Mahremiyet Eğitimi (Nezaket ve Zarafet için)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.683
Gösterim
Adı:
Mahremiyet Eğitimi
Alt başlık:
Nezaket ve Zarafet için
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050817638
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Birçok anne-baba çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için “tanımadığın biri sana şeker verirse oradan kaç” gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısım anne-baba da çocuklarının iyiliği için üzerlerinde baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır.
Çocuğu korkutarak ve ürküterek mahremiyet bilinci kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata karşı güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdirler…

Halbuki Mahremiyet Eğitimi bir nezaket eğitimidir… Bu sayede çocuk kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir duruşla kendini koruyabilir.

Pedagog Dr. Adem Güneş bu eserinde, bir yandan çocuklara “zarafet ve nezaket” kazandıran, diğer yandan kendilerini kötü niyetli kişilerden koruyacak güce eriştiren Mahremiyet Eğitimi’nden bahsediyor. Her anne-babanın ve öğretmenin bilmesi gereken temel prensipleri adım adım okuyucusuyla paylaşıyor.

“Kitabın en güzel yanı, örnek olaylarla net öneriler sunması. Çocuğu olan veya çocuk bekleyen anne-babalar mutlaka okumalı.” (S. Erdoğan, 27)

“Çocuk eğitimi üzerine kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken hem çocuğumu hem kendimi daha iyi tanıdım, çocuk ebeveyn ilişkisinin nasıl olması gerektiğini kavradım.” (D. Yaprak, 32)

“Anne-babaların en çok zorlanacağı konulardan biri üzerine tam bir başucu kitabı. Alın okuyun ve etrafınızdaki ailelere hediye edin.” (R. Durmaz, 43)
Bence çok değerli bir Pedagog!
Cocuklar tacize uğrayınca ne yapmak değil, aslında tacize uğramayacak bilinci vermeyi ön göruyor anlatıyor..

Şu var bir çocuk bilinçli yetişe, mahrem egitimi verilmeli diyor Adem Güneş nasıl ? 4 yaşinda çocuk cıplak girmemeli banyoya.. kapı açık tuvalet alıştırilmamalı. 4 yaşında bir cocuk evde anadan doğma gezmemeli. Kendi giysisini kendisi giymeli.. 7 yaşında bor çocuğun odaşina girerken kapıyı calmalı, gorebilirmiyim diye sormalısın ! Neden? 
Belki üzerini giyiyor!
Ama annesiyim? 
Ya da babası?
Asla diyor. 
O ciplaklık ile kimsenin karşısına olmamalı! 
Sebep . 

Kitapta! Herşey mantıken cevaplanmıs.. ve araştirmalar ile...

Adem Güneşin sitesinde sesli konuşmaları mevcut 10 dakika dinleyin rast gele bir tanesini...

Söz konusu tacizci suçlu. Fakat görüyorum ki biz anne-babalar amcalar halalar teyzeler.. bir o kadarda biz suçluymuşuz!
Neden?
Çünkü sürekli yanlış davraniyor, ve yanlış egitiyoruz.

Bir onceki okuduğum kitapta 
"Sen ben ve çocuklarımiz" orada da ne kadar yanlış müdahale ettigimizi egittiğimizi anlatıyorsu..

Yanlış eğitim, yanlış nesil, yanlış birey!
Oysaki çocuk asla dudaktan opülmez! Gibi. Ne var annesiyim.. olmaaazz..!

Sen öpersen herkes öper!
Olay burdan başliyor

Bilinçsiz Ebeveynleriz ve abla abi....leriz. bunu her çocuk kitabı okuyuşumda daha iyi anliyorum.


Kitap okumakta zorlananlara ve de bende çocuklar hakkında bilgi sahibi olmak isterim diyenlere de farkli konularda "Radyo Yayını'nı" dinleyebilir ve bu bilgilerden faydalanabilirsiniz..

http://www.ademgunes.com/?radio-program

Konuyu daha fazla uzatıp sizi sıkmakta istemem.
İyi okumalar dilerim..
10 puanı da hak ediyor bence
Adem Güneş yerel ve dini değerlerleri gözeterek çocuk yetiştirilmesini savunan ve ortaya attığı 'anadolu pedagojisi' ile bilinen bir pedagog. Youtube' da Pedagoji okulu isimli kanalında canlı yayınlarla ailelere ulaşmaya ve doğru pedagojik yaklaşımlarla farkındalık yaratmaya çalışan biri. Ben fırsat buldukça izliyorum ve yayınlarını takip ediyorum gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim herkese.

