Margaret Cavendish

Margaret Cavendish

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Adı:
Margaret Cavendish
Unvan:
Yazar
Doğum:
Colchester, Birleşik Krallık, 1623
Ölüm:
Welbeck Abbey, Birleşik Krallık, 15 Aralık 1673
Margaret Lucas Cavendish 17. Yüzyıldaki İngiliz aristokrat, filozof, şair, bilim insanı, bilim kurgu ve oyun yazarı. Doğum adı Margaret Lucas olan Cavendish, ünlü İngiliz kraliyet soylularından John Lucas ve Charles Lucas’ın en küçük kız kardeşidir.
Beşinci Henry veya İkinci Charles olamasam da Birinci Margaret olmaya çalışabilirim. İskender veya Sezar gibi büyük bir fatih olacak gücüm ve imkanım olmayabilir, ancak bu dünyanın sahibesi olamayacağım için kendi dünyamı var ettim. Bu yüzden inanıyorum, en azından umuyorum ki, bu dünyamı kimse kıskanmayacaktır.
Dostunuz ve Hizmetkarınız,
M. Newcastle
Teleskopla gördükleriniz hala sizden uzaktadır ve onların ne olduğunu sizin anlamanız gerekir. Ancak mikroskoplar varlıkları en küçük zerreciklerine kadar size gösterir, bunların ne oldukları konusunda tartışmaya mahal bırakmazlar. Bu aletler icat edilmeden önce dünyadaki her şeye karşı kördük, ama artık gerçekleri bütün çıplaklığıyla görebiliyoruz.
Yanlışı fark ettiği anda onu değiştirme cesareti göstermek çok az yöneticinin sahip olabildiği bir erdemdir. Nihayetinde en bilge insanlar başkalarının hatalarını görebilenler değil, tarafsız gözle bakıp kendi yanlışlarını da kabul edebilenlerdir.
Benim Kristal Dünya'm barışçıl bir yerdi. Burada tek bir halka, tek bir dile, tek bir dine sahip bir halk var ederken diğer taraftan da ayrışmalarla ve savaşlarla dolu başka bir dünya tahayyül ettim. Burada Hector ve Aşil gibi cesur, Nestor gibi bilge, Ulysses gibi belagatli ve Helen kadar güzeldim. Ama barışı savaştan, aklı politikadan ve dürüstlüğü güzellikten daha çok önemserim. İskender'in Sezar'ın, Hector'un, Aşil'in, Nestor'un ve Ulysses'in yerine bütün dünyayı değişmeyeceğim dürüst Margaret Newcastle imgesini kullandım. Eğer var ettiğim bu dünyayı beğendiyseniz ve benim vatandaşım olmak isterseniz kendinizi öyle hayal etmeniz yeterli. Vatandaş olmak istemeyenleriniz de pekala kendi dünyalarınızı var edebilirsiniz.
160 syf.
·11 günde·9/10
1666 YILINDA YAZILAN FEMİNİST BİR ÜTOPYA
Margaret Lucas Cavendish (Newcastle düşesi), 17.yüzyılda İngiltere'de yaşayan ve çoğu kadın yazarın isimsiz olarak kitaplarını yayınladığı bir dönemde kendi adıyla eserlerini yayınlayan bir şair, filozof, deneme ve oyun yazarıydı. Doğa felsefesi ve modern bilim alanındaki yayınlanan kapsamlı çalışmalarıyla benzeri görülmemiş bir kadındır. The Blazing World adıyla yayımlanan Yeni Kristal Dünya bilim kurgu edebiyatının tarihteki ilk örneklerinden biridir. Nacizane tavsiyem kitaba başlarken yazıldığı yıl ve o dönemin şartlarını göz önünde bulundurmanızdır, zira masalsı başlayan bu hikaye sayfalar ilerledikçe bir başyapıta dönüşüyor. Dünyada yaşayan sıradan bir kadının yolunun Yeni Kristal Dünya'ya düşmesi ve burada imparatoriçe olması ile başlayan hikaye bu dünyadaki benzersiz ve çok üstün bir aklın tasarladığı ütopik detaylarla devam ediyor. Bir fabl misali her hayvan için özenle seçilen görevler ve yarattığı bu dünyaya gerçekten de bir Newcastle düşesinin dost olarak eklenmesi çok etkileyici ve dahiyaneydi. Cismani olmayan varlık ruhlarla yaptıkları hayata ve evrene dair soru cevaplar ile ne kadar zeki bir kadın olduğunu okuyucuya hissettiren yazarın ütopik anlamdaki ilk örneğini okumanızı ve kütüphanenize eklemenizi şiddetle öneririm. Öncelikle önsözünü okurken hemcinsim olduğu için gurur duyduğum Cavendish'e daha sonra bu önemli eserin ilk Türkçe versiyonunu basan Kara Karga Yayınlarına ve harika çevirisiyle Servin Sarıyer'e şükranlarımı sunuyorum ve bu incelemeyi kitabın sonsözünden birkaç anektodla bitirmek istiyorum.
"Benim Kristal Dünya'm barışçıl bir yerdi. Burada tek bir halka, tek bir dile, tek bir dine sahip bir halk var ederken diğer taraftan da ayrışmalarla ve savaşlarla dolu başka bir dünya tahayyül ettim. Burada Hector ve Aşil gibi cesur, Nestor gibi bilge, Ulysses gibi belagatli ve Helen kadar güzeldim. Ama barışı savaştan, aklı politikadan ve dürüstlüğü güzellikten daha çok önemserim. İskender'in Sezar'ın, Hector'un, Aşil'in, Nestor'un ve Ulysses'in yerine bütün dünyayı değişmeyeceğim dürüst Margaret Newcastle imgesini kullandım. Eğer var ettiğim bu dünyayı beğendiyseniz ve benim vatandaşım olmak isterseniz kendinizi öyle hayal etmeniz yeterli. Vatandaş olmak istemeyenleriniz de pekala kendi dünyalarınızı var edebilirsiniz."
Keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Margaret Cavendish
Unvan:
Yazar
Doğum:
Colchester, Birleşik Krallık, 1623
Ölüm:
Welbeck Abbey, Birleşik Krallık, 15 Aralık 1673
Margaret Lucas Cavendish 17. Yüzyıldaki İngiliz aristokrat, filozof, şair, bilim insanı, bilim kurgu ve oyun yazarı. Doğum adı Margaret Lucas olan Cavendish, ünlü İngiliz kraliyet soylularından John Lucas ve Charles Lucas’ın en küçük kız kardeşidir.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.