Lawrence E. Shapiro

Lawrence E. Shapiro

Yazar
6.8/10
6 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
119
Gösterim
Adı:
Lawrence E. Shapiro
Unvan:
Çocuk Psikoloğu, Ebeveynlik Uzmanı, Yazar
Doğum:
26 Şubat 1948
Lawrence E. Shapiro, PhD, Norwalk, CT'de uluslararası çapta bilinen bir çocuk psikoloğu ve ebeveynlik uzmanıdır. Ebeveynler, çocuklar ve zihinsel sağlık uzmanları için pekçok yazmıştır.
“Çocuklar, velilerinin, herkes gibi, sorunları olduklarını, fakat bu sorunlar ile başa çıkmanın ve onların üstesinden gelmenin mümkün olduğunu bilmeliler. Dünyaya karşı negatif, karamsar bir bakış açısı bulaşıcıdır. Bu pozitif, iyimser olanı için de geçerlidir. Bu kitabı okuyan ve çocuklarının duygusal gelişimine nasıl yardım edeceğini merak eden birçok ebeveyn gibiyseniz, o zaman bu akşam, yemek masasında kendinizi dinleyin ve gün boyunca yaşadığınız iyi şeyleri anlatmak için biraz zaman ayırmaya çalışın. Bunlar çözülmüş sorunlar, yapılmış olan incelikler veya çileden çıktığınız anlardaki zevk duyduğunuz mizah olabilir”
“Okumak ve hikaye anlatmak, televizyon ve film izlemenin yapamadıkları bir şekilde, küçük çocuklara dinleme ve kavramsal beceri geliştirmelerinde yardım eder. Söylenen söz beynin, bir çoçuğun yaratıcılığını içeren, gelişen kavrama becerileri ile bağlantısı olan farklı merkezlerini tetikler.”
Thomas Edison'ın "dehanın %1'ilham ,%99'u terdir" deyişi, mikrodalgada üç dakikada pişen akşam yemekleriyle, doksan dokuz televizyon kanalıyla ve piyangodan aniden zengin olma hayaliyle büyütülen bir nesilde pek rağbet görmez.
EQ becerilerinin öğretimi birçok yönden sezgilere ters düşer. Örneğin, birçok anne-baba çocuklarını üzüntüden korumanın başlıca görevleri olduğunu zanneder. Oysa gerek duymadıklari anlarda çocukları korumak, yarardan çok zarara neden olur.
Çocuklarınıza, birçok durumla başa çıkabilmelerini sağlamanın bir yolu olarak, zihinsel imgeler şekillendirmeyi öğretebilirsiniz. Düşüp dizini yaraladığında , acıyı kesmek için yaranın üzerine konulmuş bir torba dolusu buz hayal edebilir. Dişçiden korkuyorsa, gözlerini kapatıp rahatlamayı ve sihirli bir halının üzerinde uçtuğunu hayal etmeyi öğrenebilir.
295 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
EQ : Duygusal zeka ne yazık ki bilişsel zekanın(IQ) yanında birçoğumuzun ikinci plana attığı zeka türü. Bu kitap tam da bu eksikliği gidermek için yazılmış. Kitabın içeriğinde herkesin hayatına uyarlaması gereken bilgiler var. Çocuklarla yapılabilecek anketler, testler, mahremiyet eğitimi ile ilgili gerçekler, evrensel ahlak kurallarının nasıl çocuklara aşılanabileceği, ödül-ceza-disiplin, akran zorbalığını önleme, özgüven gelişimi, çocuklarda teknoloji bağımlılığı.... gibi birçok konuya çözüm üretilmiş. Kitap dolu dolu. Not alayım; çocuğuma, öğrencilerime, akrabaların çocuklarına öğreteyim deseniz tüm kitabı yazarsınız. Daha açıklayıcı olmak için bir örnek vereyim. Yazar mahremiyet eğitimi ile ilgili diyor ki; çocukla mahremiyet tablosu hazırlayın. Mesela anne babanın bilmesi gerekenler, özel şeyler gibi. Bi sonraki yıl bu tabloyu güncelleyip yeni maddeler ekleyin. Ya da bir başka uygulamada, doğru davranışı ona kendisininde içinde olduğu küçük masallar uydurarak anlatın diyor. Kitap etkinliklerle dolu yani. Velhasılıkelam çok yararlı olacak bir kitap. Tek sıkıntısı anketler Amerikan çocuklarına yapıldığı için Türkiye açısından gerçekçi olmuyor ve biraz bilimsel yoğunluğu fazla. Ama o kadarcık olsun. İyi okumalar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Lawrence E. Shapiro
Unvan:
Çocuk Psikoloğu, Ebeveynlik Uzmanı, Yazar
Doğum:
26 Şubat 1948
Lawrence E. Shapiro, PhD, Norwalk, CT'de uluslararası çapta bilinen bir çocuk psikoloğu ve ebeveynlik uzmanıdır. Ebeveynler, çocuklar ve zihinsel sağlık uzmanları için pekçok yazmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.