Jonathan Stroud

Jonathan Stroud

Yazar
9.0/10
69 Kişi
·
164
Okunma
·
11
Beğeni
·
877
Gösterim
Adı:
Jonathan Stroud
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Bedford, Birleşik Krallık, 27 Ekim 1970
Eğitim: York Üniversitesi
Adaylıklar: En İyi Çocuk Kitabı Dalında Edgar Ödülü
Bir mezar taşı gibi soğuk bir ağırlık göğsüme bastırıyordu; uvuzlarımsa çamura batmış gibiydi. Beynimin köklerine doğru buz gibi bir hissizlik yayıldı. Zihnim uyuşmuştu, bedenimin işlevleriyse donmuştu; bir daha asla kımıldayacak gücüm olmayacakmış gibi hissediyordum. Çaresizlik diye nitelendirebileceğim bir his çökmüştü üstüme. Kendim bir yana, hiçbir şeyin önemi kalmamıştı. Elimden gelen, hak ettiğim tek şey sessizlik, hareketsizlik ve doğrudan doğruya bir felç haliydi.
George kırık gözlüğünün ardından bana bakıyordu. "Gördüm onu."
"Neyi?" dedim. "Neyi gördün? Bir şey olmadı ki."
"Aynen. Niye ona tokat atmadın? Neden onu sertçe sarsmadın? Burada çifte standart konuşuyor."
"Merak etme." dedim. "Bir dahaki sefere ona mutlaka tokat atacağım."
George inledi. "Harika... O zaman, beni kendime getirmek için de tekme atacaksın demektir."
"Bunu kesinlikle aklımda tutarım."
472 syf.
·Beğendi·6/10
Kurgusu Londra'da geçen, büyücüler, gizemlerle dolu Harry Potter türevi bir fantastik roman. Bir üçlemenin ilk kitabı. "Semerkant" ismi sebebiyle merak salmıştım. Hızlı ilerliyor, okuması keyifli.
400 syf.
·8 günde·7/10
Ne var ne yok diye gezinirken ilgimi çeken kitaplardan biri. Kendisi 3 kitaplık fantastik bir serinin ilk kitabı olur. Hayaletlerin herkesçe bilindiği bir Dünya'da geçiyor hikaye. Kahramanlarımız 14-15 yaşlarındalar ve hayalet avcılığı yapmaktalar. Bir nevi Supernatural'ın bir bölümünü izliyormuş gibiydim başlarda. Genel itibariyle fikrim çok değişmedi ama fena sayılmayacak bir kurgusu da var. Kitapla ilgili araştırma yaparken film haklarının satın alındığını da öğrendim. Oyunculara dair henüz bir bilgi yok. Okurken korkutacak veya gerecek pek bir şeyde yok ama kolay okunur ve heyecanlı ilerliyor.
446 syf.
·60 günde·Beğendi·9/10
Kafamı dağıtma ihtiyacı hissettiğim zamanlarda okudum kitap türünde en eğlendiğim kitaplardan biri olduğunu söylemem gerek. Yalnızca seni eğlendirmekle kalmıyor, merak ettiriyor ve kitabı okumaya teşvik ediyor. Üç tane hayalet avcısının yaşadığı macera ilk kitabından daha zevkliydi.
Kavanozda konuşan bir kafatası da işi daha kolaylaştırıyordu tabi. Sizi çok düşündürmeyen, yine de içinde gizlenmiş sırları merak ettirecek türde bir kitap. Okurken çocukluğunuza gideceksiniz. Kitabın sonu ise oldukça merak uyandırıcıydı ki bu da üçüncü kitabın habercisi yapıyor. Dört gözle üçüncü kitabı bekliyor olacağım.
472 syf.
·6 günde·8/10
Harry Potter'ın daha yaramaz versiyonu dersem Nathaniel'e haksızlık olur mu bilmem. O daha çok minik bir vicdanlı hırs abidesi. Boyundan büyük işlere kalkışan kahramanımız ağzı muzip cin Bartimaeus'u da peşinde sürüklüyor. Bartimaeus'un dipnotları da hoş olmuş. Ben beğendim tavsiye ederim. Her yaştan okura keyif verebilecek bir kitap.
Beghei
Beghei Haykıran Merdiven'i inceledi.
@Beghei·14 Eyl 2017·Kitabı okumadı
Üç kitaptan oluşan serinin ilk kitabını bitirdim. Doğrusu uzun süre fantastik bir kitap okumayınca daha da bir güzel geliyor insana böyle kitaplar okumak. Oldukça eğlenceli, macera dolu üç hayalet avcısının yaşadığı olaylar anlatılıyor. Arada olan atışmalar, yaşadıkları bir takım zorluklar ve gizemler olayları heyecanlı hale getirmiş. İkinci kitap için hiç beklemeden başladım bile.
472 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Kitapta başlarda çok saçma gibi gelse de ilerledikçe büyü sistemini anlıyorsunuz ve o akıcılıkta her şey yerine oturuyor. Ayrıca kitapların sonlarının uzatılmasına nefret ederim ve bu kitabın sonunun da uzun olmaması hoşuma gitti. Büyülü dünyaları seviyorsanız kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jonathan Stroud
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Bedford, Birleşik Krallık, 27 Ekim 1970
Eğitim: York Üniversitesi
Adaylıklar: En İyi Çocuk Kitabı Dalında Edgar Ödülü

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 164 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 97 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.