Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten

·
Okunma
·
Beğeni
·
16,5bin
Gösterim
Adı:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Baskı tarihi:
Aralık 1996
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754055764
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Men Are From Mars Women Are From Venüs
Çeviri:
Gülden Şen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Kişilər Marsdan, Qadınlar Veneradandır
Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten karşı cinsle iletişiminizi geliştirecek ve ilişkilerinizden elde etmek istediklernizi sağlayacak pratik bir rehberdir...Karşı cinsle doyurucu ilişkiler kurmak isteyen herkes bu kitabı okumalı.
(Arka Kapak)
285 syf.
·8/10
Severek okuduğum bir kitap.
Zaman zaman aynı konu hakkında dönüp duruyor. Bolca misal verdiği için, hep aynı şeyi okuyormuşuz hissine kapılabiliyoruz. Onun dışında epey bilgi edindim.
Tatbik edebilir miyim onu bilemem :).

Henüz melekler kadar cici, masum olamadım ama, çabalıyorum diyelim :))

Yazar burada erkek ve kadınları farklı gezegenlerden geldiğini düşünmemizi istiyor, kitabın isminden de anlaşıldığı üzere.
Bu sayede aramızdaki farkları daha iyi kavrayabiliyoruz.
Misal bir mesele karşısında aynı tepki vermediğini görüyorsunuz. İçinizden "Ama o Marslııı" deyip anlayışlı olabilirsiniz.
Ya da tam tersi "Venüslü!"
Ama itiraf ediyorum ki erkeklerin Mars'tan geldiğini düşünmek daha çok hoşuma gidiyor.

Keyifli ve fazlaca bilgi veren bir kitap.
Saygılar..
285 syf.
·Beğendi·8/10
Ne kadar uzun zaman oldu yorum yapmayalı bilmiyorum. Onun için eğer bir kusurum olursa affola :)

Kitap bir kişisel gelişim kitabı evet. Okurken bir şeyin farkına vardım: eskiden kişisel gelişim kitapları benim için boş zamanlarda çerezlik gibiydiler. Onlara ihtiyaç duymazdım. Çünkü kendim de bilmeden egomu o kadar tatmin etmiştim ki, 'benim kimsenin önerisine ihtiyacım yok havalarındaydım' adeta.
Bu kişisel özgüvenimin üzerinden çok sular aktı. Öyle bir hale büründüm ki eskiden takındığım güçlü görünme kabuğum yavaş yavaş saydamlaştı. Kitaplardan uzaklaşmam da bu kabuğun kaybolmasında en büyük etkenlerden biri. 8 aydan fazla sürede elime tek kitap bile alamadım. İçimden gelmedi. Şimdiyse okumak için elime aldığım kitaplar kişisel gelişim kitapları. Ne büyük ironi :) Demek ki kendimi kaybettim ben. Bulmak için içimdeki o aciz insanı yeniden eski haline döndermem gerek..

Gelgelelim kitap hoşuma gitmedi değil. Hep söylerim bize bir adımı atmağı öğreten her kitap güzeldir. Okurken farkında olmadığım pek çok şeyi keşfettim. Misal:
* iki cinsin de düşünce tarzlarının ne kadar farklı olduklarının,
*sevgi sadece dilde olmaz. Sizin için homurdanarak bir şey yapıyorsa bile bu sizi sevdiğinin kanıtıdır :))
*(en işime yarayan) erkeklerin mağaralarının olduğu. Eğer o mağaraya girmişse bize daha anlayışlı olmak düşer. Bu kitaptan önce mağaradan çekip çıkarmaya çalışmanın iyi fikir olduğunu düşünürdüm (oysa ki deneyimle sabittir ki iyi fikir değildi). Sakinleşmesini beklemek, dönerken de bunun için onu suçlamamak gerekir :)
*bizim çoğu korkularımız, güvensizliğimiz, sevilmediğimizi sanmamız, çırpınışlarımız, her şeyden kavga çıkarmağımız, kuşkularımız ve s. bunların sebebi aslında çocukluğumuzda yaşadığımız hayal kırıklığı, terkedilmişlik hissi ya da yalnız başına kendini geliştirmek ile ilgili. Bu yüzdendir ki, sevgisini gördüğümüz insana sımsıkı sarılmak ister, biraz ilgisiz davranınca da hemen geri teper kavga çıkarırız (tecrübede sabittir)
*sevgiye boğmanın hiç de iyi fikir olmadığı: kadınların bence en büyük yanılgısı. 'çok ilgiye boğarsam daha çok sever' oysa ki olay tam tersidir. Sıkmadan, boğmadan, rahat bırakılarak sevilmek en güzelidir :)

