Mark Rowlands

Mark Rowlands

Yazar
7.9/10
15 Kişi
·
27
Okunma
·
3
Beğeni
·
316
Gösterim
Adı:
Mark Rowlands
Unvan:
Galli yazar ve filozof
Doğum:
Newport, Galler, 1962
Miami Üniversitesi'nde felsefe profesörü olan yazar, zihin felsefesi üzerine birkaç kitap yazmıştır.
Ben de her daim merak uyandıran iki şey vardır; üstümdeki yıldızlı gök ve içimdeki ahlâk yasası.
Mark Rowlands
Sayfa 84 - Maya kitap yayınevi 10. Basım
İyiyle kötüyü ayırt edebilen tek türüzdür; böylece aslında iyilik veya kötülük yapabilen tek tür de biz oluyoruz.
Mark Rowlands
Sayfa 14 - Maya kitap yayınevi 10. Basım
...sevgi bazen korkunçtur. Sevgi sizi sonsuza dek lanetleyebilir. Sevgi sizi cehenneme gönderecektir. Ama şanslıysanız, çok çok şanslıysanız, sizi geri getirecektir.
Eğitim irade savaşı değildir. Öyle algılanırsa feci sonuçlar doğabilir.
Mark Rowlands
Sayfa 34 - Maya Kitap, 1. Baskı, Mart 2015, Türkçesi: Esra Özkaya
240 syf.
·Puan vermedi
Orijinal ve özgün bir felsefe kitabıdır. Yazar Mark Rowlands'ın ifadesine göre özetle insan ile hayvan arasında oluşacak bağın bir fotoğrafını veriyor bizlere bu kitap.

"Elinizde tuttuğunuz kitap, insan olmanın ne anlama geldiğiyle alakalıdır." diye başlıyor, ilk sayfasından, yazarın ağzından... "İnsan, sona gelindiğinde elde kalan şeydir." diye tanımlıyor insanı Mark Rowlands. kurnazlığın, dalaverenin, şansın, iftira ve yalanın yaşanırken kimi kim yaptığına değil, bunlar bittikten sonra elde kalanın ne ve kim olduğuna bakmamız gerektiğine vurgu yapılıyor. "Bunlarla olan sen, sen değilsin. bunlar yokken ortada kalan, yani sona gelindiğinde orada kalan şey sensin."

Bu kitapta iyilik'e, kötülük'e, dostluk'a, ahlak'a, insanlık'a, hayvanlık'a vb. birçok varoluşsal biçime değere dair birçok güzel tanım, açıklama ve örnekleme bulabiliyorsunuz. Eğlenceli, düşündürücü, bilgilendirici... Güzel bir harman.

Kitaptan alıntılar yapmak isterdim burada sizinle de paylaşmak için. Fakat ne yazık ki alıntılanacak cümleler ve konular o kadar uzun ki sayfalarca tutabilir. Bu sebeple alıntı yapmıyorum. Yalnızca bir küçük not düşeyim şöyle:

#87938978
#87938967

Eğlenceli, bilgilendirici, okuma son derece keyifli bir kitap.
240 syf.
·58 günde·Puan vermedi
Bazı teoriler kısmında fikir ayrılıklarımız olsa da, zaman zaman felsefe kısımları tuhaf ve sıkıcı olsa da, bence kurt ve filozof arasındaki o muhteşem samimiyet ve yakınlık beyaz perdeye çok yakışırdı.
240 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Fikir çakışması yaşadığım bir o kadar da katıldığım bir filozof. Kurtla ve diğer köpekler ile olan ilişkisi, hayvan ahlakı derinlikleri, sürükleyici anlatımı ile şuana kadar beni en çok ağlatan kitaptır!
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazar Mark Rowland 27 yaşında genç bir felsefe profesörüyken kendisine yavru bir kurt alır. Brenin adlı bu kurt, hareketli ve yaramaz gençlik döneminde her tarafı altüst ettiği için Mark onu üniversitedeki felsefe derslerine de götürmek durumunda kalır. Böylece bu ikili hayatı paylaşmaya, birbirlerine gerçek anlamda hayat arkadaşlığı etmeye başlar. Rowland, Filozof ve Kurt'a Brenin'in gençliğinden başlayıp 11 yıl sonraki ölümüne kadar süren dostlukları boyunca sevgi, mutluluk, varoluş hakkında öğrendiklerini, bir felsefe profesörünün gözünden anlatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mark Rowlands
Unvan:
Galli yazar ve filozof
Doğum:
Newport, Galler, 1962
Miami Üniversitesi'nde felsefe profesörü olan yazar, zihin felsefesi üzerine birkaç kitap yazmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.