Mahremiyet Eğitimi Nezaket ve Zarafet için

8,8/10  (34 Oy) · 
105 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.865 gösterim
Birçok anne-baba çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için “tanımadığın biri sana şeker verirse oradan kaç” gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısım anne-baba da çocuklarının iyiliği için üzerlerinde baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır.
Çocuğu korkutarak ve ürküterek mahremiyet bilinci kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata karşı güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdirler…

Halbuki Mahremiyet Eğitimi bir nezaket eğitimidir… Bu sayede çocuk kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir duruşla kendini koruyabilir.

Pedagog Dr. Adem Güneş bu eserinde, bir yandan çocuklara “zarafet ve nezaket” kazandıran, diğer yandan kendilerini kötü niyetli kişilerden koruyacak güce eriştiren Mahremiyet Eğitimi’nden bahsediyor. Her anne-babanın ve öğretmenin bilmesi gereken temel prensipleri adım adım okuyucusuyla paylaşıyor.

“Kitabın en güzel yanı, örnek olaylarla net öneriler sunması. Çocuğu olan veya çocuk bekleyen anne-babalar mutlaka okumalı.” (S. Erdoğan, 27)

“Çocuk eğitimi üzerine kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken hem çocuğumu hem kendimi daha iyi tanıdım, çocuk ebeveyn ilişkisinin nasıl olması gerektiğini kavradım.” (D. Yaprak, 32)

“Anne-babaların en çok zorlanacağı konulardan biri üzerine tam bir başucu kitabı. Alın okuyun ve etrafınızdaki ailelere hediye edin.” (R. Durmaz, 43)
pınar 
07 Şub 16:43 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Adem Güneş yerel ve dini değerlerleri gözeterek çocuk yetiştirilmesini savunan ve ortaya attığı 'anadolu pedagojisi' ile bilinen bir pedagog. Youtube' da Pedagoji okulu isimli kanalında canlı yayınlarla ailelere ulaşmaya ve doğru pedagojik yaklaşımlarla farkındalık yaratmaya çalışan biri. Ben fırsat buldukça izliyorum ve yayınlarını takip ediyorum gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim herkese.

Anne-baba olmayı isteyen ve anna-baba olan herkes pedagojik farkındaliga sahip olmalıdır. Hele bizim toplumumuz, ne yazık ki adem hocanın deyimiyle ' yanlış çocuk nasıl yetiştirilir göstermek için toplanmış gibiler'.

Çocuğa mahremiyet duygusu kazandırma, onu istismardan koruma özellikle son zamanlarda çok tartışılan bir konu. Bir çok çocuk cinsel istismar sırasında kolayca teslim olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi çocuğun tepki vermeye yani kendini ifade etmeye korkmasindandir ki bu yanlış yetiştirilmiş çocuğun doğal yapısının bozulduğuna işarettir.

'Çocuk eğitiminin en önemli kısmı mahrumiyet eğitimidir' diyor adem hoca ve doğru mahremiyet eğitiminin çocuğa kişilik kazandırdığını kendini ve hayati tanımasında özellikle tehlikelere karsi kendini korumasındaki etkilerini anlatıyor kitap boyunca.

' bir çok anne baba çocuğuna kötü niyetli kişilerden korunmak için tanımadığını biri sana seker verirse oradan kaç gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısmı da çocuğunun iyiliği için baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır. Çocuğu korkutarak yada ürküterek mahremiyet eğitimi kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata dair güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdir. Halbuki mahremiyet eğitimi bir nezaket eğitimidir. Bu sayede çocuklar kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir tavırla kendini koruyabilir'

Kişilik bozuklukları ve ruhsal hastalıkların bir çoğunun temeli çocuklukta atılır. Çocuk yetiştirmek çocuklarla doğru iletişim kurmak son derecede önemlidir.

Yazdığım en uzun değerlendirme oldu :) neyse herkese iyi okumalar, kitap güzel pedagoji güzel okuyun arkadaşlar :)

Yasin Bektaş 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Son zamanlarda artan iğrenç çocuk tacizleri haberlerini hepimiz duyarak o kişiler hakkında en ağır cezaların verilmesini istememiz şüphesiz yerinde bir tutumdur. Fakat buna benzer bir durumun kendi ailemiz ve çevremizdeki korunmasız yavrular için Mahremiyet Eğitimini yetişkinler olarak gözardı etmemiz gerektiği çok güzel bir şekilde anlatılmış. Içerisindeki örneklerle hangi davranışta neler düşünüp nereye başvurarak bu kötü durumu bertaraf etmemizi gösteriyor. Sıklıkla bilinen yanlışlar da mevcut. Iyi okumalar.

