Kemal Hamamcıoğlu

Kemal Hamamcıoğlu

8.0/10
60 Kişi
·
136
Okunma
·
169
Beğeni
·
34.449
Gösterim
Adı:
Kemal Hamamcıoğlu
Unvan:
Oyuncu, Yazar
Doğum:
Antalya, 11 mart 1984
Uzun yıllar televizyonda kültür-sanat programı yapan Hamamcıoğlu, Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden mezun oldu. Daha sonra Şahika Tekand Studio Oyuncuları'nda eğitim gördü. Craft Tiyatro'da yazdığı oyunlar sergilenerek büyük ilgi gördü.
Önceden birilerinden vazgeçmemek doğru gelirdi.
Şimdi kendimden vazgeçmemenin en doğrusu olduğunu anladım.
Bir insana baktığında, gerçekten baktığında yüzde ellisini görebilirsin. Kim olduğunu, ne olduğunu.. Ama daha fazlasını görmek istersen. Bu her şeyi mahveder.
Yapmamaktansa hiçbir şey, bir şeyler üretmeyi denemek en azından bugünü dünden farklı kılar.
Birini Pencere Kenarına Çiçek Koyacak Kadar Sevmek Lazım; ismi ile, arka kapak yazısı ile, içindeki şiirler ve cümleler ile çok dikkat çeken ve kendine özgü bir kitap. İnternet’te, bir çok sosyal paylaşım sitelerinde gördüğümüz alıntılar kitapta o kadar güzel ve anlamlı bir hal alıyor ki, şahsen beni büyüledi.Kitapta yazıların arasına iliştirilmiş şiirlere bayıldım, hepsi mükemmel; karakterin ruh hali, durumu, yaşantısı çok güzel aktarılmış. Benim kafamda karakter direk canlandı.konusu bakımdan da çok güncel bir konu işlemiş; Kemal Hamamcıoğlu,s on yıllar da hayatımızın merkezinde olan sosyal medya, çok çarpıcı bir biçimde olmasa da kitabın merkezinde bir konu olarak işlenmiş. Karakterimiz; kendisini daha önce hiç görmediği, sadece İnternet üzerinden tanıdığı Barış adında birisine aşık olmasını okuyoruz. Sizce de mümkün mü? İnsan,hiç görmediği, dokunmadığı birisine aşık olabilir mi ?
Kitapla ilk olarak youtube da ünlülerin kitapta geçen şiirleri yorumlaması ile tanıştım.Birini pencere kenarına çiçek koyacak kadar sevmeli...Sevmeli ki çiçekler rengarenk açsın yüreklerde...Hayat bizi mutlu edenler sayesinde çekilir hale geliyor.Ve yazılanlar yüreğimizde bir kuş misali özgürlüğe kanat çırpıyor.Sevmeli hayata inat acımasız düzene inat sevmeli,bizi sevgi kurtaracak,dünya sevildikçe sevdikçe güzel.Bu kitabı huzurla okudum diyebilirim,sevilmeyi yeniden hissettim.
"Uzayan kısalan saçlardan
Sana ait olmayan anlardan
Gitmediğin yollardan yorulmadın mı?"

Kitabın arka kapağındaki bu satırlar okuma sebebimdir.
Kitabın monolog şeklinde çok duru, sade ve orijinal bir anlatımı var. Kahraman, bütün ruh halleri, bütün tepkileri ve bütün hisleriyle en ince teferruatına kadar tanıtılırken, diğer kişileri kahramanın tanıdığı kadar tanıyoruz.
Kurgu olarak internet ortamında yaşanan bir yakınlaşma, aşk ve hayal kırıklığını ele alıyor. Araya serpiştirilmiş şiirler başarılı ve farklı. Her ne kadar kısmen +18 içerikler mevcut olsa da yazarın kendine özgü dili kitabın akıcılığını perçinliyor.
Uzayan kısalan yollardan ,sana ait olmayan anlardan,gitmedigin yollardan yorulmadın mı?
canım, birini pencere kenarına çiçek koyacak kadar sevmek lazım.
his boşluğu ve iç burkulması diye bir şey varmış.
cok sevince anladım.
hayat, o evde yerin yok diyor. yerini bil.
evdeki ve sokaktaki tüm savaşları kaybettiğim yerdeyim.
hala güzel olduğunu bilmeden, güzel duranı seviyorum.
ellerini takip ediyorum,
hala.
elin ısısıyla kalbin ısısı birbirine ne yakınmış.
kalp sıkışıyor, el buz.
yüzümü yağmura uzatsam geçecek diyorum.
geçmiyor.
ev buz.
anlamaktan yoruldum.
sarılmaktan.
sen, o evde - sarılmaktan korkanların en uzağında dur, olur mu?
öyle birine aşık ol ki, her şeyi unut. dans etmeyi hatırla.
birini pencere kenarına çiçek koyacak kadar sev.
çok sev. çok küs. çok barış.
ellerini takip et sonra.
ellerinde ne gördüğümü bulursan sonunda,
gülümse.
güzel gülene aşık ol.
aşık olursan bir gün benim kadar.
yüzünü yağmura uzat…
geçti, geçti desin biri.
hiç geçmesin…
artık senin de bir şiirin var!
geçti… geçti
2 gün içerisinde bitirmeye çalıştığım bir kitap kendileri. Hatta yemekle arama giren bir kitap diyebilirim :) Konusu bakımındandır belkide.. o kadar günümüz aşklarını anlatıyor ki. Tam yaşadığımız günün romanı. Sosyal medyadan yapılan tanışmalar, telefon üzerinden yürütülen ilişkiler, heyecanı emojiler üzerinden yaşamak.. GÖZ KIRPMA EMOJİSİ GÖNDERDİ DİYE SEVİNMEK örneğin. Hiç tanımadığın bir kişi, sadece sosyal medyanın sana tanıttığı kadarını biliyorsun ama bir emojisiyle bir sözüyle gününün nasıl geçeceğini şekillendirebiliyor. Kemal Hamamcıoğlu'nun youtube kanalındaki içeriklerde şiirlerinin bir çoğu var zaten ama romanın kurgusuyla şiirler o kadar bütünleşmiş ki.. Hayran kaldım. Şöyle bir kitap olsun kafamı dağıtayım karışık olmasın ama sürükleyici olsun diyorsanız tavsiye edilir. Şiirler, günlükler, yazılan senaryolar keyif vericiydi :)
Kemal Hamamcıoğlu,,
Kendisini birkaç sene önce 'Garaj' oyununa aldığı yorumlardan yola çıkarak tanıdım, kelimelerine büyük merak duydum. O kadar saf, net güzel ki kelimeleri,, insan sadece durup kelimeler ruhuna yerleşsin istiyor.
'Garaj' kitabını okuyun, hissedin derim. Ama bir merakla giripte youtube'a ya da instagrama Kemal Hamamcıoğlu yazarak o güzel videolarını izleyin, dinleyin diye de ek bir öneri sunmak istiyorum. Umay Umay'ın da kalbi değdiği için çok severim Kemal Hamamcıoğlu'nu.
Güven Murat Akpınar'ın yorumuna katılarak 'Yaşa Kemal' diyorum :)
Kendimden cümleler bulduğum her kitaptan ayrılırken bir damla göz yaşı süzülüyor yanağımdan...insanlara hoşçakal derken neden hiç bu kadar üzülemiyorum acaba? hoşçakal...
Adıyla arka kapak yazısıyla dikkatimi çekmeyi başaran kitabı sonunda okudum. Okumadan önce pek beklentim yoktu. Fakat beklenti seviyemi birkaç tık doyurduğunu söyleyebilirim.

