Adı:
Sokak Kedisi Bob
Alt başlık:
Bob The Cat Serisi 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056370809
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Street Cat Named Bob
Çeviri:
Işıl Karahanoğlu Zaimoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Tam 22 dile çevrilen gerçek bir öykü.
Bu kitapta okuyacaklarınız hayal ürünü değil.
Times Bestseller

Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu.
Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi.
Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar.

Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye…
OKUYUN, OKUTUN, ALIN, ALDIRTIN, HEDİYE EDİN, DAĞITIN!
Spoiler içerir desem okumadan geçersiniz, içermez desem okursunuz sorumluluk kabul etmiyorum. İçinizden ne geçiyorsa onu yapın :)

İçinizi ısıtacak belki de bakış açınızı değiştirecek gerçek bir hayat hikayesi. James Bowen uyuşturucunun karanlık dünyasına kapılmış, dünyadan bihaber sokak müzisyenliği yaparak günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan, hayata tutunma çabası olmayan biri iken, her şey yaralı bir sarmanın parlayan gözlerini görmesi ile başlar. Kendisine bile hayrı olmayan adam yaralı bir kediye nasıl bakabilir ki? Üstelik uyuşturucunun karanlık uykusunda iken. Ama sarman vazgeçmedi. Onun hayatını değiştirmeye gelmişti. Ve James pes eder. Yemek parasını bile karşılayamayan James onu veterinere götürmek, can verebilmek için sokakta şarkı söyledi bu sefer. Artık sarman Bob olmuştu. İşin ilginç yanı Bob olunca insanlar gitar kutusuna daha çok para koymaya başladı. Sokaktaki dükkanlarda duran teyzeler, amcalar ona küçük hediyeler getirmeye başladı.
Bu kitaptan sonra kimseye evcil hayvanın satılık mı kelimesini sormamaya karar verdim. Neden mi?
‘’Covent Garden'da çalışmaya başladığımızdan beri Bob için düzenli olarak para teklifi alırdım. Arada sırada biri yanıma gelip ''kedin için ne kadar istiyorsun? ‘diye sorardı. Genelde onlara defolup gitmelerini söylerdim.
Angel'a gelince, bir bayandan bunu tekrar işittim. Birkaç kere yanıma uğramış, her defasında gevezelik ettikten sonra ziyaret sebebine değinmişti.
''Bak James, '' derdi. ‘Bob’un sokaklarda olmasının doğru olmadığına inanıyorum. Bence daha iyi bir hayat yaşayacağı güzel, sıcak bir yuvası olmalı.''
Sohbeti hep buna benzer bir soru ile bitirirdi. ''Yani onun için ne kadar istiyorsun?''
Onu her seferinde geri püskürtürdüm, ki bu noktada bana fiyat teklif etmeye başlardı. Yüz pound ile başlar, beş yüze kadar çıkardı.
En son geçenlerde bir akşam yanıma geldi ve, ‘Onun için sana bin pound veririm,'' dedi
''Çocukların var mı?'' diye sordum
Dili dolaştı ''E evet, aslına bakarsan var,'' dedi
''Var demek.Peki,en küçük çocuğun için ne kadar istersin?''
''Neden bahsediyorsun sen?''
''En küçük çocuğun için ne kadar istersin?
''Bununla en ufak bir ilgisi olduğuna...''
Sözünü yarıda kestim ''Aslına bakarsan bence çok alakası var. Bence Bob benim çocuğum, benim bebeğim. Senin kalkıp satıp satamayacağımı sorman, benim sana en küçük çocuğun için ne kadar istersin dememle tam olarak aynı şey''
Öfkeyle çekip gitti. Onu bir daha görmedim’’
Bob sayesinde ne maceralara tanık olduk bir bilseniz sokak şarkıcılığını bıraktık dergi satmaya başladık, aile ile aramızı düzelttik en mükemmeli uyuşturucudan kurtulduk sevincimizde, üzüntümüzde Bob’a sarıldık. Bir çift pati ve parlayan göz yaşama ışığını geri kazandırdı
‘’Bob geceyi atlatmak için uyuşturucuya değil, sadece arkadaşa ihtiyaç duydu: Yani bana anda benim de ihtiyacım olan tek şeyin bu olduğunu anladım. Sadece Bob'a ihtiyacım vardı. Yalnızca bu akşam değil, bana hayatımda bulunma ayrıcalığını sunduğu her an’’

