Lacivert Dergi

Lacivert Dergi

YazarDergi
8.0/10
74 Kişi
·
297
Okunma
·
120
Beğeni
·
1.631
Gösterim
Adı:
Lacivert Dergi
Unvan:
ISSN: 2148-399X
Doğum:
Mayıs 2014
Sahibi
Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş.
Web: http://www.lacivertdergi.com
"Eskiden cami isiyle yapılan mürekkepler suyla temas edince silinirdi. Hocalar, edipler bir eser yazarken yanlış yapıp da silecekleri vakit, o harfi veya kelimeyi dilleriyle ıslatır, silerlerdi. Bu sebeple çok eser okuyup yazmış olana “Çok mürekkep yalamış!” denirdi."
Lacivert Dergi
Sayfa 36 - Hakkı Öcal :
Eğer evlatlarımıza etkili bir ebeveynlik sunamayacaksak, onların tertemiz zihinlerine ve ruhlarına ebeveynlik yapmak isteyecek yüzlerce sapkın ideolojinin hemen kapımızda beklediğini hatırlatmış olalım.
Ölüm sonrası hiçbir hesaba çekilmeyecekmiş gibi yaşamak insanoğlunun sekülerliğinin en yaygın ve somut tezahürü.
Sekülerleşme insanın bu apaçık gerçeği ihmal etmesi, görmezden gelmesi, hatta unutması, tecehhül etmesidir.
Stadyumlar dolusu insana hitap edebilirsiniz inanılmaz yazılar yazabilirsiniz. İnanın hepsi unutulmaya tozlanmaya mahkûm. Asıl silinmeyen izleri evlatlarımızda bırakıyoruz. Aile dediğimiz o dairenin içi en sahici en unutulmaz alan. Mermere kazınır gibi…
Yunus ile Molla Kasım menkıbesi öncelikle tarih boyunca sıkça karşılaşılan medrese-tekke çatışmasının bir örneği olarak da okunabilir. Bu durumun en önemli sebebi ise fakih diliyle derviş dilinin farklı olmasıdır. Biri kitaptan diğeri gönülden konuşur.
Lacivert Dergi
Sayfa 40 - Mustafa Özçelik :
Agnostisizm: İlahi veya doğaüstü varlıkların bilinemeyeceğini, bilimsel olarak ispatlanamayacağını ve gözlemlenemeyeceği için bir bilinmezden ibaret olduğunu söyleyen bir fikir akımı.
114 syf.
·14 günde·Beğendi·Puan vermedi
Keyif ve huzurla okuduğum bir dergidir @lacivertdergi
Bu ayki sayıda ağırlıklı olarak Balkanlar geçmekte. Manevi bağlarımızın daima kuvvetli olması gereken bir coğrafyanın edebiyatı, sineması, müziği ile hoş bir Kasım okuması oldu.
106 syf.
·4 günde
78. sayısı çıkmış, ben yeni tanıştım. Harika bir dergi. Herkese mutlaka tavsiye ediyorum. Farklı bakış açılarını da içermekte. Okuması keyifli ve doyurucu bir içeriğe sahip.
250 syf.
·5 günde
farklı denemeleriyle okuyucu farklı derinlikler katan bir dergidir. Kitap incelemesi ve kitap değerlendirmeleri güzel bu derginin ana kitabı Kemal SAYAR'ın yavaşla kitabını ele almışlardır.
Kemal SAYAR'ın yavaşla kitabını okumamış kişilere tavsiye ederim. Okunması gereken güzel harika bir kitaptır.
Dergiler kitaplara göre daha kısa ama içinde birden fazla kitabın birleştirildiği konserve edildiği yayınlardır. Bu nedenle dergi takibi yapmak dergi okumak ayrı bir okuma keyfi diyebilirim.
250 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Günümüzde gerek sosyal medya gerek sosyal çevrede dayatılan güzellik mefhumu derginin bu sayısında ayrıntılı bir şekilde işlenmiş.Her şeyi yüzeyselleştiren modern çağın güzelliği de nasıl içini boşaltıp adeta bir piyasaya dönüştürdüğü gözler önüne serilmiş.Sığlaşan güzellik anlayışı nedeniyle asıl güzelliği göremeyişimiz, "Allah güzeldir güzel olanı sever." hadisiyle tabiata, eşyaya, insanlığa ve yaratılanlara bakamayışımız ...Bize dayatılan adeta sektör halini almış güzellik konusunu merak ediyorsanız derginin önceki sayısı da olsa bulup okuyun...
145 syf.
·15 günde
Çok uzun zaman oldu Lacivert'i elime alıp, sayfalarında kaybolmadığım.. Bu sefer de internetten takip ediyorum dergiyi. Oldukça güzel makalelere ve konulara yer verilmiş bu sayıda da. Bu derginin beni kendine bu kadar bağlamasının bir sebebi de derginin genel yayın yönetmenini yani Meryem İlayda Atlas'ı çok sevmem oluyor sanırım, bir de popüler kültürü, sosyolojiyi, iyi şeyleri daha iyi anlatan bir dergiyi rastlamadığımdan olabilir. Bu ay 15 Temmuz dosyasıyla karşımıza çıkıyor. İçinde pek tabi 15 Temmuz'un tüm ayrıntılarına yer verilmeye çalışılmış. Tek bu sayısı değil bütün sayılarını gönül rahatlığıyla önerebilirim.
98 syf.
·99 günde·Puan vermedi
Rastgele dergi alışverişine çıktığımda aldığım bir dergiydi, böyle güzel ve hayatı ciddiye alan bir dergi olduğunu bilseydim daha önceden takip ederek alırdım. Sürekli bulamıyorum nedense, ya hemen tükeniyor ya da her ay basılmıyor ancak bulduğum an asla kaçırmıyorum.
250 syf.
Salgının hayatımıza girmesiyle birlikte birçok konuda iyice paranoyaklaştık..
Lacivert Dergisi ise 76.sayısında Paranoya Çağı'ndan güzelce bahsetmiş. Konunun uzmanları tarafından yapılan birçok güzel röportajı bizlerle buluşturmuş.
Son zamanların en popüler ve gündemden düşmeyen komplo teorilerini köşesine taşımış.
Bu ve bunun gibi birçok konunun ele alındığı Lacivert Dergisinin 76.sayısını şiddetle tavsiye ediyorum...
Keyifli okumalar herkese..

Yazarın biyografisi

Adı:
Lacivert Dergi
Unvan:
ISSN: 2148-399X
Doğum:
Mayıs 2014
Sahibi
Turkuvaz Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş.
Web: http://www.lacivertdergi.com

Yazar istatistikleri

  • 120 okur beğendi.
  • 297 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 143 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları