Mehmet Yüce

Mehmet Yüce

YazarÇevirmen
9.3/10
8 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
590
Gösterim
Adı:
Mehmet Yüce
Unvan:
Yazar
Doğum:
Samsun, 1965
1965 senesinde Samsun’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini müteakip 1987’de İTÜ Makina Fakültesi’nden mezun oldu. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli firmalarda ve projelerde çalıştı. 1999 senesinden beri futbol tarihi üzerine çalışmalar yapıyor. Osmanlı Melekleri’ni 2009 senesinde yazmaya başladı. Bir aralık “ara” verdi. Sonra; kitabı tamamlayacağına söz vermiş, bir Kadıköy öğleden sonrası Metin Kurt’a... Sözünde durmuş anlaşılan...
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
117 syf.
·10/10
Bismillahirrahmanirrahim.

İlk incelememden merhabalar. 1000kitap`a girdiğimde güzel olsun veya olmasın, pek okunmamış olan kitaplar için inceleme/alıntı girmek konusunda özen göstermeye karar vermiştim. Şeyhu'l-İslam İbn Teymiyye'nin bu kitabını yaklaşık üç yıl önce okumuştum. Kitabı öyle çok beğenmiştim ki her yıl okuyacağım kitapların arasına eklemiştim. Bu yıl da okuyup istifade edebilmek için elime aldığımda 1000kitap'ta aratmak geçti aklımdan. Arattığımda gördüm ki kitaba dair bir tek inceleme dahi girilmemiş ve yalnızca birkaç alıntı var. Bu manzara karşısında üzülmemek elde değil. Böylesine faydalı ve güzel eserlerin pek bilinmiyor ve okunmuyor olması acınacak halde olduğumuzu gösteriyor. Sen 17 yaşımsın türevi kitapları yeren incelemeler girmek marifet değil. Yanlışa yanlış demek yerine yanlışı kaldırıp yerine konacak doğruyu göstermektir asıl marifet. Serzenişimi burada sonlandırıp bu şaheseri tanıtmak istiyorum. Seve seve yazacağım bu inceleme istifadenize açık olur inşallah. :)

İlk kırk sayfa İbn Teymiyye'nin hayatından, öğrencilerinden, eserlerinden, İslam alimlerinin/düşünürlerinin onun hakkındaki sözlerinden ve son olarak da kendisine atılan iftiralara verilen cevaplardan oluşmakta. Bu bölümden sonra asıl konuya giriş yapılmış. Verilmek istenen mesaj çok veciz ve isabetli cümleler ile etkili bir biçimde ilim talibine aktarılmış. Ben eseri pek beğendim. Bu kaçıncı okuyuşum bilmiyorum lakin her okuduğumda ilk defa okuyormuş gibi hayretler içinde kalıyorum. Bu arada Guraba Yayınları'na bir kez daha hayran kaldım; kitabın tasarımı, iç sayfalar vs. o kadar tatlı ki :)

Kalbin ehemmiyetini anlatmak için şu hadisi nakletmek yeterli olur zannediyorum:
“Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki, o düzgün olursa bütün vücut düzgün olur; o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin o KALP'tir.”
Kitabın arka kapağında “Kalp müminin en büyük sermayesidir!” yazmakta. Daha önce kalbe hiç sermaye gözüyle bakmadığımı ve bu sermayeyi hoyratça harcadığımı bu sözü okuduğumda farkettim. Kalp bu denli mühim iken onun hakkında cahil kalmamamız gerekir. Konunun önemini kavrayan Şeyhulislam, kalp hastalıklarını izah eden, tedavi yöntemlerini gösteren fevkalade bir eser armağan etmiş bizlere. Allah ondan bin kere razı olsun.