Bir miyav sesinden korkup kedi bakışlarına tahammül edemeyen, evde kedi köpek beslenmesine karşı olan ben, şimdi etrafımda insandan çok kedi olmasını istiyorum. Hatta insanlardan daha iyi dost arkadaş, yoldaş, sırdaş olduklarını düşünüyorum. Ve bendeki asıl asıl değişim kitabın bittiği gece gördüğüm rüyada saklı. Sıcak bir avuç içinde gördüğüm muhtaç bir kedi yavrusuyla uyandım. Belki çoğu kişiye abartılı gelecek bir duygu yükü bu ama, bir kitap okudum ve hayatım,düşüncelerim değişti!

Sabahları hiç yolda gördüğünüz kedilere köpeklere ''Günaydııınnn'' dediniz mi ?
Ben artık diyorum :)
Benim gibi gününün çoğunu kedilerle geçiren bir kedi manyağının nasıl olur da 3 seneye yakın şekilde okumayı beklettiği bir kitap diye okumadan önce de kendime sorduğum ama okuduktan sonra tekrar tekrar sorduğum, bir hayat, imrenilesi bir dostluk hikayesi ve bu dostluğun da bir sokak kedisinden gelmesi kitabı daha da güzelleştiriyor.

James, uyuşturucu ile hayatı alt üst olmuş, ailesinden kopmuş ama tekrardan bağlamak için uğraşmayan, sosyal konutlarda yaşayan ve hayatı tamamen maddi ve manevi zorluklarla dolu olan bir sokak müzisyeni. James çocukluğundan beri hayatında kedi olan birisi ama kesinlikle Bob diğer kedilerin aksine James’in hayatındaki olumsuzları olumluya çeviriyor hem de ona yüklediği sorumluluk ile dağınık olan hayatını gerçek şekilde olması gereken düzene de oturtuyor hem de çektiği maddi zorluklara rağmen ekstradan gelen obur bir boğaz olarak. Kedilerle iç içe yaşayan biri olarak Bob’un yaptıklarında, yaramazlıklarında hatta James’in dediği gibi evin içinde bir manyak gibi sağa sola koşturup tırnaklarına geçirip yırttığı eşyaların her bir cümlesini okudukça kahkaha attım, bu cümlelerin keyfine varabilmek için kesinlikle kedilerin o umursamaz, haylaz hallerini bilmeniz tüm manyaklıklarına tanık olmanız lazım, tabii ki de bir kedinin sanılanın aksine insana ne kadar da iyi dost olabildiğini, köpeğin aksine kedinin insana daha da sıkı bir şekilde bağlanabileceğini bilmeniz lazım ama bunlara rağmen de aslında sizin kedinin sahibi değil, ya kedinizin sizin sahibiniz olduğunu ya da sahiplik ilişkisi olmadan sadece arkadaş, yoldaş olunduğunu da bilmeniz lazım. Bununla beraber kitabın dili hafif, çok sade, samimi bir şekilde yazılmış. Dili gibi de okuduktan sonra okuyanı hafifleten, insanın içini ısıtan bir dostluk anısı. Bir hayvan sevgisinin insanın yaşamını nasıl değiştirebileceğinin en güzel örneği. Özellikle sokaklardaki kedi köpeklerin ülkemizdeki halleri düşünülünce keşke çoğu insanımızın bu dostluktan haberi olsa diyeceğimiz bir kitap.

