Kaan Tanyeri

Kaan Tanyeri

Çevirmen
7.9/10
132 Kişi
·
697
Okunma
·
1
Beğeni
·
69
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
48 syf.
·Beğendi·9/10
Ömer'in çocukluk yıllarında hayatından alınmış kesitler , yaşamış olduğu kopuklukların yer aldığı bir kitap... Eğlenceli, öğretici, acıklı,muzdarip,mahsun, hüzünlü hatıralarıyla bezeyan edilmiş dili yalın, akıcı, süslü üslubuyla her yaştan kesimin okumasını tavsiye edebileceğim muhteşem bir eser.Keyifli okumalar diliyorum.

Arka Kapak

Ömer'in Çocukluğu'nda yazar sekiz yaşına kadar olan çocukluk anılarını dile getiriyor. Özellikle baba-oğul ilişkisi etkileyici bir biçimde ifade edilmiş. Dindar, çalışkan, kanaatkâr ve onurlu bir esnaf sınıfının da yaşantısından kesitler sunuluyor.

Yaşadığı çağın eğitim anlayışı ve özellikle öğrenciler için korkulu bir rüya olan falaka ile ilgili anılara da yer verilir. Geçmişle günümüzü karşılaştırmak için Ömer'in ÇOcukluğu iyi bir fırsat!

Bir kısım okuyucuyu çocukluk günlerine döndürecek kadar da içten bir anlatıma sahip Ömer'in Çocukluğu.
48 syf.
·Puan vermedi
Ömer yani Muallim Naci'nin çocukluk evresinin anlatıldığı hoş bir anı kitabı...
Babası Saraçhane esnafından Ali Bey, annesi Balkan göçmeni Zehra Hanım, abisi Mehmet ve sevdiceği komşu kızı Makbule...
Okul süreci, korkular, sopalar, falakalar...
Anne tarafı Varnalı olduğundan 7 yaşında Varna'ya yapılan dayılar ziyareti...
Babası Ali Bey'i Kurban Bayramı'nın ilk günü tutan sıtması ve 11 gün sonra ölümü ile Varna'ya (dayılara) yapılan zorunlu göç ve daha fazlası bu kısa anı kitabında.

Ömer'in "Muallim Naci"liği nereden gelir?
Babasının ölümü ile annesi ve abisi ile dayılarına (Varna) giden Ömer, Varna'da hat muallim Abdulhalim Efendi'den dersler alır. Abdulhalim Efendi Varna'da yeni açılan bir rüştiye (ortaokul) mektebine muallim olarak atanınca bizim Ömer'de ikinci muallimliğe getirilir. Muallimliği böylece başlamış olur. "Naci"liğine gelecek olursak, o da Giritli Ali Efendi'den okuduğu bir hikayenin kahramanı olan "Naci" karakterinden gelir. Böylelikle Ömer'in mahlası olacak olan "Muallim Naci" süreci başlamış olur.

Tekrar kitaba gelecek olursam, kısaca söyleyeyim. Bu kısacık anı kitabında 8 yaşında bir çocuğun gözünden 19.yüzyılın İstanbul'unu, geleneklerini, üzüntülerini, sevinçlerini, gözlemlerini okumuş olacaksınız.

Ne diyor küçük Ömer kitapta:
"Günün birinde bana bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar, belki de cevap verme gereği duymam. İçimden geldi, yazmak istedim ve yazdım. Kim bilir belki de bu da bir çocukluktur."

Edip Cansever'in dizeleriyle bitirelim.

"Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk
Hiçbir yere gitmiyor!"

Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
48 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Merhaba. Ömer yani Muallim Naci, 8 yaşından hatırladıklarını kaleme almış. Osmanlı döneminde çocuk olan Ömer ailesiyle, arkadaşlarıyla ama en çok tabutunun götürülüşünü komşu penceresinden izlediği babasıyla olan anılarını anlatmış. "Şimdiye kadar öyle feci bir manzara görmedim." diyor o anları anlatırken, daha fecisini görmek ne mümkün Ömer... Kitap boyunca çocuk diliyle yazılmış gibi gelmemişti ama bitimindeki yazarın notu yüzümü gülümsetti. "Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar belki de hiçbir cevap vermeye lüzum görmem. Arzu ettim, yazdım. Diyelim ki bu da bir nevi çocukluktur."
*
Çocuk yanınızın solmaması dileğiyle, keyifli okumalar.
48 syf.
·7/10
Muallim Naci-Ömer’in çocukluğu

#alıntı
“Babam benim elime birçok yirmilik verdi. Orada durmakta olan fakirlere paylaştırmamı emretti. Birer ikişer hepsine dağıttım. Bir parça dolaştıktan sonra eve gittik. Annem, babamdan fazla sevindi. O gece, bir mutluluk gecesi oldu. “

“Tabutu götürüyorlardı. Şimdiye kadar öyle feci bir manzara görmedim. Gözümün önünden gitmiyor.! Tabut, köşe başını dolaşıncaya kadar aralıksız yaş akıtmakta olan gözlerimle takip eyledim. Ah babacığım!.. “


Hepimizin çocukluğu nasıl kıymetlidir değil mi? Hep bir özlem duyarız o günlere. Yaşarken kıymet bilmeyiz, şikayet edip dururuz.. Ama sonrasında o günleri anımsarız, çoğu zaman yüzümüzde kocaman bir gülümsemeyle.. Ömer’in çocukluğu da çok eskilere dayanıyor. İlk kayboluşunu, mahalle arkadaşlarıyla yaptığı haylazlıkları, babasının tabutunun götürülüşünü anlatıyor.. Tabii bazı anılar hatırladığında üzüntü ve acı veriyor Ömer’ e..

