Kemal Çakır

Kemal Çakır

Yazar
7.2/10
5 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
149
Gösterim
Adı:
Kemal Çakır
Unvan:
Yazar
" Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan, ikisinden birçok erkek ve kadın üretip yayan rabbinize itaatsizlikten sakının." 4/1
Tüm insanları "en güzel biçimde" yaratan, Rabbimiz olan Allah "ey insanlar" diyerek, kulları arasında hiç bir ayırım gözetmeyerek, derilerine, dillerine, kadınlıklarına, erkek olduklarına hangi coğrafyada, hangi devirde yaşadıklarına bakmadan hepsine "kulu" olarak sesleniyor. Ayırımı, "ey insanlar" hitabına kulak verenlerle vermeyenler olarak bizzat insan yapıyor.
Hz. Ömer'den şöyle bir rivayet vardır;

O der ki: İki şey vardır ki, birini hatırladığımda ağlarım, birini hatırladığımda da gülerim.

Hatırladığımda ağladığım şu ki, küçük kız çocuklarımızı diri diri toprağa gömerdik. İşte bunu hatırladığımda ağlıyorum. Helvadan putlar yapardık da o putlara tapardık, sonra acıkınca da o putlarımızı yerdik. Bunu hatırladıkça da gülerim.
Muhammet Esed; Yahudi ve Hıristiyanları da “Allah’a teslim“ olanların arasına katma gayreti ile:
“Allah’a teslimiyet bütün hak dinlerin temeli olduğundan...”
Yahudi ve hıristiyanları hak din sahibi olarak görüyor. “Hak dinlerin…“ diyor. “Hak dinler” olur mu? Hak din vardır,o da Kuran dinidir,İslam’dır.
Bak o kâfirlere ki başları daraldığı, bir felakete uğradıkları zaman, o darlığın giderilmesi için nasıl da Allah'a yalvarıyorlar.
Muhammet Esed cinleri şöyle anlamış;
“Allah onların tümünü bir araya topladı o gün “ey görünmez şeytani varlıklar ile yakınlık içinde olanlar...”
Kuranda geçen ‘Cin’ kelimesinin manasını her defasında “görünmez varlıklar, görünmez güçler“ olarak anlatarak cin isimli varlığın varlığı görmemezlikten geliniyor.
Cin kelimesi böylece: “görünmeyen duygu,güç,varlık“ gibi ifadelerle anlatılmaya çalışılıyor. Oysa diğer meallerde: “onların hepsini topladığı gün cinlere “Ey cin topluluğu insanların çoğunu yoldan çıkardınız“ der.
Cin kelimesi cinler için kullanılan bir terim olduğundan cinler insanlar tarafından görünmezlerdir ama her görünmeze de cin denilmez.
"Hem doğruyu biliyor, hem de nasıl kabul etmiyor, böyle şey mi olur ?" demeyin. Mesela içkinin zararlı olduğunu bilmeyen yok. İçenlerin dahi "faydalıdır" dediği olmamıştır. Görülüyor ki bir şeyin doğru veya yanlış olmasını bilmek insana bir kâr sağlamaya yetmiyor. Ancak doğruları yaparak, yanlışlardan kaçarak bu konudaki samimiyetini göstermesi lazım geliyor.
Kendi çarpıklıklarını "Allah'ın dilemesiyle" diyerek mesuliyeti Allah'ın üzerine şeytanca atma gayretiyle kendilerini masum ve haklı göstermeye çalışıyorlar.
Zamanımızda da yanlış yaptığında "ne yapayım kader bu" deyip suçu üzerinden atmaya çalışanlar az değil!..
120 syf.
·Beğendi·10/10
Hak verilebilir çarpıcı ve mantıklı eleştirilerde bulunmuş. Birinin yazdığı doğruyu başkası yanlış olarak okuyabilir ve yahut tam tersi de olabilir. Bu yüzden diğerlerinin fikirlerinden de yaralanmak gerekli ki hakikate ulaşılabilsin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kemal Çakır
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.