Erkekler Marstan Kadınlar VenüstenJohn Gray

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.522
Gösterim
Adı:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Yazar:
Baskı tarihi:
Aralık 1996
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754055764
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Men Are From Mars Women Are From Venüs
Çeviri:
Gülden Şen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Kişilər Marsdan, Qadınlar Veneradandır
Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten karşı cinsle iletişiminizi geliştirecek ve ilişkilerinizden elde etmek istediklernizi sağlayacak pratik bir rehberdir...Karşı cinsle doyurucu ilişkiler kurmak isteyen herkes bu kitabı okumalı.
(Arka Kapak)
Ne kadar uzun zaman oldu yorum yapmayalı bilmiyorum. Onun için eğer bir kusurum olursa affola :)

Kitap bir kişisel gelişim kitabı evet. Okurken bir şeyin farkına vardım: eskiden kişisel gelişim kitapları benim için boş zamanlarda çerezlik gibiydiler. Onlara ihtiyaç duymazdım. Çünkü kendim de bilmeden egomu o kadar tatmin etmiştim ki, 'benim kimsenin önerisine ihtiyacım yok havalarındaydım' adeta.
Bu kişisel özgüvenimin üzerinden çok sular aktı. Öyle bir hale büründüm ki eskiden takındığım güçlü görünme kabuğum yavaş yavaş saydamlaştı. Kitaplardan uzaklaşmam da bu kabuğun kaybolmasında en büyük etkenlerden biri. 8 aydan fazla sürede elime tek kitap bile alamadım. İçimden gelmedi. Şimdiyse okumak için elime aldığım kitaplar kişisel gelişim kitapları. Ne büyük ironi :) Demek ki kendimi kaybettim ben. Bulmak için içimdeki o aciz insanı yeniden eski haline döndermem gerek..

Gelgelelim kitap hoşuma gitmedi değil. Hep söylerim bize bir adımı atmağı öğreten her kitap güzeldir. Okurken farkında olmadığım pek çok şeyi keşfettim. Misal:
* iki cinsin de düşünce tarzlarının ne kadar farklı olduklarının,
*sevgi sadece dilde olmaz. Sizin için homurdanarak bir şey yapıyorsa bile bu sizi sevdiğinin kanıtıdır :))
*(en işime yarayan) erkeklerin mağaralarının olduğu. Eğer o mağaraya girmişse bize daha anlayışlı olmak düşer. Bu kitaptan önce mağaradan çekip çıkarmaya çalışmanın iyi fikir olduğunu düşünürdüm (oysa ki deneyimle sabittir ki iyi fikir değildi). Sakinleşmesini beklemek, dönerken de bunun için onu suçlamamak gerekir :)
*bizim çoğu korkularımız, güvensizliğimiz, sevilmediğimizi sanmamız, çırpınışlarımız, her şeyden kavga çıkarmağımız, kuşkularımız ve s. bunların sebebi aslında çocukluğumuzda yaşadığımız hayal kırıklığı, terkedilmişlik hissi ya da yalnız başına kendini geliştirmek ile ilgili. Bu yüzdendir ki, sevgisini gördüğümüz insana sımsıkı sarılmak ister, biraz ilgisiz davranınca da hemen geri teper kavga çıkarırız (tecrübede sabittir)
*sevgiye boğmanın hiç de iyi fikir olmadığı: kadınların bence en büyük yanılgısı. 'çok ilgiye boğarsam daha çok sever' oysa ki olay tam tersidir. Sıkmadan, boğmadan, rahat bırakılarak sevilmek en güzelidir :)

Bunun gibi daha aklıma gelen gelmeyen bir sürü konu başlık olarak ayrı ayrı işlenmiş. İhtiyacı olan olmayan her insan okuyabilir. Kendinize tek bir bilgi bile katsanız yararınızadır :)

PS: ben okurken insanın biri 'okuma bunu hepsi safsata' dese de yılmadan okudum. Bilmiyor ki, piskopat hallerim gittiyse beni 'akıllandırdığı' için değil, bu kitap sayesinde daha kapsamalı düşündüğüm içindir :D

