Lydia Pyne

Lydia Pyne

Yazar
7.3/10
15 Kişi
·
35
Okunma
·
0
Beğeni
·
55
Gösterim
İhtiyacınız olduğu kadar kitap alın, ama hiçbir kitabı sırf gösteriş yapmak için almayın.
Lydia Pyne
Sayfa 14 - İthaki Yayınları
"Kitapsız bir oda," diyordu Cicero, meşhur ama kendisine aidiyeti olmayan sözünde, "ruhsuz bir bedene benzer."
Freud'un ağzıyla söyleyecek olursak: Bazen bir raf sadece bir raftır.Doğru olabilir bu tabii, en azından siz üstüne bir kitap koyuncaya dek.
Hiçbir kitaplık kendiliğinden oluşmamıştır.Her kitaplığın kendi eşsiz yaşamöyküsü vardır.
"Hatta neredeyse bir kişinin kitaplığı Jungvari bir kişilik testi veya Rorschach mürekkep testi gibidir. Kişinin raflarına dizdiği kitaplar ve kitap-olmayan-şeyler onun kişiliğinin bir ifadesine dönüşür."
Lydia Pyne
Sayfa 48 - İthaki Yayınları
Hatta neredeyse bir kişinin kitaplığı Jungvari bir kişilik veya Roscharch mürekkep testi gibidir. Kişinin raflarına dizdiği kitaplar ve kitap olmayan şeyler onun kişiliğinin bir ifadesine dönüşür.
Lydia Pyne
Sayfa 48 - İthaki Yayınları
2013' te, ilk kitapsız halk kütüphanesi olan biblio tech, texas eyaletinin san antonio şehrinde açıldı.
Lydia Pyne
Sayfa 105 - ithaki
İster "kütüphanedeki kitaplar"ın konu bazlı Dewey'in Onlu Sınıflandırma Sistemi'ne göre sıralanışı, ister renge göre sıralama, isterse de resim kitaplarını şekillerine göre gelişigüzelce düzenleyen yeniyetme bir çocuğun gözünden olsun, her raf bir dünya görüşünü ve düzenini yansıtır.
Kim ki bu kitabı alıp götürürse, canı çıksın; ateşlerde yansın; hasta düşsün ve hummalara gark olsun; çarka gerilsin ve asılsın. Amin
(Ödünç verdiğim kitabın arkasından edilen dua misali)
120 syf.
-Kitap akademik olmayan bir dil ile 'kütüphane ve kitaplık' terimlerinin tarihte geçirdiği değişimleri anlatıyor.
- Referans kullanımı çok yerinde.
- Daha eski çağlara da atıf var fakat asıl ilgilendiği dönem Viktoria Devri'nden günümüze kadar olan dönem.
- Ve kitabın amacı aslında tarih anlatmak değil, kütüphanelerin insanlar üzerinde yarattığı etkileri incelemek.
- Son bölümlerde günümüzde yaygın olarak kullanılan e-kitap, 'kitapsız kütüphane' gibi yeni fenomenler ile eski tip kitaplığın etkileri karşılaştırması yapıyor.
- Kitaplara puan verirken 5.5 puanı nötr kabul ediyorum. Dolayısıyla 8 puan, alıp okumaya değecek bir puan.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
İthaki Yayınları'nın "Minima" isimli dizisinin ilk kitabı. Diğerlerinin adları da ilginç: Toz, Cam, Atık, Sessizlik. Bunlar çıkınca okunacaklar arasında yerlerini aldı. Kitaplık kitabında kitaplıklar var. Beş bölüm ve sonuç kısmından oluşan kitaptaki bölümler şöyle: Ortaçağ'dan Günümüze: Zincirli Kitaplıklar, Kitaplığa Konulan Şeyler, Hareket Eden Kitaplıklar, Gösterge ve Sembol Olarak Kitaplıklar ve Kitaplığın Yaşam Döngüsü. Eser gayet iyi çevrilmiş dilimize. Siz de kitapları seviyor ve onlara ait tarihi merak ediyorsanız beğenebileceğiniz bir kitap olabilir Kitaplık.
120 syf.
·Puan vermedi
Eser M.Ö. 1. yüzyıla kadar uzanıp Romalı şair Cicero ve kitapları-kitaplıkları ve bunlar üzerindeki düşünceleri ile başlıyor. Kitaplığın tarihsel bir tanımı söz ettiğim bu bölümde başlıyor. Ardından Hereford Katedrali’nin zincirli kitapları bahsi geçiyor. Kitapların aşırılmaması için olan bu zincirlerin ve eserlerin fotoğraflarını da sunmuş yazar. Bölümün sonlarında Ortaçağ’ın zincirli kitapları ile günümüz dijital kitapları hakkında bir karşılaştırma var. Yazar aynı zincirli kitaplar gibi dijital kitapların da bir tür zincire sahip olduğunu ve zaman değişse de bu kitapların aynı biçimde korunduğunu anlatıyor. Ben bu kısımları biraz zorlama buldum, karşılaştırmanın beni pek tatmin etmediğini söylemeliyim.

Uygar Özdemir

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...kitaplik-lydia-pyne/
120 syf.
·3 günde·7/10
Eski dönemlerde büyük kütüphaneler kitapları zincirlemekteymiş. Günümüzde biz de kitapları E-Kitap olarak cihazlara zincirliyoruz. İnsanın özgür olana zincir vurma isteği şekil değiştirse de sonlanmıyor...
120 syf.
Kitap sanki bi yerlerden kopyala yapıştır yapılarak yazılmış izlenimi verdi. Konular arası bağlar kopuktu. Kitaplık hakkında bilimsel veya psikolojik bir şey değil de sanki kişisel notların kitap haline getirilişi gibiydi...
120 syf.
·Beğendi·6/10
İthaki Yayınlarının "minima" serisinden "Kitaplık" : İnsan ve kitap-lık kaderinin bir yerde ortaklaşa yürüdüğünü, hatta bazı yerlerde ortak yönlerinin bulunduğundan hareket ederek insan ve kitap etkileşimini ve kitaplıkların aslında nasıl okunması gerektiğinin üzerinde duruyor. Bunu yaparken gerek sinema gerekse ünlü edebi kişiliklerin hatıralarından faydalanıyor.
120 syf.
·Puan vermedi
Kitaplarımızı sıraladığımız, kimi zaman depo kimi zaman teşhir amaçlı kullanılan kitaplıklara dair merak edilen ne varsa (daha önce hiç düşünmediğim, bilmediğim çok şey varmış) #lydiapayne üşenmemiş araştırmış, yazmış. İlginç #kitaplık #lydiapayne #kitaptutkusu
120 syf.
·4 günde·5/10
Konu başlığı ve içeriğindeki vaad ettiği bilgiler ilgimi çekmişti, Kayıp Rıhtım’ın incelemesine rağmen bir şans vermek istedim ama vermesem de olurmuş. Romalı şair Cicero ile başlayıp oradan zincirli kütüphanelere oradan hereketli ve modern kütüphanelere geçiyor, biraz kütüphane mimarisinden bahsedip modern çağda kişisel kütüphanelerin psikolij etkisine girer gibi yapıp aynı şeyleri tekar ediyor. Genelde küçük bilgieri gereksiz uzatarak ve tekrar ederek pek iyi olmayan bil dille anlatmış yazar.

Son zamanlarda okuduğum en kötü ve gereksiz kitaptı diyebilirim.
120 syf.
·3 günde·2/10
Kitabın toplardığı tarihi bilgiler için okumak isterseniz, sizi çok güzel şeyler bekliyor. Onun dışında yer yer kendisi ile çelişmeye yüz tutmuş düşünceleri, belli bir mantık için de bulunamayan vizyonsuz bir düşünceyi sunan bu kitap, sadece zaman kaybı. Kitabın arkasında ve reklamları boyunca size vaat ettiğinin bir sayfasını bile vermiyor.
Bu kadar yazmam bile bu kitaba fazla. Kitap parasına kesinlikle deymez.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lydia Pyne
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 35 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.