1000Kitap Logosu
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi

Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
214 Kişi
649
Okunma
240
Beğeni
12,1bin
Gösterim
288 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 10 dk.
Adı
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 6 Mayıs 2019 · Karton kapak · 9789944880442
Orijinal adı
A Vindication Of The Rights Of Women
Diğer baskılar
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
Kadın Haklarının Müdafaası
Mary Wollstonecraft (1759 - 1797) : 38 yıl süren kısa ömrüne karşın, erkek egemenliğindeki felsefe alanında yazdıklarıyla, kendinden sonraki yüzyılları kadın hakları konusunda derinden etkileyen bir 18.Yüzyıl düşünürüdür. Dilimize ilk kez çevrilen ve günümüzden 215 yıl önce yayımlanan Kadın Haklarıın Gerekçelendirilmesi (1792) ise, bundan beş yıl sonra, geleceğin Frankenstein'ınıyazacak kızı Mary'nin doğumundan 11 gün sonra ölen Wollstonecraft'ın en temel yapıtıdır.
7 mağazanın 18 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,97
8.6
10 üzerinden
214 Puan · 53 İnceleme
Filozof Mazikeen
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi'ni inceledi.
288 syf.
·
12 günde
·
Puan vermedi
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
Bir feminist olarak, bu çalışmanın kuşkusuz çığır açıcı olduğunu kabul ediyorum ve Shelley'nin önerdiği ve tartıştığı şeylerin çoğuna katılıyorum. Ancak, yazıdan dolayı kesinlikle okumaktan nefret ettim. Çok yoğun ve içinden geçmek çok zor. Bitirdiğim için mutluyum. Ben kelimelerle değil şeylerle ilgileneceğim!" Mary Wollstonecraft, Kitabın en başında, okuyuculara ortalığı karıştırmak için burada olmadığını işaret ederek, doğrudan kadın ve haklarının rasyonel bir savunmasına dalıyor. Nüfusunun yarısının eğitimden ve akıldan yoksun bırakılmasının ve bunun yerine aşırı büyümüş çocuklar gibi davranılmasının, en güzel türden köleliğe kilitlenmesinin insanlığın umutsuzluğu olduğunu söylüyor "Bebeklikten itibaren güzelliğin kadının asası olduğu öğretildi, zihin kendini şekillendiriyor. vücuda ve yaldızlı kafesinin etrafında dolaşan, yalnızca hapishanesini süslemeye çalışır."
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
158
Miss Nobody
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi'ni inceledi.
288 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Sanırım sen artık kitaplığımın sahip olduğu en iyi kitapsın
"Çorak topraklarda yaşamak zorunda olsaydım dahi, en temel haklarım güvence altına alınarak bağımsız yaşamak isterdim." s. 1 1759 yılında doğup yalnızca 38 yaşındayken ölen İngiliz yazar, filozof, kadın hakları savunucusu ve Frankenstein’ın yazarı Mary Shelley’nin annesi, daha uzun yıllar yaşasa kim bilir birbirinden değerli ne kitaplar kazandırırdı bize… Üstelik nasıl bir anne olur ve yetiştirdiği çocuğa ne tür değerler katardı merak ediyorum ancak maalesef çocuğunu doğurduktan on gün sonra vefat ederek, sorularım ve meraklarımla mezarına gömülmüştür. Yazarın, döneminin ilerisinde bir düşünür olduğu aşikar fakat benim nazarımda onu diğerlerinden ayıran cesaretidir. Çünkü o dönemde yaşayan bir kadın yazarın bu düşünceleri dile getirmesi, hele de kabul görmeyeceğini bilerek dile getirmesi bir cesaret örneğidir. Zira bırakın bin yedi yüzleri, günümüzde bile kabul görmeyen düşünceler bunlar… Sanmayın ki bu kitap bildiklerinizi tekrarlatmaktan öteye gitmeyecek, bu kitap ufkunuzu açacak, düşünülmeyeni düşündürecek, sorgulanmayanı sorgulatacak, bilmediklerinizi öğretecek, yanlış bildiklerinizi düzeltecek. Bu kitabı okuması gerekenler önce feministler, sonra kadınlar, sonra da geri kalan herkes. Evet herkesin okuması gereken bir kitap bu, bir ders kitabı, başucu kitabı, okuyup kenara koymalık değil, açıp açıp okumalık, hatırlamalık… Lütfen bu kitabı derhal edinin ve okumaya başlayın. Ne kadar erken okursanız o kadar iyi yaparsınız. Okuyup tamamladığınızda neden daha önce okumadığınıza pişman olacaksınız, daha fazla pişman olmadan kütüphanenize ekleyin bu şaheseri. Şimdiden iyi okumalar diliyorum okuyacak olan herkese. İncelemeleri biraz renkli hale getirmek hepimizin hoşuna gidiyor galiba, kitapta altını çizmeden geçtiğim bir sayfa yok neredeyse, bana 1 ve 284 arası bir sayı söyleyin ve nasibinize düşen alıntıyı size hediye edeyim. İncelemeye dair; #131077719
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
41
Aysenur
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi'ni inceledi.
