Marc Piskic

Marc Piskic

Çizer
8.5/10
30 Kişi
·
116
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Adı:
Marc Piskic
Unvan:
Çizer
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
104 syf.
·6/10
Merhaba,
Sir Arthur Conan Doyle, Agartha Christie ve Ustaları Edger Allan Poe... Bu üç yazarın ortak özelliği vaka kurgusu üzerinden polisiye roman yazmaları. Peki hangisi bir diğerinden daha iyi kurguluyor ve yazıyor..... Lakin öncelikle kitabı anlatayım size. Agartha Chritie'nın 100 milyon satış rakamıyla en çok okunan öykü sıralamasında olan " on küçük zenci " öyküsü ve mavi trenin esrarı öyküsü olarak kitapta iki ayrı öykü yer almakta. Karakter çizimleri ve dönemi betimleyen çizimler eserde gayet güzel betimlenmiş. 1. öykü kurgusu fena değil, 2. Öykü kurgusu fazlaca yavan kalmış. Lakin her iki öyküde edebi dilden uzak bildiğiniz güncel hayattaki polisiye vakalar gibi yazılmış, yani çok sürüklemiyor.
Kitabı kısaca anlattıktan sonra Polisiye roman yazan en ünlü üç yazarı kıyaslamaya geldi.
Kronolojik olarak en eskileri hatta ustaları diyebilirim; Edger Allan Poe. Edebi dile hakim şiir ile öykü yazabilen ,olay kurgusu karmaşık, bilinç altı durumlarla hem gerçek hem hayel metafiziksel öyküleri olan bir yazarki en edebi üslubu bu yazar kullanıyor.
İkinci olarak Agartha Christie geliyor kronolojik olarak, bu yazar ise edebi dilden uzak daha ziyade matematiksel bir kurgusu olan sonu pek tahmin edilemeyen ama üslub yönünden yavan kalan vaka öyküleri yazıyor, yazdığı öyküler tamamen gerçek olabilecek olaylar üstünden kurgulanmış oluyor.
Üçüncü olarak Sir Arthur Conan Doyle geliyor Sherlock Holmes karakteri ile ki tüm öyküleri bu karakter üzerine kurulu olması ile diğer yazarlardan onu ayırıyor. Edebi dil kullanması haricinde matematiksel kurgusu da mevcut, gerçek yaşamda olabilecek vaka kurgusallığı var.
Benim okumaktan en keyif aldığım Edger Allan Poe ve Sir Arthur Conan Doyle oldu , Agatha Christie pek okuma keyfi vermedi.
İncelemesini yaptığım bu kitap ise okunmassa pekte kaybınız olur demeyeceğim bir eser.
Yinede okuyun derim. Keyifli okumalar...
104 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Romandaki yazılar kısaltılarak çizgi roman yazılmış. Romanın kendisini okuduğunuzda kafanızda canlanan karakterler daha farklı oluyor. Bir kitap filme çevrilince ne düşünürseniz aynı öyle. Deriz ya kitap okumak daha iyidir. Aynen öyle olmuş bu da...
104 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
On Küçük Zenci, Agatha Cristie'nin en çok satan romanlarından biri olmamasına şaşırmamak gerek zira okuyunca neden olduğunu anlayacaksınız. Enfes bir kurguyla karşımıza çıkan kitap aslında tam olarak bir polisiye sayılmaz, gerilimi daha çok barındırıyor içinde. Agatha Cristie'nin en çok ölüm yaşanan kitabı olmasının yanında farklı bir atmosfere sahip. Birbirinden bağımsız on farklı kişinin gizemli birisi tarafından davet alıp Zenci adasın gitmesiyle başlıyor hikaye. Daha sonra fark ediliyor ki bu on kişinin ortak olan bir noktası var, hepsi geçmişte birilerinin ölümüne sebebiyet vermiş ve adalet yanlısı ev sahibimiz bunları yanlarına bırakmaya pek niyetli değil. Zekice düzenlenmiş bir ölüm silsilesi var, katilin kim olduğunu öğrenmek için okudukça kitap sizi daha da içine çekiyor sanki. Kitabın sonuna kadar katilin kim olduğunu öğrenemiyorsunuz, kitabın sonundaki itiraf mektubu aslında her şeyin özeti. Her bir misafirin odasında asılı bulunan On Küçük Zenci tekerlemesi, misafirlerin tekerlemede yazdığı şekilde sırayla ölmesi ve her ölen misafirle birlikte eksilen on zenci biblosu hoş bir gizem oluşturuyor. Henüz bir Agatha Cristie kitabı okumadıysanız başlamak için doğru bir kitap. Şiddetle tavsiye edilir.
Keyifli okumalar! :)
104 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Hatirladigim kadariyla İlk defa bir polisiye cizgi roman okudum diyebilirim, ve daha once Agatha Christie’nin normal bir romanini okumamis biri olarak... Yillar once, ntv yayinlari var iken almistim cizgi romani, bu deneyimi merak ediyordum. Kitaplarin orjinallerini okumadigim icin kiyaslama yapamayacagim; fakat on kucuk zenci ne kadar hosuma gittiyse, mavi trenin esrari o kadar konudan kopuk oldugumu hissettirdi. Sanirim cizgi romanlari okumadan once kitabin orjinalini okumak gerek, oyle daha zevkli olur dusuncesi hakim oldu bende. Yine de on kucuk zenci yi okumak guzel oldu. İyi okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Marc Piskic
Unvan:
Çizer

Yazar istatistikleri

  • 116 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.