Katie McGarry

Katie McGarry

Yazar
7.8/10
47 Kişi
·
158
Okunma
·
6
Beğeni
·
1529
Gösterim
Adı:
Katie McGarry
Unvan:
Yazar
Omuzları hiç titremedi. Yanaklarından tek bir gözyaşı akmıyordu. En kötü ağlama herkesin görebildiği türden olan değildir; sokak köşelerinde inleyerek, üstünüzü başınızı paralayarak. Hayır en kötü ağlama ruhunuzun ağlaması ve ne yaparsanız yapın onu rahatlatmak için bir çıkış yolu bulamamanızdır. Bir parçanız solar ve ruhunuzun kalan kısmında bir yara olarak kalır...
"Yaşamak, küçük ve sığ bir gölün dibinde zincirlenerek, açık gözlerle ve hava olmadan kıvranmak gibidir. Mutluluğun ve ışığın bozulmuş resimlerini görebiliyorum, hatta boğuk bir kahkaha duyabiliyorum ama bazı şeylere erişemiyorum ve boğularak acı çekiyorum. Eğer ölüm yaşamın zıttıysa umut ederim ki ölüm havada kalmak gibidir."
416 syf.
·2 günde·10/10
Echo, iki sene önce yaşanan tuhaf bir olayı hatırlayamıyor. Bazen bazı şeyler hatırlar gibi oluyor ama ruh dengesini bozuyor. Ve bu yüzden okula yeni gelen rehber hocası ile sürekli iletişim halinde. Anne ve babası ayrı. Abisi Aries askerdeyken ölüyor. Annesinin ayrı sorunları var. Babası, Echo'nun bakıcısı Ashley ile evlenmiş ve bir bebek bekliyorlardır. Başta bunları göreceksiniz. Sonrasında aslında olayların nasıl olduğunu öğreneceksiniz.
Noah'ın hikayesi ise ... O da yaklaşık iki sene önce bir yangında anne ve babasını kaybediyor. Kendinden küçük iki erkek kardeşi bir ailede evlatlık olarak bakılıyor. Kendisi de sözde koruyucu aile ile birlikte yaşıyor. Beth ve Isaiah en yakın arkadaşları. Kötü yanları falan var ama detaylara girmeyeceğim. Noah da aynı rehber hocasıyla iletişim halinde. Bundan zevk almıyor ama yapmak zorunda. Çünkü onun geleceğe dair planları bu yolda geçiyor.
Noah ve Echo Çocuk Koruma Hizmetleri dahilinde terapi almak zorunda olan iki lise son sınıf öğrencisi. Echo kollarındaki yaralara ve hafızasının bir kısmını kaybetmesine neden olan olayı hatırlamak ve bu travmayı atlatmak zorundayken; Noah koruyucu aileye verilen kardeşleriyle yeniden görüşebilmek için terapilere devam etmek zorundadır. Başlangıçta ikisi için de zorunlu ve isteksiz olan terapiler zaman geçtikçe hayatlarındaki hasır altı ettikleri şeylerle yüzleşmelerini sağlar. Yeni terapistlerinin bu gelişmelerdeki katkısı yadsınamaz bir gerçek tabi... Ve elbette birbirleri üzerindeki etkileri...
Aslında iki yaralı ruhun kendi karanlıklarında birbirlerine tutunup el yordamıyla çıkışı bulmalarının hikayesi bu kitap.......Beğendim...
416 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Baya eskiden okumuştum, o zamanlar sevmiştim ama iki sene önce tekrar bir göz gezdirince neden sevdiğimi anlamamakla beraber gerçekten hiç mi hiç sevmedim. Çoookkk klişe ve sıradan. Fazla bir şey beklerseniz bence hayal kırıklığına uğrarsınız. Baş kız karakteri sevdim ama yine de olaylar oldukça başarısız kurgulanmış bence.