Bob ile James’in birbirini bulması benim sokakta baktığım Karamel ile birebir uyumluydu, James’in ilk önce farklı farklı şekilde Bob ile karşılaşması, sürekli onu aynı yerde görmesi, sürekli kendisini bekler şekilde bulmasında sanki kendimi okuyor gibiydim.
Son olarak Bob’un sinirli bir görüntüsünü ve yakın zamanda ülkemizde de vizyona girecek sinema uyarlamasının fragmanını paylaşayım.

https://www.youtube.com/watch?v=iLWRhT89nzE

https://www.youtube.com/watch?v=s13Fnj8LzD8
Buz tutan tüm kalpleri eritip ısıtacak nitelikte, yaşama yeniden bağlanmanın hikayesi.

Çocukluğu Londra ve Avustralya arasında mekik dokuyarak geçen, aile sorunları ve bazı kişisel sebeplerden dolayı uyuşturucuyla alt üst olmuş bir hayata sahip James Bowen. Ne olursa olsun müzikten vazgeçmeyen tutunabildiği tek dalı müzik olan bu sokak sanatçısı kendi geleceği için yarattığı şansı iki kez ellerinden kayıp yitirmiş. Her insanın hayatında olumsuzluklar olur elbet ama James ailesinden kopmuş bir halde sokaklarda geçimini sağlayan uyuşturucudan bir türlü kurtulamayan -daha doğrusu kurtulmak istemeyen- bir kişi. Kendisini ruhsal bataklıktan çıkarmaya çalışan o dönüm noktasını sokak kedisi Bob ile yakalıyor.

Bob çok ilgi çekici, zeki ve özel bir kedi. James'e duyduğu güven ile onun hem kalbini kazanıyor hem de herkes tarafından ilgi görmesi nedeniyle onun hayatını baştan sona değiştiriyor. James'in hikayesini biliyoruz ama Bob'unkini öğrenmek imkansız. "James'in oturduğu apartmanına gelene kadar ne yaşadı, hayatı nasıldı?" sorusunun cevabını sadece Bob biliyor. James ve bizim için ise onun önceki yaşamı sınırsız ihtimallerden ibaret.

Karşılıklı anlayış içinde geçen bir dostluk bu. James'in sabırlı ve özenli oluşu dikkatimi çekti en başında. Uyuşturucu kullanarak hissettiği tüm duyguları yok etmeyi hedef edinmiş bir insandan bahsediyoruz. Bob onun yaşamına başkasının zoruyla girmiyor, bu James'in kendi kararı, içinde hayata karşı bir isyan duygusu taşıyor olsa bile içindeki sevgi kırıntılarının yok olmadığını gösteriyor Bob'a gösterdiği şefkat. Hayat elini bir sokak kedisiyle uzatıyor ona ve James'in yaşam şartlarına bakıldığında o eli tutması ise küçümsenemeyecek bir davranış.

Neler mi değişiyor peki James'in hayatında? Hayvan sahibi olmak ile çocuk sahibi olmak aynı sorumluluktur ben hep böyle düşünürüm, aynı şekilde James'te öyle düşünüyor. Bob'un sorumluluğunu alarak ise hayatla incelmiş olan bağını sağlamlaştırıyor. Yeni bir amaç yeni bir nefes çünkü hayatta. Bob, daha önceleri insanlarla hiçbir şekilde iletişim kuramayan James'in görünmezlik pelerinini üzerinden çekip atıyor. Yeni bir birey olmasına en büyük desteği o sağlıyor. Hayatını tamamen değiştireceği radikal kararları almasına sebep olan Bob'un bir insan üzerindeki mucizesine tanıklık ederken aynı zamanda James'in anlatımlarıyla sokak kedilerinin eve nasıl alıştırılacağını, davranış biçiminin nasıl olması gerektiğini, onlar için neyin yararlı veya zararlı olduğunu yavaş yavaş hikaye içinde öğreniyoruz.

