Sokak Kedisi Bob Bob The Cat Serisi 1

8,3/10  (90 Oy) · 
210 okunma  · 
75 beğeni  · 
1.976 gösterim
Tam 22 dile çevrilen gerçek bir öykü.
Bu kitapta okuyacaklarınız hayal ürünü değil.
Times Bestseller

Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu.
Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi.
Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar.

Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye…
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786056370809
 • Orijinal Adı:
  A Street Cat Named Bob
 • Çeviri:
  Işıl Karahanoğlu Zaimoğlu
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nesli 
 07 Şub 10:21 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

OKUYUN, OKUTUN, ALIN, ALDIRTIN, HEDİYE EDİN, DAĞITIN!
Spoiler içerir desem okumadan geçersiniz, içermez desem okursunuz sorumluluk kabul etmiyorum. İçinizden ne geçiyorsa onu yapın :)

İçinizi ısıtacak belki de bakış açınızı değiştirecek gerçek bir hayat hikayesi. James Bowen uyuşturucunun karanlık dünyasına kapılmış, dünyadan bihaber sokak müzisyenliği yaparak günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan, hayata tutunma çabası olmayan biri iken, her şey yaralı bir sarmanın parlayan gözlerini görmesi ile başlar. Kendisine bile hayrı olmayan adam yaralı bir kediye nasıl bakabilir ki? Üstelik uyuşturucunun karanlık uykusunda iken. Ama sarman vazgeçmedi. Onun hayatını değiştirmeye gelmişti. Ve James pes eder. Yemek parasını bile karşılayamayan James onu veterinere götürmek, can verebilmek için sokakta şarkı söyledi bu sefer. Artık sarman Bob olmuştu. İşin ilginç yanı Bob olunca insanlar gitar kutusuna daha çok para koymaya başladı. Sokaktaki dükkanlarda duran teyzeler, amcalar ona küçük hediyeler getirmeye başladı.
Bu kitaptan sonra kimseye evcil hayvanın satılık mı kelimesini sormamaya karar verdim. Neden mi?
‘’Covent Garden'da çalışmaya başladığımızdan beri Bob için düzenli olarak para teklifi alırdım. Arada sırada biri yanıma gelip ''kedin için ne kadar istiyorsun? ‘diye sorardı. Genelde onlara defolup gitmelerini söylerdim.
Angel'a gelince, bir bayandan bunu tekrar işittim. Birkaç kere yanıma uğramış, her defasında gevezelik ettikten sonra ziyaret sebebine değinmişti.
''Bak James, '' derdi. ‘Bob’un sokaklarda olmasının doğru olmadığına inanıyorum. Bence daha iyi bir hayat yaşayacağı güzel, sıcak bir yuvası olmalı.''
Sohbeti hep buna benzer bir soru ile bitirirdi. ''Yani onun için ne kadar istiyorsun?''
Onu her seferinde geri püskürtürdüm, ki bu noktada bana fiyat teklif etmeye başlardı. Yüz pound ile başlar, beş yüze kadar çıkardı.
En son geçenlerde bir akşam yanıma geldi ve, ‘Onun için sana bin pound veririm,'' dedi
''Çocukların var mı?'' diye sordum
Dili dolaştı ''E evet, aslına bakarsan var,'' dedi
''Var demek.Peki,en küçük çocuğun için ne kadar istersin?''
''Neden bahsediyorsun sen?''
''En küçük çocuğun için ne kadar istersin?
''Bununla en ufak bir ilgisi olduğuna...''
Sözünü yarıda kestim ''Aslına bakarsan bence çok alakası var. Bence Bob benim çocuğum, benim bebeğim. Senin kalkıp satıp satamayacağımı sorman, benim sana en küçük çocuğun için ne kadar istersin dememle tam olarak aynı şey''
Öfkeyle çekip gitti. Onu bir daha görmedim’’
Bob sayesinde ne maceralara tanık olduk bir bilseniz sokak şarkıcılığını bıraktık dergi satmaya başladık, aile ile aramızı düzelttik en mükemmeli uyuşturucudan kurtulduk sevincimizde, üzüntümüzde Bob’a sarıldık. Bir çift pati ve parlayan göz yaşama ışığını geri kazandırdı
‘’Bob geceyi atlatmak için uyuşturucuya değil, sadece arkadaşa ihtiyaç duydu: Yani bana anda benim de ihtiyacım olan tek şeyin bu olduğunu anladım. Sadece Bob'a ihtiyacım vardı. Yalnızca bu akşam değil, bana hayatımda bulunma ayrıcalığını sunduğu her an’’