Merak ediyorsanız bir göz gezdirin siz de isterseniz. Ama ben sevmedim.
416 syf.
·Beğendi·8/10
Aslında tür young-adult olunca biraz temkinli yaklaşmıştım kitaba... Çok hoş bir hikaye ile karşılaştım. Çoğu sayfayı gözlerim dolu dolu, boğazımda bi yumruyla okudum. İki yaralı gencin birbirine nasıl sarıldığını, yaralarına nasıl derman olamaya çalıştığını gördüm. Hayatları bir anda tepetaklak olmuşken, hayat onlara daha yeni doğan bebeğe ayağa kalk demişcesine titreyen bacaklarıyla yürümeye çalışmalarına şahit oldum. Duygular, karakterlerin çektikleri acı öyle inandırıcı şekilde yansıtılmıştı ki bazı yerleri gerçekten içim sızlaya sızlaya okudum. Güzel bir kitaptı, gerçekten sevdim. Tavsiye edilir. Herkese iyi okumalar ;)
496 syf.
·Beğendi
Ryan ve Beth'nin hikayesi bir iddeayla başlıyor. Beth sorunları olan kopuk aile ilişkilerinde genç bir kız. Ryan ise dışarından bakınca harika görünen bir hayatı olan genç delikanlı... İkisinin yolları kesişecek. Beth Ryan'a güvenebilecek mi?
Kitap liseye giden gençleri anlatıyor. Yazarın ilk okuduğum kitabıydı. Anlarımıyla konusuyla gayet başarılı buldum.
496 syf.
Okumayı sürekli ertelediğim bir kitaptı açıkçası bitirmekte zorlandım sona doğru belki bir şeyler değişir umuduyla yarıda bırakmamak için kendimi zorladım sürükleyici değildi.
416 syf.
·2 günde·7/10
Üç yıl önce yaşadığı, kollarında kesikler oluşturan travmasını hatırlamayan Echo ve koruyucu aile programının zarar verdiği çocuklardan biri olan Noah'ın, okullarının rehber öğretmeni Bayan Collins'le terapi seansları sırasında karşılaşmaları ve aralarındaki aşkı anlatan klasik bir genç yetişkin romanı. Ben Sınırları Zorlamak'ı sevdim. Karakterleri bana samimi geldi. Kapağındaki erotizim kitapta yok. Karakterler 16 yaşında. Yaşadıkları, düşünce şekilleri bana yetişkin oldukları izlenimini verse de yazarın araya kattığı bazı ayrıntılar karakterlerin lisede olduklarını bize hatırlatmış. Kitabın çevirisinde bence büyük bir sorun yok ama düzenlemesinde kesinlikle var. Çok fazla yazım yanlışı vardı. Bu duruma tahammülü olmayanların bu kitaptan uzak durmasını tavsiye ederim.
416 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Kitabın ismi gibi değil içeriği.Evet zorluk çekilen bir aşk ama ben hayatımda daha fazla çok daha fazla sınırları zorladığımı biliyorum merak uyandıran bir hikaye fakat istenilen performansa bir türlü ulaşmıyo hikaye ama yinede keyifle okudum bazı bölümleri etkiliyo kitabın gayet okunabilir bir eser.Birbirlerine bağlanan çift dünyada ikisi varmış gibi hissettiriyolar birbirlerine.
416 syf.
·7/10
Yayınevi kapak için yanlış seçim yapmış... Bu konuyu da kendilerine iletmiştim kitap fuarında. Yeni basımda kapağın değiştirileceğine dair sözü de aldım ama henüz bir aksiyon yok. İçeriğine gelirsek : Sonlara doğru gözlerimin dolduğu yerler var. Güzel bir hikayeydi. Sürükleyici de aynı zaman da.
416 syf.
·1 günde·4/10
Kitabı okumaya başlamadan önce karakterlerin yetişkin olduklarını sanmıştım, lise son öğrencisi gençlermiş.

Konusu: Echo Emerson'ın lisenin başında kusursuz denilebilecek bir hayatı vardı. Annesinin bipolar olması ve babasının annesinden boşanıp dadısıyla evlenmesi dışında. Ama işler bir kere ters gitmeye başladığında tepe taklak olana dek durmuyor. Önce abisini kaybediyor sonrada hayatından bir geceyi. O gece kollarını yaralar içinde bırakıyor. Echo liseye tekrar döndüğündeyse hem o kendini çevresinden soyutlamıştır hem de çevresi onu.

Noah Hutchins basketbol takımında olan, zeki ve yakışıklı bir öğrenciydi. Ancak ebeveynlerinin ani ölümünden sonra koruyucu bir aileye verilir. İlk koruyucu ailesiyle yaşadığı sorun farklı bir koruyucu aileye verilmiş kardeşleriyle de görüşme haklarını tehlikeye atar. Koruyucu aileleriyle kötü deneyimlerinden sonra tek istediği reşit olup kardeşlerinin velayetini alabilmektir.

Derken bu ikili bir araya gelir. Echo o gece neler olduğunu, Noah da kardeşlerinin kaldığı koruyucu aileyle ilgili bilgileri öğrenmek istiyordur. Ve birbirlerine yardım ederlerse istediklerini alabilirler.

Kitap genç yetişkin kategorisinde okuduğum benzerlerinden oldukça iyiydi. Bu kadar iyi olmasını kesinlikle beklemiyordum. Ama "hatasızdı, beni sinir etmedi, tekrar tekrar okurum, o son nasıl güzeldi öyle?" gibi tepkilerden birini bile verir miyim? Hayır.

İlk 250+ sayfa filan sinirimi bozan şeylere rağmen 5'i hak ediyordu. Echo'nun arkadaşları... Evet, rahatsız ediciydiler. Fakat zaten lisedeler, hepsi kendi derdine düşmüş gösteriliyordu. Bu yüzden eyvallah. Annesi, babası, üvey annesi sorunlar vardı fakat zaten bu kadar sorunlu kişilikler olduğu için bu noktaya gelmişlerdi. Yani bunların üstünü kendimce kapatabildim.

