Kadriye Kızıl

Kadriye Kızıl

ÇevirmenEditör
7.8/10
107 Kişi
·
42
Okunma
·
1
Beğeni
·
40
Gösterim
Adı:
Kadriye Kızıl
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitabın adını görür görmez saldırdım kitaba.
“Düğme Kutusu.”Sizin de aklınıza gelmedi mi ? Hangi kitap veya animasyondan bahsettiğimi biliyorsunuz.Koralin tabiki. :)

Gwendy Peterson fazla kiloları olan,aile sorunlarından fazlası ile muzdarip,herkes tarafından zorbalığa uğrayan on iki yaşındaki bir kızdır.Ta ki bir gün bir yabancı ona gizemli ve görünmez güçlere sahip olan bir düğme kutusu verene kadar.Ve sonrasını okumanız gerekiyor. :)

Düğme kutusunun üstünde tam sekiz adet düğme bulunuyor.Ve her bir düğmenin farklı anlamı var.Düşününce bile dehşete düşüyorum.

Kitap boyunca Gwendy’nin duygu değişimlerini,büyümesini ve kutunun onun hayatında ne gibi etkileri olduğunu hatta olacağını okuyoruz.

Gayet akıcı,su gibi okunan,karakteri hoş olan güzel bir kitaptı.Özellikle kitabın resimli oluşu çok hoşuma gitti.

Çerezlik,hızlı okunan bir öykü Kitabı arıyorsanız bu kitap tam size göre. :)
136 syf.
·1 günde·7/10 puan
Stephen King ve Richard Chizmar'ın birlikte oluşturduğu bir uzun öykü. Kitap akıcı ve bir saatte bitebilecek kadar kısa.
Lakin
Çevirmeni 96lı Sema Nur Toksöz, bunu çevirirken neden şimdiki zaman kullanmış anlamıyorum. Berbat bir çeviri. Kurgusu güzel olmasa gerçekten okunması çok zevksiz bir kitap. Kitabın orjinal dilinin bu şekilde olup olmadığını merak ediyorum.

Kitabın kurgusal olarak da mantık hatası vardı, aslında bu kitap sanki bir romanın kötü bir özeti gibiydi. Çok daha güzel işlenebilirdi, belki de öyledir, Türkçesinden ben aramadığımı pek bulamadım.

Normalde Stephen King Altın Kitaplardan çıkıyor bildiğiniz gibi. İnkılap yayınlarından çıkan bu kısa kitabı bu kadar kötü işçilikle sunmalarını yadırgadım.
King için kesinlikle bu yayınevini tekrar tercih etmem.
Beklentisiz okumanızı tavsiye ederim.
136 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Möcüzələrə inanarkən onların real olma ehtimalını göz ardı edərik. Gwendi isə heç gözləmədiyi möcüzənin ona nələr yaşada biləcəyindən xəbərsizkən, heç tanımadığı adamdan aldığı bəxşiş həyatının önemli əşyasına çevrilər. Bəlkə də sadəcə əşya deməklə kifayətlənməməliyik.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Stephen King ve Richard Chizmar'ın ortak yazımı olan bir öykü kitabı.... Bir saatte okunabilecek gizemli bir öykü... King'in çizgisinin dışında bir kitap olmasına rağmen okurken kesinlikle kralın kaleminin ağırlığı hissedilebiliyor....Konuya gelirsek 12 yaşındaki karakterimiz Gwendy ve esrarengiz adamın ona emanet ettiği düğme kutusu üzerinden ilerliyor... Gwendy'nin büyümesini , ilişkilerini,duygu değişimlerini ve bunlara pararel olarak gizemli ve sihirli kutunun onun üzerindeki iyi ve kötü etkilerini okuyoruz... İyiki de okuyoruz ,iyi ki kitaplar var der bol bol sayfalar dilerim .....
136 syf.
·1 günde·7/10 puan
Stephen King ve Richard Chizmar'ın birlikte kaleme aldıkları Gwendy'nin Düğme Kutusu, King'in klasik çizgisinin biraz dışında, bir saatte okunabilecek masal tadında bir kitap. 12 yaşındaki Gwendy'nin, esrarengiz Richard Farris ile tanışması ve bay Farris'in Gwendy'e verdiği ilginç ve büyülü kutu sayesinde günlerinin, hatta hayatının nasıl değiştiği anlatılıyor. Kitabın hafif bir havası var, detaylar okuru boğmuyor, tasvirler anlaşılır ve kısa, aynı zamanda gençlere de hitap eden bir tadı var ve bir demlik çay eşliğinde akıp gidiyor; bir de bakmışsınız bitmiş, sonuna gelmişsiniz. Tom Gordon'a Aşık Olan Kız ve Ejderhanın Gözleri kıvamında hemen herkesin zevkle okuyabileceği hoş bir kitap "Gwendy'nin Düğme Kutusu".
136 syf.
·1 günde·7/10 puan
Eğer bir kitabın kapağında King'in ismini görüyorsam tereddüte bile kapılmıyorum. Bu defa King'e eşlik eden bir yazar daha var üstelik. Ne yazık ki daha önce Richard Chizmar okumadım ama en kısa zamanda ona ait kitapları bir bir alacağım galiba. Konuyu çok sevdim. Çeviriden ise konuyu ve yazarları sevdiğim kadar nefret ettim. Ancak bu kadar hikayenin içine girilmesin diye uğraşılmış başka bir çeviri daha okumadım sanırım. Chizmar kalemi ile daha önce tanışmamış olabilirim ama King'in nasıl yazdığını iyi biliyorum. Bu çeviri benim nezdimde sınıfta kaldı. Keşke editörler el atmış olsaydı ve okurlar kendilerini hikayenin içinde buluverseydi. Okurken sahiden bu durumdan rahatsız oluyorsunuz.