Bir miyav sesinden korkup kedi bakışlarına tahammül edemeyen, evde kedi köpek beslenmesine karşı olan ben, şimdi etrafımda insandan çok kedi olmasını istiyorum. Hatta insanlardan daha iyi dost arkadaş, yoldaş, sırdaş olduklarını düşünüyorum. Ve bendeki asıl asıl değişim kitabın bittiği gece gördüğüm rüyada saklı. Sıcak bir avuç içinde gördüğüm muhtaç bir kedi yavrusuyla uyandım. Belki çoğu kişiye abartılı gelecek bir duygu yükü bu ama, bir kitap okudum ve hayatım,düşüncelerim değişti!

Sabahları hiç yolda gördüğünüz kedilere köpeklere ''Günaydııınnn'' dediniz mi ?
Ben artık diyorum :)

Uğur D. 
 16 Şub 13:26 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Benim gibi gününün çoğunu kedilerle geçiren bir kedi manyağının nasıl olur da 3 seneye yakın şekilde okumayı beklettiği bir kitap diye okumadan önce de kendime sorduğum ama okuduktan sonra tekrar tekrar sorduğum, bir hayat, imrenilesi bir dostluk hikayesi ve bu dostluğun da bir sokak kedisinden gelmesi kitabı daha da güzelleştiriyor.

James, uyuşturucu ile hayatı alt üst olmuş, ailesinden kopmuş ama tekrardan bağlamak için uğraşmayan, sosyal konutlarda yaşayan ve hayatı tamamen maddi ve manevi zorluklarla dolu olan bir sokak müzisyeni. James çocukluğundan beri hayatında kedi olan birisi ama kesinlikle Bob diğer kedilerin aksine James’in hayatındaki olumsuzları olumluya çeviriyor hem de ona yüklediği sorumluluk ile dağınık olan hayatını gerçek şekilde olması gereken düzene de oturtuyor hem de çektiği maddi zorluklara rağmen ekstradan gelen obur bir boğaz olarak. Kedilerle iç içe yaşayan biri olarak Bob’un yaptıklarında, yaramazlıklarında hatta James’in dediği gibi evin içinde bir manyak gibi sağa sola koşturup tırnaklarına geçirip yırttığı eşyaların her bir cümlesini okudukça kahkaha attım, bu cümlelerin keyfine varabilmek için kesinlikle kedilerin o umursamaz, haylaz hallerini bilmeniz tüm manyaklıklarına tanık olmanız lazım, tabii ki de bir kedinin sanılanın aksine insana ne kadar da iyi dost olabildiğini, köpeğin aksine kedinin insana daha da sıkı bir şekilde bağlanabileceğini bilmeniz lazım ama bunlara rağmen de aslında sizin kedinin sahibi değil, ya kedinizin sizin sahibiniz olduğunu ya da sahiplik ilişkisi olmadan sadece arkadaş, yoldaş olunduğunu da bilmeniz lazım. Bununla beraber kitabın dili hafif, çok sade, samimi bir şekilde yazılmış. Dili gibi de okuduktan sonra okuyanı hafifleten, insanın içini ısıtan bir dostluk anısı. Bir hayvan sevgisinin insanın yaşamını nasıl değiştirebileceğinin en güzel örneği. Özellikle sokaklardaki kedi köpeklerin ülkemizdeki halleri düşünülünce keşke çoğu insanımızın bu dostluktan haberi olsa diyeceğimiz bir kitap.

Bob ile James’in birbirini bulması benim sokakta baktığım Karamel ile birebir uyumluydu, James’in ilk önce farklı farklı şekilde Bob ile karşılaşması, sürekli onu aynı yerde görmesi, sürekli kendisini bekler şekilde bulmasında sanki kendimi okuyor gibiydim.
Son olarak Bob’un sinirli bir görüntüsünü ve yakın zamanda ülkemizde de vizyona girecek sinema uyarlamasının fragmanını paylaşayım.

https://www.youtube.com/watch?v=iLWRhT89nzE

https://www.youtube.com/watch?v=s13Fnj8LzD8

Tuğba K 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok samimi bir hikayeydi gerçekten de içinizi ısıtacak bir kitap.Ayrıca yaşanmış olması da okurken ayrı bir anlam katıyor.Bu iki dostun yaşadıklarını anlatırken insanlara gizliden bazı mesajlar vermeyi ihtimal etmemiş.Kısa sürede okuduğum güzel bir kitaptı tavsiye ederiim.

