Klaus Schwab

Klaus Schwab

Yazar
8.0/10
21 Kişi
·
57
Okunma
·
1
Beğeni
·
88
Gösterim
Adı:
Klaus Schwab
Unvan:
Alman mühendis ve ekonomist
Doğum:
Ravensburg, Almanya, 30 Mart 1938
Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve başkanıdır. Eşi ve eski sekreteri, Hilde, pek çok projesinde çalışmaktadır.

Schwab 1972-2002 yılları arasında Cenevre Üniversitesi'nde işletme profesörlüğü yapmıştır. 1971 yılında Dünya Ekonomik Forumu'nu kar amacı olmayan bir kurum olarak kurdu. Kurumun amacının dünyanın durumunu düzeltmek, geliştirmek olduğu iddia edilmektedir. Foruma her yıl dünyanın önde gelen politikacıları, işadamları ve entelektüelleri katılmaktadır.
Bugün insan genomonu yaşam gücüne sahip empriyolar kapsamında kesin manipüle etmek çok kolay hale gelmiştir. O nedenle gelecekte muhtemelen belli özelliklere sahip ve özgül hastalıklara direnme gücüne sahip tasarım bebeklerin ortaya çıktığına tanık olacağız
IBM in Watson süper bilgisayarı daha şimdiden hasalığın tedavisinin geçmişini taramalarını genetik verileri en gelişkin tıbbi bilginin eksiksiz evreniyle karşılaştırarak bir kaç dakika içinde kanser hastalarına ''kişiselleştirilmiş tedaviler'' önerilmesine yardımcı oluyor
1990 yılındaki Detroitini 2014 yılının silikon vadisi ile karşılaştıralım. 1990'da Detroit'teki en büyük 3 şirketin birleşik piyasa değeri 36 milyar dolar. Toplam gelirleri 250 milyar dolar ve toplam çalışan sayısı 1.2 milyondu. 2014 yılında Silikon vadisindeki en büyük 3 şirketin birleşik piyasa değeri 1.09 trilyon dolardır. Yaklaşık aynI miktarda gelir üretiyorlar (247 milyar dolar) ama 10 kat daha az çalışanla (137.000)
Prensipte bitkiler ve hayvanlar potansiyel olarak ilaçlar ve tedavinin başka biçimlerini üretecek şekilde değiştirebilir. İneklerin sütlerinin hemofili hastalarında eksik olan kan pıhtılaştırıcı unsuru içerecek şekilde değiştirebileceği gün çok uzak değildir.Araştırmacılar daha şimdiden domuz genomunu insanlara nakledilebilecek organlar yetiştirmek amacıyla değiştirmeye başladılar.
Çelikten 200 kat daha güçlü insan saçından bir milyon kere daha ince ve verimli bir ısı ve elektrik iletkeni olan grafen gibi ileri nano malzemeleri ele alalım. Grafen fiyatta rekabet gücüne kavuştuğunda imalat ve altyapı endüstrilerinde önemli ölçüde bozulmaya yol açacaktır.
Ağ, tasarım gereği bir kesinti sistemidir, dikkati bölmeye yönelik bir makinedir. Dikkatimizin sık sık kesilmesi düşüncelerimizi dağıtır, belleğimizi zayıflatır ve bizi gergin ve endişeli kılar.
Okumak , internette dolaşmak , iletişim kurmak için kullandığımız tablet bilgisayar gibi bir cihaz 30 yıl önceki 5000 masaüstü bilgisayarın sahip olduğu kadar bilgi işlem gücüne sahip. Buna karşılık enfermasyon depolamanın maliyeti sıfıra yaklaşıyor. (Bugün 1 gb depolamanın ortalama yıllık maliyeti 0,03 dolardan daha azdır 20 yıl önce bu maliyet 10 000 doların üzerindeydi)
Alibaba grubu, kendi e-ticaret hizmetinin tek bir günde, 11 Kasım 2015'te 14 milyar doların üzerinde çevrimiçi işlem yapıldığını ve bu satışların yüzde 68'inin mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştiğini belirtiyor.
196 syf.
·Puan vermedi
Biraz yüzeysel yazılmış. Konular genel hatlarıyla verilmiş. Fakat faydalanılan kaynaklar takip edilebilirse daha detaylı bilgi sahibi olunabilir. Daha iyi kaynaklar da var.
196 syf.
·2 günde·7/10
Konuyu çok yüzeysel ele almış kitap. Endüstri 4.0 tabi ki çok grniş ve derin bir konu ama bu kitap sadece konuları katalog düzeyinde ele almış. Konuyu daha derin öğrenmek isteyenler uluslararası kuruluşların raporlarını okuyabilir. Dünya Bankası, Dünya Ekonomik Forumu, OECD vb. konu hakkında daha tatmin edici raporlar yayımlıyor. Ya da bu kitaba alternatif olarak Martin Ford'un Türkçe'ye de çevrilen Robotların Yükselişi kitabını okuyabilirsiniz.
196 syf.
·Beğendi·10/10
