Kriton Dinçmen

Kriton Dinçmen

YazarÇevirmen
7.4/10
48 Kişi
·
122
Okunma
·
8
Beğeni
·
692
Gösterim
Adı:
Kriton Dinçmen
Unvan:
Doçent Doktor
Ölüm:
Kocaeli, 27 Ağustos 2008
1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Nöroloji Klinikleri'nde ihtisasını tamamlayan Psikiyatri Doçenti Dr. Kriton Dinçmen, aynı Fakülte'nin Psikiyatri Kliniği Başasistanlığına tayin olmuş ve başasistanlığı sırasında elde ettiği bir fellowship ile 1961'de Amerika'ya giderek New Jersey, Long Branch, Monmouth Medical Center'de Dinamik Psikiyatri sahasında çalışmıştır. Ondan sonra sırası ile, Maryland'da Crownsville State Hospital ve keza Maryland, Baltimore'da The Johns Hopkins Hospital'in Psychosomatic Medicine Department'inde servis şefi, araştırıcı ve visiting psychiatrist unvanları ile çalışmalarda bulunmuştur.
Bu süre içinde Disease of the Nervous System, International Journal of Neuropsychiatry gibi Amerika'nın en ciddi tıp dergilerinde birçok çalışma ve makale yayımlamış, yayınlarının birkaçı Excerpta Medica ve Digest of Neurology and Psychiatry gibi Dünya Nöropsikiyatrisinin en titiz dergilerinde iktibas edilmiş ve pek çok yabancı ve yerli tıp araştırmacısı tarafından cité edilmişlerdir.
1965'te Bakırköy Akıl Hastanesi'nde çalışmaya başlayan Dr. Kriton Dinçmen 1972'de Amerika, Missouri, St. Louis'deki Missouri Institute of Psychiatry'den davet edilerek research consultant unvanı ile bir müddet için oradaki araştırma ve yayınlara katılmıştır. Bakırköy Akıl Hastanesi'nde klinik şefi olarak uzun süre çalışan Dr. Kriton Dinçmen, 1982-1994 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Psikiyatri İhtisas Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuş; 1990-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2001 yılına kadar Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Adli Psikiyatri derslerini sürdürmüştür.
Dr. Kriton Dinçmen'in ulusal ve uluslararası tıbbi kongre ve dergilerde yayımlanmış birçok çalışma ve yazısının yanı sıra 'Psikiyatri El Kitabı', 'Psikosomatik Hekimlik', 'Deskriptiv ve Dinamik Psikiyatri', 'Nöroloji El Kitabı', 'Adli Psikiyatri', 'Psikiyatri/Psikosomatik Tıp' isimli kitapları ve 'Existentialist Psikiyatri Üzerine Dört Makale' ile 'Psykhiatria ve Mythos' isimli tıbbî monografileri yayımlanmıştır.
Dr. Dinçmen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Anabilim Dalı'nca yayımlanmış 'Son Yüz Elli Yıldaki Tıbbi Gelişmeler' adlı eserin Psikiyatri bölümünün Türkiye kısmında adı geçen 5-6 hekimden biri olduğu gibi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nın son yayımlamış bulunduğu 6 ciltlik 'Adli Tıp' kitabının Adli Psikiyatri bölümünde de Türkiye'de Adli Psikiyatrinin kurucusu olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca, edebiyat ile de ilgilenen Dr. Kriton Dinçmen'in 'Benimle Son Defa Dans Eder misiniz?', 'Symphonia Kakophonica', 'Hüzünlü İntermezzo', 'Hiçliğe Övgü' isimli öykü kitapları; 'Hiçlikte Randevu' isimli bir romanı; 'Heybeliada'da Tanrı ve Adam' ve 'Utopia'ya Topos Ararken' adlı felsefe yazıları; 'İnsan Dizeleri' ve 'Utopya'ya Çağrı' isimli şiir kitapları bulunmaktadır.
Yunanca, İngilizce ve Fransızca'dan çevirdiği 'Ölüler Bekler', 'Ahilya'nın Nişanlısı', 'Ankaralı Dört Hanım', 'Benzersiz Mevlana', 'Hayat Mezarda', 'Melina'nın yaşam öyküsü' isimli altı roman, 'Sappho'nun Şiirleri' ile Elitis'in 'Övgüler Olsun Sana' isimli şiir kitapları; 'Lokantamızda Prens ve Prensesler Daima Taze ve Bol Masal Sosu ile Sunulur' isimli öykü kitabı ve Halil Cibran'ın 'Deli' isimli felsefi denemeleri yayımlanmıştır.