Kalbimizde, bizi paçalarımızdan tutup cehenneme sürükleyecek binbir türlü hastalık bulunmakta. Lakin farkında değiliz. Farkında olsak dahi bu hastalıkların hayatımızdaki yerinin, yarattıkları tahribatın farkında değiliz. Özen gösterdiğimiz, uzak durmaya çalıştığımız tek hastalık cinsel şehvet olmamalı. Zira birçok hastalık birbiriyle ilişkilidir ve birbirinden beslenir.
Tek kurtuluşumuz arınmış bir kalptir. Bakın ne buyuruyor Rabbimiz:
“O gün Allah'ın huzuruna selim/arınmış bir kalple gelenlerden başka hiç kimseye mal da, oğul da fayda vermez.” Şuara/88-89
Bedenlerin hastalandığı gibi kalpler de hastalanır, hatta körleşir. Nitekim başka bir ayette buyuruluyor ki:
“Gerçek şu ki gözler kör olmaz; esas, göğüslerde bulunan kalpler kör olur.” Hac/46
Peki nedir kalbi temizleyecek ve diri tutacak olan, nedir kalbin cilası? Buyurun cevabı Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem`den öğrenelim:
“Allah Teala'nın Kitabını çok okumak ve O'nu çokça zikretmek/anmak.”

İncelemem burada nihayete ermekte. Okunacağını bilsem daha fazla uzatırdım. :)
Kalbinizi günahlardan koruyarak ona şefkat gösterin. Selametle.
655 syf.
Mehmet Yüce'nin üç ciltlik Türkiye Futbol Tarihi araştırmasının 1952-92 dönemini anlatan son cildi. Bu seri gerçekten de çok değerli bir çalışma. Yüce, titiz bir araştırma döneminin ardından, o yılları kuru kuruya bilgilerle anlatmak yerine bu seride de Müstesna Yürekler adıyla adeta edebileştirmiş.

Birbirinden ilgi çekici fotoğraf karelerinin yanında, çok eskiye ait röportajların da yer aldığını gördüğümüz kitap, futbola ilgi duyan ve okuma merakı olan her futbol severin ilgisini çekebilecek düzeyde. Yıllarını bu projeye veren Yüce bunun hakkını fazlasıyla vermiş diye düşünüyorum. Kitapla ilgili tek eleştirim ise benim Samsunsporluluğumdan kaynaklanabilir. Aslında kendisi de Samsunlu olan ve Samsun hatıralarından da bahseden Yüce, 1985-89 döneminin Samsunspor'una bence hakkıyla yer vermemiş kitapta. Bir de Müstesna Yüreklere bir Nuri Asan portresi de yakışırdı.

Gelgelelim, bu kitap hatta bu seri olmuş; gayet iyi olmuş.
512 syf.
İlki Osmanlı Melekleri adını taşıyan titiz bir çalışmanın ikinci kitabı. Mehmet Yüce, Türk futbol tarihini kaleme alırken uzun yıllara dayanan çok yorucu bir çalışmaya imzasını atmış. Burada 1923-1952 yılları arasında başta İstanbul Ligi maçları ve takımları olmak üzere, Milli Takımın ve yine Ankara, Bursa, İzmir, Samsun, Trabzon, Eskişehir, Adana gibi vilayetlerin liglerinden de haber ve sonuçlar yer alıyor. Yazarın Muhayyel Kahramanlar adıyla eski futbolcuları konuşturması ve onları çok sevip, benimsemiş olması da oldukça zarif bir durumdu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mehmet Yüce
Unvan:
Yazar
Doğum:
Samsun, 1965
1965 senesinde Samsun’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini müteakip 1987’de İTÜ Makina Fakültesi’nden mezun oldu. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli firmalarda ve projelerde çalıştı. 1999 senesinden beri futbol tarihi üzerine çalışmalar yapıyor. Osmanlı Melekleri’ni 2009 senesinde yazmaya başladı. Bir aralık “ara” verdi. Sonra; kitabı tamamlayacağına söz vermiş, bir Kadıköy öğleden sonrası Metin Kurt’a... Sözünde durmuş anlaşılan...

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 26 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.