Sadece James'i değiştirmiyor Bob. Bulunduğu ortamda tüm insanların insani duygularını gün yüzüne çıkartıyor. Metro istasyonunda gerek gitar çalarken gerekse sonrasında Big İssue dergisi satarken hızla gelip geçen acelesi olan bir yerlere yetişmeye çalışan insanların görüntüsü önceden okuduğum Momo kitabını anımsattı bana. Kendilerine zaman yaratmak için koşturup duran zaman hırsızlarını, yarattığında ise ne yapacağını bilemeyen o varlıkları. Şu anda çoğu insan çoğu duygudan yoksun bunu kimse inkar edemez. Mekanik bir sistem içindeyiz ve yavaş yavaş robota dönüştürülüyoruz. Bize elini uzatan doğanın içinden ne varsa görmezden gelip hızlıca geçip gidiyoruz. Bizi durdurabilecek tek şey ise özlem duyduğumuz hisler. Bir sevgi kütlesi Bob ve James ikilisi. O yüzden insanlar onları gördüğünde hızlarını azaltıp ilgiyi hayat karmaşasından gerçek hislere yöneltebiliyor.

Bu kitabın elime geçmesi ve dışarıda beslediğimiz kedilerden art arda ikisinin hastalanmasıyla onları iyileştirmeyi bizzat üstlenmemiz aynı döneme denk geldi. İlk sayfasındaki "Bryan Fox'a ve dostunu kaybetmiş herkese" ithafını görünce rafa kaldırmak zorunda kaldım. Fazla duygusal bir hayvansever olarak başıma neler geleceğini bilmediğim için onların tedavi sürecinden sonra bu kitabı okumanın doğru bir tercih olacağını düşündüm. Çok şükür ki sağlıklarına kavuştular, ben de gönül rahatlığıyla kitabı elime alabildim.

Ben hayvanların iyileştirici gücüne inanan ve herkese bunu anlatmaya, yaşatmaya çalışan bir insan olarak bir çok insanın burun kıvırıp tiksindiği, hatta eziyet ettiği hayvanların aslında insan yaşamı için bir mucize olduğunu böyle tatlı bir şekilde anlatan -aynı zamanda yaşanmış bir hikaye olmasının mutlaka insanlar üzerinde daha fazla iz bırakacağını düşünerek- bu kitabı herkesin okumasını istiyorum. Hangi şart altında olursak olalım, yüzümüz ve yüreğimizdeki sıcak gülümsemenin sebebidir hayvanlar.

Sizde de sıcak bir gülümseme yaratabilmesi adına Bob ve James'in iki video linkini buraya bırakıyorum.

* https://www.youtube.com/watch?v=PccD1ULea4A
* https://www.youtube.com/watch?v=Vl2nBSqpsRA

İçinizdeki sevgiyi hiç kaybetmemeniz dileğiyle.