Ayrıca 'Şehir Düştü', 'Romanos Diogenis', 'Haçlı Seferleri' adlı üç tarihî eser ile Trabzon Bizans İmparatorluğu'nun fethiyle ilgili Fransızca bir romandan alınan bilgilerin eklenmesiyle oluşturulmuş ve İslam-Türk dünyası ile Hıristiyan-Bizans dünyası arasındaki siyasi, sosyal ve askeri ilişkileri irdeleyen çevirileri bir 'Dörtleme' halinde okura sunulmuştur.
Dr. Kriton Dinçmen, Feridun Andaç tarafından hazırlanıp 2000 yılında Can Yayınlarınca yayımlanan 'Edebiyatımızın Yol Haritası' ve 2001 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanıp yayımlanan 'Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi' adlı ansiklopedilere kabul edilmiş bulunmaktadır.

1924 yılında Heybeli'de doğan Dr. Kriton Dinçmen 27 Ağustos 2008 günü tedavi gördüğü Kocaeli Üniversitesi'nde hayatını kaybetti. Bedenini anatomi çalışmaları için Cerrahpaşa Üniversitesi'ne bağışladı.
kararlar, ancak keskin içtenlikle verildiklerinde bir anlam ve değer taşırlar
Kriton Dinçmen
Sayfa 67 - Telos Yayıncılık
-Ben vefa'yım... Siz insanların en az bildiği, bilmeyi de en az istediklerinizden biriyim.
Kriton Dinçmen
Sayfa 25 - Telos Yayıncılık
Bir şeyin yazılması için, bazı şeylerin olması gerek! Bir şey yok ki, herhangi bir şey olmadı ki...Hiç! Anlatacak hiçbir şey yok! Zaten, olan bir şey de yok!...
Tek övünebileceğin ve ileride evleneceğin adama tek verebileceğin şeyin iyi bir ahlâk ve kusursuz bir terbiye olacaktır... Diğer kızlara bakma! Onlar saçlarıyla, göğüsleri ve kalçaları ile pek çok kusurlarını örtebilirler.
Ben aşk'ım... Çoğu kez yanlış anlaşılan, var olmadığım halde yaşanmakta olduğum zanedilen ve ancak pek az kişinin hayatında çok kısa bir süre için ortaya çıkan ve sonra da sönüp giden, elle tutulmaz ve uçuşan güzelliğimdir.
Kriton Dinçmen
Sayfa 29 - Telos Yayıncılık
jessy ツ
jessy ツ Kızı Jana Cerna Tarafından Milena'nın Yaşam Öyküsü'ü inceledi.
174 syf.
·Puan vermedi
Milena Jesenska….
Acılarla dolu bir hayat hikayesi…
Sevgisiz geçen bir çocukluk…
Despot bir baba…
Küçük yaşta annesinin hastalığı ile yaşamak zorunda kaldığı yüzleşmeler…
Anne babasının birbirini aldatmasına tanıklığı…
Anneyi kaybediş…
İlk aşk… Ernst Pollak…Kürtaj…Babasının karşı duruşu…
Ernst ile evlilik ve aldığı büyük sorumluluklar…yıkımlar…aşkından vazgeçmeyişi…aldatılışı...
Kafka ile tanışması…Mektuplaşmaları… Gazeteciliği…Makaleleri…
Ernst Pollak ile boşanması…
Kafka’nın ölümü…
Mimar Jaromir Krejcar ile tanışıp aşık olmaları… evlilik… kızı Jana…
Devrimciliğindeki inadı….Siyasal olayları…Boşanması…
Hapis hayatı…Böbrek hastalığı ve ölümü…
Bir kadının inandığı şeyler uğruna olan savaşını merak ederseniz mutlaka okuyun derim.
Sevgiler
Jess
95 syf.
·10/10
Hiçlik'te randevu kitabı bir kadının mektup tarzı yazılan günlüklerini kapsayan bir kitap. 1920 senesinden 1922 senesine kadar hafta hafta anlatılan bir yaşam detayları. İncecik bir kitap okunmasi yarım saat sürmesede etkisi fazla sürecek gibi
94 syf.
Öykü türünde yazılmış olan eserde içerik olarak beş hikâye bulunmaktadır. Anlatılan olayların gerçekleştiği mekanların popüler olduğunu düşündüğüm için okuyucuyu kitabın içine çekeceğini ve daha anlaşılır kılacağına eminim. içerik olarak Toplumsal baskı, yalnızlık, Herkesleşme endişesi, Aşk vbs.. konular ele alınmaktadır. Kitap gayet akıcıydı bir çırpıda okunacak fazla sıkmayan cinsten olduğunu 1 veya 2 saat içinde rahatlikla anlaşılarak okunacağını belirtir keyfli okumalar dilerim.
86 syf.
·10/10
Psikoloji ve mitolojiyle ilgilenenler için çok iyi bir kaynak. Normal okurlar için zaman zaman ağır olabilen bir bilgi kendini bu konuda geliştirmeye yardim edecek bir kitap. Junglitik Psikolojisinin temel İlke ve kavramlarını öğrenip yaşam biçiminize örneklerden yola çıkarak yön verebilirsiniz.
Halil Cibran kitapları.... İnsanı düşündüren, sorgulatan, gülümseten kitaplarının hangisini diğerinden ayırabilirim ki? Yine büyük keyifle okudum, kesinlikle tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
112 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitap kendisi hakkında pek bir bilgi bulamadığım(hatta hiç bulamadığım) rum yazar tarafından yazılmış. Çeviriyi gerçekleştiren Kriton Dinçmen yazarı "amatör bir yazar" adlandırsa da bence iyi iş ortaya çıkarmış. Yazar Haçlı seferlerine Ortodoks hıristiyan gözüyle bakmış ve olayların dehşetverici yanlarını iyi bir şekilde özetle aktarmış.

