Martha Wells

Martha Wells

Yazar
7.8/10
6 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
27
Gösterim
Adı:
Martha Wells
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fort Worth, Teksas, ABD, 1 Eylül 1964
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·3 günde·8/10
1- Kitabın en hoşuma giden tarafı sayfa sayısıydı. Sıkmıyordu ve hastayken bir oturuşta okumanıza olanak veriyordu.

2- Bence çok eğlenceliyidi, tek hayal kırıklığım daha espiri yapan bir robot gereceğimizi sanmamdan kaynaklanıyordu. Tabi karşımıza gayet gerçekçi bir robot çıktı.

3- Başlarda bazı şeyleri anlayamadım çünkü olaya ortasından dan diye daldık. Ama ilerleyen sayfalarda olayı anlayacağınızdan sorun olacağını sanmıyorum.

4- Benim sinirimi bozan kısım spoiler olabilir bu yüzden burayı atlıyorum amaa cidden en aksiyonlu sahneyi... neyse şimdi şey olmasın.

5- Sonu biraz dramatikti. Ama tahmin edilebilirdi.

6- Genel olarak beğendim, okunabilir. Deli divane olunmadı ama sevildi.
128 syf.
·1 günde·Beğendi
124 sayfa olan Katilbot Günlükleri serisini 1. kitabı olan Tüm Sistemler Çöktü kısa romanı yabancı bir gezegende yeryüzü araştırması yapan bir şirketin ( kuruluşun) personelini ve onları korumak için orada bulunan kendine katilbot adını veren yarı organik android Güvbirimi etrafında şekillenen olayları anlatıyor.

Kısa bir kitap olması, hikayenin akıcılığı, kolay okunabilirlik nedeniyle kitabı kısa sürede okudum. Gözüme herhangi bir dizgi ve imla hatası çarpmadı muhtemelen kitabı yayına hazırlayan da hikayeyi sevmiş ve okurken gözünden bir şey kaçırmamış.

Bilinçli herhangi bir varlığın duygusal olabileceği, kötü düşman şirketler, yabancı gezegen faunasını için sizin mangalda et olabileceğiniz veya sizi koruyanların sizi öldürebileceği gibi şeyler bir çok kitap, film ve dizide anlatıldı, anlatılıyor bu nedenle özgün bir hikaye diyemem. Yine de ben her ne kadar Patrick Rothfuss kadar gülmesem de kitabı okurken gülümsediğim ve yarı organik kendine katilbot diyen Güvbiriminin insan ilişkilerini anlamak ve uyum sağlamak için dizi ve filmlerden yardım almasını sevdim.

Hikayenin olay akışını yazmadan daha fazla kitap hakkında bir şey yazamıyorum, kitabı okudum, özgün bir hikaye olmasa da hikayeyi ve katilbot Güvbirimi sevdim.
128 syf.
·2 günde·9/10
Bu yeni maceraya, bilim ekibi gezegende araştırma yapmaya başladığı sırada giriş yapıyoruz. Birinci şahıs(Katilbot) açısından olayların anlatılması bu yarı mekanik yarı organik karakterle daha hızlı kaynaşmamızı sağlamış.

"İdari modülümü hacklememin ardından bir toplu katliam gerçekleştirebilirdim fakat şirket uydularının aktardığı eğlence kanallarının tüm yayınlarına erişebildiğimi fark ettim..."

Bu eğlence kanalları yok mu? Ana karakterimiz dizi bağımlısı. Bir an önce görevlerini tamamlayıp, en sevdiği diziyi izlemek gibi bir derdi var. İnsanlarla iletişim kurmaktan kaçındığı gibi, utangaç tavırlarıyla fazlasıyla eğlenceli bir karakter.

Kitabın ilk kısımları gayet eğlenceli, verdiği alt mesajlarda gayet yerinde ve tadında bırakılmış. Kitap sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Bunun dışında beklentinizi yüksek tutmayın klasikleşmiş ve "vayyy" demeyeceğiniz bir ivmeyle devam ediyor. Belki bilimkurgu alanında verilen üç büyük ödülü alması ve 2019 da açıklanacak Philip K. Dick ödülünün de adayı olması beklentilerimizi fazlasıyla yükseltti. Kurgunun devamından ziyade, olaylar içerisinde işlediği alt mesajlarla bir bilimkurgu okurunu tamamen doyurmasa da açlığını bir süre yatıştıracağı kanısındayım.Yeni bilimkurgu türüne başlayacaklar içinse gayet hoş ve tatlı bir başlangıç olacaktır. Aperatif kıvamında bir solukta keyifle okuyabileceğiniz bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Martha Wells
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fort Worth, Teksas, ABD, 1 Eylül 1964

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.