Kurtlarla Koşan Kadınlar Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler

8,9/10  (19 Oy) · 
34 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.005 gösterim
İnsanlık tarihi boyunca bastırılmış ve örselenmiş kadınların durumunu sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan ele alan çok sayıda inceleme yapıldı. Her inceleme, kadınları ''tanımlama ve çözme'' açısından çok farklı yöntemler önerdi. Bu önermelerin ne ölçüde kadınların doğasını ilişkin isabetli ve farklı alternatifler olduğu ise tartışmalı.

Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar’da gerçekten farklı bir önermede bulunuyor, kadınlar için yalın, uygulanabilir ve doğal çözümler öneriyor. XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist bir endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor. Kadınların çoğu zaman farkında olmadan içselleştirmek zorunda bırakıldıkları eziklik ve yetersizlik duygusuna, bastırılmış cinsel güdülerine çok değişik bir malzemeden yaklaşıyor: Masallar! İnsanlığın ortak bilinçaltının aynaları olduğunu düşündüğü masallar aracılığı ile kadın psişesinin derinliklerine iniyor ve birçok açmazdan kurtulmalarına yardımcı olacak masal tadında terapiler uyguluyor.

Estes’e göre, kurtlarla kadınlar arasında, vahşilikleri, zerafetleri ve içinde yaşadıkları topluluğun üyelerine duydukları bağ açısından psişik bir benzerlik vardır. Kurtlar ve kadınlar arasındaki bu benzerlik, Vahşi Kadın arketipinde ortaya çıkar. Estes’in ilginç örneklerle betimlediği bu arketip, doğayla bağını kopartmamış ve seçimlerini yaparken duygularını temel alan kadınları içeriyor.

Kitaptaki farklı kültürlerden derlenen masallar, kadınların ilişkileri, kişisel imgeleri ve hatta bağımlılık gibi temalar çevresinde gelişiyor. Örneğin Afrika kökenli bir öykü, kadının ikili doğasını yansıtıyor. Ortadoğu’ya ait bir masal, sıradan bir kilim gibi görünen büyülü bir halının toplumun önyargılarını ve görünüşe ne kadar kolay aldandığını ortaya koyuyor.

Yayımlandığında büyük övgüler almış bu sıra dışı kitap, kadınları vahşi derinliklerine doğru heyecanlı bir yolculuğa çağırırken, kadın psişesinin bugüne dek hazırlanmış en büyük sözlüğü olarak da okunabilir. Kurtlarla Koşan Kadınlar, kadınlarla vahşi bir noktada buluşmak isteyen erkekler için de vazgeçilmez bir rehber özelliği taşıyor.

“Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Jenital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yasayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir, çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir. ” Clarissa P. Estés

“İnsanlar binlerce yıldan bu yana, zor öğrenilen bilgileri edinmek ve sınırsız olasılıklar içeren düşler kurmak için büyük ateşlerin çevresinde oturmuşlardır. Günümüz dünyasında bu bilgelik yalnızca ‘gerçekler’le sınırlanmıştır. Estés, kitabında bu bilgelik ateşini yeniden yakıyor, hepimiz için.” Gloria Steinem

(Arka Kapak)
Emel G. 
25 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ilk 100 sayfasinda dilinin agirligi nedeniyle ilerlemekte biraz zorlanabilirsiniz ama sakin birakmayin; ilk 100 sayfadan sonra zaten birakamayacaksiniz. Mersin'den Kayseri'ye 6 saatlik tren seyahatinde kitabi yarilamistim. Kisa kisa mitolojik hikayeler anlatip, uzerinde yorumlar yaparak ilerliyor. Bu hikayeler uzerinden dogru bildigimiz yanlislarimizi gormemizi sagliyor. Inanilmaz eglenceli, egitici ve ogretici bir kitap. Hakkinda "her kadinin mutlaka okumasi gereken bir kitap" deniyor; bence kadinlari anlamak isteyen yada gelecegin kadinlarini yetistiren her erkegin de mutlaka okumasi gereken bir kitap.

Gamze Züleyha Üredi 
31 Ara 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitaba uzun mu uzun, kafa karıştırıcı bir inceleme yazarken bulabilirdim kendimi, ama sanırım o yetkinliği kendimde göremedim. Her zaman gevezelik edip yazacak bir şeyler bulabilirken şimdi sadece etkilenmişlikle etrafıma bakınabiliyorum zira bu kitaba hak ettiği incelemeyi yazabilmek için defalarca okumam gerekiyor.

