1000Kitap Logosu
Leyla Serpil

Leyla Serpil

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
4 Kişi
14
Okunma
0
Beğeni
165
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 1944
Yaşamı
1944'te Ankara'da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra çalışma yaşamına atıldı. Evli ve iki kız çocuğu annesi.20 yıldır yazınla uğraşan Leyla Serpil'in aldığı ödüller:1987 Aile Sağlığı ve Nüfus Planlaması Vakfı Öykü Yarışması'nda 'Karar' adlı öyküsüyle Üçüncülük Ödülü; 1991 Ömer Seyfettin Öykü Yarışması'nda 'Bir An Önce' adlı öyküsüyle Jüri Özel Ödülü; 1993 3. Orhan Kemal Öykü Yarışması'nda 'Naciye Hanım'ın Kocası' adlı öyküsüyle Mansiyon; 1997 Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve Destekleme Derneği Öykü Yarışması'nda 'Elveda Küçük Kadın' adlı öyküsüyle Övgüye Değer Öykü Ödülü, 2001 Cumhuriyet Kadınları Öykü Yarışması'nda 'Töre' adlı öyküsüyle Üçüncülük Ödülü.
184 syf.
·
9/10 puan
Şşşşt #starkyorumluyor Kadının sesine ses olan bu kitapta başta tek bir kahraman olacağını düşünürken onlarca kadın kahraman vardı. Şiddete, tecavüze, cinsel tacize uğramış bir sürü kadın ve çocuk.. Öncelikle yazarı cesur dilinden dolayı tebrik ederim. Ne yazıkki günümüzün gerçekleri olan, kadınların maruz kaldığı tüm bu şiddeti -aslında bu bahsettiklerimin hepsi bir şiddettir- çarpıcı bir şekilde kitabında yer vermiş. Kitabın asıl konusu; kadın sığınma evinde kadınların yaşamı. Normalde böyle söyleyince konusu çok sıkıcı geliyor değil mi? Ama öyle değil. Yazar her bölümde öncelikle gizemli bir başlangıçla başlayarak bu kadınların yaşamlarını ve maruz kaldıkları şiddeti kısaca anlatıyor ve bölüm sonunda isimlerini açıklıyor. Acaba kim diye okurken kim olduğunu öğrenince hem şaşırıyor hem ne yaşamış diye üzüldüm. Kalbimi çok kıran bir kitap oldu ama kitabın mükemmelliği ile alakası yok. Çünkü bunca olaya kayıtsız kalamıyorsunuz ve kalbiniz kırılıyor ama yazar öyle bir yazmış ki kitaba aşık oluyorsunuz. Kadınları bilinçlendirmeye yönelik çok güzel dersler de veriliyor. Özellikle şiddetin her türlüsünü gören kadınlar için bir başka hayatın var olduğunu gösterdiği için yazara çok teşekkür ederim. Böyle bilinçlendirici kitaplar hep var olmalı.
Şşşşt!
8.3/10
· 8 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
184 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Şşşşt !! Leyla Serpil Bugünlerde hiç adını duymadığım yazarlar okuyorum ama sonuç muhteşem. Bitirdiğim bu kitap da hemen her gün haberlerden duyup,sosyal medya ya da gazetelerden okuduğunuz gerçeklerden kurgulanmış,genellikle kadına şiddet,taciz,tecavüz,topluma kazandırma ,cinayet konularının karması niteliğinde Gülşah, Zeynel,Sevda, Binnur,Menekşe, Züleyha'ları anlatıyor. Farkındalık oluşturmak için yazılmış bir kitap,güzeldi.
Şşşşt!
8.3/10
· 8 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4