Haçlı seferleri düşünüldüğü gibi önceden planlanmış, müteşekkil bir biçimde değil adeta kendiliğinden, aniden gerçekleşmiş. Ve bence en büyük nedeni de cahillik. Keşiş Pierre'nin Avrupa ülkelerinde kışkırtıcı vaazlarının cahil kesim üzerinde heyecanverici bir etki bıraktığını gören dönemin liderleri ve Papa bundan kendi çıkarları için en güzel şekilde yararlandılar. Papanın da davetiyle kısa bir süre içinde bir milyondan fazla cahil kütlesi kutsal toprakları kurtarmak adına savaşa koyuldu. Gözlerini dini fanatizm bürümüş bu insanların yaptıkları iğrençlikler kitapta dönemin şahitlerinin gözlemleriyle anlatılmış.

Haçlı seferlerinin dolayı yolla Avrupaya gösterdiği iyi sonuçlar kadar Doğuyu da kötü olarak etkilemiş olduğu hala hissedilmekte. Zaten bir çöküş dönemine girmiş olan Doğu gerek önce Haçlı seferleriyle, sonrasında da önüne çıkan her şeyi mahveden moğolların saldırılarıyla hiç bir zaman iyileşmeyecek bir yara aldı. Haçlı seferlerinin Doğuda var olan dini hoşgörüyü, moğollarınsa medeni durumu tamamen ortadan kaldırmış olduğu bir gerçek.
Son olarak, Haçlı seferlerini özet bir şekilde okumak için ideal bir kitap.
96 syf.
·Puan vermedi
Yazar, fethin şahidi olan bir tarihçidir. Çok nadir kendi yorumlarına yer verse de genel itibari ile yorumdan kaçındığını görebilmekteyiz. Aynı zamanda hafif ve sürükleyici bir anlatıma sahip.
348 syf.
·2/10
Yunanlı komünist bir kadının yaşantısını sorgulayan bu romana dair pek bir şey hatırladığım söylenemez.Tek hatırladığım, tuhaf bir şekilde olayların kaleme alındığı ve olayların tren vagonunda geçmesidir. Bir de çok sıkıldığımı, kitabı yarım bırakma derecesine geldiğimi fakat, her zamanki gibi bu kitabı da yarım bırakmayıp zor bitirdiğimi hatırlıyorum. Bitirdikten sonra da derince bir nefes almıştım. Kitap bitti diye çok mutlu olmuştum.
63 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İkinci sesli kitap denemem. İlkinde sürekli uyuyakaldığımdan onu okunmuş/dinlenmiş saymıyorum. Bunda ise uyumadan sonuna kadar dinleyebildim. Kitaba başlarken kaç sayfa olduğunu görememek, elde tartıp ölçüp biçememek hala tuhaf hissettiriyor. E-kitaba alışmak zor olmamıştı ama sesli kitap? Ninni gibi. Bir de topluma hitap eder gibi, bir arkadaş oturmasında metin okuyormuş gibi vurgu ve tonlamalar iyice sabırsızlanmama sebep oldu dinlerken. Bir an önce ne olduğunu, bir sonraki sayfayı merak ede ede dinledim. Oynatma hızını artırmayı da denedim, bu sefer hem vurgu hem ses tonu kaydı, daha da tuhaf oldu. Isınamadım. Yine de kitap bitmiş oldu. Ona dair de birkaç kelam etmeliyim.

