Jonice Webb

Jonice Webb

Yazar
8.8/10
82 Kişi
·
275
Okunma
·
11
Beğeni
·
370
Gösterim
Adı:
Jonice Webb
Tam adı:
Dr. Jonice Webb
Unvan:
Yazar
"Diğer insanlar benden farklı bir dünyada yaşıyor. Renkleri görüyor, her şeyi hissediyor, birbirlerini seviyorlar ve heyecanlanıyorlar. Ben bunların hiçbirini yaşayamıyorum benim için dünya gri. Ben dünyanın içinde yaşamıyorum; ona dışarıdan bakıyorum."
Araştırmalar kendinizi bir şey yaparken hayal ettiğinizde gerçek hayatta onu çok daha iyi yapabileceğinizi göstermektedir. Bu durum atletler, cerrahlar ve konuşmacılar için de geçerlidir.
304 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
Bazı insanlar vardır tanımlayamazsınız sanki görünmeyen duvarları vardır ve siz o duvarları çabalasanız da aşamazsınız bu belki de Sizsinizdir...
İnsan en çok en yakınına ulaşamamaktan yakınır peki bu en yakını kendisi ise ozaman işin içinden çıkılmaz bir hal alır.
Kitap kendini, etrafındakileri tanımak, problemleri keşfetmek için içe tutulan bir ayna görevi görüyor.

Anne babalar isteyerek çocuklarına zarar vermezler ancak farkında olmadan yaptıkları her davranış nesilleri etkilediğini kitapta net olarak görüyoruz. Yarayı tedavi etmek için önce açılıp bakılması lazım iyileşmesi zaman ve çaba gerektirse de kitap bunun yöntemlerini anlatmış. Yarayı açma aşamasında aileyi kendini de suçlasan farkındalık olusturup tedaviye geçtigin için sonunda bir rahatlama oluyor.
Kitapta dediği gibi bu problemleri gelecek nesillere aktarmamak için her anne babanın ve adayının, okumasi farkındalığının oluşması, davranışlarını düzenlemesi ve çocuklarını ilerde oluşabilecek Boşluk Hissinden koruması gerekli.
Bireyselligin gelişemedigi toplumun baskısinin ailenin baskısına dönüştüğü ülkemizde çok insanın faydalanacağı bir kitap.
Kendisini keşfetmek isteyen, çocuklarına bilinçli ebeveynlik etmek isteyenlerin okuyabileceği güzel anlaşılır bir kaynak.
304 syf.
·2 günde·8/10
Bu kitabı okumak ve anlamış olmak acı verici bir deneyim.duygusal İhmali sırtında taşımak ve ne kadar ağır bir yük olduğunu farkına varmak çok acı.
304 syf.
·6 günde·9/10
Mesleki okuma olarak başladığım kitapta kendime dair izler bulmak beni şaşırtsa da okudukça anladım ki aslında hepimize dair izler barındırıyor. Çünkü "Hepimiz, ebeveynlerimizin öyle ya da böyle nasıl başarısız olduğuyla ilgili örneklerle doluyuz. Hiçbir ebeveyn ve hiçbir çocukluk kusursuz değil."

Duygusal ihmalin mutlu ve huzurlu çocukluklar geçirdiğini hatırlayan fakat yetişkinliğinde sebebini anlayamadığı çeşitli içsel sıkıntılara, doldurulamaz bir boşluk hissine sahip olan insanların genel problemi olduğunu anlamada ciddi anlamda farkındalık oluşturan bu kitap, alanında uzman bir doktor tarafından yazılması ve bilimsel gerçekliği kanıtlanmış bilgiler içermesi yönünden oldukça güvenilir bir kaynak niteliğinde.

Birçok yetişkinin duygularını adlandıramamak, hayata karşı zaman zaman ne istediğini bilememek, öz disiplin sorunu yaşamak gibi çeşitli aksaklıklarının ardındaki görünmez sebebin aslında duygusal ihmal olduğu uzun uzadıya açıklanmış. Bu görünmez sebebi bulamayan ve tüm suçu kendisinde arayıp öz şefkatten yoksun olan insanın, kendine de başkalarına gösterdiği ölçüde sabır, merhamet ve bağışlama göstermesinin ne derece önemli olduğu kitapta genişçe değinilen bir diğer konu.

