Lacivert Dergi

Lacivert Dergi

Dergi
8.0/10
19 Kişi
·
124
Okunma
·
23
Beğeni
·
257
Gösterim
Dejavu, ilk kez yaşadığımız bir olayı daha önce yaşanmış hissini verirken, jamevu ise belki de hergün yaşadığımız bir olayın ilk kez yaşıyormuşuz gibi gelmesine deniyor. Jamevu yaşayan kişiler, daha önce yedikleri bir yemeği hiç tatmamış ya da eskiden gittiği bir yere hiç gitmemiş gibi hissedebiliyor.
Yurdum ırmaklar ile denizler ile dolsun
Gökteki güneş ise yurdun bayrağı olsun
İlimizin çadırı, yukarıdaki gök olsun
Dünya devletim olsun, halkımız da çok olsun!
Hiçbir sosyal hazırlık aşamasına gerek görmeden, Osmanlı yerine yeni bir ulusa, üstelik "kafatasının en geniş transvers kutrunun uçlarından her biri... şu kadar... desimetre olan bir ırk" için referans kelime olarak kullandığın zaman sebep olduğun fakirliğin bir başka boyutu olarak nice allameleri, nice profesörleri, nice okur-yazarı bir gecede okumaz-yazmaz hâle getirirsen...
Onlara yeni bir "hars" kazandırmak için, yeni bir tarih, yeni bir uygarlık kazandırmak üzere enstitüler açarsan, işte ne güzel ortaya bir "şey" çıkarırsın. Bununla övünmek için şiirler yazdırırsın; destanlar icat edersin, ama elinde Turkish Delight misali, lokum benzeri, kağıt helvayı andıran bir yokluk kalır.
Kızılelma, bazılarının söylediği gibi belli bir mekâna atıf falan değil. Kızılelma, Türk'ün adaleti sağlama ülküsüdür.
Neşet Ertaş'ın "Kaşların karasına Leyla" dediği o ablamızdır Türkiye. Halaların Kuran dinlerken ağlamasıdır. Kına yakılan mahcup ellerdir. Mevlana'nın Mesnevi'si, Yunus Emre'nin ayağını bastığı yerdir Türkiye.
Talas Ovasında Çinlilerden kaçarken gelen Müslüman Arap ordusuna dahil oluyor bizimkiler. Arap kumandanın hayretten ağzı açık kalıyor ve "Türk İman" diye bağırıyor. O "Türk İman" Farsçada "Türkoman" olmuş, Türkçe telaffuzda da "Türkmen". İman etmiş Türk yani. Böyle bir boy veya oba yok. İhtida eden Oğuzlara Türkmen denmiş.
Takvimler ne kadar büyüdün dese de ben hâlâ yanındayken önüne yemek konulan, çoraplarımı giydim mi diye kontrol edilen, ince giyindiğimde azarlanan, gece yatmaz, sabah kalkmaz kızın, çok kitap okuduğumu "Gözbebeklerin yine kafam kadar olmuş" diye çemkirdiğin parçan olmayı seviyorum.
250 syf.
·5 günde
farklı denemeleriyle okuyucu farklı derinlikler katan bir dergidir. Kitap incelemesi ve kitap değerlendirmeleri güzel bu derginin ana kitabı Kemal SAYAR'ın yavaşla kitabını ele almışlardır.
Kemal SAYAR'ın yavaşla kitabını okumamış kişilere tavsiye ederim. Okunması gereken güzel harika bir kitaptır.
Dergiler kitaplara göre daha kısa ama içinde birden fazla kitabın birleştirildiği konserve edildiği yayınlardır. Bu nedenle dergi takibi yapmak dergi okumak ayrı bir okuma keyfi diyebilirim.
145 syf.
·15 günde
Çok uzun zaman oldu Lacivert'i elime alıp, sayfalarında kaybolmadığım.. Bu sefer de internetten takip ediyorum dergiyi. Oldukça güzel makalelere ve konulara yer verilmiş bu sayıda da. Bu derginin beni kendine bu kadar bağlamasının bir sebebi de derginin genel yayın yönetmenini yani Meryem İlayda Atlas'ı çok sevmem oluyor sanırım, bir de popüler kültürü, sosyolojiyi, iyi şeyleri daha iyi anlatan bir dergiyi rastlamadığımdan olabilir. Bu ay 15 Temmuz dosyasıyla karşımıza çıkıyor. İçinde pek tabi 15 Temmuz'un tüm ayrıntılarına yer verilmeye çalışılmış. Tek bu sayısı değil bütün sayılarını gönül rahatlığıyla önerebilirim.
250 syf.
·8 günde
Şair Mustafa Akar yönetiminde çıkan Lacivert dergisinin bu sayısında daha çok rüya konusu üzerinde durulmuş. Kemal Sayar gibi alanında uzman isimler rüyalarla ilgili makaleler yazmışlar. Özellikle psikoloji, rehberlik, bilinçaltı, rüya konularına merakı olanların alması gereken bir sayı.. Hatta derginin aboneliği çok uygun ve kampanyalı. Herkese tavsiye ediyorum. Her sayısında heyecan verici bir başlık oluyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lacivert Dergi
Doğum:
Mayıs 2014

Yazar istatistikleri

  • 23 okur beğendi.
  • 124 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 83 okur okuyacak.