Yirmi yıllık bir çalışmanın ürünü Kurtlarla Koşan Kadınlar. Yirmi yıllık çalışmaya da yirmi yıllık okumalar yakışır herhalde. Hani o denli önemli/gerekli bir kadın için. Pekala bir erkek de okuyabilir, ama her şeyden önce bizim okumamız lazım bunu. Kadınların, aradıkları çoğu şeyi burada bulabileceklerine olan inancım tam. Öyle ki üslup, ne rahatsız edici ne silik; kitap ne anlaşılmayacak kadar ağır ne de basit; ne bir "şunu yapın, bunu edin" sunumu var ortada ne de hiçbir sonuca ulaşmayan incelemeler bütünü. Bu kitap, basit tabirle, çok şey. Evet, çok şey, çok çok şey.

Adı yanıltmasın sizleri, demek zorundayım; bu bir öyküler derlemesi değil. Estes, öykülerden yola çıkarak tespitlerini yapıyor ve bize yolu bulduracak olan bizdeki şeye işaret ediyor. Defalarca önerebilirim, defalarca hediye edebilirim, defalarca üzerine konuşabilirim, defalarca okuyabilirim de.
Siz de okuyun. Mutlaka.
Dikkatli okumalar.

btuncer1907 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık..."

hiç bitirmeyeceğim, hep okuyucusu olacağım kitap..

Esra Dalkılıç 
31 May 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Maalesef çok isteyerek ve merakla aldığım kitabı okuyamadım,cidden sıkıldım....İleride belki bir kez daha deneri ikinci bir şans verebilirim sanıyorum...

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabı çok beğendim. yazar kendinden çocukluğundan tüm hayatından birşeyler katmış. öyküleri tek tek ele almış incelemiş, yorumlamış... başucu kitabı olabilecek nitelikte. bu kitapla birlikte çocuklarıma daha fazla öykü anlatmaya karar verdim. ..

Nurcan 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 104 günde · 5/10 puan

Kitabı okurken çok sıkıldım. Kitapta vahşi kadınlarla ilgili daha fazla mit ve öykü olacağını düşünmüştüm ama yazar bu kısımları kısa tutmuş. Bunları uzun uzun yorumlarken tekrara düşmüş.

cookiemonster 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 10/10 puan

Jungcu psikanalist ve bir 'cantadora' (Latin geleneğinde eski öyküleri toplayıp saklayan kişi) olan yazar; bu kitabı yaklaşık yirmi senede yazmış. Kitap bir o kadar da okunmayı hakediyor.

Kitaptan 121 Alıntı

“İnsan yeni bilgiler edindiğinde duygu durumu değişir. Duygu durumu değiştiğinde, yüreği de değişir.”

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. EstesKurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes
Mine 
07 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevmek, onunla birlikte kalmak demektir.
.......
Sevmek, her bir hücreniz ''Kaç!'' derken, kalmak demektir.
...

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 161)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 161)

Cehalet hiçbir şey bilmemek ve iyinin cazibesine kapılmaktır. Masumiyet her şeyi bilmek ve yine de iyinin cazibesine kapılmaktır

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 170)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 170)
Gamze Züleyha Üredi 
26 Ara 2016 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir kadın görünüşte nazik, hatta sinik olabilir, ama içten içe kanamaktadır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 264)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 264)
Mine 
07 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bütün ''hazır olmamalar'', bütün ''zamana ihtiyacım varlar'' anlaşılabilir, ama sadece bir süre için. Gerçek şu ki, asla bir ''tamamen hazır olma'' söz konusu değildir, asla bir gerçekten ''doğru zaman'' yoktur. Bilinçdışına her inişte olduğu gibi, öyle bir zaman gelir ki, sadece en iyisi umularak burun sıkı sıkıya kapatılır ve en derin sulara atlanır.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 165)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 165)

Gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. Jenital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. Sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yasayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. Kutsaldır çünkü fazlasıyla iyileştiricidir. Şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. Cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. Tek boyutlu değildir, çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. Bir kadının en vahşi cinselliğidir.

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 377)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 377)
Mine 
14 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaratıcı hayatınız için, yalnızlığınız için, olma ve yapma zamanınız için, asıl hayatınız için en önemli şey devam etmek, direnmektir; devam etmek, çünkü vahşi doğanın vaadi şudur: Kıştan sonra, her zaman ilkbahar gelir. (...)

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 213)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 213)
Gamze Züleyha Üredi 
23 Ara 2016 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadınların gücü konusundaki literatürün büyük bir bölümü, erkeklerin, kadınların gücünden korktuklarını söyler. Bense hep şöyle haykırmak isterim: "Meryem Ana! Ne kadar çok kadın, kadınların kendi gücünden korkuyor."

Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 110)Kurtlarla Koşan Kadınlar, Clarissa P. Estes (Sayfa 110)