Anne-baba olmayı isteyen ve anna-baba olan herkes pedagojik farkındaliga sahip olmalıdır. Hele bizim toplumumuz, ne yazık ki adem hocanın deyimiyle ' yanlış çocuk nasıl yetiştirilir göstermek için toplanmış gibiler'.

Çocuğa mahremiyet duygusu kazandırma, onu istismardan koruma özellikle son zamanlarda çok tartışılan bir konu. Bir çok çocuk cinsel istismar sırasında kolayca teslim olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi çocuğun tepki vermeye yani kendini ifade etmeye korkmasindandir ki bu yanlış yetiştirilmiş çocuğun doğal yapısının bozulduğuna işarettir.

'Çocuk eğitiminin en önemli kısmı mahrumiyet eğitimidir' diyor adem hoca ve doğru mahremiyet eğitiminin çocuğa kişilik kazandırdığını kendini ve hayati tanımasında özellikle tehlikelere karsi kendini korumasındaki etkilerini anlatıyor kitap boyunca.

' bir çok anne baba çocuğuna kötü niyetli kişilerden korunmak için tanımadığını biri sana seker verirse oradan kaç gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısmı da çocuğunun iyiliği için baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır. Çocuğu korkutarak yada ürküterek mahremiyet eğitimi kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata dair güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdir. Halbuki mahremiyet eğitimi bir nezaket eğitimidir. Bu sayede çocuklar kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir tavırla kendini koruyabilir'

Kişilik bozuklukları ve ruhsal hastalıkların bir çoğunun temeli çocuklukta atılır. Çocuk yetiştirmek çocuklarla doğru iletişim kurmak son derecede önemlidir.