Uzatmayayım okuyun efendim :)
Bu kitaptan önce özel günleri eşim niye hatırlamıyor,neden böyle davranıyor vb.kaprislerim olurdu.Bu kitaptan sonra bitti.Kitapta anlatılan iki cümleyle özetlenebilir aslında:Kadın ve erkek iki ayrı gezegenden gelmiş,gerçekten olaylara çok farklı bakan,birbirini anlaması mümkün olmayan canlı türleridir.Bu nedenle eşinizin sizin gibi düşünmesini,sizi anlamasını beklemeyin,ne istiyorsanız lafı dolandırmadan söyleyin...
Ben de öyle yapıyorum ve mutluyum.Doğum günüm gelmeden önce eşime hatırlatıyorum,hatta alacağı hediyeler için ona seçenekler sunuyorum.En azından sevmediğim ,kullanmayacağım bir hediye gelmesini baştan önlüyorum.Çok öfkelensem ,kırılsam bile içimden geçenleri bazen bağırarak bazen sakince ama dosdoğru ve asla kötü kelime kullanmadan söylüyorum.İnanın ne eşlerin ne de çocukların kullanma kılavuzu olmuyor ama bu kitabı evlenmiş ya da evlenecek her çifte öneririm.Yakın zamanda bunu destekleyecek bir kitap da Elma Yayınevi'nden "Kadın Beyni Erkek Beyni" adında çıktı.Serkan İsmailoğlu'nun bu kitabı biraz daha eğlenceli.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.608 Oy)18.143 beğeni41.124 okunma2.642 alıntı172.962 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.510 Oy)8.462 beğeni24.965 okunma2.264 alıntı107.767 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.223 Oy)8.650 beğeni24.083 okunma1.268 alıntı118.381 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.314 Oy)12.868 beğeni32.915 okunma3.103 alıntı138.324 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.806 Oy)5.494 beğeni17.913 okunma860 alıntı92.385 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.394 Oy)11.068 beğeni27.366 okunma1.481 alıntı144.015 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.018 Oy)6.711 beğeni19.436 okunma623 alıntı109.806 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.238 Oy)7.571 beğeni20.463 okunma3.665 alıntı122.289 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.173 Oy)8.477 beğeni27.182 okunma751 alıntı132.555 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.185 Oy)4.941 beğeni16.439 okunma3.158 alıntı105.451 gösterim
Kadın ve erkek arasındaki farklılıklar,düşünce yapılarındaki farklılıklar çok güzel anlatılıyor. Eşimizi daha iyi anlamamız için güzel bir çalışma.. Seneler önce arkadaşımın annesinin tavsiyesi ile alıp, okuduğum kitap..Bir evlilikte erkeğin ve kadının huzur bulması için, birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri için özellikle çiftlerin okuması gereken bir kitap...
Yıllar önce okumuştum o zamanlar erkek bir figür olarak gözümde çok başka yerlerdeydi. Ancak aradan geçen yılların ardından erkeklerin hele ki bu milletin erkeklerinin marstan falan gelmesi mümkün değil. Erkekler anca mağaradan falan gelmiş olabilir. Kadınların hepsinin de venüsten geldiği söylenemez. Toplumun gerçeklerinden uzak yüzeysel ve çok ütopik bir kitap. Okumamış ve okumayı düşünenlere tavsiye etmem. Hele genç bir kızsanız okuyup da erkek milletini gözünüzde bir şovalye gibi resmetme gafletine düşünmeyin. Karşılaşacağınız erkeklerin %90'ı sizi kadın olduğunuza bin pişman edecek ilkel yaratıklardır.
2000li yılların başında kadın erkek ilişkileriyle ilgili yazılan ilk kitaplarından çok popülerdi benim dönemimde .Hayatımda çığır açtı mı hayır ama içinde sosyoloji, sosyal psikolojiyle ilgili donelerinden dolayı bu alana ilgi duymamdaki ilk sebeplerden biri okuyun muzipçe gülün çok ciddiye almayın
digital okumaya çalıştığım icin okuyamiyorum. bu sebepten de yarim bıraktim. ama en kısa zamanda kitabı alıp okuyup bitireceğim. Okudugum kadarıyla guzel farkındalıklar yaratabilecek bir kitap. tamamini okudugumda genel bir inceleme yazarım.