Keyifli okumalar.
Çok samimi bir hikayeydi gerçekten de içinizi ısıtacak bir kitap.Ayrıca yaşanmış olması da okurken ayrı bir anlam katıyor.Bu iki dostun yaşadıklarını anlatırken insanlara gizliden bazı mesajlar vermeyi ihtimal etmemiş.Kısa sürede okuduğum güzel bir kitaptı tavsiye ederiim.
Küçüklüğümden beri Kedilerle büyüdüm. Babam kedimizi aynı bizim gibi çocuğu sayardı. O bizim küçük kardeşimizdi. İsmimdende anlayacağınız üzere kediler benim hayat felsefemdir. Ve bu kitap gördüğüm ilk andan itibaren dikkatimi çekti. Okuduğumda yazarla aynı şeyleri yaşadığımızı gördüm. Oda ben gibi kedilerin esrarengiz dünyalarına hayran kalmış. Tek fark onun kedisi bob, benimkide traktör :) Bu kitap bir sokak sanatçısına ait. Ve buna rağmen gerçekten piyasadaki yazarlar kadar iyi bir üslup kullanmış. Anlattıkları ve yaşadıkları her zaman aklınızı kurcalıyor. En çok da bir kedi bu kadar akıllı olur mu? Diye soruyorsunuz içinizden. Evet kediler o kadar akıllı :) Bob'da diğer kediler gibi harika bir kedi ve yazarımızın hayatını kurtarıyor. Aslında uyuşturucuyu bırakmaya çalışan birine Allah tarafından gönderilen kusursuz bir hediye diye düşünüyorum. Ve beni en çok etkileyen kısmı kitabın sonunda yazarın dediklerini youtube aracılığıyla görebiliyorsunuz. Evet anlattığı herşey yaşadığı herşey youtube'da var :) ve kitabı bitirdikten sonra o videoları izlemek gerçekten insanı mutlu ediyor...
Kediler her zaman Kusursuz ve Mükemmel hayvanlardır.
Kitabı okumanızı en içten duygularımla tavsiye ederim.
Bol Kedili Günler....
Kedilere olan ilgimin daha da artmasını sağlayan bir kitap. Uyuşturucu bağımlısı, hayattan kopmuş, sorumsuz bir adamın bir gün kapısının önünde bulduğu yaralı bir kediyi iyileştirmek için verdiği çabayı, ona bakabilmek için bir iş sahibi olmasını ve o kedi sayesinde uyuşturucuyu tamamen bırakmasını konu eden, insanın içini ısıtan bir roman. Kitap boyunca James ve küçük dostu Bob'un maceralarına eşlik edeceksiniz. Mutlaka okuyun derim.
Gerçekten yaşanmış bir hikaye olması insanı daha da etkiliyor sanırım. Basit bir dille yazılmış her yaştan insanlara hitap eden bir kitap. Hayvan sevgisini öğrenmesi için çocuklara, korkularından kurtulması için yetişkinlere hediye edilebilir. Bir hayvanın (sahibini değil de) yol arkadaşını nasıl seçtiğini ve onun hayatına neler kattığını gözler önüne seriyor.
İnsan hayatı pek çok tesadüflerle doludur. Bazı tesadüfler de insanın hayatını eskisi gibi olmayacak şekilde değiştirir. Evcil hayvanların özellikle kedilerin insan hayatına yaptığı olumlu değişiklikler bilinen gerçeklerdir. James Bowen da hayatı dibe vurmuşken, Bob ile tanışıyor ve hayatı tamamen değişiyor.

Bob ve James Bowen'in güzel dostluklarını okumak keyifliydi. Kediler iyi ki varlar dedirten bir kitap olmuş.
Öncelikle sıcacık bir dostluk hikayesi olduğunu belirtmek isterim. Bob'un sahibine olan tutumu, sevecenliği, sadıklığı gerçek bir arkadaş kadar gerçekçiydi. Okudukça daha çok içine çekti. Okudukça kedilere olan sevgimi artırdı ve karakterin kötü bir durumdan kurtulmasına yardım etmesiyle bu sevgi daha da arttı. Hele bir de youtubedaki videolarını izlediğimde fazlasıyla hayran kaldım. Herkese kesinlikle önerdiğim gerçek bir hikaye. :)
Kitap başıboş, uyuşturucu bağımlılığı ile geçen ve sadece günü yaşayan James’in Bob’la tanışmasından sonra hayatında olan değişikleri anlatan gerçek bir hikaye. Kitabın gerçek bir hikayeyi anlattığını bilmek onu daha etkileyici yapıyor. Kitapta çok büyük olaylar beklemeyin ama özellikle de hayvan severlerin çok hoşuna gidecek, sıcak, samimi bir hikayesi var. Bob’u kitabı okurken zaten seveceksiniz ama James’in bir yerde toplum tarafından dışlanmış denilebilecek, fark edilmeyen bir insanken Bob sayesinde hayata daha çok tutunup artık daha fark edilir birisi olmasını görerek James’i de seveceksiniz. James uyuşturucu bağımlısı olduğundan bahsediyor ancak kitapta karamsar ağır bir tablo çizilmiyor. James sadece yalnızlığından ve hayatındaki yolunda gitmeyen şeylerden kaçışı uyuşturucuda bulmuş. Hayatına Bob’un girmesiyle de yaşadığı olumlu değişimleri görmek güzel. Ayrıca kitapta hikaye anlatılırken benim gibi kedi beslemeye yeni başlamış kişiler için ufak tefek bilgiler de bulunmakta.

