L. Ostrover

L. Ostrover

Yazar
8.9/10
7 Kişi
·
23
Okunma
·
1
Beğeni
·
144
Gösterim
Adı:
L. Ostrover
Unvan:
Rus Roman Yazarı
Dünyada çok zenginlik var. O kadar çok ki, sana, bana ve tüm insanlığa iyi bir yaşam için yeter de artar bile. Ama zenginler bu iyi yaşamı ellerine geçiriyor ve ona sımsıkı sarılıyorlar.
İnsanlık tarihindeki her önemli olay, ne kendi zamanından önce ne de sonra, tam tersine koşulları olgunlaştığı dönem gerçekleşir.
Dünyaya haksız bir şekilde hükmediyorsun yüce tanrı. Sen kötü bir tanrısın, çünkü kendini dilencinin gözyaşları ile serinletip, ferahlatıyorsun.
Diğerleri neden hiç emek harcamadan ve çalışmadan bolluk ve lüks içinde yaşıyor? Zenginliklerinin kaynağı nedir, nereden geliyor bu zenginlik?
“... Bir geyik çölde nasıl taze içeceğe susuyorsa, kapitalist de aynı tarzda artı değere susamaktadır...’ diye okuyordu Kravçenko, sesli ve anlaşılır bir şekilde.

Pyotr Anisimoviç düşündü: “İşçinin ulaşamadığı ne kadar gerçek vardı ve bunların hepsi kendisinden gizli tutuluyordu. Hayat, gerçek anlamda bu gerçeklere ulaşmak için doğru mücadele edilirse, ne kadar da güzel olabilirdi!”
“Biz propagandacılarız. Proleter propagandacılar, kırsal, köylü sorunlarının sözcüleri, aracıları değiliz biz. Propagandamızla neyi hedefliyoruz? İşçileri sosyal devrime hazırlamayı. Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor!”
“İşçilere, ister haklı isterse haksız olsun, ceza paraları ödemeleri gerektiği söylendiğinde, kapitaliste boyun eğiyorlar, çünkü on yedi saat boyunca ter dökerek kazandıkları bir dilim ekmeği de kaybetmekten, bu dilim ekmeğin de ellerinden alınmasından korkuyorlar.”
212 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Rusya'da, 1800'lerin sonlarında, sanayinin yeni geliştiği ve işçilerin bir ayağının hala köyde olduğu zamanlarda geçiyor kitap. Bu dönemde "işçi sınıfı" düşüncesini savunan ve bu düşünceyi yaymak için mücadele eden ileri işçileri, çok da adı duyulmayan ajitatör ve işçi liderleri anlatılıyor.Sürülmeyi ve ölümü göze alarak, 1917 öncesi grevleri örgütleyen, işçileri bilinçlendiren ve kıvılcımı ateşleyenlerden: Pyotr Alekseyev, Viktor Pavloviç Obnorskiy, Stepan Halturin, Pyotr Anisimoviç Moiseyenko...

Yazarın biyografisi

Adı:
L. Ostrover
Unvan:
Rus Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.