Yıllar önce okuduğum bir kitap. O zamanlar ayrıntıları anlamasamda, yıllar sonra doğru tespitlerin yapıldığını yaşayarak görüyorsunuz. Anlatımı ve okuması zevkli bir kitap.
Erkek ve kadınların farklılıkları vurgulanmış ve iki farklı cinsin birbirleriyle iletisimi nasıl olmalıdır konusu ele alınmıştır .Beklediğim gibi çıkmadı açıkçası bazı şeyleri sürekli tekrarlamış ama yinede okumaya değer bilmediğim bir çok şeyi öğrenmiş oldum .
Gerçekten marstan miyiz bilmiyorum ama okudukça kendimi bazı konularda daha iyi tanidigimi söyleyebilirim . Kendini tanımak adına yavaş yavaş okunabilecek bir eser. İçindeki ipuçları daha güzel bir ilişki için kullanılip hayatı daha nitelikli yaşamanıza olanak sağlayabilir . Herkese iyi okumalar ...
Aslında gerçekten farklı gezegenlerden gelmiş gibidir kadınlar ve erkekler. Görüntü olarak çok benzesede, düşünce ve duygu olarak çok farklı olduğunu anlıyor insan. karşı cinsi anladığınız kadar kendinizide keşfedip anlamınıza yardımcı olacak bir kitap. Bazen neyi neden yaptığınızı net olarak göreceksiniz.....
Eşlerle iletişimimizi geliştirmemizi ve kolaylaştırmamızı sağlayacak bir kitap. Her iki tarafında olaylara bakış açısını ve hissettiği duyguları çok da güzel yansıtmış. Karşı tarafla sağlam ilişkiler kurmak isteyen herkesin okumasını tavsiye ederim.
Kadın erkek ilişkilerinde bakış açımı değiştiren bir kitap. Artık ne sen suçlusun ne ben dedirtiyor. İkimiz de haklıyız. Sadece farklı gezegenlerdeniz.
"Erkek sustuğunda, kadının aklına en kötü şeyleri getirmesi doğaldır, çünkü kadınlar ancak söyleyecekleri şeyler karşı tarafı inciteceğinde ya da biriyle konuşmak istemediklerinde veya karşılarındakine artık güvenmeyip ilişkilerini kesmek istefiklerinde susarlar. Bu yüzden erkek birdenbire sessizleştiğinde kadının endişelenmesine şaşmamak gerekir! "
Erkekler kendilerine ihtiyaç duyuldugunda güclenip harekete geçerlerken, kadınlar sevildiklerini hissettiklerinde harekete gecip güclenirler.
"Çözüm eşlerimizi suçlamak değil; anlayış, güven ve şefkat gösterip onları kabullenmek ve destek olmaktır."
John Gray
Sayfa 57 - Suçlamaktan Vazgeçmek
Erkekler kendilerine ihtiyaç duyulduğunda güçlenip harekete geçerken, kadınlar sevildiklerini hissettiklerinde harekete geçip güçlenirler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Yazar:
Baskı tarihi:
Aralık 1996
Sayfa sayısı:
285
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754055764
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Men Are From Mars Women Are From Venüs
Çeviri:
Gülden Şen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten
Kişilər Marsdan, Qadınlar Veneradandır
Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten karşı cinsle iletişiminizi geliştirecek ve ilişkilerinizden elde etmek istediklernizi sağlayacak pratik bir rehberdir...Karşı cinsle doyurucu ilişkiler kurmak isteyen herkes bu kitabı okumalı.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 253 okur

 • Asya
 • Özlem Aytaç
 • Canan Pala
 • Ahmet Kyn
 • Nurhan Kapılar
 • Hatice Kızıltepe
 • Sevil Erdoğmuş
 • Emel Ercetin
 • Vuslat
 • Gulen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10.2
25-34 Yaş
%19.5
35-44 Yaş
%39.8
45-54 Yaş
%22
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.7
Erkek
%21.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.9 (18)
9
%17.4 (15)
8
%20.9 (18)
7
%18.6 (16)
6
%11.6 (10)
5
%7 (6)
4
%1.2 (1)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%1.2 (1)

Kitabın sıralamaları