Yaren 
08 Nis 22:04 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kedilere olan ilgimin daha da artmasını sağlayan bir kitap. Uyuşturucu bağımlısı, hayattan kopmuş, sorumsuz bir adamın bir gün kapısının önünde bulduğu yaralı bir kediyi iyileştirmek için verdiği çabayı, ona bakabilmek için bir iş sahibi olmasını ve o kedi sayesinde uyuşturucuyu tamamen bırakmasını konu eden, insanın içini ısıtan bir roman. Kitap boyunca James ve küçük dostu Bob'un maceralarına eşlik edeceksiniz. Mutlaka okuyun derim.

M.Y. 
 15 Oca 21:24 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap başıboş, uyuşturucu bağımlılığı ile geçen ve sadece günü yaşayan James’in Bob’la tanışmasından sonra hayatında olan değişikleri anlatan gerçek bir hikaye. Kitabın gerçek bir hikayeyi anlattığını bilmek onu daha etkileyici yapıyor. Kitapta çok büyük olaylar beklemeyin ama özellikle de hayvan severlerin çok hoşuna gidecek, sıcak, samimi bir hikayesi var. Bob’u kitabı okurken zaten seveceksiniz ama James’in bir yerde toplum tarafından dışlanmış denilebilecek, fark edilmeyen bir insanken Bob sayesinde hayata daha çok tutunup artık daha fark edilir birisi olmasını görerek James’i de seveceksiniz. James uyuşturucu bağımlısı olduğundan bahsediyor ancak kitapta karamsar ağır bir tablo çizilmiyor. James sadece yalnızlığından ve hayatındaki yolunda gitmeyen şeylerden kaçışı uyuşturucuda bulmuş. Hayatına Bob’un girmesiyle de yaşadığı olumlu değişimleri görmek güzel. Ayrıca kitapta hikaye anlatılırken benim gibi kedi beslemeye yeni başlamış kişiler için ufak tefek bilgiler de bulunmakta.

James ve Bob: https://www.youtube.com/watch?v=Vl2nBSqpsRA

Kitabın 2016 yılında bir de filmi yapılmış. Ülkemizde vizyona girip girmeyeceğini bilmiyorum ancak bazı sitelerde vizyon tarihi yakında diye geçiyor: https://www.youtube.com/watch?v=ai3hleBXRpo

Selin Durmaz 
 26 Mar 12:42 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle sıcacık bir dostluk hikayesi olduğunu belirtmek isterim. Bob'un sahibine olan tutumu, sevecenliği, sadıklığı gerçek bir arkadaş kadar gerçekçiydi. Okudukça daha çok içine çekti. Okudukça kedilere olan sevgimi artırdı ve karakterin kötü bir durumdan kurtulmasına yardım etmesiyle bu sevgi daha da arttı. Hele bir de youtubedaki videolarını izlediğimde fazlasıyla hayran kaldım. Herkese kesinlikle önerdiğim gerçek bir hikaye. :)

Ömer Faruk İNCELER 
25 May 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kediseverlere şiddetle tavsiye ederim.Yasanmis bir hikaye.Oldukça ilginç.Yazarin ve kitabın başrolü kedi bobun YouTube da videoları da mevcut.Filmide yapıldı.mutlaka okunmalı.

snoratred 
17 Ağu 20:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insanla kedilerin arasinda buyuk bir bag oldugunu gosteren bir kitap kesinlikle okuyanlar bidaha okumak isteyecektir. Ve kolay kolay birakamicaktir. :))

