Sokak Kedisi Bob Bob The Cat Serisi 1

8,2/10  (60 Oy) · 
127 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.566 gösterim
Tam 22 dile çevrilen gerçek bir öykü.
Bu kitapta okuyacaklarınız hayal ürünü değil.
Times Bestseller

Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu.
Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi.
Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar.

Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye…
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786056370809
 • Orijinal Adı:
  A Street Cat Named Bob
 • Çeviri:
  Işıl Karahanoğlu Zaimoğlu
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nesli 
 07 Şub 10:21 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

OKUYUN, OKUTUN, ALIN, ALDIRTIN, HEDİYE EDİN, DAĞITIN!
Spoiler içerir desem okumadan geçersiniz, içermez desem okursunuz sorumluluk kabul etmiyorum. İçinizden ne geçiyorsa onu yapın :)

İçinizi ısıtacak belki de bakış açınızı değiştirecek gerçek bir hayat hikayesi. James Bowen uyuşturucunun karanlık dünyasına kapılmış, dünyadan bihaber sokak müzisyenliği yaparak günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan, hayata tutunma çabası olmayan biri iken, her şey yaralı bir sarmanın parlayan gözlerini görmesi ile başlar. Kendisine bile hayrı olmayan adam yaralı bir kediye nasıl bakabilir ki? Üstelik uyuşturucunun karanlık uykusunda iken. Ama sarman vazgeçmedi. Onun hayatını değiştirmeye gelmişti. Ve James pes eder. Yemek parasını bile karşılayamayan James onu veterinere götürmek, can verebilmek için sokakta şarkı söyledi bu sefer. Artık sarman Bob olmuştu. İşin ilginç yanı Bob olunca insanlar gitar kutusuna daha çok para koymaya başladı. Sokaktaki dükkanlarda duran teyzeler, amcalar ona küçük hediyeler getirmeye başladı.
Bu kitaptan sonra kimseye evcil hayvanın satılık mı kelimesini sormamaya karar verdim. Neden mi?
‘’Covent Garden'da çalışmaya başladığımızdan beri Bob için düzenli olarak para teklifi alırdım. Arada sırada biri yanıma gelip ''kedin için ne kadar istiyorsun? ‘diye sorardı. Genelde onlara defolup gitmelerini söylerdim.
Angel'a gelince, bir bayandan bunu tekrar işittim. Birkaç kere yanıma uğramış, her defasında gevezelik ettikten sonra ziyaret sebebine değinmişti.
''Bak James, '' derdi. ‘Bob’un sokaklarda olmasının doğru olmadığına inanıyorum. Bence daha iyi bir hayat yaşayacağı güzel, sıcak bir yuvası olmalı.''
Sohbeti hep buna benzer bir soru ile bitirirdi. ''Yani onun için ne kadar istiyorsun?''
Onu her seferinde geri püskürtürdüm, ki bu noktada bana fiyat teklif etmeye başlardı. Yüz pound ile başlar, beş yüze kadar çıkardı.
En son geçenlerde bir akşam yanıma geldi ve, ‘Onun için sana bin pound veririm,'' dedi
''Çocukların var mı?'' diye sordum
Dili dolaştı ''E evet, aslına bakarsan var,'' dedi
''Var demek.Peki,en küçük çocuğun için ne kadar istersin?''
''Neden bahsediyorsun sen?''
''En küçük çocuğun için ne kadar istersin?
''Bununla en ufak bir ilgisi olduğuna...''
Sözünü yarıda kestim ''Aslına bakarsan bence çok alakası var. Bence Bob benim çocuğum, benim bebeğim. Senin kalkıp satıp satamayacağımı sorman, benim sana en küçük çocuğun için ne kadar istersin dememle tam olarak aynı şey''
Öfkeyle çekip gitti. Onu bir daha görmedim’’
Bob sayesinde ne maceralara tanık olduk bir bilseniz sokak şarkıcılığını bıraktık dergi satmaya başladık, aile ile aramızı düzelttik en mükemmeli uyuşturucudan kurtulduk sevincimizde, üzüntümüzde Bob’a sarıldık. Bir çift pati ve parlayan göz yaşama ışığını geri kazandırdı
‘’Bob geceyi atlatmak için uyuşturucuya değil, sadece arkadaşa ihtiyaç duydu: Yani bana anda benim de ihtiyacım olan tek şeyin bu olduğunu anladım. Sadece Bob'a ihtiyacım vardı. Yalnızca bu akşam değil, bana hayatımda bulunma ayrıcalığını sunduğu her an’’