Yorumum sadece kitap endeksli olmayacak, zira bu konu hakkında son zamanlarda ne kadar artan bir yoğunluk olsada genel olarak kitapların varlığı ve Türkiye'de bahsedilmesi diğer ülkelere nazaran alt seviyelerde. Özellikle Türkiye'de bu konu hakkında, kendi araştırmalarıma göre hiç bir kitap yok. Fakat makale, blog ve tez bulma şansınız var. Özellikle TedX programlarından yararlanabilirsiniz. Hatta Ali Rıza Ersoy programını izlemenizi tavsiye ediyorum. Endüstri 4.0 insanlığın yepyeni bir boyuta evrilmesinin büyük adımı. Tez konumda Endüstri 4.0 ve dijital çağ olunca böyle kitaplar daha bir ilgimi çekiyor. Daha öncesinden çok az bilgiye sahiptim fakat teknoloji merakım her zaman var olmuştur. Bu tezi konusunu seçmemin sebebi 3D yazıcılara ilgimin fazlasıyla olması. Ki Kitapta da rastlayacaksınız. Teknoloji durdurak bilmeden hızla ilerliyor. Çok büyük yenilikler ile çok büyük kolaylıklar gelecek ancak bununla beraber çok büyük sorunlarıda getirecek. Ki yazarın öngörüsüde bu. Günlük yaşantınızı bir düşünün işte o sizin günlük basit yaşantınız bile sıfırdan değişecek. Hemde ne değişim her türlü alışkanlıklarınız, davranışlarınız herşey değişime uğrayacak. Hayat kolaylaşacak mı evet lakin kendi sonumuzu da getiriyor gibiyiz. Bu kitap geleceğin yaşamını merak edenler için bire bir. Suçlardan tutun yaşam standartlarına kısaca ve gayet güzel bir dille açıklanıyor. Teknoloji içerikli dizileri bilim kurgu filimlerini aklınıza getirin bence onların gerçekleşmesi hiç te zor değil artık. Dünya bilim ile yatıp kalkıyor ve sürekli yeni bir buluş ortaya koyuyor fakat maalesef ki Türkiye çor gerilerde bilim adına çalışma yokla yokluk arasında. Ölü yatırım yapmak yerine bilim ve teknoloji üzerine gidilirse ülkeyi istediğiniz kadar yükseklere çıkartabilirsiniz. Başöğretmen Atatürk: Eğer bir gün sözlerim bilim ile çelişirse bilimi tercih edin diyerek bu mevzunun ne kadar önemli olduğunu seneler öncesinden bize bir sözle fazlaca öz anlatımla açıklamış. Ama ben inanıyorum ki Türkiye bu kara tablodan çıkıp teknoloji ve bilim ve daha nice alanlarda boy gösterecektir. Bu kitabı eğer ilgi alanınızsa okuyun olmasa da okuyun gelecek hakkında bir kaç birşey öğrenmek size bir şey kaybettirmez.
196 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Bilmediğimiz bir yere gitmeden önce o yer hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışırız. Aynı şekilde büyük bir hızla geleceğe doğru gidiyoruz. Dördüncü Sanayi Devriminin bizi nasıl bir geleceğe götürdüğünü anlamak ve geleceğe iyi bir şekilde hazırlanabilmek için ideal bir kitap olduğunu düşünüyorum. Hayırlı okumalar!
196 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Gelecekte bizi neler bekliyor ve bu değişime nasıl ayak uydurmalıyız? Teknoloji bir çok alanda insanın yerini alacak. Şirketlerin yönetim kurullarında belki de karar verici yapay zeka ya sahip robotlar bulunacak. Tıp alanından Finans sektörüne sanayi den imalat sektörüne bir çok alanda belkide istihdam daralacak. Mevcut çalışmalar zaten bu gelişmelerin çok da uzak olmayan bir zamanda gerçekleşeceğini gösteriyor. Herkesin okuması gereken dünyada ki gelişmeleri ortaya koyan değerli bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Klaus Schwab
Unvan:
Alman mühendis ve ekonomist
Doğum:
Ravensburg, Almanya, 30 Mart 1938
Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve başkanıdır. Eşi ve eski sekreteri, Hilde, pek çok projesinde çalışmaktadır.

Schwab 1972-2002 yılları arasında Cenevre Üniversitesi'nde işletme profesörlüğü yapmıştır. 1971 yılında Dünya Ekonomik Forumu'nu kar amacı olmayan bir kurum olarak kurdu. Kurumun amacının dünyanın durumunu düzeltmek, geliştirmek olduğu iddia edilmektedir. Foruma her yıl dünyanın önde gelen politikacıları, işadamları ve entelektüelleri katılmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 57 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.