Julia Ortay

Julia Ortay

Yazar
8.6/10
7 Kişi
·
14
Okunma
·
4
Beğeni
·
112
Gösterim
Henüz okuyamadıklarıma yetişemeyeceğim diye korkuyorum.
Çünki okudukça bir başka benle karşılaşacağımı biliyorum.
Belki de yalnızlığın baştan çıkarıcı cazibesi karşısında evlilik, göstereceğimiz sabır ve sevgiyle en büyük sevap olarak hanemize yaziliyordur.
Julia Ortay
Sayfa 157 - Cenevre Yayınevi
Ömrümüzün umuttan yoksun, fakirleşmiş en zavallı dönemlerinde bütün sıkıntıları içimize atar, bütün dertlerden nasibini alır hantal bir file dönüşür hiçbir yere sığamayız. Minik bir ara sokağa sıkışmış hissiyatıyla bulunduğumuz yerden kaçmak, uzaklaşmak isteriz fakat mümkün olmaz. Bastığımız toprak ağırlığımızdan çökecek sanırız... Bazen de hayatın bizi minik bir kuşa dönüştürmesini bekleriz. Tüm dertlerimizden arınmış, mutluluğa kanat çırpan özgür kuşlar misali yol almak isteriz...
220 syf.
'Kabına sığamayıp da sınırları aşmak ve bir kuş mu olmak istiyorsun? Öyleyse olabilirsin. Hem neden olmayasın ki! Herkese ve her şeye rağmen... Yaşamak senin elinde olan bir şey. Geçmişinde, şimdinde ne yaşarsan yaşa. Geleceğin senin ellerine bağlı.'

Filler ve Kuşlar hakkında aldığım notlardan beni en iyi motive eden not. Birkaç ay sonra filliğimden kurtulup bir kuş olarak uçmaya başlayacağım. Eğer bu uçuşa çıkmak ellerimde varsa.

Beni bu düşüncelere iten Filler ve Kuşlar kitabı oldu. Yazarının henüz ilk kitabı. Üstelik otobiyografik bir kitap. Kendi hayatından izler barındırıyor. Bu izleri tüm çıplaklığıyla kaleme alıyor. Hüzün, gözyaşı, keder, çile... Akla ne geliyorsa artık.

Sevgili Julia Ortay, ilk sayfalarında gençlik döneminin Türkiye'sinden tutmuş, günümüz Türkiye'sini bırakmış kitabının sonlarına. Toplum yapısı, siyasi yapısı, sistem bozuklukları, din ve inanış konusunda görüp yaşadıklarını ilmek ilmek işlemiş.

Kimi sayfaları tekrar tekrar okudum. Sanki bir konuda ya eksiklik var, ya da fazlalık... Henüz adını konduramadım.

Hani bam telime dokundun derler ya, işte öyle oldu sevgili Ortay. Hüzün dolu sayfalarında epey bi'gözyaşı döktüm desem yalan olmaz. Çünkü bir kurgu değildi. Gerçek hayattan alınmış, yaşanmış bir hikayeydi.

Okuyanı motive eden, grilik ve mavi arasındaki ince çizgiyi yakalatan bir kitap. Beğendiğim kitaplar arasında yerini aldı.

Julia Ortay'ın imzasıyla; 'Bir kuş kadar özgür, daima aydınlığa uçman(ız) dileğiyle...'
220 syf.
·Beğendi·8/10
Kendisini bir yıl önce tesadüfen keşfettiğim Julia Ortay' in instagramdaki profilini incelediğimde annesi ile olan bebeklik fotoğrafı ve altındaki yazısı dikkatimi çekmişti... "Çocukluk yıllarımda yaşadığım psikolojik baskının yanı sıra şiddet de gören biri olarak; kitabımı başta annem olmak üzere, ülkemde şiddet görmüş tüm kadınlara adıyorum..." diyerek cümlesini bitirmişti. Ben de bıraktığım yorumda "psikolojik ve fiziksel şiddet görenin yalnızca kadınlar ve kız çocukları olmadığını" yazmıştım... Çocukluğunda benzer şeyleri yaşayan kız erkek her bireyin kendisini anlayacağını biliyorum... Kendi ağırlığında hantallaşan her bireyin bir gün kuşlar gibi özgür olması benim de en büyük temennim... Yazarın kendi yaşam öyküsünü anlattığı kitabı okunması gerekenlerden...

Yazarın biyografisi

Adı:
Julia Ortay
Unvan:
Yazar, Fotoğrafçı

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 11 okur okuyacak.