Gray (28 Aralık 1951 doğumlu) Amerikalı bir ilişki danışmanı, öğretim görevlisi ve yazar.

1992'de ''Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten'' kitabını yayınladı. Uzun süre en çok satan kitap oldu ve müteakip tüm kitap ve kariyer etkinliklerinin ana temasını oluşturdu. Kitapları milyonlarca kopya sattı.

1969 yılında Gray, Transandantal Meditasyon dersine katıldı ve daha sonra Maharishi Mahesh Yogi'yle 9 yıl boyunca beraber oldu ve asistanlık yaptı.

Yazar istatistikleri

  • 18 okur beğendi.
  • 331 okur okudu.
  • 23 okur okuyor.
  • 190 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.