Kiraz Doğan

Kiraz Doğan

Çevirmen
7.5/10
20 Kişi
·
85
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
56 syf.
·8/10
Kaştanka isimli bir köpeğin izlenimlerinin anlatıldığı, masal tadındaki bu kısacık Anton Çehov hikayesini, artık faal olmayan Bordo Siyah Yayınları, kitabın önsözünden de anlaşılacağı üzere 2004 senesinde kitap olarak yayınlamışlar ve çook da iyi yapmışlar.
Çoban köpeği ile fino kırması, tilki suratlı, kestane renkli küçük köpek Kaştanka'nın, insanların anlamsız davranışlarını gözlemlediği bu kısa hikayeyi seveceksiniz...
62 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Edebiyat paralamadan edebiyat yapan yazar Çehov. Rusya'nın yoğun değişim süreci, sefalet ve yoksulluk Rus yazarların yetiştiği bereketli bir dönem bir taraftan da. Çhov da bunlardan biri.
Üslubunda ne bir mübalağa, ne bir süsleme ne de zorlama olmadığı gibi akıcı ve yalındır.
Yaşadığı dönem itibari ile o ve çağdaşları kısıtlanan özgürlükleri sebebi ile yöneticileri, yoksulluğu, halka ve yaşama dair sair sıkıntıları hayvanlar ve ya Aytmatov'un da yaptığı gibi simgeler üzerinden eleştirirler.
Çehov da gerçekçi bir yazardı ve hayatın gerçeklerini romana ve hikayeye bu şekilde yansıtırdı.
Kaştanka da bunlardan biri.Kendi başından geçmiş bir olay üzerinden bir sirk, bir köpek, birkaç sirk hayvanı ve insan üzerinden kurguladığı bu kısa hikaye de bu türe önemli bir örnektir.
56 syf.
·9/10
Tatlı Kaştanka'nın gözünden Çehov'un dönemi anlatışına ve dönemin Kaştanka'yı nasıl değiştirdiğine tanıklık ediyoruz. Soğuğa rağmen Kaştanka sevgisi ısıtıyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 85 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.