Marvin Marshal

Marvin Marshal

Yazar
8.6/10
15 Kişi
·
46
Okunma
·
4
Beğeni
·
56
Gösterim
Adı:
Marvin Marshal
Unvan:
Yazar
Bir ameliyat sırasında, çok başarılı ancak insan ilişkileri zayıf bir cerrah, istediği bir aleti kendisine beklediğinden birkaç saniye geç veren hemşireyi azarlamıştı. Hemsirenin bütün günü berbat olmuştu. Sürekli cerrahın kendisini azarlamasını ve ona olan kızgınlığını düşünüyordu. Çalışma saatini tamamlayıp eve dönerken de aklında hep aynı konu vardı. Akşam yemeğinde olanları eşine anlattı. Eşi olayın zamanını sordu. Sabah dokuzda olduğunu duyunca, "Şimdi sen, on saat önce olmuş bir olayın seni hâlâ kızdırdığını mı söylüyorsun?" dedi. Eşinin söyledikleri üzerinde bir süre düşünen hemşire, bir daha o doktorun gününü zehir etmesine, arabasına binip evine gelmesine ve akşam yemeği sofrasına oturmasına izin vermemeye karar verdi. Başlangıçta, hemşire doktorun onu kızdırdığını düşünmüştü. Bu tür temelsiz düşünceler kişiyi, karşısındakini değiştirebileceği sonucuna götürür. Uzun süre birlikte yaşayan kişiler bir başkasını değiştiremeyeceklerini çok iyi bilirler. Insanlar ancak kendilerini değiştirebilirler.
Uzun süre birlikte yaşayan kişiler bir başkasını değiştiremeyeceklerini bilirler. İnsanlar ancak kendilerini değiştirebilirler.
Kuralları uygulamak,kişilerin gözünde sizi eğitimciden çok polis konumuna getirir.

Insanları denetleyebilirsiniz, ama onları değiştiremezsiniz. İnsanlar kendileri değişir;kendilerini zorla değiştirmelerini istemek, onları eğitmede en etkisiz baskı yöntemidir.
Bir tarih öğretmenine, anlattığı konuları ilginç hale getirmesinin ve öğrencilerini onu heyecan içinde dinlemelerinin sırrını sormuşlar.O da iki sözcükle anlatmış: "Öyküler anlatırım." Aşağıdaki öykü bunu çok iyi anlatır:
GERÇEK çırılçıplak ortalıkta dolaştı ve herkes ondan kaçtı.
ÖYKÜ renkli elbiseler içinde ortalıkta dolaştı ve herkes onu sevdi.
GERÇEK, ÖYKÜ 'ye sordu: " Sen ne yapıyorsun da herkes seni seviyor?"
ÖYKÜ, GERÇEK'e birkaç tane renkli ve ilginç giysi verdi.Herkes GERÇEK'i sevmeye başladı.
"On dört yaşımdayken babam çok cahildi ve onunla birlikte olmaya dayanamazdım. Yirmi bir yaşıma geldiğimde, babamın yedi yılda ne kadar çok şey öğrendiğini gördüm ve çok şaşırdım."
(Mark Twain)
364 syf.
·31 günde·10/10
Öğretmen ve baba olarak çok işime yaradı.. Çocuklara yaklaşım tarzınızda büyük değişikliklere açacak bir çalışma. Her öğretmenin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum...

Yazarın biyografisi

Adı:
Marvin Marshal
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 46 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.