Mahremiyet Eğitimi Nezaket ve Zarafet için

9,0/10  (18 Oy) · 
45 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.301 gösterim
Birçok anne-baba çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için “tanımadığın biri sana şeker verirse oradan kaç” gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısım anne-baba da çocuklarının iyiliği için üzerlerinde baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır.
Çocuğu korkutarak ve ürküterek mahremiyet bilinci kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata karşı güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdirler…

Halbuki Mahremiyet Eğitimi bir nezaket eğitimidir… Bu sayede çocuk kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir duruşla kendini koruyabilir.

Pedagog Dr. Adem Güneş bu eserinde, bir yandan çocuklara “zarafet ve nezaket” kazandıran, diğer yandan kendilerini kötü niyetli kişilerden koruyacak güce eriştiren Mahremiyet Eğitimi’nden bahsediyor. Her anne-babanın ve öğretmenin bilmesi gereken temel prensipleri adım adım okuyucusuyla paylaşıyor.

“Kitabın en güzel yanı, örnek olaylarla net öneriler sunması. Çocuğu olan veya çocuk bekleyen anne-babalar mutlaka okumalı.” (S. Erdoğan, 27)

“Çocuk eğitimi üzerine kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken hem çocuğumu hem kendimi daha iyi tanıdım, çocuk ebeveyn ilişkisinin nasıl olması gerektiğini kavradım.” (D. Yaprak, 32)

“Anne-babaların en çok zorlanacağı konulardan biri üzerine tam bir başucu kitabı. Alın okuyun ve etrafınızdaki ailelere hediye edin.” (R. Durmaz, 43)
silaes 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Her anne, baba ve eğitimcinin okuması gereken kitaplardan biri. Çocuklarda mahremiyet eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğini adım adım anlatıyor. Dili sade ve anlaşılır. Bir akademisyenin yazdığı, diğer akademisyenin zor anladığı türden bir kitap değil: Çocuk tacizi gibi büyük bir sorunla karşılaştığımızda izlememiz gereken yöntemler vb durumlarda incelikle, güzel bir dille anlatılmış. Ailelerin çocuklarını eğitirken yararlanabileceği ender kaynaklardan.

Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Taciz"gibi bütün anne babaların uykularını kaçıran günümüzün vebasından yavrularımızı korumak için neler yapabiliz(e) yanıtlar bulabileceğiniz, bilgilendirici çok güzel bir kitap. Doğru bildiğimiz tüm yanlışları öğrenmeniz için okuyun lütfen! Belki de tehlike burnumuzun dibinde! ...

meryem sezer 
29 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne baba, hatta aile büyüklerinin, öğretmenlerin yani çocukla beraber olan herkesin okuması gereken bir kitap. Neden cinsel eğitim değil de mahremiyet eğitiminin gerekli olduğunu örneklerle açıklayarak ve yanlışı gösterirken de doğrunun nasıl yapılması gerektiğini çok güzel anlatmış. şiddetle tavsiye edilir.

Halil öztürk 
27 Oca 16:54 · Kitabı okudu · 10/10 puan

takılmayın sayfalara kitap sonları itibarıyla vurucu. başlangıçta klasik pedagojik kitap yavanlığı, yayınevinin kazanç kaygısı şeyler hissedilebilir geçin de sona doğru gelin. bu kitap insanımıza ufuk açması dileğiyle şunu demek istiyorum. mahremiyet eğitimini ana ve babalara vermek gerekiyor. o zaman çocuk da bundan beslenecektir. ciddi bir konu. mağduriyetin sayısı önemli değil bir tane bile olsa tüm dünya yansın, valla umursamazam. lakin sayı ülkemizde felaket ki bunların tüm ihlallerin %10 u bile olmadığını düşünüce çıldırası geliyor insanın. sonuç da çok güzel bağlanmış hapis çözüm değil tedavi gerekli. evet ateşim var ama asıl sorun ateşin kendisi değil ateşe neden olan viral ya da bakteriyel engel.

Burcu Yenidoğan 
13 Mar 23:02 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Maalesef oldukça can sıkıcı, ancak kesinlikle ihmal etmememiz gereken bir konu, mahremiyet eğitimi. Kitap bu alandaki kaynak eksikliğine bir nebze ışık tutuyor.
Adem Güneş'in diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabın da dili oldukça sade ve anlaşılır. Mahremiyet eğitiminin önemi, neden verilmesi gerektiği, bu konuda çocukların nasıl eğitilmesi gerektiği, taciz yaşayan çocuklarda nasıl davranış değişiklikleri olduğu anlatılmaktadır. Tek eleştirim, çocukların tacize karşı nasıl eğitilmesi, hangi davranışları kazandırmamız gerektiği kısmında örneklerin azlığı, bazı davranışları nasıl kazandırabileceğimiz kısmı biraz havada kalıyor. Ancak bu eksik de Adem Güneş'in you tube kanalındaki yayınlarıyla kapanıyor. Eğer bu konularla ilgileniyorsanız, youtube kanalını da takip etmenizi tavsiye ederim. Kitabı tamamlar nitelikte, mahremiyet eğitimini, güvenli bağlanmayı ve diğer konuları uzun uzadıya anlatıyor.
Uzun sözün kısası, okuyun, okutturun...

Melek 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mahremiyet egitimi, bir cocuga verilecek egtimlerin en basinda gelmeli. Bunuda gayet guzel dille anlatmis Adem Günes. Cocugunuz varsa ve bu zamanki dunyada yasiyorsaniz okumalisiniz.

Aylin payas 
07 May 14:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap cok sarsti beni psikolojimi mi düzeltiyorum deliriyor muyum anlamadim. Gerçeklerle yüzleşmek hatalarimizi görmek ve çocuğumu nasil yetiştireceğim korkusu... Yazar'dan Allah razi olsun umarım cok kişi uygular yazilanlari da daha guzel bir dünyamız olur.

Kitaptan 13 Alıntı

Burcu Yenidoğan 
09 Mar 21:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Adalet Bakanlığı verilerine göre, 1992-2007 yılları arasında Türkiye'de 21.000 çocuk tacize (tecavüze) uğramış durumdadır. Resmi kayıtlara geçen bu rakam sadece ortaya çıkarılmış ve adalete teslim edilmiş rakamları yansıtmaktadır.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 39)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 39)
silaes 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hiçbir kalıcı davranış "zorla" oluşturulamaz.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 19 - Timaş)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 19 - Timaş)
Ayten Ernaz Tiryaki 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Mahremiyet duygusu, bir genç kızın iffetli yaşaması için en kıymetli silahıdır. "

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
silaes 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çocuğun ruhsal incelmesini sağlayacak faaliyetlerden biri, evcil hayvanlardır. Özellikle kedi, ruhsal incelme için bulunmaz bir fırsattır. Kedinin tüyleri, kendine has ciddi duruşu, sevecenlik arzusu, çocuklarla kuracağı bağ, onun duygusal kazanımları açısından önemlidir.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 40 - Timaş)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 40 - Timaş)
Şerife Yüce 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Temel Davranış Refleksi

O halde çok iyi bilinmelidir ki, çocukların mahremiyet eğitimi tek başına nasihat ile veya korkutmalarla olabilecek bir şey asla değildir.

Çocukların kendi bedenlerine yönelecek tehlikelerden kurtulabilmesi için verilecek olan asıl mahremiyet eğitimine biz, "Temel Davranış Refleksi" diyoruz.

Temel Davranış Refleksi’ni eskiler "Hayâ Duygusu" olarak da kullanmışlardır.

Ancak, üzülerek belirtmek gerekirse, günümüz anne babaları kendi çocukları açısından hayati önem taşıyan "Temel Davranış Refleksi"nin nasıl kazandırılacağı konusunda yeterince bilgi sahibi değiller.

Hâlbuki Temel Davranış Refleksi gelişmiş bir çocuk kendisine yönelecek bir tehlikenin, tehlike olduğunu fark etmese bile, ani bir refleks ile o tehlikeden kendisini koruyabilir. Çocuk, kendisine yönelen anormal davranışın ne anlama geldiğini bilmese dahi ciddi rahatsızlık duyar ve o an o ortamdan uzaklaşmak ister.

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Eğer bir çocuğa, öfke zehrine karşı, vicdan panzehiri vaktinde ve adım adım verilmezse, hayat hem çocuk için, hem de o çocuğun etrafindakiler için çekilmez bir hal alabilir. "

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
silaes 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

zarara uğratılmış kız çocuğu ise güçlü birine sığınmaya çalışır. Korkuları onu kendi gücünü kazanmaya değil; güçlü, onu koruyacak birinin şemsiyesi altında durmaya iter. Arkadaşları içinde en güçlüye sığınma eğilimindedir hep. Aynı şekilde evlenmeyi düşündüğü kişinin yakışıklı, ahlaklı olmasından önce güçlü, kuvvetli olmasını ister.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 160 - Timaş)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 160 - Timaş)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Tacize maruz kalmada kız-erkek çocuk ayrımı yoktur. Kız ve erkek çocuklar tacize karşı aynı ölçüde risk altındadırlar."

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
Şerife Yüce 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anneler 'otoriter olacağım' diye kızlarıyla aralarındaki dostluk bağını yıpratmamalıdır.

Sağlıklı her insanda öfke duygusu bulunmalıdır. Anne-babalar çocukların öfkesini köreltmemelidir.

Çocukta öfke gelişirken vicdan terbiyesi unutulmamalıdır.

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
silaes 
 05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tehlike çok yakın, çocuklar ise oldukça hazırlıksızdır.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 76 - Timaş)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 76 - Timaş)
2 /