Fakat daha sonrasında birden oklar Echo'ya döndü. Echo annesi gibi davrandığını öyle olmaması gerektiğini düşündü. O cadaloz, ben merkezci, popülerlik takıntılı arkadaşı Grace bile birden haklı çıktı ve yaralarını insanlardan sakladığı için suçlu Echo oldu. Buralarda kitabı bırakmamak için kendimi zor tuttum. Bayan Collins'e neden ve ne ara güvendiğini de tam olarak anlamadım.Çok üstün körü gibiydi... sanki...

Vee bir an önce kızgınlığımı belirtmek istediğim ve tahammül edemediğim konu; Noah'nın kardeşleri de bir koruyucu ailede kalıyor. Tıpkı Noah gibi. Ve o koruyucu aile -Joe ve Carrie- Noah'dan başta pek hoşlanmamışlar çünkü Noah ilk koruyucu babasına vurmuş. Noah'ın vurma sebebi adam kendi öz oğlunu dövüyormuş. Ama kimse Noah'a inanmamış ve kardeşleriyle görüşme hakkı elinden alınmış. Kendisi de bu yüzden koruyucu ailelere ve sisteme güvenmiyor. Tüm dünyanın iddia ettiğine göre ise kardeşlerinin koruyucu ailesi Carrie ve Joe melek gibi insanlar. Kardeşlerini eyaletteki en iyi özel okulda okutuyorlar, onları çok seviyorlar, üstlerine titriyorlar ve çocukların onlara "anne", "baba" diyebileceklerini bile söylemişler. Çocuklar da diyorlar.

Pekala, nereden başlayayım? Madem o kadar iyi insanlar ve maddi durumları da bu kadar iyi niye en başında sadece iki ufak çocuğa koruyuculuk aile yapmayı tercih ettiler? Niye onları abisinden ayırdılar? Noah'yı da onlarla birlikte evlerine alsalardı.

Noah ilk koruyucu babasına vurmuşmuş. Noah mükemmel bir öğrenciymiş, koruyucu aile sistemine geçtikten sonra da neredeyse 1 yıl boyunca bu durumu devam ettirmeye çalışmış. Joe ve Carrie böyle meleklerse neden Noah'ı bu kadar kolay yargılamışlar? Neden hemen onu kardeşlerinden ayırmayı tercih etmişler? Bu çocuklar yangında ailelerini kaybettiler. Sadece birbirlerine sahipler. En küçükleri sadece 2 yaşındaymış. Annesi ve babasını hatırlamayacak yaşta. Ailelerinden tek bir fotoğraf bile kalmamış. Nasıl olur da onları özünden, birbirlerinden koparırlar? Büyük kardeşi (sadece 8 yaşında) Jacob'ın Noah'a yakınlığını bile hoş karşılamıyorlardı. Ufaklığı mümkün olduğunca geç Noah'ın yanına getirmek için çabalıyorlardı. Madem o kadar çok çocuk istiyorlar, gidip evlat edinsinler.

Herkes de geçmiş Noah'ın (ve okuyucunun) karşısına onların ne kadar iyi insanlar olduğuna inanmamızı bekliyor. İstedikleri kadar iyi olsunlar, sadece iki çocuk bulup onlara biz sizin anne ve babanızız algısını vermek isteyen bencil kişilerden öteye gidemediler benim için. Bu yüzden kitabın gidişatı ve sonu beni tatmin etmemekle kalmadı, aşırı rahatsız etti.

Dahası Noah'ın bir kere bile bunu düşünmemiş olması da garipti. Bu düşünce yazarın da aklına hiç gelmemiş belli ki? Tüm kitabın havasını bozdular. Bu tarz kitaplarda genel olarak yapılan bir yanlış birden esas karakterler her konuda hatalı çıkıyorlar. Ergenliklerinden, çocukluklarından, duygusallıklarından dolayı gerçeği görememiş oluyorlar. Garip olan o gerçekliğin daha bozuk olması. Bence toparlayıp herkes için mutlu son yazmayı deniyor ve ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar.

Sonraki kitap şaşırtıcı bir şekilde Beth ile ilgiliymiş. Şaşırtıcı bir şekilde dedim çünkü; bu kitapta Noah'ın arkadaşları Isaiah ve Beth birlikteydiler. Fakat 2. kitap Beth, 3. kitap da Isaiah hakkındaymış. Bir de Isaiah daha sevilesi olduğundan yazarın riske girmeyip Isaiah'ı konu alması daha beklenilir bir durum olurdu. Beth'i merak ediyorum, üstelik bu kitaptan daha iyi olduğu yorumlarını okudum! Hep serilerin ilk kitaplarındaki karakterleri göz bebeğim olarak tutmayı istesem de umarım, gerçekten daha iyidir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Katie McGarry
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 158 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.