İlk birkaç öyküde konuya adapte olmam vakit aldı. Bir deli, bir şeyler anlatıyordu. Bazı çevirilerde meczup olarak çevirmişler ki bence öylesi daha uygun. Kitabın ortalarına doğru aklıma nedense Bukowski ve Sıradan Delilik Öyküleri geldi. Eğer Buk imana gelse ve “ahlaklı” bir yaşam sürerek “ahlaklı” bir kitap yazsaydı ortaya Halil Cibran ve Meczup çıkabilirdi diye düşündüm. Hatta kitabın adı da bu sefer “Kıssadan Delilik Öyküleri” olabilirdi. Tales of Ordinary Madness yerine Tales of Parable Madness yani. Bunların hepsini düşündüm. Toplumun ahlaki yönlerine iyisiyle kötüsüyle değinmiş Halil Cibran ve böyle olunca da bu bizim meczuba kendince ders çıkarmalı fantastik kıssalar anlattırmış. Çerezlik diyemeyeceğim, özlü bir anlatı çıkmış ortaya da.
86 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap ilk olarak psikolojiye olan ilgimden dolayı dikkatimi çekmişti. Daha sonra yazarını araştırınca bir zamanlar Cerrahpaşada tıp tarihi eğitimi verdiğini öğrendim ve mitolojiyle aram olmamasına rağmen başladım. Iyi ki de başlamışım. Çesitli hastalık isimlerinin nasıl mitlere ve efsanelere dayandığını bize anlatmış hocamız. Ayni zamanda tıp okuyanlar için de hikayeyle birlikte hastalık ismini öğrenmek daha akılda kalıcı ve ilgi uyandırıcı.
Bilimin tarihin tarih öncesinin ve efsanelerin birbiriyle olan bağlantılarını çözmek gerçekten çok şaşırtıyor insanı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kriton Dinçmen
Unvan:
Doçent Doktor
Ölüm:
Kocaeli, 27 Ağustos 2008
1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Nöroloji Klinikleri'nde ihtisasını tamamlayan Psikiyatri Doçenti Dr. Kriton Dinçmen, aynı Fakülte'nin Psikiyatri Kliniği Başasistanlığına tayin olmuş ve başasistanlığı sırasında elde ettiği bir fellowship ile 1961'de Amerika'ya giderek New Jersey, Long Branch, Monmouth Medical Center'de Dinamik Psikiyatri sahasında çalışmıştır. Ondan sonra sırası ile, Maryland'da Crownsville State Hospital ve keza Maryland, Baltimore'da The Johns Hopkins Hospital'in Psychosomatic Medicine Department'inde servis şefi, araştırıcı ve visiting psychiatrist unvanları ile çalışmalarda bulunmuştur.
Bu süre içinde Disease of the Nervous System, International Journal of Neuropsychiatry gibi Amerika'nın en ciddi tıp dergilerinde birçok çalışma ve makale yayımlamış, yayınlarının birkaçı Excerpta Medica ve Digest of Neurology and Psychiatry gibi Dünya Nöropsikiyatrisinin en titiz dergilerinde iktibas edilmiş ve pek çok yabancı ve yerli tıp araştırmacısı tarafından cité edilmişlerdir.
1965'te Bakırköy Akıl Hastanesi'nde çalışmaya başlayan Dr. Kriton Dinçmen 1972'de Amerika, Missouri, St. Louis'deki Missouri Institute of Psychiatry'den davet edilerek research consultant unvanı ile bir müddet için oradaki araştırma ve yayınlara katılmıştır. Bakırköy Akıl Hastanesi'nde klinik şefi olarak uzun süre çalışan Dr. Kriton Dinçmen, 1982-1994 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Psikiyatri İhtisas Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuş; 1990-1998 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2001 yılına kadar Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Adli Psikiyatri derslerini sürdürmüştür.
Dr. Kriton Dinçmen'in ulusal ve uluslararası tıbbi kongre ve dergilerde yayımlanmış birçok çalışma ve yazısının yanı sıra 'Psikiyatri El Kitabı', 'Psikosomatik Hekimlik', 'Deskriptiv ve Dinamik Psikiyatri', 'Nöroloji El Kitabı', 'Adli Psikiyatri', 'Psikiyatri/Psikosomatik Tıp' isimli kitapları ve 'Existentialist Psikiyatri Üzerine Dört Makale' ile 'Psykhiatria ve Mythos' isimli tıbbî monografileri yayımlanmıştır.
Dr. Dinçmen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Anabilim Dalı'nca yayımlanmış 'Son Yüz Elli Yıldaki Tıbbi Gelişmeler' adlı eserin Psikiyatri bölümünün Türkiye kısmında adı geçen 5-6 hekimden biri olduğu gibi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nın son yayımlamış bulunduğu 6 ciltlik 'Adli Tıp' kitabının Adli Psikiyatri bölümünde de Türkiye'de Adli Psikiyatrinin kurucusu olarak tanımlanmaktadır.