Bunun gibi daha aklıma gelen gelmeyen bir sürü konu başlık olarak ayrı ayrı işlenmiş. İhtiyacı olan olmayan her insan okuyabilir. Kendinize tek bir bilgi bile katsanız yararınızadır :)

PS: ben okurken insanın biri 'okuma bunu hepsi safsata' dese de yılmadan okudum. Bilmiyor ki, piskopat hallerim gittiyse beni 'akıllandırdığı' için değil, bu kitap sayesinde daha kapsamalı düşündüğüm içindir :D

Uzatmayayım okuyun efendim :)
285 syf.
·9/10
Henüz ilk incelemem olacağı için, güzel ve hafif bir kitapla başlamak istedim. Zira, okuduğumuz her bir kitabın ve yazarın bizlere katkısı büyüktür.
   Yazar burada, kendi yaşam tecrübesi, gözlem ve araştırmaları ile birlikte, erkeğin ve kadının doğasını, bize en açık ve anlaşılır haliye anlatmaya çalışmış. Büyük bir incelikle hayat arkadaşını anlamaya çalışmış ve bu sayede evliliğinden keyif almaya başlamış. Çevresindeki insanların ilişkilerini iyileştirme konusunda etkili sonuçlar elde etmiş, seminerler vermeye başlayarak, insanların birbirlerini anlamalarına ve evliliklerini kurtarmalarına vesile olmuş. Okuduğunuzda anlayacağınız üzere, ciddi bir titizlikle yazılmış ve araştırdığıma göre oldukça rağbet görmüş bir kitap.
   Okumaya karar vermeden önce içeriğini merak edenler için 'Tartışmadan Kaçınmanın Yolları, Destek İstemenin ve Almanın Yolları, Farklı Duygusal İhtiyaçlarımızı Keşfetmek, Akıllı Erkekler ve Kadınlar' gibi daha birçok konu, akışa uygun başlıklar altında ayrıntılı bir şekilde incelenmiş. Okuyacağınız her bir bilgi, tatmin edici nitelikte olmakla birlikte, okurken size keyif verecek ve bir deneyim önizlenimi sunacak. Ayrıca kitabın birçok sayfasında yer verilen 'Venüsçe/Marsça Sözlük' içerikleri ile birlikte, karşı cinsin söylediği ile asıl söylemek istediği arasındaki farkları anlayacaksınız. Yanlış cümleler kurup ilişkiyi çıkmaza sürüklemek yerine, doğru cümle kurma sanatını öğrenerek, aslında işlerin nasıl da kolayca yoluna girebileceğini göreceksiniz. Kısacası bu kitap, her erkeğin ve kadının, mutlaka okuması gereken kitaplar arasında bulunmalı.
 
  "Erkeklerin Mars'tan, kadınların Venüs'ten geldiklerini hayal edin. Yıllar önce bir gün, Marslılar teleskoplarından bakarak Venüslüleri keşfettiler. Venüslüleri şöyle bir görmek bile, içlerinde daha önce hiç bilmedikleri duygular uyandırdı. Aşık olup çabucak uzay gemileri yaptılar ve Venüs'e uçtular. Venüslüler, Marslıları çok iyi karşıladılar. Onlar da içgüdüsel olarak bu günün geleceğini biliyorlardı. Yüreklerini daha önceden hiç tanımadıkları bir sevgiye açtılar.
   Venüslülerle Marslılar arasındaki aşk sihirli bir aşktı. Birlikte olmaktan, birlikte birşeyler yapmaktan ve paylaşmaktan zevk alıyorlardı. Ayrı dünyalardan olsalar da, bu farklılıklarını seviyorlardı. Aylar boyu birbirlerini tanıdılar; farklı gereksinimlerini, tercihlerini, davranış biçimlerini inceleyip takdir ettiler. Yıllar boyu sevgi ve huzur içinde birarada yaşadılar. Sonra birlikte dünyaya uçmaya karar verdiler.
   İlk başlarda her şey çok güzeldi. Ancak, dünya atmosferi yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı ve bir sabah herkes çok garip bir bellek kaybıyla uyandı."

   Kitaba başlarken bu küçük hikayeye yer verilmesi, aslında kitabın içeriğini bütünüyle anlamamızı sağlayacak olan bir temeli oluşturmuş. İçtenlikle tavsiye ettiğim, okurken sıkılmayacağınız faydalı bir kitap. Umarım keyif alarak okuduğunuz bir inceleme olmuştur.

Saygılarımla...
285 syf.
·46 günde·10/10
Okuduğum en güzel kitaplardan
yazarın tecrübe ve Araştırmalarına dayalı bilgileri bizimle çok açık bir anltımla kaleme dökmüş.
Gerçekten çok farklı varlıklarız tekrardan örneklerle anlamış oldum kitapta kadın ve erkeklerin cümleleri nasıl farklı oluşundan neler anlatmak isteyip neler beklediğine ve bunların sebepleri anlatılıyor.
Öyle sıkıcı bilimsel bilgilerle dolu bir kitap değil.Keyifle okuyup notlar alacağınız, aaa bunun sebebi buymuş, demek bana bunu anlatmak istiyormuş yada bu davranışın sebebi buymuş tarzında düşüncelerle keyifle okunacak bir kitap
285 syf.
·4 günde·7/10
Okudukça şunu anladım, evet gerçekten çok farklıyız. Kadınların alemi başka bizlerin ki bambaska.. Yazar burayı ustaca betimlemiş ve girişi oradan yapmış ; "erkekler mars'tan kadınlar venüsden" aynen.
Mars ve venus muhabbetinden yola çıkarak çok önemli konulara değinmiş. Kriz anında bunlar yapılabilir mi? Sanmıyorum zira bunu yapabilmek için bile iki akıllı başlı insana ihtiyaç var. Yani kadın akıllı adam mal. Kadın istediği kadar bu metodları uygulasın erkek anlamadığı sürece kriz iyice büyür. Tam tersi içinde geçerli erkek bu metodları uygulasa ama kadın aşırı duygusal aşırı naif ve inatsa burda da kriz büyür. Sonuç olarak şuraya geliyorum akıllı başlı insanların ilişkileri su akar yatağını bulur misali bir şekilde yolunu bulur. Şuda var olmuyorsa, çıkış yoksa, tünelin ucunda ışık ve geleceğe dâir bir umut yoksa metodlar ayrılığı geciktirmeden başka bir işe yaramaz. Bir kere ben bununla yapamam noktasına geldiysen döner dolaşır yine aynı yere gelirsin
285 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Yılların eskitemediği kadın erkek farklılıklarının en güzel anlatıldıgı, inanılmaz keyifli bir kitap...
Kitapta verilen örneklerin yaşanmış olmasının, yazarın olayları anlatımında ve tezlerinin doğrulanmasında çok büyük payı var. Bu açıdan bakıldığında oldukça güzel bir derleme kitabı... Çoğu anlatılan olayı yaşamış gibi hissediyorsunuz ve olaylardaki farklı bakış açılarını görebiliyorsunuz. Çok rahat okunabilecek, gerçekçi bir kitap olmuş.
Kitaba ait, rastladığım ilginç ve tebessüm ettiren bir yorum da şuydu ;
"Bu kitabı okumayan kızlarla çıkmıyorum artık :) İlk elli sayfayı okumakla bile kadınlarla olan iletişimim inanılmaz kolaylaştı. Özellikle iş yerinde çok faydasını gördüm..............."
285 syf.
·10 günde·10/10
Evlilikleri askıda olanlara, psikologların tarafından tavsiye edilen bir kitapmis, duyduğumda çok şaşırmıştım. Yılların eskitemedigi Kadın erkek farklılıklarının en güzel anlatıldığı kitap diyebilirim.Tipik kadın-erkek ilişkilerini anlatmıyor. Daha gerçekçi yorumlar yapılmış. Kadın-erkek problemlerinin temelinde yatan farkları öğretiyor, böylece tüm anlaşmazlıklar daha normal olarak algılanabiliyor..
Kesinlikle her bireyin okumasını tavsiye ediyorum.
285 syf.
·6 günde
İncelemeyi kitaptan alıntı yaparak başlamak istiyorum, başlığı daha iyi açıklamak için : « Erkeklerin Mars'tan, kadınların da Venüs'ten geldiklerini hayal edin. Yıllar önce bir gün Marslılar teleskoplarından bakarak Venüslüleri keşfettiler... Venüslüler Marslıları çok iyi karşıladılar... Yıllar boyu sevgi ve huzur içinde birarada yaşadılar. Sonra birlikte dünyaya uçmaya karar verdiler... İlk başlarda her şey çok güzeldi. Ancak, dünya atmosferi yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı ve bir sabah herkes çok garip bir bellek kaybıyla uyandı! Hem Marslılar, hem de Venüslüler ayrı gezegenlerden geldiklerini ve farklı olmaları gerektiğini unuttular. »
Bu kitaptan öğreneceğimiz şeyler; aynı dili konuşmadığımız. O dili de, yeni bir dil gibi öğrenmemiz gerekmektedir. Kadın ne ister? Nasıl düşünür, konuşur? Bir erkekle nasıl konuşmalıdır kendini anlatabilmek için? Tartışmaların gizli nedenleri nelerdir? Nasıl daha olumlu olabiliriz? vs.
Kadınlar için konuşmak terapidir. Yanıt vermeniz gerekmez, sadece ilgi gösterin ve dinleyin. Erkeklerde tam tersi, kendi kabuklarına çekilir ve kendilerini bir eşyaya, eğlenceye yönlendirir.
Her zaman farklı olduğumuzu hatırlamalıyız.