Kurgunun gidişatı, içindeki şiirler, karakterin psikolojik durumu her şey birbiriyle uyumluydu. Severek beğenerek okudum. En çok da şiirlere aşık oldum.

Kitabın özetini çıkarmaya gerek duymuyorum. Aklınıza değil, kalbinize hitap eden bir kitap olmasından mütevellit elinize alıp birkaç cümlesini okumanız yeterli, etkilenmek için.

Günümüz aşklarının, teşhirciliğin, teknolojik tanışmaların arasına bir noktalı virgül yerleştiriliyor bu kitapla.

Kemal Hamamcıoğlu'nun naturalist bir üslupla kaleme alması da ayrı bir özellik. Tamam, bazı unsurların gözardı edilmeyerek okura sunulması güzel bir şey de bazen çoğu kitaplarda küfür gibi sözlerin apaçık dile getirilmesi hoşuma gitmiyor. Bu yönden biraz sarmadı beni.

Zira genelde anlamda kurgunun sağlamlığının yanı sıra hislere dokunmayı başarmış ya, işte bu nokta benim için çok değerli.

Okudum, deneyimledim ve farklı kitaplara açık olmak gerektiğini anladım. Yoksa bu kitabı fark etmemek olmazdı.
Birini Pencere Kenarına Çiçek Koyacak Kadar Sevdiniz mi ? Sevginizden pencereden görünen o çiçekleri bakış açınızla boyadınız mı? Sevmek gerçekten ne uzun.. Yazar ben dilini kullanmış yazarken, kadın duygularını çok iyi harmanlamış..Konusuysa internet aşkları, görmediğiniz birini veya görme imkanınızın olmayacağı birine olan bağlılık.. içselleştirmiş olduğu yalnızlıkla aşkı arıyor kahramanımız.. Twitter üzerinden birinin gülüşüne hayran oluyor ve takip ediyor aynı hızla karşıdan tepki alıyor.. Bu kitap beni sarmadı demiştim fakat sonlara doğru vuruşunu iyi yaptı..Biraz fazla cinsellik unsuru olsa da rahatsız etmiyor..
Twitter kullanıcısı, müzikle uğraşan, karşısındakiyle kedinin fareyle oynadığı gibi oynayan Barış ne yapmış olabilir ?? Meraklısına keyifle..
Oğuz Atay'in bir sözü var; çok şey vardı anlatılacak o yüzden sustum...
Çok şey var söylenecek kemal hakkinda, kitap hakkında. Mesela su an kitaptaki Barış karakterini anlatacak olsam saatlerimi alabilir bu.
Tek söyleyeceğim teşekürler Kemal. Bana hatirlattikların için.
Bide kitaptaki ana karakterin isminin olmaması bu hikayenin benim, senin, bizim olduğunun kanıtı bence.
Bi şeyler daha yazmak istiyorum aslında ama yazsam sonunu söylemiş gibi olacağım. Hikayeye ihanet edemem bunu yaparak. Son bir şey daha belirtmek istiyorum Kemal'in imzası çok güzel
İyi geceler kitapla kalın...

Yazarın biyografisi

Adı:
Kemal Hamamcıoğlu
Unvan:
Oyuncu, Yazar
Doğum:
Antalya, 11 mart 1984
Uzun yıllar televizyonda kültür-sanat programı yapan Hamamcıoğlu, Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden mezun oldu. Daha sonra Şahika Tekand Studio Oyuncuları'nda eğitim gördü. Craft Tiyatro'da yazdığı oyunlar sergilenerek büyük ilgi gördü.

Yazar istatistikleri

  • 169 okur beğendi.
  • 136 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 164 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları