Louise Barrett

Louise Barrett

Yazar
6.5/10
4 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
59
Gösterim
Adı:
Louise Barrett
Unvan:
Yazar
Düzen görünüşünün ardında ürkütücü türden bir kaosun gizlenebileceği doğrudur; ama kaosun derinlerinde daha da ürkütücü türden bir düzen gizlidir.

D.Hofstadter
Bir açıklamanın basitliği onun doğruluğunun ölçütü sayılamaz. Organik dünyanın doğuşunu doğrudan yaratıcı iradeyle açıklamak, bu doğuşu dolaylı evrim yöntemi aracılığıyla açıklamaktan çok daha basittir.
İnsan, açıklanamasa da iyi bilinen bir içgüdüsel eğilim sonucunda, çevresini etkileyen ve tepki veren her şeye kendisine benzer amaçlar, irade ve nedensellik atfeder.
Davranış sistemleri olarak ele alındığında insanlar aslında oldukça basitler. Zaman içinde davranışlarımızın karmaşık görünümü, büyük ölçüde içinde bulunduğumuz çevrenin karmaşıklığını yansıtıyor.
Beynimiz sürdürülmesi son derece pahalı bir organ: vücut ağırlığımızın yalnızca %2' sini oluşturmasına karşın, dinlenirken bile toplam enerji gereksinimimizin tam % 20'sini kullanıyor. Kolayca hasar görebiliyor ve karmakarışık olmaması için sıcaklığın hayli dar bir aralıkta tutulması gerekiyor, gelişip olgunlaşması yıllar alıyor, çocuklarımız kendilerine bakmaktan bütünüyle aciz doğuyor ve çoğul memelinin büyüyüp doğurduğu, henüz ölmediyse yaşlılığın ileri evrelerinde doğru ilerlediği bir yaşa kadar bağımsızlığa ve cinsel olgunluğa ulaşamıyorlar.
305 syf.
·9 günde·5/10
Hayvan davranışlarına gereğinden fazla yer verilen, çok fazla alıntının olduğu bir kitap olmuş. Türleri arasında araştırma kategorisine giriyor.

Konular akıcı değil, birbirine bağlamada sıkıntılar var. Okur ya aralıksız bitirir, ya da yarım bırakır. Enteresan bir yazım dili var. Birbirine bağlanan alıntılardan oluşmuş izlenimini veriyor.
Alandışı okuru sıkabilir; psikoloji ve zooloji sözlüğü okunsa daha iyi olur gibi..

Yazarın biyografisi

Adı:
Louise Barrett
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.