Mahremiyet Eğitimi (Nezaket ve Zarafet için)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5,8bin
Gösterim
Adı:
Mahremiyet Eğitimi
Alt başlık:
Nezaket ve Zarafet için
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050817638
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Birçok anne-baba çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için “tanımadığın biri sana şeker verirse oradan kaç” gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısım anne-baba da çocuklarının iyiliği için üzerlerinde baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır.
Çocuğu korkutarak ve ürküterek mahremiyet bilinci kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata karşı güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdirler…

Halbuki Mahremiyet Eğitimi bir nezaket eğitimidir… Bu sayede çocuk kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir duruşla kendini koruyabilir.

Pedagog Dr. Adem Güneş bu eserinde, bir yandan çocuklara “zarafet ve nezaket” kazandıran, diğer yandan kendilerini kötü niyetli kişilerden koruyacak güce eriştiren Mahremiyet Eğitimi’nden bahsediyor. Her anne-babanın ve öğretmenin bilmesi gereken temel prensipleri adım adım okuyucusuyla paylaşıyor.

“Kitabın en güzel yanı, örnek olaylarla net öneriler sunması. Çocuğu olan veya çocuk bekleyen anne-babalar mutlaka okumalı.” (S. Erdoğan, 27)

“Çocuk eğitimi üzerine kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken hem çocuğumu hem kendimi daha iyi tanıdım, çocuk ebeveyn ilişkisinin nasıl olması gerektiğini kavradım.” (D. Yaprak, 32)

“Anne-babaların en çok zorlanacağı konulardan biri üzerine tam bir başucu kitabı. Alın okuyun ve etrafınızdaki ailelere hediye edin.” (R. Durmaz, 43)
192 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10 puan
Her ebeveynin, evlenecek olanların, çevresinde çocuk bulunanların okuması gereken kitaplardan biri. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; liseden mezun olmuş, üniversite eğitimi almayıp sadece kurslara gitmiş insanlardan bu konular hakkında bilgi almayın ve onların yazdığı kitapları okumayın. Adem Güneş gibi alanında uzman kişileri takip etmek sizi daha iyi bir ebeveyn, amca, teyze, hala vs. yapacaktır. Kitabın içeriğine gelecek olursak, kitapta çocuklar için mahremiyet eğitiminin yanısıra sizin ve çevrenizdekilerin çocuklara nasıl davranmanız gerektiği, doğru bildiğiniz yanlışlar ve bunların telafileri bulunuyor. Ayrıca yaşanmış olaylarla desteklenmiş anlatım size, çocuğunuzun yaşamaması gereken olaylar öncesinde bilgi edinme açısından yardımcı olacaktır. İyi okumalar
192 syf.
·47 günde·Puan vermedi
Yine herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap daha... Hele ki söz konusu canımızın parçası, geleceğimiz olan evlatlarımız ise okunması her ebeveyn ıcın farz olan bir kitap... Eğer anne baba oldu iseniz her yerde illa ki kurallar, kitaplar doğrultusunda hareket etmeniz gerekmiyor çocuklarınızı eğitmek için. İçgüdüsel olarak onları koruma fıtratı ile yaratılmışız. Lakin bazen yanlış eğitim sonucu, çevre etkisi, baskısı ıcın istemeden de olsa o minik kalplere zarar verebiliyoruz . Onun için toplum olarak özellikle hangi konularda yanlış yaptığımızı kitabı okuyunca daha iyi anladım.
Şöyle bir durum da söz konusu mahremiyet eğitimi ile cinsel eğitim farklı şeyler. Hala var mı şu an böyle eğitimler bilmiyorum ama biz ortaokul döneminde iken ergenlik çağı ve cinsel eğitim hakkında toplu bir seminer düzenlenmişti okulda . Hocamız bu tür eğitimlerin kesinlikle iyi olmadığını bu tür bilgilerin her çocuğa, gence ayrı ayrı verilmesinin uygun olduğunu bildiriyor.    
 Kitaptakı konular genelde kısa kısa bölümlerden oluşuyor ve çoğu konu ile alakalı Pedagog yardımı isteyen bireylerin hikayeleri anlatılıyor .Bazı hikayelerin doğru olduğunu düşündukce karnıma kramplar giriyordu doğrusu. Çocuklarımıza mahrem sınırlarını nasıl öğretebiliriz, onları kötü niyetli insanlardan,istismarlardan nasıl daha iyi koruyabilirız, en önemlisi onların kendi sınırlarını bilip hain kalplerin bakışından dahi rahatsız olmasını nasıl sağlayabilirizi çok güzel işlemiş Adem Hocamız. 