Bir miyav sesinden korkup kedi bakışlarına tahammül edemeyen, evde kedi köpek beslenmesine karşı olan ben, şimdi etrafımda insandan çok kedi olmasını istiyorum. Hatta insanlardan daha iyi dost arkadaş, yoldaş, sırdaş olduklarını düşünüyorum. Ve bendeki asıl asıl değişim kitabın bittiği gece gördüğüm rüyada saklı. Sıcak bir avuç içinde gördüğüm muhtaç bir kedi yavrusuyla uyandım. Belki çoğu kişiye abartılı gelecek bir duygu yükü bu ama, bir kitap okudum ve hayatım,düşüncelerim değişti!

Sabahları hiç yolda gördüğünüz kedilere köpeklere ''Günaydııınnn'' dediniz mi ?
Ben artık diyorum :)

mithrandir21 | Uğur D. 
 16 Şub 13:26 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim gibi gününün çoğunu kedilerle geçiren bir kedi manyağının nasıl olur da 3 seneye yakın şekilde okumayı beklettiği bir kitap diye okumadan önce de kendime sorduğum ama okuduktan sonra tekrar tekrar sorduğum, bir hayat, imrenilesi bir dostluk hikayesi ve bu dostluğun da bir sokak kedisinden gelmesi kitabı daha da güzelleştiriyor.

James, uyuşturucu ile hayatı alt üst olmuş, ailesinden kopmuş ama tekrardan bağlamak için uğraşmayan, sosyal konutlarda yaşayan ve hayatı tamamen maddi ve manevi zorluklarla dolu olan bir sokak müzisyeni. James çocukluğundan beri hayatında kedi olan birisi ama kesinlikle Bob diğer kedilerin aksine James’in hayatındaki olumsuzları olumluya çeviriyor hem de ona yüklediği sorumluluk ile dağınık olan hayatını gerçek şekilde olması gereken düzene de oturtuyor hem de çektiği maddi zorluklara rağmen ekstradan gelen obur bir boğaz olarak. Kedilerle iç içe yaşayan biri olarak Bob’un yaptıklarında, yaramazlıklarında hatta James’in dediği gibi evin içinde bir manyak gibi sağa sola koşturup tırnaklarına geçirip yırttığı eşyaların her bir cümlesini okudukça kahkaha attım, bu cümlelerin keyfine varabilmek için kesinlikle kedilerin o umursamaz, haylaz hallerini bilmeniz tüm manyaklıklarına tanık olmanız lazım, tabii ki de bir kedinin sanılanın aksine insana ne kadar da iyi dost olabildiğini, köpeğin aksine kedinin insana daha da sıkı bir şekilde bağlanabileceğini bilmeniz lazım ama bunlara rağmen de aslında sizin kedinin sahibi değil, ya kedinizin sizin sahibiniz olduğunu ya da sahiplik ilişkisi olmadan sadece arkadaş, yoldaş olunduğunu da bilmeniz lazım. Bununla beraber kitabın dili hafif, çok sade, samimi bir şekilde yazılmış. Dili gibi de okuduktan sonra okuyanı hafifleten, insanın içini ısıtan bir dostluk anısı. Bir hayvan sevgisinin insanın yaşamını nasıl değiştirebileceğinin en güzel örneği. Özellikle sokaklardaki kedi köpeklerin ülkemizdeki halleri düşünülünce keşke çoğu insanımızın bu dostluktan haberi olsa diyeceğimiz bir kitap.

Bob ile James’in birbirini bulması benim sokakta baktığım Karamel ile birebir uyumluydu, James’in ilk önce farklı farklı şekilde Bob ile karşılaşması, sürekli onu aynı yerde görmesi, sürekli kendisini bekler şekilde bulmasında sanki kendimi okuyor gibiydim.
Son olarak Bob’un sinirli bir görüntüsünü ve yakın zamanda ülkemizde de vizyona girecek sinema uyarlamasının fragmanını paylaşayım.

https://www.youtube.com/watch?v=iLWRhT89nzE

https://www.youtube.com/watch?v=s13Fnj8LzD8

Songül 
06 Şub 22:48 · Kitabı okudu · 6 günde

Yabancı Yayınları'ndan çıkmış olan, "James Bowen'ın / Sokak kedisi Bob" adlı bu güzel kitabı bitirmiş bulunmaktayım.Okurken kimi yer de duygulandım kimi yerde kahkaha attım diyebilirim.
Sokak Kedisi Bob sadece bir kedi ile sahibinin hikayesi değil, aynı zamanda sokaklarda yaşamış, uyuşturucu bağımlılığından kurtulmaya çalışan bir sokak müzisyeninin bir kedinin sevgisi sayesinde yaşama nasıl tutunduğunun hikayesi.

Kitabın konusuna kısaca değinirsek; James adlı bir adamın ( yazarın kendi hikayesi ) bir gün, sarman bir kedi bulmasıyla hayatının nasıl değiştiğini, başına gelen olayları bir kedinin insan hayatın da ne gibi değişikliklere yol açacağını yazar çok güzel bir şekilde anlatmış.

Tuğba K 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok samimi bir hikayeydi gerçekten de içinizi ısıtacak bir kitap.Ayrıca yaşanmış olması da okurken ayrı bir anlam katıyor.Bu iki dostun yaşadıklarını anlatırken insanlara gizliden bazı mesajlar vermeyi ihtimal etmemiş.Kısa sürede okuduğum güzel bir kitaptı tavsiye ederiim.

M.Y. 
 15 Oca 21:24 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap başıboş, uyuşturucu bağımlılığı ile geçen ve sadece günü yaşayan James’in Bob’la tanışmasından sonra hayatında olan değişikleri anlatan gerçek bir hikaye. Kitabın gerçek bir hikayeyi anlattığını bilmek onu daha etkileyici yapıyor. Kitapta çok büyük olaylar beklemeyin ama özellikle de hayvan severlerin çok hoşuna gidecek, sıcak, samimi bir hikayesi var. Bob’u kitabı okurken zaten seveceksiniz ama James’in bir yerde toplum tarafından dışlanmış denilebilecek, fark edilmeyen bir insanken Bob sayesinde hayata daha çok tutunup artık daha fark edilir birisi olmasını görerek James’i de seveceksiniz. James uyuşturucu bağımlısı olduğundan bahsediyor ancak kitapta karamsar ağır bir tablo çizilmiyor. James sadece yalnızlığından ve hayatındaki yolunda gitmeyen şeylerden kaçışı uyuşturucuda bulmuş. Hayatına Bob’un girmesiyle de yaşadığı olumlu değişimleri görmek güzel. Ayrıca kitapta hikaye anlatılırken benim gibi kedi beslemeye yeni başlamış kişiler için ufak tefek bilgiler de bulunmakta.

James ve Bob: https://www.youtube.com/watch?v=Vl2nBSqpsRA

Kitabın 2016 yılında bir de filmi yapılmış. Ülkemizde vizyona girip girmeyeceğini bilmiyorum ancak bazı sitelerde vizyon tarihi yakında diye geçiyor: https://www.youtube.com/watch?v=ai3hleBXRpo

zelo 
 30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayvanları insanlardan daha çok severim genelde. Özellikle bir kedisi olan hayvan severler için çok samimi, okuduğunuzda keşke bende orada olsam diyebileceğiniz kitaplardan. Sevginin nasıl güzel bir şey olduğunu ve engellere nasıl yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Ve kurgu değil yaşanmış bir hikayedir. Youtube'da videolara ulaşabilir o sıcaklığı bob ve sahibinin yüzünde hissedebilirsiniz. :) keyifli okumalar

Sıla 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Az biraz sıkıcı gelebilir ancak bize daima umudun ve sevdiklerimiz için savaşmamız gerektiğini pes etmememizi tavsiye ettiğini düşünüyorum.