James ve Bob: https://www.youtube.com/watch?v=Vl2nBSqpsRA

Kitabın 2016 yılında bir de filmi yapılmış. Ülkemizde vizyona girip girmeyeceğini bilmiyorum ancak bazı sitelerde vizyon tarihi yakında diye geçiyor: https://www.youtube.com/watch?v=ai3hleBXRpo
Kediseverlere şiddetle tavsiye ederim.Yasanmis bir hikaye.Oldukça ilginç.Yazarin ve kitabın başrolü kedi bobun YouTube da videoları da mevcut.Filmide yapıldı.mutlaka okunmalı.
insanla kedilerin arasinda buyuk bir bag oldugunu gosteren bir kitap kesinlikle okuyanlar bidaha okumak isteyecektir. Ve kolay kolay birakamicaktir. :))
"Birkaç gün içinde sağlığımda ve genel olarak hayatımda yaşanan değişim muazzamdı. Sanki biri perdeleri kaldırmış ve hayatıma bir miktar günışığı sokmuştu."
Kedilerin kimi sevdikleri konusunda seçici olmaları ile ilgili kötü şöhretleri vardır. Eğer bir kedi sahibini sevmiyorsa gidip başkasını bulur. Kediler için bu doğaldır. Ayrılıp bir başkasıyla yaşarlar.
James Bowen
Sayfa 76 - Yabancı Yayınları
Teoriye göre, Londra'daki insanlar çok hızlı hareket ederler; yavaşlamaya, almaya, karar vermeye ve ellerini ceplerine sokmaya vakitleri yoktur. Başka bir yerde olmaları gereklidir, her zaman aceleleri vardır.

Ancak Bob'un onları yavaşlatmakta sihirli bir becerisi vardı. İnsanlar onu görüyor ve aniden artık o kadar acele etmeleri gerekmiyordu. Sanki onların hummalı, kişiliksiz hayatlarına biraz teselli, bir parça samimiyet ve dostluk getiriyordu.
James Bowen
Sayfa 171 - Yabancı Yayınları
Bu sokak kedileri, şehrin günbegün hayatta kalmak için savaşan ayaktakımlarıydı. Çoğu bizim sarman gibiydi: Hafif hırpalanmış, umudu kırılmış.
James Bowen
Sayfa 16 - Yabancı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sokak Kedisi Bob
Alt başlık:
Bob The Cat Serisi 1
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056370809
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Street Cat Named Bob
Çeviri:
Işıl Karahanoğlu Zaimoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Tam 22 dile çevrilen gerçek bir öykü.
Bu kitapta okuyacaklarınız hayal ürünü değil.
Times Bestseller

Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu.
Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi.
Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar.

Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye…

Kitabı okuyanlar 339 okur

  • Azra
  • Yasemin Işık
  • Kamile Demir
  • Pınar Öztürk
  • aylin arıkan
  • Emine Ercan
  • Öznur Bayer
  • Nursaç Olgaç
  • Nothing else matter
  • AGK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%14.2
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%31.3
35-44 Yaş
%18.7
45-54 Yaş
%5.2
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.9
Erkek
%17.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37 (51)
9
%16.7 (23)
8
%19.6 (27)
7
%14.5 (20)
6
%5.1 (7)
5
%3.6 (5)
4
%1.4 (2)
3
%1.4 (2)
2
%0.7 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları