José Villarrubia

José Villarrubia

Çizer
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
168 syf.
·4 günde·8/10
Infidel’de kapak tasarımı ilgimi çektiği için edindiğim çizgi romanlar arasında. Başörtülü müslüman bir karakterin çizgi roman evreninde temsil edilmesi ve kendi hikayesine sahip olması baya ilgimi çekmişti.

Eserin hikayesi çook klasik olarak haunted house kurgusu etrafında şekilleniyor. Şimdi bu tarz kurgular çok tutulan ve işlenilen temalar. Öte yandan gelin görün ki, çıkan işler arasından sadece bir avuç kadarı başarılı denilebilecek kadar etkili oluyor. Örnek olarak yine aynı kurguyu kullanan geçen senenin dizilerinden “The Haunting of Hill House”.. Her ne kadar teması çok klişe olsada o kadar iyi kurgulanmış, o kadar iyi yazılıp çekilmiş bir yapımdı ki direkt “best of..” listeme adını yazdırmıştı.

Infidel’de yine böyle bir eser olmuş. Odağına doğa-üstü güçleri almak yerine politik bir kurgu üzerinden Amerika’da ki azınlıkların günlük hayatlarında karşılaştığı zenofobi’yi alıp, bunun üzerine haunted hause mekaniklerini kurgulamış ve ne diyeyim, çokta mükemmel olmuş!

Özellikle siyahilerin ve müslümanların karşılaştığı ayrımcı dilin ve nefret söylemlerinin, bu söylerimlerin niteliğinin dahi farkında olmayan sahiplerince ne kadar normal ve casual bir ağızla sarf edildiğini göstermeleri hem çok başarılı hemde Amerikan çizgi roman yazını açısından çok gerekli ve yerinde olmuş.

Bu yönüyle diyalog ve hikaye yazınını gerçekten beğendim. Sadece politik ton ile korku tonunun ayarının birazcık fazla politik yazın lehine geçtiğini düşünüyorum. Bir nebze daha panel ve bölüm ayarlamalarında hikayenin korku-gerilim yönü ağır tutulabilirdi.

Son olarak çizimler.. Ah, o muazzam çizimler. Çocukluğundan beri korku-gerilim türünün içinde biri olarak bu romanın çizimlerini, son zamanlarda elime geçen diğer illüstrasyonlardan daha çok beğendim. Biraz Shinji Mikami havası ve biraz Junji Ito havası ile tasvir edilen yaratıklar gerçekten çok dehşetli ve korkutucuydu. -okuyanlar bilir- Hele ki Aisha çalışma masasında araştırma yaparken duvardan çıkan o iki kafalı yaratık.. Gerçekten rahatsız edici derecede güzeldi. İllüstrasyonlara uygulanan renk paleti ve renk filtrelerini de çizimlerin havasına uygun buldum. Sırıtmıyorlardı.

En nihayetinde gerçekten başarılı bir çizgi roman olmuş. Mainstream haunted hause kurgularından sıkılanlar, Amerikanın politik spektrumuna dair bir şeyler öğrenmek isteyenler ve korku türü takipçileri için tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
José Villarrubia
Unvan:
Sanatçı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.