  Çocukları korumak isterken dikkatli olmadığımız taktirde onları insanlara karşı güvensiz, şüpheci, toplumdan soyutlanıp korkan bireyler haline getirebiliriz, bunun için korkutmak yerine ,biri sana şeker verince alma ve gibi şeyler yerine onların daha bebeklik döneminden itibaren mahremiyet sınırlarını koruyup nezaket eğitimi vermek çok daha faydalı olur. 

    Kitapta dikkatimi çok çeken konulardan biri de toplum olarak 'çocuklarımızın HAYIR 'ı  ne kadar da önemsiz, kıymetsiz. Bir çocuk Hayır demeyı çok iyi  bilir ama zamanla anne babalar bunu yok saya saya  nasıl da köreltiyor kişiliğini . Yemek yemezHAYIR der anne umursamaz zorla yedirir,  çocuk evde oturup anne baba ile o ev ziyaretine gitmek istemez, zorla götürülür. Zamanla çocuk Hayır demenin önemsiz olduğunu ise yaramadığını görür bu sefer yabancı birinin kötü emellerine karşı koyacak bir hayırı bile kalmaz....

   
      Çocuğa herhangi bir müdahale yapılınca örneğin üst başı temızlenecekse,giydirilıp,sevilip öpülecekse, onun onayı alınmalıdır, evet küçüktür anlamaz belki ama zamanla onun izni olmadıkça kimsenin onun bedenine dokunamayacağını , onun sınırlarını ihlal edemeyeceğini de çok iyi öğrenir. Anne babası olsanız dahi onu öperken , onun benlik sınırları içine girerken izin almalısınız. Ve hayır opturmek istemiyorsa onu zorla öpmeyin, kızım deden o dayın o halan o teyzen o diye diye çocuğun zorla sevılmesını onaylamayın . Çocuğunuza gereksiz kurallar koyup onu bastırmaya çalışmayın, öfkeli olduğu zamanlarda ofkesını kullanmayı öğrenmeli, çığlık atmayı bilmeli,  gereksiz tepkiler değildir bunlar.  Kitapta bu konular işleniyor genel olarak ve erkek ve kız cocuklarında istismar durumlarında ne gibi değişik ruh halleri ortaya çıkıyor onu anlatıyor yazarımız.

     Ve  Son olarak bir çocuk istismar edildiğine dair birşeyler anlatıyorsa kesinlikle çocuktur uyduruyordur gibi düşüncelere kapılmayın, aksine çocuk istismarı saklayabilir ama bu konuyu asla yalan söyleyip açığa vurmak gibi birşey yapmaz . 

    Okuyun , okutun lütfen.....  Bol bol istifade  etmeniz dileğiyle.... 

     

   

   
192 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitapla annelik iç güdüleriyle koruma/kollamanın yetersiz olduğunu daha net gördüm.Hocamız kitabında mahremiyet eğitiminin erken çocukluk döneminden başlayarak ilmek ilmek dokunarak yıllara yayılan bir eğitim olduğunu anlatmış.Çocuklarımızı korumada maalesef tembihlerin pek yeterli olmadığı çıkarımına vardım, yani "Kızım/Oğlum, yabancılarla gitme,bedenin sana aittir kimsenin dokunmasına izin verme" vb. uyarılar çocuğumuza bu anlamda yeterli eğitimi vermediğimizde çokta koruyucu olmuyor.Kitap çok akıcı, anlaşılır, verilen örnekler ve pedagog görüşmeleriyle yer yer oldukça sarsıcı! Kitabı bitirdim ama yüreğimde bir ağırlıkla kala kaldım.. Lütfen tüm ebeveynler, eğitimciler,bu konuda bilinçlenmek ve bilinçlendirmek isteyen herkes okusun.
192 syf.
·12 günde·10/10 puan
Bence çok değerli bir Pedagog!
Cocuklar tacize uğrayınca ne yapmak değil, aslında tacize uğramayacak bilinci vermeyi ön göruyor anlatıyor..

Şu var bir çocuk bilinçli yetişe, mahrem egitimi verilmeli diyor Adem Güneş nasıl ? 4 yaşinda çocuk cıplak girmemeli banyoya.. kapı açık tuvalet alıştırilmamalı. 4 yaşında bir cocuk evde anadan doğma gezmemeli. Kendi giysisini kendisi giymeli.. 7 yaşında bor çocuğun odaşina girerken kapıyı calmalı, gorebilirmiyim diye sormalısın ! Neden? 
Belki üzerini giyiyor!
Ama annesiyim? 
Ya da babası?
Asla diyor. 
O ciplaklık ile kimsenin karşısına olmamalı! 
Sebep . 

Kitapta! Herşey mantıken cevaplanmıs.. ve araştirmalar ile...

Adem Güneşin sitesinde sesli konuşmaları mevcut 10 dakika dinleyin rast gele bir tanesini...

Söz konusu tacizci suçlu. Fakat görüyorum ki biz anne-babalar amcalar halalar teyzeler.. bir o kadarda biz suçluymuşuz!
Neden?
Çünkü sürekli yanlış davraniyor, ve yanlış egitiyoruz.

Bir onceki okuduğum kitapta 
"Sen ben ve çocuklarımiz" orada da ne kadar yanlış müdahale ettigimizi egittiğimizi anlatıyorsu..

Yanlış eğitim, yanlış nesil, yanlış birey!
Oysaki çocuk asla dudaktan opülmez! Gibi. Ne var annesiyim.. olmaaazz..!

Sen öpersen herkes öper!
Olay burdan başliyor

Bilinçsiz Ebeveynleriz ve abla abi....leriz. bunu her çocuk kitabı okuyuşumda daha iyi anliyorum.


Kitap okumakta zorlananlara ve de bende çocuklar hakkında bilgi sahibi olmak isterim diyenlere de farkli konularda "Radyo Yayını'nı" dinleyebilir ve bu bilgilerden faydalanabilirsiniz..

http://www.ademgunes.com/?radio-program

Konuyu daha fazla uzatıp sizi sıkmakta istemem.
İyi okumalar dilerim..
10 puanı da hak ediyor bence
192 syf.
·Puan vermedi
Pedagog Adem Güneş!
Yine herkesin okuması gereken bir kitap.
Anne baba,evlenecek olanlar,hala,amca,dayı..kısacası çevresinde çocuk olanların altını çize çize okuması gereken bir kitap.

Söyle ki,kitapta bizim doğru bildiğimiz şeylerin aslında o minik yavruların belki de hayatına mâl olduğunu ve bunların da onların hayatında çok büyük travmalar oluşturduğunu söylüyor Adem Güneş.Ve en önemlisi de bu yanlışların telafisi yazıyor ,bunları öğrenmeli daha iyi bir ebeveyn,daha iyi bir hala,amca vs.olabiliriz.
Kitapta bazı bölümlerde yaşanmış kesitler yazılmış.Anlattığı şeyleri desteklemiş bu yaşanılan hikayelerle Adem Hoca.O bölümleri okurken kanım dondu desem yeridir.
Bu kitabi okumalı,okutturmalı..
Bilinçlenmeliyiz...
192 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Adem Güneş yerel ve dini değerlerleri gözeterek çocuk yetiştirilmesini savunan ve ortaya attığı 'anadolu pedagojisi' ile bilinen bir pedagog. Youtube' da Pedagoji okulu isimli kanalında canlı yayınlarla ailelere ulaşmaya ve doğru pedagojik yaklaşımlarla farkındalık yaratmaya çalışan biri. Ben fırsat buldukça izliyorum ve yayınlarını takip ediyorum gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim herkese.

