Kenneth Rexroth

Kenneth Rexroth

Yazar
6.8/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
2
Beğeni
·
115
Gösterim
Adı:
Kenneth Rexroth
Unvan:
Şair
Doğum:
22 Aralık 1905
Ölüm:
6 Haziran 1982
Bu “Dünyanın bütün işçileri birleşin, zincirlerinizden başka kaybedecek bir şeyiniz yok”un “Lütfen beni rahat bırak dostum, sadece arkadaşlarımla güzel şeyler yapmak istiyorum” tarafından yerinin alındığı devrimci bir hareketti.
Aristo, "Nikomakhos'a Etik" 'ini Yunan şehir devletlerindeki özgür yurttaşların ahlâkî davranışıyla sınırlar. "Kölelerin," der Aristo, "durumları ahlâka el vermez, onların iradeleri kendilerinin değildir".
Beat sendromunun en tanılayıcı işaretlerinden biri Kerouac'ın ve Burroughs'un kitaplarında gayet aşikar olan, kadını hakir görmeydi.
İnsan,doğası itibarıyla iyidir,çünkü o içinde temel ahlaki ahengi,evrendeki ahenk fikrini ihtiva etmektedir....
(Fourier)İnsanın özgürce gelişiminin ve tüm arzularla şehvetin sınırsız hale getirilmesinin toplumda iyi insanın üremesine yol açacağına ve ayrıca ahlaksızlarla kötülüğün,toplumsal iyimserliğin en aşırı biçimi olan kendi memnuniyetini tam anlamıyla tatmin etme özgürlüğüne konan tahditlerin sonucu olduğuna inanır.
Hayat tarzının değişimine yönelik talep,modası geçmiş toplumsal yapılar üzerinde sürekli olarak baskı uygular ve muktedir olan yapının izin verdiği durumlarda onları alt edip parçalar.
...Sonuç olarak günümüz dünyası iki karşıt eğilim arasında çekiştiriliyor:Biri toplumsal ölüm,diğeri yeni bir toplumun doğumu.
48 syf.
Karşı kültürü eleştiren bir kitap zannedip okumaya başladığım, fakat -yayınevinden anlamam gerekiyordu- karşı kültürü öven bir kitap. ABD'de geçen durumlardan örneklerle marksizmin ve sosyalizmin artık işlevsiz olduğuna satır aralarında değiniliyor. Ama bu örnekleri Bangladeş'e, Kongo'ya veya Brezilya'ya göre yapsaydı, marksizmi ve sosyalizmi daha iyi anlama olanağı bulunabilirdi. Karşı kültür eleştirisi için "İsyan Pazarlanıyor" kitabını önerebilirim.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Özgürlük ve eşitlik tutkusu itaat kabul etmeyen isyancı bir ruh aldatılmışlık yenilgi her şeye rağmen direniş keder ve aşk anlam dolu ve özgürlükçü bir yaşam tarihin bizi söyleme sorumluluğuyla karşı karşıya bıraktığı şiir budur

Yazarın biyografisi

Adı:
Kenneth Rexroth
Unvan:
Şair
Doğum:
22 Aralık 1905
Ölüm:
6 Haziran 1982

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.