Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Televizyon haberleri, arkası yarınlaştırıldı; ünlüleştirilmiş kişilerin kirli yaşamları “yarın bakalım ne olacak” dizilerine dönüştü.
Sanatsız, duyarsız, estetik beğenisiz, seçici olamayan, iyiyi güzeli ayırt edemeyen, sürüleştirilmiş bir gençlik yaratıldı.
Deforme edilen, kullanılıp atılan bir meta haline getirilen bir kültür ve sanat, yok edilme tehlikesini yaşıyor demektir. Dünya bu yolla tek kültüre, kültürsüzlüğe doğru gitmektedir. Neoliberalizm, iki yüzlü bir şekilde herkese özgürlük derken, kendi kültürünü/kültürsüzlüğünü dayatmakta, diğer kültürleri erozyona uğratmaktadır. Bu da çağdaşlıkmış gibi sunulmaktadır.
Ulus devletler küresel efendilere boyun eğmedikleri zaman terörist devlet ilan edilirler, şiddetle cezalandırılırlar; ambargo, kota, dışlama, aşağılama, tecrit ve yalnızlaştırma, provokasyonla suçlu duruma düşürme, eski defterleri karıştırıp durma, uluslararası kamuoyunda mahkûm etme, sudan bahanelerle bombalama ve savaş gibi cezalarla hizaya getirilmek istenir.
Toplumu daha ileriye taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın yapılan her değişikliğe reform adı verilmektedir. “Kamu reformu”, “Sağlık reformu”, “Eğitim reformu”...
Demokrasi, özgür aklın egemenliğidir ve cumhuriyet bu egemenliğin yönetim şeklidir. Demokratikleşme ise, özgür aklın önünde engel teşkil eden ağalık, krallık, derebeylik, şeyhlik, dedelik gibi gerici kurumları ve tüm ulusun özgürce karar almasını engelleyen emperyal güçleri tasfiye etme sürecine denir. Özetle toplumun çağ dışı kurumlardan temizlenmesidir demokrasi.
Doğanın bozulan dengesini bulması sizce kaç yüz yılın işidir?
Doğası bozulmuş bir zihnin yeniden dengesini bulması sizce kaç yıl sürer?
Son soru: ZİHNİN DOĞASI BOZULSUN MU?
Çocuklar çiçeklerimizdir, onların eğitimi biz yetişkinlerin işidir. Onlar tek başlarına neyin kendisi için daha iyi olduğuna karar veremezler. Onların doğasını bilecek ve doğasını bozmadan onlara bu desteği vereceğiz.
Kardeş olun ey insanlar bunu ister Tanrı’mız.
Bu dünyada her şey geçer, en son sana dost kalır.
İnsanlığa, doğruluğa göğsünü aç korkmadan.
Hür doğmuştur insanoğlu hür yaşamak hakkıdır.
Küreselleşme sürecinde insanı tüketici yapmak için özgür insan kavramını değiştirmeye gerek vardı; üretmede özgürlük bitti, tüketmede özgürlük dönemi başladı. Mesaj şudur; tüketici olarak cep telefonu, bireysel sigorta, banka kredi kartı vb para harcadığın sürece ve ulus ötesi tekellerin mallarını kullandığın sürece her yerde sınırsız özgürlüğün vardır. Vatanın özgürlüğünü savunmak hariç… Üretmek ve çalışmak özgürlüğün hariç…

Özgürlüğün ulus devletteki karşılığı ulusal egemenliktir. Bireysel özgürlükler bu tanımı yıkmak için bugün ön plândadır. Ulusun özgürlüğünü ulus ötesi şirketlere devretmesi için de özgürlük tanımının değiştirilmesine gerek vardır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.