Anne-baba olmayı isteyen ve anna-baba olan herkes pedagojik farkındaliga sahip olmalıdır. Hele bizim toplumumuz, ne yazık ki adem hocanın deyimiyle ' yanlış çocuk nasıl yetiştirilir göstermek için toplanmış gibiler'.

Çocuğa mahremiyet duygusu kazandırma, onu istismardan koruma özellikle son zamanlarda çok tartışılan bir konu. Bir çok çocuk cinsel istismar sırasında kolayca teslim olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi çocuğun tepki vermeye yani kendini ifade etmeye korkmasindandir ki bu yanlış yetiştirilmiş çocuğun doğal yapısının bozulduğuna işarettir.

'Çocuk eğitiminin en önemli kısmı mahrumiyet eğitimidir' diyor adem hoca ve doğru mahremiyet eğitiminin çocuğa kişilik kazandırdığını kendini ve hayati tanımasında özellikle tehlikelere karsi kendini korumasındaki etkilerini anlatıyor kitap boyunca.

' bir çok anne baba çocuğuna kötü niyetli kişilerden korunmak için tanımadığını biri sana seker verirse oradan kaç gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısmı da çocuğunun iyiliği için baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır. Çocuğu korkutarak yada ürküterek mahremiyet eğitimi kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata dair güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdir. Halbuki mahremiyet eğitimi bir nezaket eğitimidir. Bu sayede çocuklar kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir tavırla kendini koruyabilir'

Kişilik bozuklukları ve ruhsal hastalıkların bir çoğunun temeli çocuklukta atılır. Çocuk yetiştirmek çocuklarla doğru iletişim kurmak son derecede önemlidir.

Yazdığım en uzun değerlendirme oldu :) neyse herkese iyi okumalar, kitap güzel pedagoji güzel okuyun arkadaşlar :)
192 syf.
·3 günde
Çocuk eğitiminin en önemli kısmı, mahremiyet eğitimidir. Yetişkinlerin bu eğitimin ne olduğunu, nasıl verildiğini ve mahremiyet eğitimi eksikliklerinin nelere sebep olabileceğini bilmesi, çocukların hakkıdır.
Ancak unutulmamalıdır ki, her ne kadwr mahremiyet eğitimi düzgün bir şekilde çocuğa verilse de, çocuk suistimali riski yüzde yüz olarak ortadan kalkmaz...
Böyle zarara uğratılmış çocuklara genellikle 'anne-baba telaşı' ve sorgulamalar sırasında pedagojik usullere uygun davranılmaz. Bu da yaşanan acının çocuk ruhunda daha da derinleşmesine sebep olur.
Bu durumdaki bir çocuğun, yaşadığı sorunu daha kolay aşabilmesi için uzman desteğine ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Çocuk, sorun yokmuş gibi davransa da yaşanan problem, dışta değil, içtedir. Görünmesi ise oldukça zordur.
Mahremiyet bilincinin bütün topluma yayılması ve çocukların korunaklı bir dünyada yaşaması umudu ile...

Keyifli okumalar (:
192 syf.
Çocuğu korkutarak ve ürküterek mahremiyet bilinci kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata karşı güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdirler…
192 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Her satırı çok ama çok önemli bir kitaptı benim için. Oldukça sade, herkesin anlayabileceği bir dille yazılmış. Hem ebeveynlerin hem de ebeveyn olmayanların mutlaka okuması gereken bir kitap.