Kısa bir kitap ama keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor.

Bir düğme kutusu düşünün üzerinde farklı renklerde düğmeler ve gizli bölmeleri olan. Kutunun gücü iyiliğe ya da kötülüğe yönlendirilebiliyor ama bunun hükmünü kim verecek? Ya da kutuya sahip olan kişi ayrıcalıklarla birlikte acaba neleri feda edecek. Henüz 12 yaşındaki Gwendy ailevi problemleri olan ve kilolarıyla sınanan bir kızdır. Mucize gibi hayatına giren bir adam ona gücü ve değişimi hediye eder. Hayatı düzene girerken bir yandan da elinde olmayan -ya da elinde olsa bile müdahale edemediği, etmediği- olaylar ile sınanmaya devam eden Gwendy, git gide büyüyen sorumluluk duygusu ile kavgaya girişir.

Gwendy için en doğru söz: "Hayatının ne kadarı kendine ait, ne kadarı ikramlarıyla ve düğmeleriyle birlikte kutuya ait?"
176 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Rusya tarihi, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu'nun kurulmasından en az bin yıl önce tarımla uğraşan, yerleşik bir topluluk olan Slav kabileleri ile Fin ve Baltık komşularının bir Nors savaşçı grubunu derebeyleri olarak tanımasıyla başlar. Yani Rusya'nın oluşumu İskandinav Viking'in soyundan gelen Rurik'in 879 yılında Slavlar tarafından seçilerek başa geçirilmesi ile başlar. Sonra hanedanlık devam eder. 988 yılında hükümdar Vladimir çok sayıda eşinden ve metresinden vazgeçer ve vaftiz olur. Bizans İmparatorunun kız kardeşi Anna ile evlenip Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine geçti.
☆☆☆
Zamanla Vladimir'in kızları Avrupa'nın kraliyet ailelerine gelin olarak gitti. Ve Rusya ile Avrupa akraba olur. 1200'lü yıllarda Rus prensleri Moğolların istilasına karşı koyamamış ve onların hakimiyetine boyun eğmiştir. Rusya zaman içerisinde çok kez dağılmakla karşı karşıya kalmıştır. 879'dan 1600'lü yıllara kadar yönetenler Rurik Hanedanlığından olmuştur. Fakat 1612 yılında Rusya tekrardan bağımsız bir güç olmaya başladığında ve başa geçecek bir varis kalmadığında Rurik hanedanın kuzeni Michael Romanov başa geçti. Ve bu tarihten 1917 Ekim devrimine kadar iktidarda Romanov hanedanlığı kaldı...
☆☆☆
Bana kalırsa Ekim Devriminden önce Rusya Tarihinde üç hükümdar ön plana çıkıyor. I. Vladimir Kiev'i alarak toprakları genişletti ve Hristiyanlığı kabul ederek Slavların tek tanrılı dine geçmesini sağladı. Bir diğer hükümdar ise I. Petro ya da nam-ı diğer Büyük Petro Rusya'yı her alanda modernleştirdi, laikleştirdi. Güçlü bir ordu kurdu ve Moğollar ile İsveç'lileri yendi. Ve Son olarak bir diğer büyük hükümdar II. Katerina'dır. Eşini tahttan indirip başa geçmiştir. Ülkeyi demir yumrukla yönetip kendisinden sonra gelenler de aynı yolu izleyince ülke çöküşe doğru gitmiştir.
136 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Tek kelimeyle açıklamak gerekirse Mük. Yarım kelimeyle de oldu .d Tek oturuşta bitirmelik güzel bir bilim kurgu kitabı. Çevirisinin de iyi seviyede olduğunu düşünürsek kısa ama güzel bir roman.
136 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Sahip olduğum ve sahip olduklarım arasında ilk okuduğum Stephen King kitabı olmasıyla çok özel benim için.

Bir düğmeniz var ve ona bastığınızda birini öldürme imkanınız ya da belki de ortadan kaybolmalarına sebeple olacağınız hatta düşündüğünüz herhangi bir yeri havaya uçuracağınız bir düğme. Wow..

Kitap çok akıcı, sürükleyici ve basit bir dille yazılmış. Bir çırpıda okunabilecek bir kitap ki zaten bayağı ince bir kitap. Ana karakteri de hoş buldum. Kapak tasarımını çok beğendim. Resimli olmasını da çok sevdim. Genel olarak bayağı beğendim hatta filmi bile çekilebilir. Çerezlik bir kitap diyelim :)
136 syf.
·4/10 puan
Merhabalar, hiç tarzım olmayan daha önce yazarını gördüğüm bir kitap ile karşınızdayım. Bu tarz kitaplara önyargı ile yaklaştığım için hiç alıp okumayı düşünmemiştim. Ve malesef önyargılarını çabuk kıramıyorum. Bu kitabı bir başlangıç sayabiliriz. Kitabın dili akıcı ve sürükleyici. Sonunu merak ederek heyecanla okudum. Tavsiye ettiğim sürükleyici bir kitap. Hoşçakalın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kadriye Kızıl
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 42 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 114 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.