288 syf.
·
14 günde
·
10/10 puan
Öyle bir kitap okudum ki çağının çok ötesinde gerçekten. Keşke elimde olsa ve herkese okutabilsem bu güzel kitabı. En son Seneca’nın “Mutlu Yaşam Üzerine” kitabını okuduktan sonra böyle hissetmiştim. Bu güzel kitabın yazarı Mary Wollstonecraft genç yaşta hayatını kaybetmiş ama kısa ömründe bize bu güzel kitabı bırakmış. Kitap bazen ağır diliyle sizi zorlasa da bir süre sonra diline çok alışıyorsunuz ve sizinle sanki bir arkadaşınızmış gibi konuşuyor. Ben ilk başta sürekli aynı konular üzerinden döndüğünü düşünmüştüm ama sonradan aynı konuları çok başka şekillerde ele aldığını gördüm. Bu kitabı okumak benim için hem iyi hem kötüydü. İyi yanı, şu ana kadar belki de doğru bildiğim çoğu şeyin yanlış olduğunu öğrendim. Toplumun kadınlara dayattırdığı görevleri bende ister istemez bazen kabul ediyorum ama bu kitaptan sonra bir aydınlanma yaşadım gibi oldu. Kötü yanı ise, bu kitabın yayınlanmasının üzerinden kaç seneler geçmiş ve neredeyse dünyanın her yerinde şu an aynı problemi yaşıyoruz. Hele ülkemizde. Sanki hiç ileri değil hep geri gidiyoruz ve bundan asla rahatsızlık duymuyoruz. Çok kötü bir durum. Ben okurken bu kitap bana hiç 1700’lü yıllarda yazılmış gibi gelmedi şahsen. Kitapta kadının ikinci plana atılması, hem güzel, alımlı, çok konuşması ama bir o kadar da utangaç olması gerektiğinin saçmalığı, kadınlara verilen belli kişilik özelliklerinin onları robotlaştırdığını konu alıyor. Her bölümünde kadının toplum içinde, aile içinde, belli yerlerde konulan görevlerinin aslında sadece kadınlara değil erkeklere de verilmesini istiyor. Çok haklı ve doğal bir sebep bu. Kendisinin de dediği gibi bu görevler birbirinden farklı olabilir ama eninde sonunda hepsi insana özgü görevlerdir ve tek bir cinsiyetin üzerine yıkılmamalıdır. Ve bunun gibi hepimizin yıllardır belki de doğduğumuzdan beri başımıza bela olan şeyleri konu alıyor. Okurken “aa evet böyleydi, aa evet bencede bu konuda haklı” gibi söylemler de bulunuyorsunuz. Çok güzel bir kitap. Sadece kadınlar için değil erkeklerde okumalı bu kitabı. Son olarak Mary çok genç yaşta hayatını kaybetmiş demiştim. Çok yetenekli insanlar çok genç yaşta hayatlarını kaybediyorlar. Bu da aklıma Anne Frank’i getirdi. Onun içinde aynı şeyi düşünmüştüm. Kim bilir yaşasaydı bize daha ne eserler verirlerdi.
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
7
Öznur Biçer
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi'ni inceledi.
288 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Öncelikle yoruma herkesin kesinlikle okuması gereken bir kitap olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Kitaba başlamadan önce hangi konular hakkında yazdığını içindekiler kısmından görebiliyoruz. Bu da az çok fikir veriyor bizlere. Kitap cidden çok güzeldi, günümüzde düzeltmeye çalıştığımız şeylerin hep var olduğunu, sadece şuanda sosyal medyada kolaylıkla yankı bulduğu için bize artmış geldiğini fark ettim. Erkekleri hep kadınlardan üstün görmüşler ve bizlerin sadece erkeğe hizmet için var olduğumuzu savunmuşlar. Hatta bazı yazarlar kitaplarında oldukça ileri gitmiş ki, Wollstonecraft bunları gayet üsluplu bir şekilde eleştirmiş. Kadınların hayattaki tek amaçlarının erkeklere kendilerini beğendirmek olduğu, asla ve asla erkeklerle eşit olamayacağı gibi savlar var. Yazarımız bunun doğuştan değil sonradan eğitimsizlikten ve çocukluktan itibaren bu şekilde empoze edilmesinden dolayı olduğunu savunuyor ki bence oldukça doğru. Elbette katılmadığım noktalar oldu ancak bunların da dönemsel farklılıklardan dolayı olduğunu düşünerek üzerinde fazla durmuyorum. Neden eşit olmamız gerektiği, bunu nasıl yapabileceğimiz, ne şekilde fark yaratabileceğimiz konularını tek tek anlatmış. Utanmasam bütün cümlelerin altını çizecektim
Kadın Haklarının Gerekçelendirilmesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
24