Yazdığım en uzun değerlendirme oldu :) neyse herkese iyi okumalar, kitap güzel pedagoji güzel okuyun arkadaşlar :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.920 Oy)19.837 beğeni45.424 okunma3.471 alıntı191.992 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.910 beğeni36.029 okunma3.751 alıntı153.108 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.983 Oy)11.770 beğeni29.529 okunma1.681 alıntı154.521 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.884 Oy)9.423 beğeni26.499 okunma1.791 alıntı135.334 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.706 Oy)9.657 beğeni27.107 okunma1.996 alıntı125.544 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.220 Oy)9.208 beğeni27.492 okunma2.923 alıntı121.166 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.909 Oy)9.183 beğeni30.108 okunma922 alıntı146.167 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.043 Oy)5.714 beğeni18.996 okunma962 alıntı95.586 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (6.347 Oy)6.051 beğeni17.908 okunma2.280 alıntı95.803 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.360 Oy)7.090 beğeni20.788 okunma786 alıntı116.886 gösterim
"Taciz"gibi bütün anne babaların uykularını kaçıran günümüzün vebasından yavrularımızı korumak için neler yapabiliz(e) yanıtlar bulabileceğiniz, bilgilendirici çok güzel bir kitap. Doğru bildiğimiz tüm yanlışları öğrenmeniz için okuyun lütfen! Belki de tehlike burnumuzun dibinde! ...
Son zamanlarda artan iğrenç çocuk tacizleri haberlerini hepimiz duyarak o kişiler hakkında en ağır cezaların verilmesini istememiz şüphesiz yerinde bir tutumdur. Fakat buna benzer bir durumun kendi ailemiz ve çevremizdeki korunmasız yavrular için Mahremiyet Eğitimini yetişkinler olarak gözardı etmemiz gerektiği çok güzel bir şekilde anlatılmış. Içerisindeki örneklerle hangi davranışta neler düşünüp nereye başvurarak bu kötü durumu bertaraf etmemizi gösteriyor. Sıklıkla bilinen yanlışlar da mevcut. Iyi okumalar.
Her anne, baba ve eğitimcinin okuması gereken kitaplardan biri. Çocuklarda mahremiyet eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğini adım adım anlatıyor. Dili sade ve anlaşılır. Bir akademisyenin yazdığı, diğer akademisyenin zor anladığı türden bir kitap değil: Çocuk tacizi gibi büyük bir sorunla karşılaştığımızda izlememiz gereken yöntemler vb durumlarda incelikle, güzel bir dille anlatılmış. Ailelerin çocuklarını eğitirken yararlanabileceği ender kaynaklardan.
Anne baba, hatta aile büyüklerinin, öğretmenlerin yani çocukla beraber olan herkesin okuması gereken bir kitap. Neden cinsel eğitim değil de mahremiyet eğitiminin gerekli olduğunu örneklerle açıklayarak ve yanlışı gösterirken de doğrunun nasıl yapılması gerektiğini çok güzel anlatmış. şiddetle tavsiye edilir.
Bu kitabı bir kitapçıda gezerken kapağı dolayısıyla büyük bir ön yargı ile "bakayım yine ne saçmalıyorlar" diyerek aldım. Bana kapağındaki minik kızdan dolayı "kız çocuklarınıza kendisini sakınmayı öğretin, kız çocuklarınıza bacaklarını kapatmayı öğretin" gibi telkinler olduğunu düşündürmüştü. İşte yazarı Adem GÜNEŞ ile tanışmam da bu vesile ile oldu. Son zamanlarda sürekli taciz olaylarına maruz kalan bir millet olarak artık paranoya derecesine varan senaryolar kafamızda dönüp dururken böylesi bir kitabın yazılmış olması çok iyi bir kazanım. Kitabı bitirdiğimde koli koli sipariş verip çocuklu ailelere ücretsiz dağıtmayı düşünmüştüm. Çünkü bu kitap toplumun geldiği bu taciz sınırının nedenlerini, sonuçlarını ve yapılabilecekleri işliyordu. Bu kitap çocukların özel alanlarının aile tarafından belirlenmesi gerektiğini, çocuğa saygıyı duymayı öğretiyordu. İyi Okumalar :)
takılmayın sayfalara kitap sonları itibarıyla vurucu. başlangıçta klasik pedagojik kitap yavanlığı, yayınevinin kazanç kaygısı şeyler hissedilebilir geçin de sona doğru gelin. bu kitap insanımıza ufuk açması dileğiyle şunu demek istiyorum. mahremiyet eğitimini ana ve babalara vermek gerekiyor. o zaman çocuk da bundan beslenecektir. ciddi bir konu. mağduriyetin sayısı önemli değil bir tane bile olsa tüm dünya yansın, valla umursamazam. lakin sayı ülkemizde felaket ki bunların tüm ihlallerin %10 u bile olmadığını düşünüce çıldırası geliyor insanın. sonuç da çok güzel bağlanmış hapis çözüm değil tedavi gerekli. evet ateşim var ama asıl sorun ateşin kendisi değil ateşe neden olan viral ya da bakteriyel engel.
Bu kitabı okurken, verdiği duyguların altında yüreğim ezildi... Gözümün önünden bir çok haber, kendimin ve akranlarımın yetiştiriliş tarzımız, etrafımdaki annelerin çocuklarına nasıl muamele ettiği geçti.. İstedim ki bütün anne babalar bu kitabı okusun, istedim ki kimsenin canı yanmasın. Çünkü kitapta da yazdığı gibi "suistimal cinayetten sonraki en ağır suçtur". Çocuğunuzu böyle bir suçtan ve böyle bir suçu işlemekten korumak için mahremiyet eğitimini öğrenin.

