1000Kitap Logosu
Kemal Burkay
Kemal Burkay
Kemal Burkay

Kemal Burkay

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.6
20 Kişi
80
Okunma
31
Beğeni
1.474
Gösterim
Unvan
Kürt asıllı Türk yazar ve siyasetçi
Doğum
Mazgirt, 1937
Yaşamı
Burkay, eğitimine Tunceli'de başladı. 1960'ta Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi'ne katıldı ve partinin Elazığ, Bingöl, Tunceli gibi şehirlerdeki teşkilatlarında görev aldı. 1966 yılında yayınlandığı bir makaleden dolayı hapis yattı. 1969 ve 1971 yıllarında da tutuklanan Burkay, Lübnan üzerinden Türkiye'yi terk etti. 1974 yılında genel aftan yararlanarak Türkiye'ye geri döndü. Bu dönemlerde Türkiye'de Kürdistan Sosyalist Partisi'ni kurdu. 2003 yılında ise kurduğu ve genel sekreterliğini yaptığı partiden kendi kararıyla ayrıldı. Burkay, Türkçe ve Kürtçe olmak üzere çeşitli alanlarda yazılar yazdı ve eserler çıkardı. Sezen Aksu'nun 1991 yılında çıkan albümüne adını veren Gülümse adlı şarkısı ve Yeni Türkü'nünSonbahardan Çizgiler adlı parçası Burkay'ın şiirlerinden bestelenmiştir. 31 yıldır yaşadığı İsveç'ten Türkiye'ye 30 Temmuz 2011 tarihinde dönmüştür. 4 Kasım 2012'de Hak ve Özgürlükler Partisi genel başkanlığına seçilmiştir.
Sîyajîn
Dersim'i inceledi.
111 syf.
·
Puan vermedi
ŞİİR VE İNSAN Çok aradım insan gözlerinde şiiri. Çok gördüm bir başına yitip gidişini türkulerin Gözlerini açık eyle Sana ekmek ve şiir getirdim Burda şimdi açık deniz türküleri. Dağlara süzülen kuş Ben ki yıllarca bir senfoniyi bekledim. Bir sıcakliği alıp gitme benden. Gözlerini öldürüp gitme. Yeter kendine zincirler ördüğün. Yoksa ne anlamı kalır bunca hünerin. Atomun, elektriğin, uzay gemisinin. Çok aradım insan gözlerinde şiiri. Çok gördüm Bir başına uçup gidişini türkülerin. Dili ve üslubu gayet açık bir şiir kitabı.. Tunceli(dersim)bölgesini ve tarihini şiir dili ile ifade etmiş.. toplumun belli bir dönemde yaşamış olduğu sıkıntıları acıları konu edinen ve gayet başarılı bir kitap okumanızı tavsiye ederim:)))
Dersim
8.3/10
· 35 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
5
SihirliFlut
Çiçekler ve Zincirler'i inceledi.
192 syf.
#okudumbitti #kitaptanıtım #KemalBurkay Çiçekler ve Zincirler Kemal Burkay ÖZYÜREK YAYINEVİ Sayfa Sayısı: 192 Yazar bir otel odasında "Ahmet"in günlüklerini bulur. Hemen başından sonuna soluksuz okur. Bu kişinin öyküsü şaşırtıcıdır. Otel kayıtlarında arar, pek çok Ahmet'in içinde hangisi olduğunuz bilemez. Günlüğün bir yerinde şöyle yazmaktadır: "Bu defterin bir okuyucusu olacak mı ki?" Okuyun onun hikayesini, o bizden biri. Her birimizden ayrı ve her birimize benzeyen... Onu tanıyacaksınız. facebook.com/groups/207363229625... SihirliFlut ukitap.com/u/SihirliFlut/ zebramo.com/users/323273809
Çiçekler ve Zincirler
OKUYACAKLARIMA EKLE
2