Mahremiyet Eğitimi benzeri kitaplar

silaes 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Her anne, baba ve eğitimcinin okuması gereken kitaplardan biri. Çocuklarda mahremiyet eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğini adım adım anlatıyor. Dili sade ve anlaşılır. Bir akademisyenin yazdığı, diğer akademisyenin zor anladığı türden bir kitap değil: Çocuk tacizi gibi büyük bir sorunla karşılaştığımızda izlememiz gereken yöntemler vb durumlarda incelikle, güzel bir dille anlatılmış. Ailelerin çocuklarını eğitirken yararlanabileceği ender kaynaklardan.

Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Taciz"gibi bütün anne babaların uykularını kaçıran günümüzün vebasından yavrularımızı korumak için neler yapabiliz(e) yanıtlar bulabileceğiniz, bilgilendirici çok güzel bir kitap. Doğru bildiğimiz tüm yanlışları öğrenmeniz için okuyun lütfen! Belki de tehlike burnumuzun dibinde! ...

Sedâbiyât 
 23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okurken, verdiği duyguların altında yüreğim ezildi... Gözümün önünden bir çok haber, kendimin ve akranlarımın yetiştiriliş tarzımız, etrafımdaki annelerin çocuklarına nasıl muamele ettiği geçti.. İstedim ki bütün anne babalar bu kitabı okusun, istedim ki kimsenin canı yanmasın. Çünkü kitapta da yazdığı gibi "suistimal cinayetten sonraki en ağır suçtur". Çocuğunuzu böyle bir suçtan ve böyle bir suçu işlemekten korumak için mahremiyet eğitimini öğrenin.

Bu kitap, anne baba olacak insanların muhakkak okuması gereken bir kitap.

meryem sezer 
29 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne baba, hatta aile büyüklerinin, öğretmenlerin yani çocukla beraber olan herkesin okuması gereken bir kitap. Neden cinsel eğitim değil de mahremiyet eğitiminin gerekli olduğunu örneklerle açıklayarak ve yanlışı gösterirken de doğrunun nasıl yapılması gerektiğini çok güzel anlatmış. şiddetle tavsiye edilir.

Halil öztürk 
27 Oca 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

takılmayın sayfalara kitap sonları itibarıyla vurucu. başlangıçta klasik pedagojik kitap yavanlığı, yayınevinin kazanç kaygısı şeyler hissedilebilir geçin de sona doğru gelin. bu kitap insanımıza ufuk açması dileğiyle şunu demek istiyorum. mahremiyet eğitimini ana ve babalara vermek gerekiyor. o zaman çocuk da bundan beslenecektir. ciddi bir konu. mağduriyetin sayısı önemli değil bir tane bile olsa tüm dünya yansın, valla umursamazam. lakin sayı ülkemizde felaket ki bunların tüm ihlallerin %10 u bile olmadığını düşünüce çıldırası geliyor insanın. sonuç da çok güzel bağlanmış hapis çözüm değil tedavi gerekli. evet ateşim var ama asıl sorun ateşin kendisi değil ateşe neden olan viral ya da bakteriyel engel.

birkitapbirilktir 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Anlatımı oldukça akıcı, toplamda iki saat gibi sürede bitecek bir kitap.
Çocuklarımıza mahremiyet eğitimi verirken gözden kaçırdığımız küçük ayrıntıların aslında ileride nasıl sonuçlanacağını gözler önüne sermekte.
Çocuğunuzun kıyafetlerini değiştirirken herkesin içinde değil de kendisine ait bir odada ya da yalnızken yapılmasının doğru olacağını ve bu esnada çocuk yalnız bir ortamda bunun yapıldığının farkında olması sağlanmalıdır.
Zararın yabancılardan değil aksine yakın çevrede insanlardan geldiği vurgulanmaktadır.

Aylin Tütüncüler 
12 Şub 21:36 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mahremiyet eğitimi kitabı küçücük çocukların dış dünyaya karşı kendilerini nasıl koruyabileceklerine dair ailelere verilen tavsiyeleri içeren bir kitaptır. Ayrıca tacize uğramış kız ve erkek çocuklarının taciz sonrası ruhsal belirtilerine örnek vererek ailelerin bu konuda bilinçlenmesini sağlayan faydalı bir kitaptır.

Burcu Yenidoğan 
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Maalesef oldukça can sıkıcı, ancak kesinlikle ihmal etmememiz gereken bir konu, mahremiyet eğitimi. Kitap bu alandaki kaynak eksikliğine bir nebze ışık tutuyor.
Adem Güneş'in diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabın da dili oldukça sade ve anlaşılır. Mahremiyet eğitiminin önemi, neden verilmesi gerektiği, bu konuda çocukların nasıl eğitilmesi gerektiği, taciz yaşayan çocuklarda nasıl davranış değişiklikleri olduğu anlatılmaktadır. Tek eleştirim, çocukların tacize karşı nasıl eğitilmesi, hangi davranışları kazandırmamız gerektiği kısmında örneklerin azlığı, bazı davranışları nasıl kazandırabileceğimiz kısmı biraz havada kalıyor. Ancak bu eksik de Adem Güneş'in you tube kanalındaki yayınlarıyla kapanıyor. Eğer bu konularla ilgileniyorsanız, youtube kanalını da takip etmenizi tavsiye ederim. Kitabı tamamlar nitelikte, mahremiyet eğitimini, güvenli bağlanmayı ve diğer konuları uzun uzadıya anlatıyor.
Uzun sözün kısası, okuyun, okutturun...

