Dört Arketip

8,2/10  (5 Oy) · 
25 okunma  · 
6 beğeni  · 
924 gösterim
Tıp ve psikiyatri kökenli bir ruh çözümlemecisi olan Jung'un, psikolojik tiplemeler, kompleksler teorisi ve sözcük çağrışım testi gibi özgün bilimsel katkıları günümüz psikolojisi ve psikiyatrisi içinde hâlâ yerini korumaktadır. Bunun ötesinde, bugün Jung'u bir ekol olarak anmamızın nedeni, bütün insan bilimlerine yansıyan türev ve etkileriyle "simge" alanındaki çalışmaları, ve kişisel ya da kolektif bilinçdışının dinamiklerini ve görüngelerini irdeleyen yapıtlarıdır. Jung düşüncesinin antropolojiden teoloji ve felsefeye, etnolojiden sosyolojiye çok geniş bir alanda kalıcı izleri vardır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  143
 • ISBN:
  9789753424141
 • Orijinal Adı:
  Die Archetypen Und Das Kollektive Unbewusste
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Tüm düşüncelerim,güneşin çevresinde dolaşan gezegenler gibi Tanrı'yı merkez alıyor. Bu çekim gücünü yadsırsam en büyük günahı işlemiş olurdum.

Dört Arketip, Carl Gustav JungDört Arketip, Carl Gustav Jung
Rukiye 
06 May 23:46 · Kitabı okuyor

"Bilindiği gibi, bir kompleksin gerçekten üstesinden gelinebilmesi, o kompleksin sonuna kadar yaşanmasıyla olur. Kompleksimiz yüzünden uzak durduğumuz şeyin ötesine geçebilmek istiyorsak, onu son damlasına kadar içmemiz gerekir."

Dört Arketip, Carl Gustav JungDört Arketip, Carl Gustav Jung
Rukiye 
07 May 12:02 · Kitabı okuyor

"Bir fikrin olması için karşıtının da olması gerekir. Taban tabana zıt olmalarına rağmen, hatta tam da bu yüzden, biri olmadan diğeri de olmaz. Aynen klasik Çin felsefesinde ifade edildiği gibidir: yang (aydınlık, sıcak, kuru ve eril ilke) yin'in (karanlık, soğuk, nemli ve dişi ilke) tohumunu kendi içinde barındırır, aynı şey diğeri için de geçerlidir. Buna göre, maddede ruhun tohumu, ruhta da maddenin tohumu vardır. "

Dört Arketip, Carl Gustav JungDört Arketip, Carl Gustav Jung
Barış Ağca 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan, biri ölümlü, biri ölümsüz olduğu bir Dioskuros çiftidir, bu ikisi hep bir aradadırlar ama asla bir bütün olmazlar.

Dört Arketip, Carl Gustav Jung (Sayfa 63)Dört Arketip, Carl Gustav Jung (Sayfa 63)