Larry W. Phillips

Larry W. Phillips

Derleyen
8.7/10
7 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
168 syf.
·Beğendi·10/10
Bu ay #bilgiokumaetkinlikleri grubumuzun okuma kitabı #ernesthemingway in #yazmaüzerine eseriydi.
Bildiğiniz gibi #hepbirliktehemingway okuyoruz grubunda üstadın harika eserlerini okudum ve okumaya külliyatımı tamamlamaya doğru gidiyorum. Yazarın yalın ve gerçekçi üslubunu çok seviyorum. Yazma Üzerine adlı kitapta Hemingway'in başlarda yazma üzerine konuşmanın kötü şans getireceğine inandığını, daha sonra ise bunun tam tersini yaptığını görüyoruz.
Kitap Ernest Hemingway 'in yazma üzerine olan düşüncelerinin, dostları ve editörlerine yazdığı mektupların derlenmesiyle ortaya çıkmış. Çok severek okudum ve bir çok yerini çizdim. Yazma serüvenine faydası olacağı gibi, anlayarak okumaya da oldukça faydası olan bu eser kesinlikle tavsiyemdir.
168 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
YAZMA ÜZERİNE
Kitabı derleyen Larry W. Phillips, Hemingway’in anlatılarını çok güzel bir şekilde bir araya getirmiş ve yukarıda da belirttiğim gibi özellikle yazmak isteyenlere rehber olacak bu eser ortaya çıkmış. Usta yazarın röportaj, sohbet ve mektuplarında da romanlarında kullandığı yazım dili de romanlarındaki gibi açık ve akıcı. Vermek istediği mesajı okuyucuya çok kolay aktarabiliyor.
Evet, bu kitap Hemingway’in çevresindeki yazar, gazeteci ve eleştirmenlerle yazma üzerine yaptığı sözlü ve yazılı sohbetlerin bir araya getirilmesinden oluşmuş. Verdiği tavsiyeler ve örnekler o kadar güzel ve o kadar yerinde ki hayran olmamak mümkün değil. Üstelik tavsiyelerini verirken sadece kendi kitaplarını ve yazın hayatını değil diğer dev yazarların hayatlarını ve hayatlarının yazılarına etkisini de kullanıyor. Tolstoy’un Savaş ve Barış’ı yazmasına sebep olan savaşı da örnek veriyor, Stendhal’ın Kızıl ve Kara’yı yazarken Napolyon döneminin etkilerini nasıl kullandığını da. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza’yı nasıl ve neden yazdığına da değiniyor. Kısacası yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelmiş ve hala hayranlıkla okuduğumuz dev eserlerin nasıl ortaya çıktıklarına dair fikir sahibi olabilmemizi sağlıyor. Bence bu kitabı yazarlığa adım atmak isteyen ya da benim gibi klasik aşığı olan herkesin okuması gerekiyor. Zira o dev eserlerin nasıl yazıldığını bilmemiz gerekiyor.
168 syf.
·Beğendi·10/10
Hemingway’in görüşlerinin yer aldığı bu derleme, onun bir yazar olarak hedeflerin neler olduğuna ilişkin daha fazla Bilgi edinmek isteyenler adına öğretici nitelikte hazırlanan bir kitaptır.
.
.
Yazarlara yazma sanatı, çalışma alışkanlıkları ve disiplini konularında verdiği faydalı öğütlerle Hemingway , kendine özgü kişiliğini de ortaya koymaktadır bir nevi.
.
.
Bazı yazarlar bir başka yazarın tek bir cümle yazabilmesine yardımcı olabilmek için doğmuştur. Yazmanın nasıl olduğuna ilişkin bir kural yok. Bazen kolayca ve mükemmel şekilde oluverir. Bazense bir kayayı matkapla delip sonra da patlayıcılarla havaya uçurmaya benzer.
Öyküler fahişelik yapmak değil, yalnızca kötü kararlar; roman yazarak da yaşamak için yetecek parayı kazanabilirdin, kazanabilirsin. Seni kahrolası aptal. Hadi kalk yerinden de yaz şu romanı
168 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap Yorumu//Yazma Üzerine-Ernest Hemingway
.
Hemingway, yazarlık kariyeri boyunca, yazma hakkında konuşmanın kötü şans getirdiğini, ‘yazdıklarınızı birine göstermenin ya da bundan bahsetmenin kelebeklerin kanatlarındaki her şeyi ve bir şahinin tüylerindeki düzeni söküp atmak gibi’ olduğunu savundu. Bu inancına rağmen, yaşamı boyunca hep yapmak istemediği o şeyi yaptı. Hemingway roman ve öykülerinde, editörlere, arkadaşlarına, sanatçı dostlarına ve eleştirmenlere yazdığı mektuplarda, röportajlarda ve konuya ilişkin makalelerinde sıklıkla yazma konusuna değinmişti. Ve bu konu hakkında, en az gelmiş geçmiş tüm yazarlar kadar iyi ve derinlemesine yazmıştı.
.
Bu kitap, Hemingway’in yazarın doğası ve yaşamındaki unsurlar üzerine düşünceleri ile yazarlara yazma sanatı, çalışma alışkanlıkları ve disiplin konularında verdiği özel ve faydalı öğütleri içermektedir. Hemingway’in kendine özgü kişiliği genel bir bilgelik, zekâ, mizah ve kavrayış ile yazarın ve yazarlık mesleğinin dürüstlüğü konusundaki ısrarıyla ortaya çıkmaktadır.
.
Hemingway'in zekasına ve kalemine hayran biti olarak kitapta yer verilen Hemingway'in kalemine akan düşünceleri, mizahla biraraya gelen fikirleri yazara ve yazma sanatına karşı düşüncelerinizi daha oturaklı hale getirecek. Usta yazarın nasıl yazdığını öğrenmek isteyenlere güzel bir kaynak kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Larry W. Phillips

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.