Laurent Quintreau

Laurent Quintreau

Yazar
5.6/10
15 Kişi
·
34
Okunma
·
0
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
Laurent Quintreau
Unvan:
Fransız yazar
Doğum:
1965
Doğum tarihi: 1965
Kitaplar: Marge brute, La Chimie des trajectoires.
... kafesteki sıçanlar gibiyiz, işte biz buyuz, çaresizce bir çıkış yolu arayan sıçanlarız, yalnız çıkış yok, ya da tek çıkış ölüm buralarda ...
... bu kadar kucaklayıcı ve cömert yeryüzünde biz sadece kiracıyız, bunu unutmamalıyız, asla unutmamalıyız ...
... bu cehennemi hak etmek için ne yaptım, biraz huzur istiyorum ama hayatım gittikçe daha kaotik bir hal alıyor, mutlu olmak için her şeyim vardı...
... neden dünya bu kadar zor, neden bu kadar soğuk, kaybolsam, kaybolsam, başka bir şeye dönüşmek için sonsuza dek bir uykuya dalsam....
Laurent Quintreau
Sayfa 87 - Clement Dourville
Ölüm hayata denk olduğunda ne yapmalı,
bir şeyi, yaşama aşkını, insanları, herhangi bir şeye tercih etmek için fazla yorgun, fazla bıkkın hissettiğimizde ne yapmalı,
Gelecek, her şeyin olabilecek en kötü durumda olduğu ama daha da kötüleşebileceği gerçeğinde birleşiyor.
116 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabın asıl ismi Marge Brute; yani Türkçe çevirisiyle Brüt Kâr.
Bu 116 sayfalık kitap, bir şirketi Dante'nin Cennet - Cehennem ve Araf'ının düzleminde inceliyor ve aslında 2 saat süren bir yönetim kurulu toplantısında, toplantıdaki çalışanların zihinlerini okura sunuyor. Okur bir zihin okuyucusu olarak toplantı masasının etrafını dolduran tüm bu karakterlere eşin uzaklıkta ve tarafsız bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Hal böyleyken, şirket politikaları, iş dünyasının acı ve iki yüzlü yanları incelenirken bir yandan da çalışanların her birinin en mahrem düşüncelerine kadar okunabiliyor.
Kitabın her bölümü, araya virgüller koyularak tek bir cümle olarak dizayn edilmiş. Bu durum okurun hem lehine hem de aleyhine; sanki bir film izlermiş gibi sürekli akan bir düşünceler zincirini okurken bu sürükleyicilik bir yandan da maalesef okuru yorabiliyor. Ve arada hiç mola olmaması dikkatinizi sürekli cümlelerin üzerinde yoğunlaştırmanızı gerektiriyor.
Kitap boyunca kendisini cehennem, araf ve cennette gören bu 11 karakterin; birbirleri hakkındaki düşünceleri, kinleri, nefretleri, hazmedemedikleri ve hayallerini okuyorsunuz. Modern zaman insanının başarılı şekilde eleştirildiği bu kitapta, kendinizden bir şeyler bulmanız oldukça mümkün.
Farklı bir okuma deneyimi arayan herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.
Sevgilerimle.
116 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Sadece iki saat süren bir yönetim kurulu toplantısı ve her biri Dante'nin İlahi Komedya'sındaki katları temsil eden 11 yönetici... Yani bir yandan iş yaşamını idare etmeye çalışan, diğer yandan özel hayatın zorluklarıyla boğuşan 11 sıradan insan... 116 sayfa, sadece virgülle ayrılan cümleler ve bölüm başlarında/sonlarında bulunan üç noktalar... İşte Bay Quintreau'nun Cennet, Cehennem & Araf'ında sizi bekleyenler... Tavsiye ederim. =)
116 syf.
·Puan vermedi
Cennet Cehennem Araf, benim Kayıp Rıhtım için haberini hazırladığım ilk kitap olduğundan, incelemek için heyecan duyduğum bir eserdi. Gerek konusu gerek bu konunun işleniş biçimi açısından beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Dedalus Kitap’ın okuyucularıyla paylaşmak için hem içerik hem tasarım olarak özenle hazırladığı kitaplar arasında yer alan Cennet Cehennem Araf, Dante’nin İlahi Komedya’sını feyzalarak günümüz dünyasının çıkara dayalı sosyal ilişkilerini yeniden yorumlamış ve bunu yaparken de Laurent Quintreau’nun kullandığı serbest bilinç akışı tekniği de kitabın okunmasını zorlaştırmanın aksine konunun ve olayların gidişatı açısından daha samimi bir hava katmış diyebiliriz. Kullandığı dilin sadeliğini de hesaba katacak olursak, bu 115 sayfalık nokta kullanılmaksızın devam eden metnin benzerlerine göre çok daha kolay okunması da Quintreau’nun bir diğer başarısı. Okumanın kolaylığında bir diğer emeği geçense kitabı Fransızca aslından çeviren Aslı Anar kuşkusuz.

Seray Soysal

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...ugumuzun-kisa-ozeti/
116 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
İlahi komedya bir yönetim kurulu toplantısında can bulursa?
Masada 11 kişi,hepsinin aklında binlerce tilki..Okuyucu da 12.kişi oluyor ve görkemli bir gözlük sayesinde baktığı kişinin zihinini okuyabiliyor.Hem de sansürsüz, tüm çıplaklığıyla!
Çok eğlenceli bir kitap ‘cennet,cehennem&araf’.Sadece virgül kullanılarak yazılmış ve okuyucunun ritmik bir şekilde okuması saplanmış.Eğlenceli olmasının yanında modern hayatın bir çok sorununa da değiniyor,sosyal mesajlar da serpilmiş satır aralarına.Evlilikten sendika sorunlarına..

Yazarın biyografisi

Adı:
Laurent Quintreau
Unvan:
Fransız yazar
Doğum:
1965
Doğum tarihi: 1965
Kitaplar: Marge brute, La Chimie des trajectoires.

Yazar istatistikleri

  • 34 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.