2 /

Kitaptan 29 Alıntı

Yasin Bektaş 
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şefkat
Çocuk, evde anne ve babanın ilgi ve şefkatini görmelidir. Çocuk, bu ilgiyi dışarıda arayacak duruma düşürülmemelidir.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 145 - Selis)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 145 - Selis)
Burcu Yenidoğan 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Adalet Bakanlığı verilerine göre, 1992-2007 yılları arasında Türkiye'de 21.000 çocuk tacize (tecavüze) uğramış durumdadır. Resmi kayıtlara geçen bu rakam sadece ortaya çıkarılmış ve adalete teslim edilmiş rakamları yansıtmaktadır.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 39)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 39)
Ayten Ernaz Tiryaki 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Eğer bir çocuğa, öfke zehrine karşı, vicdan panzehiri vaktinde ve adım adım verilmezse, hayat hem çocuk için, hem de o çocuğun etrafindakiler için çekilmez bir hal alabilir. "

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
silaes 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hiçbir kalıcı davranış "zorla" oluşturulamaz.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 19 - Timaş)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 19 - Timaş)
Şerife Yüce 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Temel Davranış Refleksi

O halde çok iyi bilinmelidir ki, çocukların mahremiyet eğitimi tek başına nasihat ile veya korkutmalarla olabilecek bir şey asla değildir.

Çocukların kendi bedenlerine yönelecek tehlikelerden kurtulabilmesi için verilecek olan asıl mahremiyet eğitimine biz, "Temel Davranış Refleksi" diyoruz.

Temel Davranış Refleksi’ni eskiler "Hayâ Duygusu" olarak da kullanmışlardır.

Ancak, üzülerek belirtmek gerekirse, günümüz anne babaları kendi çocukları açısından hayati önem taşıyan "Temel Davranış Refleksi"nin nasıl kazandırılacağı konusunda yeterince bilgi sahibi değiller.

Hâlbuki Temel Davranış Refleksi gelişmiş bir çocuk kendisine yönelecek bir tehlikenin, tehlike olduğunu fark etmese bile, ani bir refleks ile o tehlikeden kendisini koruyabilir. Çocuk, kendisine yönelen anormal davranışın ne anlama geldiğini bilmese dahi ciddi rahatsızlık duyar ve o an o ortamdan uzaklaşmak ister.

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
Ayten Ernaz Tiryaki 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Mahremiyet duygusu, bir genç kızın iffetli yaşaması için en kıymetli silahıdır. "

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
silaes 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çocuğun ruhsal incelmesini sağlayacak faaliyetlerden biri, evcil hayvanlardır. Özellikle kedi, ruhsal incelme için bulunmaz bir fırsattır. Kedinin tüyleri, kendine has ciddi duruşu, sevecenlik arzusu, çocuklarla kuracağı bağ, onun duygusal kazanımları açısından önemlidir.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 40 - Timaş)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 40 - Timaş)
silaes 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

zarara uğratılmış kız çocuğu ise güçlü birine sığınmaya çalışır. Korkuları onu kendi gücünü kazanmaya değil; güçlü, onu koruyacak birinin şemsiyesi altında durmaya iter. Arkadaşları içinde en güçlüye sığınma eğilimindedir hep. Aynı şekilde evlenmeyi düşündüğü kişinin yakışıklı, ahlaklı olmasından önce güçlü, kuvvetli olmasını ister.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 160 - Timaş)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 160 - Timaş)
Sedâbiyât 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O yüzdendir ki çocuk yorulsa da durmaz, zira ruh yorulmaz...
Ruhun yorulması bedenin yorgunluğu ile değil, kaygı iledir.
Ruh, ancak kaygılandıkça yorgunlaşır, çoşkusunu ve bedeni kıpır kıpır hareket ettiren enerjisini kaybeder.

Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 46)Mahremiyet Eğitimi, Adem Güneş (Sayfa 46)
Şerife Yüce 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Anneler 'otoriter olacağım' diye kızlarıyla aralarındaki dostluk bağını yıpratmamalıdır.

Sağlıklı her insanda öfke duygusu bulunmalıdır. Anne-babalar çocukların öfkesini köreltmemelidir.

Çocukta öfke gelişirken vicdan terbiyesi unutulmamalıdır.

Mahremiyet Eğitimi, Adem GüneşMahremiyet Eğitimi, Adem Güneş
3 /