Not : kitabın en çok 187. sayfasını beğendim, kadınları mutlu etmenin 101 yolunu yazmaktadır.
285 syf.
·Puan vermedi
Kabullenmek gerekir kadınlar ve erkekler gerçekten birbirinden farklı düşünen iki cinstir. Halbuki her iki cins de insan türüne ait o yüzden benzer düşünmeleri gerekir diye düşünürüz değil mi? Ama öyle değil.
Bu durumun fizyolojik olan sebeplerini merak ediyorsanız size Serkan Karaismailoğlu'nun Kadın Beyni-Erkek Beyni isimli kitabını okumanızı öneririm. Ama fizyolojisi beni ilgilendirmez "Ben ne söylüyorum? O ne anlıyor?" diyorsanız kesinlikle bu kitabı okumalısınız. Kitabı bir solukta okuyup her satırda karşı cinsiniz için "evet tam olarak bu, resmen onu anlatmış" cümleleri kuracağınıza eminim. Bu kitabı okuyup da aksini düşünecek biri olduğunu sanmıyorum. Kadın ve erkeği çok güzel analiz edip, ne isteniyorsa ona göre nasıl davranılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Bence bir ilişkiye başlamadan, ya da ebedi birleşik bir hayata adım atmadan önce her kadın ve erkeğin mutlaka okuması, zaman zaman ilişkisinde bir sorun yaşadığında sorunu çözmek için kaynak kitap olarak kullanması gereken bir kitap .
285 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitaptan önce özel günleri eşim niye hatırlamıyor,neden böyle davranıyor vb.kaprislerim olurdu.Bu kitaptan sonra bitti.Kitapta anlatılan iki cümleyle özetlenebilir aslında:Kadın ve erkek iki ayrı gezegenden gelmiş,gerçekten olaylara çok farklı bakan,birbirini anlaması mümkün olmayan canlı türleridir.Bu nedenle eşinizin sizin gibi düşünmesini,sizi anlamasını beklemeyin,ne istiyorsanız lafı dolandırmadan söyleyin...
Ben de öyle yapıyorum ve mutluyum.Doğum günüm gelmeden önce eşime hatırlatıyorum,hatta alacağı hediyeler için ona seçenekler sunuyorum.En azından sevmediğim ,kullanmayacağım bir hediye gelmesini baştan önlüyorum.Çok öfkelensem ,kırılsam bile içimden geçenleri bazen bağırarak bazen sakince ama dosdoğru ve asla kötü kelime kullanmadan söylüyorum.İnanın ne eşlerin ne de çocukların kullanma kılavuzu olmuyor ama bu kitabı evlenmiş ya da evlenecek her çifte öneririm.Yakın zamanda bunu destekleyecek bir kitap da Elma Yayınevi'nden "Kadın Beyni Erkek Beyni" adında çıktı.Serkan İsmailoğlu'nun bu kitabı biraz daha eğlenceli.
285 syf.
·Beğendi·8/10
Aslında kadın ve erkek psikolojisini, aradaki farkları ve birbirlerinden beklentilerini anlatan farklı cinslerin birbirini anlama kılavuzu da diyebiliriz kitaba. İnsanlar ilişkilerinde ne bekliyorlar, neyi yanlış anlıyorlar ya da neyi yanlış yapıyorlar. Bu kitapta kadın erkek arasındaki ilişkinin sosyolojik ve psikolojik boyutunu görme fırsatını bulacaksınız.
285 syf.
·4/10
Yıllar önce okumuştum o zamanlar erkek bir figür olarak gözümde çok başka yerlerdeydi. Ancak aradan geçen yılların ardından erkeklerin hele ki bu milletin erkeklerinin marstan falan gelmesi mümkün değil. Erkekler anca mağaradan falan gelmiş olabilir. Kadınların hepsinin de venüsten geldiği söylenemez. Toplumun gerçeklerinden uzak yüzeysel ve çok ütopik bir kitap. Okumamış ve okumayı düşünenlere tavsiye etmem. Hele genç bir kızsanız okuyup da erkek milletini gözünüzde bir şovalye gibi resmetme gafletine düşünmeyin. Karşılaşacağınız erkeklerin %90'ı sizi kadın olduğunuza bin pişman edecek ilkel yaratıklardır.
Erkeğin sevgi ve desteği kadının sorunlarını anında çözemez. Ama sevgisi, onun kuyusunda daha derine girmesini güvenli kılar.
"Erkek sustuğunda, kadının aklına en kötü şeyleri getirmesi doğaldır, çünkü kadınlar ancak söyleyecekleri şeyler karşı tarafı inciteceğinde ya da biriyle konuşmak istemediklerinde veya karşılarındakine artık güvenmeyip ilişkilerini kesmek istefiklerinde susarlar. Bu yüzden erkek birdenbire sessizleştiğinde kadının endişelenmesine şaşmamak gerekir! "
Venüslü: "çok yorgunum, hiç bir şey yapamam" (diyelim erkek bir şey istedi ondan)