Oktay Y. 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uyuşturucu bırakmak isteyen bir kişinin apartman merdivenlerinde bulduğu kediyle başlayan çok güzel bir hikayesi. Okuması çok hoş bir kitap, elime geçtiği gün içinde bitirdim. Basit bir anlatımı ve mükemmel bir akıcılığı var.

Ümran Canoğlu 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

sokak kedisi bob bence tam eğlencelik bir kitap. tavsiye ederim çünkü günümüzdeki değer yargılarına bakılırsa bir kedi hele hele nankör diye adlandırdığımız bir kedi bize çok şey gösterebilir...

Necmiye 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

iki çaresiz......dosta ihtiyacı olan varlık,biryerde birşekilde yolları kesişiyor ve birbirlerinin acılarına merhem oluyorlar,bir kedi ile bir insan neden dost olamasın,

3 /

Kitaptan 21 Alıntı

Songül 
05 Şub 16:53 · Kitabı okudu · İnceledi

"Birkaç gün içinde sağlığımda ve genel olarak hayatımda yaşanan değişim muazzamdı. Sanki biri perdeleri kaldırmış ve hayatıma bir miktar günışığı sokmuştu."

Sokak Kedisi Bob, James BowenSokak Kedisi Bob, James Bowen
mithrandir21 | Uğur D. 
14 Şub 07:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kedilerin kimi sevdikleri konusunda seçici olmaları ile ilgili kötü şöhretleri vardır. Eğer bir kedi sahibini sevmiyorsa gidip başkasını bulur. Kediler için bu doğaldır. Ayrılıp bir başkasıyla yaşarlar.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 76 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 76 - Yabancı Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D. 
14 Şub 20:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Neredeyse her gün bir çeşit geri zekâlı ile muhatap olurduk.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 78 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 78 - Yabancı Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D. 
13 Şub 08:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu sokak kedileri, şehrin günbegün hayatta kalmak için savaşan ayaktakımlarıydı. Çoğu bizim sarman gibiydi: Hafif hırpalanmış, umudu kırılmış.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 16 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 16 - Yabancı Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D. 
13 Şub 08:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaygın inanışın aksine, sütün kediler için zararlı olabileceğini biliyordum, zira kediler aslında laktoza duyarlıdır.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 12 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 12 - Yabancı Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D. 
13 Şub 20:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlk günden beri etrafta bir pervane gibi dönüp duruyordu, ama son haftalarda daha bir enerji topuna dönüşmüştü. Bunun mümkün olacağını düşünmezdim. Bir manyak gibi zıplayıp, etrafta koşturduğu zamanlar oluyordu.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 35 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 35 - Yabancı Yayınları)
Nesli 
 05 Şub 12:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Eğer bir kedi olsaydım,dokuzuncu canımı yaşıyor olurdum''

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 36)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 36)
mithrandir21 | Uğur D. 
13 Şub 08:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlar her zaman İngilizlerin "hayvansever" bir millet olduğundan bahseder. Bu odada gördüklerimin sevgi ile alakası olmadığı kesindi. Bazı insanların evcil hayvanlarına davranış biçimi gerçekten de midemi bulandırıyor.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 19 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 19 - Yabancı Yayınları)
mithrandir21 | Uğur D. 
13 Şub 19:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili bahaneler bulmak kolaydır, zira ben benimkinin sebebini bildiğimden eminim. Tam anlamıyla yalnızlıktı.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 34 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 34 - Yabancı Yayınları)
3 /