Ayrıca, edebiyat ile de ilgilenen Dr. Kriton Dinçmen'in 'Benimle Son Defa Dans Eder misiniz?', 'Symphonia Kakophonica', 'Hüzünlü İntermezzo', 'Hiçliğe Övgü' isimli öykü kitapları; 'Hiçlikte Randevu' isimli bir romanı; 'Heybeliada'da Tanrı ve Adam' ve 'Utopia'ya Topos Ararken' adlı felsefe yazıları; 'İnsan Dizeleri' ve 'Utopya'ya Çağrı' isimli şiir kitapları bulunmaktadır.
Yunanca, İngilizce ve Fransızca'dan çevirdiği 'Ölüler Bekler', 'Ahilya'nın Nişanlısı', 'Ankaralı Dört Hanım', 'Benzersiz Mevlana', 'Hayat Mezarda', 'Melina'nın yaşam öyküsü' isimli altı roman, 'Sappho'nun Şiirleri' ile Elitis'in 'Övgüler Olsun Sana' isimli şiir kitapları; 'Lokantamızda Prens ve Prensesler Daima Taze ve Bol Masal Sosu ile Sunulur' isimli öykü kitabı ve Halil Cibran'ın 'Deli' isimli felsefi denemeleri yayımlanmıştır.

Ayrıca 'Şehir Düştü', 'Romanos Diogenis', 'Haçlı Seferleri' adlı üç tarihî eser ile Trabzon Bizans İmparatorluğu'nun fethiyle ilgili Fransızca bir romandan alınan bilgilerin eklenmesiyle oluşturulmuş ve İslam-Türk dünyası ile Hıristiyan-Bizans dünyası arasındaki siyasi, sosyal ve askeri ilişkileri irdeleyen çevirileri bir 'Dörtleme' halinde okura sunulmuştur.
Dr. Kriton Dinçmen, Feridun Andaç tarafından hazırlanıp 2000 yılında Can Yayınlarınca yayımlanan 'Edebiyatımızın Yol Haritası' ve 2001 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanıp yayımlanan 'Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi' adlı ansiklopedilere kabul edilmiş bulunmaktadır.

1924 yılında Heybeli'de doğan Dr. Kriton Dinçmen 27 Ağustos 2008 günü tedavi gördüğü Kocaeli Üniversitesi'nde hayatını kaybetti. Bedenini anatomi çalışmaları için Cerrahpaşa Üniversitesi'ne bağışladı.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 122 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.