Ken Mogi

Ken Mogi

Yazar
5.4/10
18 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
40
Gösterim
Yani kimse dinlemese bile müzik yapın. Kimse bakmasa bile resim yapın. Kimse okumayacak olsa bile bir kısa öykü yazın. İçinizdeki sevinç ve doyum hayatınızı sürdürmeye yetip de artacaktır. Bunu başarmışsanız şimdi ve burada var olmanın ustası olmuşsunuz demektir.
insan kurallara sığmaz..
kurallarla işgal edilmiş,,yanlış ve doğruların yer değiştirmiş olduğu bu çağda insan olmak,,katıksız ve hür!!
İkigai’nin Beş Ayağı

-ufaktan başlamak
-benliği bırakmak
-ahenk ve sürdürülebilirlik
-küçük şeylerden sevinç duymak
-şimdi ve burada olmak
“Ne öğrendik? İkigai’nin, ne tür bir ortamda yaşıyor olursak olalım, ortama uyum sağlamak olduğunu. İkigai bulabilen insanlar basit bir kazanma kaybetme değeri ötesinde sevinçler bulabilir.

İkigai’yi küçük şeylerde bulmalı, ufaktan başlamalısınız. Şimdi ve burada yaşamalısınız.”
"İnsanlar, gerçekte durum hiç öyle değilken, yaşamda bazı şeyleri mutluluğun gereği olarak görme eğiliminde. "Odaklanma yanılsaması" terimi, mutluluğunuzun sanki buna bağlıymış inancına kapılarak hayatta belli bir yöne odaklanma düşüncesinden geliyor.

Odaklanma yanılsamanızla mutsuzluk nedeninizi kendiniz yaratırsınız. Mutsuzluk, gerekli şeylerin eksik olduğu bir tür boşluksa, bu boşluk kişinin önyargılı tasavvurundan doğar.

Mutluluğun mutlak bir formülü yoktur. Her bir yaşam koşulu mutluluğa kendince temel olabilir."
152 syf.
·1 günde·1/10
Boşuna vaktinizi harcayıp okumayın çok boş ne gerek vardı ki yazılmasına başta söylenmesi gereken ne varsa sonunda yazılmış çok sıkıcıydı sanırım farklı bir yol izlenmiş ama olmamış
152 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Güzel bilgiler var ama öyle abartıldığı gibi müthiş bir etkisi yok. Daha çok turistik ve ticari esintiler hissediliyor. Japonya'da nerede en güzel suşi yenir, kimin balığı en lezzetlisidir gibi bilgiler daha çok akılda kalıcı.
152 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İkigai...
“1- Ufaktan başlamak
2- Benliği bırakmak
3- Ahenk ve sürdürülebilirlik
4- Küçük şeylerden sevinç duymak
5- Şimdi ve burada olmak
Bunlar birbirlerini dışlamadığı gibi bütünü kapsayıcı değiller ve belirli bir düzenleri, hiyerarşileri de bulunmuyor.”

“Kodavari, bireyin sarsılmaz bir biçimde bağlı kaldığı kişisel bir standarttır.”

“Kodavari özü itibariyle kişiseldir ve bireyin yaptığından duyduğu gururun ifadesidir.”

Kodavari’yi anlatmaya çalıştığı ve fiyatı 200 dolardan başlayan misk kavunları (ayrıca fiyatı 100 doları aşan mango) konusu oldukça dikkat çekici.
Okuyoruz: Olağanüstü fiyatı bırakın yemekten, dokunmaktan bile alıkoyabilir sizi ama kabuğunu soyup dilimlemeden mükemmel olgunlukta bir mangonun gerçek değerini takdir edemezsiniz.

Yazar meyvenin yenilmesi (yok olması) ile bir ‘geçicilik’ inancına gönderme yapıyor. Ama bunu bilmeyen ve kabul etmeyen tek bir kişi yoktur zaten.

Burada benliği terk edip insanın yaptığı işi mükemmelliğe ulaştırma çabası ile bütün benliğin bir noktada yoğunlaştırılıp onun da satışa sunulması arasında sadece bakış açısı farkı varmış gibi geliyor, ikisi de bir ve aynı olgu. Ve ben şahsen 200 dolar edebilecek bir kavun yetiştirmek istemem. Bu, inanç, metot, zahmet ölçüsü ne olursa olsun, sadece bir avuç insan için üretmekten başka bir kapıya çıkmıyor.

İçerisinde diğer kültürlere çelişkili gelebilecek olguları barındırsa da bu felsefenin şu hedefi takdir edilmeyi hak ediyor: Yalnızca kazananların ikigai’si yoktur. Yaşam denen bu büyük dansta kazananlarla beraber kaybedenler de eşit düzeyde ikigai sahibi olabilirler. İkigai’nin içsel bakış açısından kazananlarla kaybedenler arasındaki sınır yavaşça eriyip gider. Konu insan olmaktır.
152 syf.
·5/10
Çok basitçe İkigai kavramına bir giriş yapmış yazar. Çok ayrıntılı bilgiler içermiyor.
Eğer Hector Garcia 'nın IKIGAI kitabını okuduysanız hiç gerek yok okumanıza son derece yavan gelecektir size. Ancak bu kitabı okumadıysanız öncesinde bir genel bilgi olabilir sizin için ancak okumasanız da bir kayıp değil. Hector Garcia'nın IKIGAI hakkındaki kitabı çok çok daha iyi...
152 syf.
·6 günde·2/10
Japon yasama sanati olunca konu sanirim japonlari bol bol anlatmak ile yetinmisler iyi guzel ama bu felsefe hakkinda da az net ve doyurucu bir incelemeniz de olsaydi.. japonlar hakkinda cok sey öğreneceğiniz kesin ama yasama sanati ?

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.