Marnie Hughes-Warrington

Marnie Hughes-Warrington

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
263
Gösterim
Adı:
Marnie Hughes-Warrington
Unvan:
Yazar
Hegel’nın görüşüne göre, aklın gelişimi en açık bir şekilde özgürlüğün gelişiminde görülür. Buna göre, ‘dünya tarihi özgürlük bilincinin gelişiminin tarihinden başka bir şey değildir.
Hegel bize felsefî tarihçilerin görünüşte bağımsız tarihsel fikirler ve olayların hepsinin tek bir realitenin, yani ‘Akıl’ın parçaları olduğu ve bu Aklın birleştirme ve somutlaştırmayı amaçladığını anlatmaktadır. ‘Akıl’ evrenseldir ve herhangi bir özgün kişi ile özdeşleştirilemez. Her bir akıl bu Dünya Aklı’nın (Weltsgeist) parçasıdır ve bireylerde rasyonalitenin gelişimi Aklın gelişimine katkıda bulunur.
Hegel’ya göre sanat, din ve hukuk tarihleri bir halkın gelişimine rehberlik eden ipuçları verebilir. Ancak yalnızca felsefe kendi metotlarının ve sanat, din ve hukukun metotlarının bilincinde olarak, tarihin yönlendirici gücünü açıklığa kavuşturabilir.
616 syf.
Marnie Hughes Warrington'ın En önemli 50 Tarihçi adlı kitabı tarih bilimine yön veren tarihçilerin çağlar boyu tarih yazımının gelişimini de anlatan bir kılavuz niteliğinde olmuş. İçerdiği tartışmalar ve düşünürler bakımından oldukça da kapsayıcı olan kitap; Antik Çin Yunan ve Roma'dan Ortaçağ yoluyla Çağdaş dünyaya kadar uzanan bu kitapta Herefot'dan İbni Haldun'a, Hegel'den Toynbee'ye, Braudel'den Foucault'ya, Eric Hobsbawm'dan Şeyh Anta Diop'a kadar tarih alanındaki başlıca düşünürlerin fikirlerini kolay ve anlaşılır bir dille anlatmaktadır. Toplu bir giriş niteliğindedir.
En önemli 50 Tarihçi kitabı açık bir dille yazılmış ve her biri makaleden oluşmuş biyografik bilgilerden oluşuyor. Ayrıca her düşünürün tarihe yaklaşımı ve diğer düşünürler ile olan ilişkisini, başlıca eserlerinin listesini ve o düşünüre ilişkin ayrıntılı araştırma için kitaplar, makaleler, filmler ve web sayfaları da dahil bir hayli geniş bir rehber kitap olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marnie Hughes-Warrington
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.