Mutlaka okuyun ve okutturun derim...
192 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
"Taciz"gibi bütün anne babaların uykularını kaçıran günümüzün vebasından yavrularımızı korumak için neler yapabiliz(e) yanıtlar bulabileceğiniz, bilgilendirici çok güzel bir kitap. Doğru bildiğimiz tüm yanlışları öğrenmeniz için okuyun lütfen! Belki de tehlike burnumuzun dibinde! ...
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Mahremiyet Eğitimi

Öncelikle bir konuyu öğrenmek isterseniz her zaman önceliğiniz alanında uzman kişiler olsun lütfen herkesten her konuyu dinlenmeye kalkışmayın yoksa kitapta belli olduğu gibi bir-çok doğru bilinen yanlışlar çevremizi sarmış olacak.

Kitap her konuyu, her düşünceyi her bir cümleyi güzel açıklamalarla ve yalın bir dille bize sunuyor ayrıca  insanların,eğitimcilerin ve özellikle ebeveynlerin bilinçlenmesi gereken bir konuyu aktarmış bulunuyor. Ülkemiz de ne yazık ki bu alanda az araştırma yapıldığının ve insanlarin  mahremiyet eğitiminin bilincinde olmadığını görmenin  üzücülüğünü belirtmek istiyorum hatta kitabi okudukça aslında bir ders olarak tüm insalara verilmesi gerektiğini düşünüp durdum.

Bazen bazi sorunları çözebilmek için kökene inmenin şart olduğu sürekli karşıma çıkan bir bilgi oldu. Gününümzdeki taciz ve tecavüz olaylarının artışıyla birlikte aslında bu alandaki eğitimin okul öncesi dönemden başlaması gerektiğini vurgulaması ve bundaki adımları bir bir açıklamalarıyla vermiş olması kitabın  yol gösterici özelliğini de öne çıkarmış oluyor.

Kitapta yer verilen vakalar o kadar derinden etkiledi ki beni bu alana ne kadar yoğunlaşmam gerektiğini anlamış bulundum. Bu kitabın biir öğretmen adayi olarak bana çok şey kattığını düşünüyorum.

bir kaç alıntı;
"Ebeveynlerin şiddet eğilimi, kendi çocukluk deneyimlerinin bir sonucudur."

"Çocuk evde anne ve babanın ilgi ve sefkatini görmelidir. Çocuk bu ilgiyi dışarıdan arayacak duruma düşürülmemelidir."

"Ruhun yorulması bedenin yorgunluğu ile değil , kaygı iledir."
192 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Adem Güneşin oxudugum ilk kitabı.Çox bəyəndim.Kitab valideynlerin stolüstü kitabı olmalı məncə.
Adem Güneş kitabda hansi hallarda usaqlarda suistimal oluna bilər, ya hansi tərbiye seklinin sehv olması, sonunun usaqlarda suistimal halina getirib cixarmasi haqqında geniş melumat verib.
Usaarda "Mahremiyet eğitimi" nin nə qədər əhəmiyət dasımasini geniş şekilde kitabda göstermiştir.
Xususen usaqlarin təcavuzə uğramasının geniş şekilde yayilmasi dovrundə valideynlerin bele melumatlandirilmasi əla olub.
Oxumaginizi tovsiye edirem.
Sürekli açık olan bir televizyon, müzik ve internet ortamında çocuk ruhsal incelmeler elde edemez...
Ruhsal incelme elde etmeden, nezaket ve zarafetin ilk adımı atılamaz.
Çocuğun ruhsal incelmesini sağlayacak faaliyetlerden biri, evcil hayvanlardır.
Özellikle kedi, ruhsal incelme için bulunmaz bir fırsattır.
Kedinin tüyleri, kendine has ciddi duruşu, sevecenlik arzusu, çocukla kuracağı bağ, onun duygusal kazanımları açısından önemlidir.
Adem Güneş
Sayfa 40 - Timaş Yayınları
İnsan hisleriyle yaşar dünyada. Bedeniyle varmış gibi görünse de beden ruhun dünyaya dokunabilme aracıdır sadece... Yaşamdan lezzet alan beden değil, ruhtur.
Adem Güneş
Sayfa 51 - Timaş Yayınları
Çocuğun kendi yönetmediği hiçbir erdemli davranış, kişiye ahlak kazandırmaz. Böylesi bir hal ancak iç çatışmaları olan insanın oluşmasına nedendir. Kişi yönetemediği istekleri ve iç sesi ile dış baskılar arasındaki suçluluk duygusunu yaşayacaktır. Böylesi kişiler sanki "ikiyüzlülük" suçluluğu içindedirler.

Çocuğu utandırarak, kalabalıklar içinde mahcup edileceği korkusunu yaşatarak kazandırılan hiçbir davranış, çocuğun Mahremiyet Eğitimi'ne kazanç sağlamaz. Aksine Mahremiyet Eğitimi'ni yıkar.
Adem Güneş
Sayfa 20 - Timaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mahremiyet Eğitimi
Alt başlık:
Nezaket ve Zarafet için
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050817638
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Birçok anne-baba çocuklarını kötü niyetli kişilerden korumak için “tanımadığın biri sana şeker verirse oradan kaç” gibi tavsiyelerde bulunur. Bir kısım anne-baba da çocuklarının iyiliği için üzerlerinde baskı kurup korkutmak, onları tehdit edip sindirmek zorunda olduklarına inanır.
Çocuğu korkutarak ve ürküterek mahremiyet bilinci kazandırmaya çalışmak, onu sosyal yaşamda korunaksız kılar. Böylesi çocuklar hayata karşı güvensiz, başkalarına karşı şüpheci, dost ve arkadaş edinmede yeteneksizdirler…

Halbuki Mahremiyet Eğitimi bir nezaket eğitimidir… Bu sayede çocuk kendini saygın hisseder, olumsuz bir tavır karşısında güçlü bir duruşla kendini koruyabilir.

Pedagog Dr. Adem Güneş bu eserinde, bir yandan çocuklara “zarafet ve nezaket” kazandıran, diğer yandan kendilerini kötü niyetli kişilerden koruyacak güce eriştiren Mahremiyet Eğitimi’nden bahsediyor. Her anne-babanın ve öğretmenin bilmesi gereken temel prensipleri adım adım okuyucusuyla paylaşıyor.

“Kitabın en güzel yanı, örnek olaylarla net öneriler sunması. Çocuğu olan veya çocuk bekleyen anne-babalar mutlaka okumalı.” (S. Erdoğan, 27)

“Çocuk eğitimi üzerine kesinlikle okunması gereken bir kitap. Okurken hem çocuğumu hem kendimi daha iyi tanıdım, çocuk ebeveyn ilişkisinin nasıl olması gerektiğini kavradım.” (D. Yaprak, 32)

“Anne-babaların en çok zorlanacağı konulardan biri üzerine tam bir başucu kitabı. Alın okuyun ve etrafınızdaki ailelere hediye edin.” (R. Durmaz, 43)

Kitabı okuyanlar 1.054 okur

  • Sümeyye
  • Gülay Hothot
  • dilan
  • Okuyan bir kul
  • fitnat güneş
  • Merve kaya
  • ceyda akkalkan
  • Cansu
  • " Zeynep.."
  • Bulut EREN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%15.7
13-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%5.9
25-34 Yaş
%37.3
35-44 Yaş
%35.3
45-54 Yaş
%2
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.5
Erkek
%18.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.7 (137)
9
%17.8 (48)
8
%15.6 (42)
7
%7.4 (20)
6
%5.2 (14)
5
%2.2 (6)
4
%0
3
%0
2
%0.7 (2)
1
%0.4 (1)