Yazarın, ebeveyn tiplerini ve ihmal çeşitlerini vaka örnekleriyle ele alış biçimi, anlatılmak isteneni okuyucuya ulaştırması bakımından oldukça yararlı. Böylelikle anlatımı sıkıcı bir öğreticilikten kurtararak istifade edilebilir bir öğreticiliğe dönüştürmüş. Kitap, ihmalin izlerinden kurtulmak, kendi maruz kaldıklarına, çocuklarını maruz bırakmamak için yapılabilecek basit egzersizler ve uygulamalar içermesi yönünden ebeveynlere baş ucu kaynağı olabilecek bir özelliğe sahip. Ancak sonlara doğru biraz tekrara düşen anlatım, yer yer okumayı sıkıcı hale getirebiliyor. Buna rağmen özellikle ebeveynlerin, çocuklarının duygusal gelişimleri açısından yol göstericiliği sebebiyle mutlaka okumasını tavsiye ederim.
World Z
World Z Çocuklukta İhmalin İzi - Boşluk Hissi'yi inceledi.
304 syf.
İhmalin duygusu,yükü ve bedeli ağırdır.

İhmal edilen çocuk, ihmal eden ebeveyne dönüşür.
İhmal edilen çocuk kaybedilen çocuktur.

Bilinçli bir genç insan, ebeveyn, öğretmen, aile ferdi olmak istiyorsanız okuyun.

Biz ruh sağlığı çalışanları okumasın sadece bu kitapları.
304 syf.
Çocukların duygularını ne kadar önemseyerek ve geribildirim vererek büyütüyoruz. Psikolojik danışman olarak çalıştığım okullarda ve mevcut olarak kalabalik okullar 1800 ve 1100. Bunu velilere aşılamak için didinip duruyorum.
Duygusal ihmal öyle kolay bir konu değil. Hiçbir aile bile bile çocuğuna zarar vermez ancak iyi niyetle de zararımız çok olabiliyor. Ve aynı kısır döngüyü kendi çocuğumuz da kendi çocuklarına yaşatıyor. Bu içgörü ve farkındalık sağlanmadığında o boşluk hissi hisseden bireyler asla tükenmeyecek.
Çocukluk döneminde çocuğa verilen duygusal tepkilerin kalitesi işte bu işin odak noktası.
Hem kendi yaralarınızı farketmek adına hemde ebeveynseniz ya da olmayı bir gün düşünüyorsanız tavsiye ederim. Sadece alandan kişiler değil herkes faydalanabilir. Kitabın ilerleyen bölümlerde de alıştırmalar danışanlara verilen ev ödevleri de çok hoşuma gitti. İyi okumalar.
Irem
Irem Çocuklukta İhmalin İzi - Boşluk Hissi'yi inceledi.
304 syf.
"Cehenneme giden yollar, iyi niyet taşlarıyla döşelidir." sözü özellikle çocuklarımızı yetiştirirken ne kadar uyabiliyor bize. Iyi niyetliyiz fakat farkında olmadan ne kadar büyük duygusal zararlar veriyoruz en kıymetlilerimize. Sabun köpüğü kişisel gelişim kitapları etrafta kirlilik yaratırken; son yıllarda bizde özfarkındalık uyandıracak çok nitelikli, değerli böylesi kitapların duyulmaya ve yayılmaya başlaması umut verici. Duyarlı anne babalara, anne baba adaylarına ve yaşadığımız toplumun geleceği çocuklarımıza değer veren herkese tavsiye ediyorum bu kitabı ....
304 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok beğenerek okuduğum bir kitap oldu. İnsan hiç düşünmüyor ne gibi ihmallere maruz kalmış olabileceğini ilgili bir aileye sahip olduğunu düşünürken. Kitapta da anlatılan temel konu bu tam da bu aslında. Bakıldığında çocuğunun fiziksel ihtiyaçlarına tamamen duyarlı, fiziksel şiddetin ve patolojik travmaların olmadığı bir ailede yetişen çocukların maruz kaldığı ve kendilerinin bile kabul etmediği ihmaller. Kitabı okuduktan sonra ailemin yaptığı ihmalleri gördüm. İçimdeki bazen dolmak bilmeyen boşuluğun sebebini gördüm. Aileleri suçlayıcı uslüpla da yazılmamış kitap. Okurken kendi ebeveyinlerinizin de maruz kaldığı ihmalleri görüyorsunuz. Ve sonra diyorsunuz ki o da böyle görmüş böyle öğrenmiş. Hem kendinizi hem ebeveyinlerinizi anlıyorsunuz. Hem kendinizle hem ebeveyinlerinizle uzlaşıyorsunuz; hem kendinizi hem ebeveyinlerinizi affediyorsunuz. Herkesin okumasını tavsiye ederim ancak özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen ve çocuk sahibi olan herkesin okumasını mutlaka tavsiye ederim.
Gecee
Gecee Çocuklukta İhmalin İzi - Boşluk Hissi'yi inceledi.
304 syf.
·21 günde·Puan vermedi
Altını çize çize, satır satır , dikkatlice okudum kitabı. Birçok bilgi zaten gelişim psikolojisinden de aşina olduğum, zamanında üstüne vakit ayırıp çalıştığım, düşündüğüm fikirlerdi. Tek avantajlı tarafı örneklerle daha anlaşılır hale getirilmiş olmasıydı.

Literatürde genelikle maddi ve gözlenebilir fiziksel ihmalden söz edildiğinden bahseden yazar, duygusal ihmal konusunun şimdiye dek ciddi anlamda literatürde yer almadığını, bu nedenle bu tür bir kitabı yazma gereksinimi duyduğunu söylüyor.

Bence hepimiz duygusal olarak ihmal edildik çocukluğumuzda. Kimimiz daha az, kimimiz daha çok. Ama mutlaka içimizde bir yerlerde o ihmal var. Çünkü ebeveynlerimizde birer insan. Onlarda kendi ebeveynlerinden ne gördülerse onu bize aktarmaya çalıştılar iyi ya da kötü.

Önemli olan bu ihmalin farkında olup, nereden yara almışsak o kısımları saracak yollar aramak.
Herşeye rağmen ebeveynlerimizi anlamaya çalışmak, onları sevemiyorsak bile saygı duymak.
Onlardan nefret etmemek.
Hiçbir ebeveynin bile isteye çocuğuna kötülük yapacağını düşünmüyorum. Daha doğrusu düşünmek istemiyorum. O nedenle yanlışlarının altında bir psikolojik sebep olduğunu, bir acı olduğunu düşünüyorum. Birbirimizi anlamak için çaba harcayarak, empati kurarak, nefret tohumlarını topraktan kazarak yaşarsak; daha mutlu ve huzurlu olacağımızı düşünüyorum.

Önce kendimize karşı sevgi ve saygı duyalım. Daha sonra bizi dünyaya getiren ebeveynlerimize karşı neler yapabileceğimize bakalım. Çünkü, nefret en çok kendimize zarar verir. Sevelim, sevilelim. Saygı duyalım ki karşımızdakinden saygı bekleyebilelim.

Eğer ebeveynlerinizle ve içinizdeki çocukla ilişkilerinizi düzeltmek, geliştirmek, onları daha iyi anlamak veya "Daha iyi bir ebeveyn nasıl olabilirim?" sorusuna cevap bulmak isterseniz okunması gereken bir kitap.

Unutmayın,
"Bir şey dışardan bir kuvvetle kırılırsa yaşam sona erer. İçerden bir kuvvetle kırılırsa yaşam başlar. Büyük değişiklikler her zaman içerden başlar. Yeni bir hayat istiyorsak değişime kendimizden başlamalıyız. "
298 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Gayet başarılı bir kitap olmakla birlikte;kitabın ilk sayfaları ebeveynlerinizi suçlama ve ciddi sorgulama noktasında,tetikleyici örnekler barındırıyor ..Bu durum içinden çıkılmaz bir duygu çıkmazına sürüklüyor okuyanı..
Kişisel kanım;çocukluk döneminin ,insan hayatında bu kadar etkili olması ,yetişkinlikte ki kişiye büyük haksızlık olduğu yönünde ..
Neyse ki sonraki bölümler de çözüm odaklı dil,kitabı okumaya değer bulamamı sağladı...
304 syf.
·2 günde
Spoi içerir.Çocukta boşluk hissi nasıl oluşur?,aile türleri(narsist ebeveynler,otoriter ebeveynler,rahat ebeveynler vb.),boşluk hissi çocukta basıl anlaşılır,çocuk boşluk hissini nasıl belli eder,yetişkinliğinde neler olur Ve daha fazlasının yer aldığı bir kitap.Bir sürü egzersiz de yer almakta.Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jonice Webb
Tam adı:
Dr. Jonice Webb
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 275 okur okudu.
  • 42 okur okuyor.
  • 475 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.