Sevgi Sertel 
29 Ağu 18:49 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı bayadır okumayı çok istiyordum. “Sokak Kedisi Bob” bitti :)
Gerçek yaşanmış olması zaten en başta beni çok etkileyen kriterlerden, kaldı ki birde konusu bir kedi :) benim için ultra ilgi çekici hale geldi.
Satırları okudukça kendi kedim olan “Aşkım”a bolca sarılıp mıncıkladım :) Gerçekten hayvan sevgisi çok başka bir duygu. Can onlar can :)
Küçük yaşlarda ailesiz ve sevgisiz büyüyen James evden ayrıldıktan sonra yapayanlız sokaklarda yaşar ve gitar çalarak üç beş kuruş kazanıp zar zor karnını doyurur. Ayrıca uyuşturucu bağımlısı olan adam, bundan kurtulmak için de ciddi bir mücadele verdiği bir dönemde, bir gün kapısının önünde hırpalanmış, yaralı sarmanı bulur.
Onu evine alır ve kendi karnını zor doyurmasına rağmen, kediciği iyileştirmek için herşeyi yapar :)
Sonraki günlerde ona Bob adını verir ve ikisi birbirine çok bağlanırlar. Birlikte yaşadıkları olaylar, birlikte para kazanmak için yaptıkları ve Jamesin hayatını nasıl düzene soktuğu ikilinin birbirine nasıl iyi geldiğini okuyorsunuz.
Gerçek olması tabi apayrı etkiliyor insanı, ayrıca kitapda bahsedilen o videoları da izleyince daha da çok etkilendim.
Bir hayvanın, perişan olmuş bir insanın hayatına olumlu anlamda nasıl dokunduğunu etkilenerek okudum.
Ben çok sevdim. Herkese tavsiye ederim .

zelo 
 30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayvanları insanlardan daha çok severim genelde. Özellikle bir kedisi olan hayvan severler için çok samimi, okuduğunuzda keşke bende orada olsam diyebileceğiniz kitaplardan. Sevginin nasıl güzel bir şey olduğunu ve engellere nasıl yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Ve kurgu değil yaşanmış bir hikayedir. Youtube'da videolara ulaşabilir o sıcaklığı bob ve sahibinin yüzünde hissedebilirsiniz. :) keyifli okumalar

4 /

Kitaptan 30 Alıntı

"Birkaç gün içinde sağlığımda ve genel olarak hayatımda yaşanan değişim muazzamdı. Sanki biri perdeleri kaldırmış ve hayatıma bir miktar günışığı sokmuştu."

Sokak Kedisi Bob, James BowenSokak Kedisi Bob, James Bowen
Uğur D. 
14 Şub 07:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kedilerin kimi sevdikleri konusunda seçici olmaları ile ilgili kötü şöhretleri vardır. Eğer bir kedi sahibini sevmiyorsa gidip başkasını bulur. Kediler için bu doğaldır. Ayrılıp bir başkasıyla yaşarlar.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 76 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 76 - Yabancı Yayınları)
Uğur D. 
14 Şub 20:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Neredeyse her gün bir çeşit geri zekâlı ile muhatap olurduk.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 78 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 78 - Yabancı Yayınları)
Uğur D. 
13 Şub 08:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu sokak kedileri, şehrin günbegün hayatta kalmak için savaşan ayaktakımlarıydı. Çoğu bizim sarman gibiydi: Hafif hırpalanmış, umudu kırılmış.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 16 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 16 - Yabancı Yayınları)
Uğur D. 
13 Şub 08:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaygın inanışın aksine, sütün kediler için zararlı olabileceğini biliyordum, zira kediler aslında laktoza duyarlıdır.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 12 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 12 - Yabancı Yayınları)
Uğur D. 
13 Şub 20:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İlk günden beri etrafta bir pervane gibi dönüp duruyordu, ama son haftalarda daha bir enerji topuna dönüşmüştü. Bunun mümkün olacağını düşünmezdim. Bir manyak gibi zıplayıp, etrafta koşturduğu zamanlar oluyordu.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 35 - Yabancı Yayınları)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 35 - Yabancı Yayınları)
sinan kaan 
04 Ağu 20:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mamasından birkaç kaşık kâseye koydum ve saniyesinde yalayıp yutmasını izledim. Ardından çanağındaki suyu lıkır lıkır içti, yüzünü ve patilerini yalayarak temizledi ve oturma odasına gidip, gayet memnun bir halde kaloriferin altındaki en sevdiği konuma geçti.
Keşke hepimizin hayatı bu kadar kolay olsaydı, diye içimden geçirdim.

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 63 - Yabancı)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 63 - Yabancı)
Nesli 
 05 Şub 12:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Eğer bir kedi olsaydım,dokuzuncu canımı yaşıyor olurdum''

Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 36)Sokak Kedisi Bob, James Bowen (Sayfa 36)
3 /