Leon Leyson

Leon Leyson

Yazar
9.4/10
7 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
336
Gösterim
Adı:
Leon Leyson
Unvan:
Yazar
Doğum:
1929
Oskar Schindler tarafından holokosttan kurtarılan en genç işçi olan yazar, o günlere ait anılarını anlatıyor.
"İlerleyen günlerde trenin Belzec isimli bir kampa gittiği haberini aldık, rivayetlere göre insanlar bu kampta gaz odalarında zehirleniyordu. Tsalig, gaz odasında ne kadar nefesini tutabilir acaba?"
Leon Leyson
Sayfa 95 - Pegasus Yayınları
"Hayat, derdin tasanın olmadığı, hiç bitmeyecek bir yolculuk gibiydi benim için. İşte bu yüzden, en korkunç masallar bile beni, sadece birkaç yıl sonra yüzleşeceğim canavarlara, defalarca ölümün kıyısından dönmeme veya hayatımı kurtaran canavar kılığındaki kahramana karşı hazırlayamazdı."
Leon Leyson
Sayfa 15 - Pegasus Yayınları
Temiz, şık giyimli, vızır vızır oradan oraya koşturan insanlara bakakalmıştım. Öyle normal, öyle mutlu görünüyorlardı ki... Bizim hepi topu bir kaç sokak ötelerinde ne acılar çektiğimizi bilmiyorlar mıydı? Nasıl bilmezlerdi ki?
Tüm imkansızlıklara rağmen başarmıştık işte. Çelişkilerle dolu, karmaşık bir adam olan Oskar Schindler mucizevi bir şekilde yaklaşık 1200 Yahudi'yi neredeyse kesin bir ölümden kurtarmıştı...
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yahudi Soykırımını ve Getto kamplarında neler yaşandığını az çok birçoğumuz biliyoruz.. Bu döneme ait sayısız kitaptan en iyilerini okuduğuma inanıyorum, ve Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk da bu kitaplardan biri kesinlikle. Schindler'in Listesi'ni okurken Leon Leyson adına da aşinaydım. Ve bu kitabı görünce mutlaka okumam gerektiğini düşündüm. Leon Leyson'ın anlattıkları, tüm Yahudilerin başından geçenlere daha fazla ışık tutuyor. Soykırımın acı bilançosunu da gözler önüne seren kitap, fotoğraflar ve Schindler'in Listesi ile bitiyor. Leyson'ın çocukluktan yaşlılığına kadar birçok fotoğrafını da barındırıyor.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
İkinci Dünya savaşı ve Yahudi soykırımına dair okuduğum onca kitap arasında en etkileyici olanlarındandı; belki gerçek bir hikaye olmasından, belki de toplama kamplarından birini henüz ziyaret etmiş olmamdan... Schindler'in kurtardığı 1200 Yahudi arasından yalnızca biri Lieb. Schindler'in 1200 kişi arasında, yıllar sonra bile ismiyle hatırladığı bir çocuğun dilinden İkinci Dünya Savaşı. Schindler'in fabrikasında, 10 yaşında olduğu için, ahşap bir sandık üzerinde çalışan, ölümün teğet geçtiği bir çocuğun dilinden...
224 syf.
·Beğendi·10/10
Her savaşın ardında hayatta kalanların kaleme aldığı yaşanmışlık öyküleri aslında günümüz insanlarına ders verir nitelikte kitaplardır. İşte bu kitapta öyle... Oskar Schindler gerçek bir kahraman kesinlikle okumalısınız...
224 syf.
·10/10
Ahşap sandık üzerindeki çocuk #okudumbitti
Yine bir ortak okuma ile @aysefebulent 'in secimi ahşap sandık üzerindeki çocuğu okuduk. Gerçek bir yaşam öyküsü,yahudi soykırımı,yaşam savaşı veren çocuklar.Onlardan birisi Leon Leyson. Bir çocuğun yaşamaması gereken herşeyi fazlasıyla yaşamış, sevdiklerini kaybetmiş, kamplarda geçen yıllarını gömüp kendine yeni bir hayat kurmuş bir kahraman. Schindler inanılmaz zekası ve hileleriyle bir-çok kişinin hayatını kurtarıyor. Hayatlarını kurtarıyor ama o insanlar için hayat hicbir zaman eskisi gibi olmayacağını anlatıyor bu kitap. Savaş, soykırım tarzı kitapları sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Leon Leyson
Unvan:
Yazar
Doğum:
1929
Oskar Schindler tarafından holokosttan kurtarılan en genç işçi olan yazar, o günlere ait anılarını anlatıyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.