Marslının algıladığı mesaj: "her şeyi ben yapıyorum ve sen hiçbir şey yapmıyorsun. Her şeyi ben yapamam. Ben gerçek bir erkekle yaşamak istiyorum. Seni seçmek büyük bir hataymış.

Oysa verilmek istenen mesaj şu: "bugün çok çalıstım. Daha fazla bir şeyler yapmadan önce biraz dinlenmem gerekiyor. Lütfen bana sarılıp, iyi işler başardığımı ve dinlenmeyi hak ettiğimi söyler misin?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Baskı tarihi:
Aralık 1996
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754055764
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Men Are From Mars Women Are From Venüs
Çeviri:
Gülden Şen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Kişilər Marsdan, Qadınlar Veneradandır
Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten karşı cinsle iletişiminizi geliştirecek ve ilişkilerinizden elde etmek istediklernizi sağlayacak pratik bir rehberdir...Karşı cinsle doyurucu ilişkiler kurmak isteyen herkes bu kitabı okumalı.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.030 okur

  • Bedia akdağ
  • Yaban Gülü
  • Hande Bölükbaş
  • Melike POLAT
  • Okur Gezer
  • hivelsemayaaa
  • Witchofsalem
  • Duygu
  • İremD
  • Yasemin er

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.5
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10.2
25-34 Yaş
%19.5
35-44 Yaş
%39.8
45-54 Yaş
%22
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.7
Erkek
%21.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.6 (72)
9
%14.1 (43)
8
%24.9 (76)
7
%16.7 (51)
6
%8.9 (27)
5
%5.2 (16)
4
%1.6 (5)
3
%1.3 (4)
2
%0.3 (1)
1
%1.6 (5)

Kitabın sıralamaları