Güzel anılarla dolu maziye yolculuk yaptıran kısacık bir eserdi. Her anıyı severek okudum. Türk edebiyatı klasiklerine başlangıç için uygun bir eser, tavsiye ederim. Keyifli okumalar ️
48 syf.
·8/10
Kitap, harika bir üslupla yazılmış. 1800'lü yıllarda İstanbulda yaşayan, güzel bir aileye sahip bir çocuğun (yazarın kendisi) sekiz yaşına kadarki iyi ve kötü anıları... Anıları okudukça kendi çocukluğumu aklıma getirdim. Genelde çocukluğumu düşündüğümde hüzünlenirim, o vakitler nasıl da geçti diye ama bu sefer bu kitabı okurken yüz küsür sene önce yaşamış bir Osmanlı vatandaşının çocukluk anılarına şahit olarak daima hafif hafif gülümsedim. Çünkü yüz sene sonraki bir çocuğun anılarıyla bu kitaptaki anılar benzerlik gösterebiliyor. Sanıyorum ki çocuk saflığı, en ilkelinden en uygarına zamanın her döneminde aynı. Yaşantılar acı da olsa tatlı da olsa çocukluk insanın en güzel dönemi.
48 syf.
·10/10
Kitap Muallim Naci yani nam-ı diğer Ömer'in sekiz yaşına kadar aklında ya da gönlünde iz bırakan anılarından oluşuyor. Yeri geldiğinde sizi tebessüm ettirecek yeri geldiğinde gözlerinizin dolmasına neden olacak bu tatlı anıları okumak çok zevkliydi. Dinlenmek istediğiniz bir vakit bu ince kitabı alıp okuyabilirsiniz. Ayrıca Muallim Naci'nin anlatış tarzı ve düşünceleri ayrı ilginizi çekecektir eminim.
Işıkla kalın ;)
48 syf.
·8/10
Saygıdeğer okur eline bir kitap alıp bir çırpıda bitirmek mi istiyorsun ha işte tam aradığım yerdesin Muallim Naci Ömer’in Çocukluğu öz yaşamının bir kısmını ele aldığı mükemmel bir otobiyografik eser yalnız şöyle bir şey var ki İstanbul’un henüz bozulmadığı insani ilişkilerin ve sosyal yaşantının çürümeye yüz tutmadığı dönemini ele alıyor. Saraçhane,Beyazıt,Fatih tüm paklığıyla Zihni’nizde canlanıyor. Ömer’in korkularını bir dönem bizim de geçtiğimiz çocuklukta hepimiz yaşadık. Bu yüzden eserde kendinize ait çok şey bulacaksınız. Karanlıktan korkması, geleneksel tipteki Hocası ve Falaka imgesi, bir yerde kaybolduğunda yaşadığı çaresizlik duygusu bunlar bize ne kadar yakın duygular değil mi?Daha sonra babasının ölümüyle yaşadığı çaresizlik.
48 syf.
·2 günde
Muallim Naci'nin 1890 senesinde yazdığı çocukluk hatıratı. Evet Muallim Naci'nin gerçek ismi Ömer'miş ben bilmiyordum, kitabı okuyunca öğrendim. İş Kültür'ün Türk Klasikleri serisinin son çıkan kitabı. Seriyi takip ettiğim için okumuş bulundum. Ama pek beğenmedim. Öncelikle çok kısa 40 sayfa kadar. Kitabın güzel olan tek tarafı anılarını anlatırken dönemin İstanbul'unu ve toplumsal yaşantısını da anlatmış oluyor bize. Bu tarz dönem kitaplarını seviyorum.
Muallim Naci edebiyatımızın ilklerinden bir yazar. 1850 yılında doğmuş, 20. yüzyılı göremeden 1893 yılında genç yaşta vefat etmiş. Bilhassa edebiyatçıların genç yaşta ölmesine üzülürüm. Onlar için değil edebiyat severler için.
48 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabımız 39 sayfa ve bir hatıra kitabı diyebiliriz. Bu hatıraları, 8 yaşındaki bir çocuğun yani Ömer'in kaleminden okuyoruz. Bu kısacık yolculukta farklı duygular yaşadım açıkçası ama keşke biraz daha uzun olsaydı dedim. Bazı duyguları daha fazla hissetmek istedim
Ömer, bizlere yaşadığı zamandan ailesinin yapısını, karakterlerini ve kişilerin iç dünyasını yansıtıyor. Sadece aile ile sınırlı kalmayıp komşusunu, kedisini, tanımadığı insanları ve daha nicesini bizlere çok öz ve net bir şekilde yansıtıyor. Okurken sıkılmazsınız diye düşünüyorum zaten 39 sayfa bir çırpıda bitiyor Dediğim gibi kısa ve güzel bir Türk Klasiği okumuş oldum. Bir çocuğun iç dünyasını görmek, hissetmek çok başka. Umarım yaptığım yorumun sizlere faydası olur. Eğer sizlerin okumasına vesile olursam da ayrıca çok mutlu olurum
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Sanki çocukluktan kalan anıların kendiliğinden akla gelmesi gibi kısa kısa, kesik kesik anılardan oluşan Ömer’in 8 yaş öncesi hikayesi. Yazarın kendisinin de dediği gibi:” Bu hatıraları niçin yazdığımı sorsalar belki de hiçbir cevap vermeye lüzum görmem. Arzu ettim, yazdım.”
Bir anıdan diğerine atlarken birçok şeyin havada asılı olması merak etmeme sebep olsa da sonuçta çocukluk anıları devamını sen hayal et diye devam ettim. Çok hızlı & keyifli bir okuma sağlayan bir kitaptı.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 697 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 125 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.