K. Serkan Söğüt

K. Serkan Söğüt

Tasarımcı
8.3/10
9 Kişi
·
45
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
112 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Sadece Tao Te Ching inancı değil, bugün modern anlamda anladığımız tasavvuf felsefesi için farklı yönleri ile kaynaklık edebilecek bir kitap. Tabirlere ve terimlere takılmadan okunursa fikir dünyanıza çok şey katabilecek ve inancınızı tekrar ele almanızı sağlayabilecek nitelikte düşünceler barındırıyor.

Kesinlikle tavsiye ederim.
112 syf.
·1 günde·Beğendi
İnceleme yazmayalı uzun zaman olmuş, çok severek okuduğum bi kitapla döneyim bakayım :) Çin Edebiyatı/Felsefesi kategorisinde okuduğum ikinci kitabımda —ilki Savaş Sanatı idi ve onu da zevkle okumuştum— Tao'yu bulmanın, Tao'yla birleşmenin nasıl mümkün olacağı anlatılmakta. Ki bu da anlatılana göre basitlik, sakinlik, dinginlik, eylemsizlik veya çevirmenin notunda olduğu üzere tabiî davranmakla gerçekleşeceği, insanın iç dengesini bulması için zihnini boşaltması gerektiği, birden fazla yerde de vurgulandığı gibi diğer dünya dinlerinden, dinî gerekliliklerinden uzak durulması gerektiği (Bu da diğer dinlerin bencillik, erdemsizlik ve yüzeysel maneviyatçılıkla donatıldığı varsayıldığı anlamına geliyor) vurgulanmış. Aslında kitapla ilgili söylenecek, konuşulup anlaşılması gereken çok şey var ama umarım bu kitapla ilgili, ileriki zamanlarda, daha fazla bilgi birikimiyle, daha iyi bir inceleme yazabilirim :)
112 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Uzakdoğu felsefesine birara merak salmıştım sonraları bu işin ticarileştiğini görünce uzaklaşmıştım.Lao Tzu Milattan Önce 500 lerde yaşamış, aslında yaşamışmı yaşamamışmı orası biraz karanlık.Kitaptaki bazı bölümler çelişkili, kitap nesilden nesile dededen toruna anlatıla anlatıla gelişmiş ve derlenmiş.Biri birşey eklemiş ötekisi başka birşey.Okurken bu hisse kapıldım.Özü şu; eğer Tao'ya ulaşmak istiyorsan bir olacaksın yani milyarlarca insan değilde sadece tek bir insan! Herşey senin bir parçandır,diğer insanlar senin bir hücren ,bitkiler senin organların ,nehirler içindeki kanın, tıpkı seninde diğer insan ve tüm şekilli şekilsiz mahlukatların hücresi, organı olduğun gibi.
112 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Bilinmeyen Öğretiler'i de hastanede okudum yine. Lao- Tzu M.Ö. VI. yüzyıl civarında Çin'de doğmuş. Çu hanedanlığı döneminde saray arşivcisi olarak çalışmış. Öğretileri uzun bir dönem yazıya dökülmemiş, sözlü olarak aktarılmış. Yaşamının bir döneminde Batı'ya doğru yolculuğa çıkmış. Batı kültürünü de gözleyen Lao-Tzu'nun öğretilerinin, tüm insanlığı kapsadığı öne sürülüyor. Hatta kendisinin Buda ile aynı kişi olduğunu düşünenler bile mevcutmuş.Gerçekten de tüm kadim öğretilerin birbirini doğrular, tekrarlar nitelikte olması çok enteresan. Yaşamın birliği, akışta bulunmak, tefekkür ve var oluşunu yalın bir biçimde gerçekleştirme gerekliliği her alimin tekrarlayıp durdukları şeyler ve bence bu çok etkileyici, bakmak isteyebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
K. Serkan Söğüt

Yazar istatistikleri

  • 45 okur okudu.
  • 56 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.