Bu kitap, anne baba olacak insanların muhakkak okuması gereken bir kitap.
Mahremiyet eğitimi kitabı küçücük çocukların dış dünyaya karşı kendilerini nasıl koruyabileceklerine dair ailelere verilen tavsiyeleri içeren bir kitaptır. Ayrıca tacize uğramış kız ve erkek çocuklarının taciz sonrası ruhsal belirtilerine örnek vererek ailelerin bu konuda bilinçlenmesini sağlayan faydalı bir kitaptır.
Güzel ve kapsamlı bir kitaptı. Kitap günümüzde önemli problemlerden biri olan çocuğu kandırma ve taciz gibi konuların mahremiyet egitimiyle alâkalı olduğundan bahsediyor. Mahremiyet egitimi verilmiş bir çocuğun parkta tanımadığı birinin kendisine çikolata verilmesini kabul etmez. Bu yüzden çocuk gelişiminde mahremiyet egitimi önemli bir konu...Adem GÜNEŞ mahremiyet egitiminin sadece cinsel egitim ile kısıtlanacak kadar dar bir konu olmadıgından,cinsel eğitim ile birlikte nezaket ve zarafet egitimi olduğundan da bahsediyor. Aynı zamanda anlatmış oldugu konuları yaşanmış olaylarla destekliyor. Ben bu olayları okuduğumda çok etkilenmiştim... Bu alana ilgisi olan veya olmayan her ebeveyn ve eğitimciye tavsiye ederim
Anlatımı oldukça akıcı, toplamda iki saat gibi sürede bitecek bir kitap.
Çocuklarımıza mahremiyet eğitimi verirken gözden kaçırdığımız küçük ayrıntıların aslında ileride nasıl sonuçlanacağını gözler önüne sermekte.
Çocuğunuzun kıyafetlerini değiştirirken herkesin içinde değil de kendisine ait bir odada ya da yalnızken yapılmasının doğru olacağını ve bu esnada çocuk yalnız bir ortamda bunun yapıldığının farkında olması sağlanmalıdır.
Zararın yabancılardan değil aksine yakın çevrede insanlardan geldiği vurgulanmaktadır.
Çocuk, evde anne ve babanın ilgi ve şefkatini görmelidir. Çocuk, bu ilgiyi dışarıda arayacak duruma düşürülmemelidir.
Adalet Bakanlığı verilerine göre, 1992-2007 yılları arasında Türkiye'de 21.000 çocuk tacize (tecavüze) uğramış durumdadır. Resmi kayıtlara geçen bu rakam sadece ortaya çıkarılmış ve adalete teslim edilmiş rakamları yansıtmaktadır.
Kendi duygularının farkındalığını kazanmış kişi başkalarının duygularının farkındalığını da kazanır.
"Eğer bir çocuğa, öfke zehrine karşı, vicdan panzehiri vaktinde ve adım adım verilmezse, hayat hem çocuk için, hem de o çocuğun etrafindakiler için çekilmez bir hal alabilir. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mahremiyet Eğitimi
Alt başlık:
Nezaket ve Zarafet için
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050817638
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Birçok anne-baba çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için “tanımadığın biri sana şeker verirse oradan kaç” gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısım anne-baba da çocuklarının iyiliği için üzerlerinde baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır.
Çocuğu korkutarak ve ürküterek mahremiyet bilinci kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata karşı güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdirler…

Halbuki Mahremiyet Eğitimi bir nezaket eğitimidir… Bu sayede çocuk kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir duruşla kendini koruyabilir.

Pedagog Dr. Adem Güneş bu eserinde, bir yandan çocuklara “zarafet ve nezaket” kazandıran, diğer yandan kendilerini kötü niyetli kişilerden koruyacak güce eriştiren Mahremiyet Eğitimi’nden bahsediyor. Her anne-babanın ve öğretmenin bilmesi gereken temel prensipleri adım adım okuyucusuyla paylaşıyor.

“Kitabın en güzel yanı, örnek olaylarla net öneriler sunması. Çocuğu olan veya çocuk bekleyen anne-babalar mutlaka okumalı.” (S. Erdoğan, 27)

“Çocuk eğitimi üzerine kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken hem çocuğumu hem kendimi daha iyi tanıdım, çocuk ebeveyn ilişkisinin nasıl olması gerektiğini kavradım.” (D. Yaprak, 32)

“Anne-babaların en çok zorlanacağı konulardan biri üzerine tam bir başucu kitabı. Alın okuyun ve etrafınızdaki ailelere hediye edin.” (R. Durmaz, 43)

Kitabı okuyanlar 192 okur

 • Yüsra Dal
 • Çiğdem Akkaya Bulut
 • Nur ARSLAN
 • saadet kurulay
 • Gamze Açıkgöz
 • Zeynep Alan
 • Elif Hasan
 • Aslıhan Çakır
 • canan
 • pturan turan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%15.7
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%5.9
25-34 Yaş
%37.3
35-44 Yaş
%35.3
45-54 Yaş
%2
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.5
Erkek
%18.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.4 (26)
9
%19.6 (11)
8
%10.7 (6)
7
%16.1 (9)
6
%3.6 (2)
5
%3.6 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0