Geri Bildirim
Melanie Raabe

Melanie Raabe

7.9/10
22 Kişi
·
39
Okunma
·
3
Beğeni
·
558
Gösterim
Adı:
Melanie Raabe
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Jena, Almanya, 1 Ağustos 1981
Müzik benim kaçış noktam. Film seyretmek meşgalem, kitaplar ise aşkım, benim en büyük tutkum.
Sonra tuhaf bir ses duyuyorum, bir vızıltı. Hayır bir uğultu, yükseliyor, kayboluyor, sonra tekrar başlıyor. Nabız gibi, canlı ve tehditkar, ses gitgide yükseliyor, yükseliyor, yükseliyor. Kulaklarımı kapatıyorum, inliyorum, neredeyse düşecek gibi oluyorum, ellerimi çekiyorum ve duyduğum şeyin sessizlik olduğunu fark ediyorum. Her şeyi belirleyecek bu günden geriye kalan tek şey bu.Sessizlik!
"Birkaç yıl önce, Amerika'da ölüm cezasına çarptırılan mahkumlarla ilgili röportaj yapmıştım," diyor birden.

"Çok ilgi çekici adamlardı," diye devam ediyor Lenzen. "İçlerinden bazıları onlarca yıldır hücrelerde yaşıyordu. Teksas'ta birini daha yakından tanıyabilme fırsatı buldum. Arkadaşıyla birlikte yaptığı soygun esnasında işlediği cinayetten yargılanmıştı. Hapishane de Budist olmuştu ve çocuk kitapları yazmaya başlamıştı. Gelirini de bağışlamıştı. İdam edildiğinde neredeyse kırk yıldan beridir hapishanedeydi. Şimdi bu noktada sorulması gereken şu: Yirmi beş yaşında işlediği cinayetten yüzünden, tam kırk yıl boyunca hapishanede yatan ve altmış beş yaşına gelmiş bir adam, hala aynı insan mıdır? Hala katil midir?"
Böyle bir şey deneyimlememiş birine bunu nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum. Dünya birden küçülüyor ve bir süre sonra insan kendi kafasının dünya olduğunu ve onun dışında hiçbir şey olmadığını düşünmeye başlıyor. Pencerenin dışında görülen, duyulan her şey, sağanak yağmur, orman kenarında yürüyen geyikler, deniz üzerinde çakan simşekler, her şey çok uzakta bir yerde gibi görünüyor.
Yüzde yüz güvenebileceğim kimse yok. Yüzde doksan dokuz var ama yüzde yüz? kendime bile yüzde yüz güvenip güvenmediğimi bilmiyorum.
Uyandığımda, gözlerimi henüz açmadan ve saate bakmadan önce kurt adam saati olmamasını umdum; bu, üç ile dört arasına denk gelen en kötü saattir. Bu saatte uyandığımda, karanlık düşünceler bana tıpkı bir sülük gibi yapışır. Tüm insanlara aynısı olur. Bu saatte kötü hissetmek normaldir. Gece o saatte çok soğuk olur, insan bedeninin en yavaş çalıştığı anlardır. Tansiyon, metabolizma, vücut ısısı, her şey düşüktür. Gece üçle dört arası ölüme en yakın olduğumuz andır. Bu saatte bazı insanların ölmesi şaşırtıcı değildir.
Melanie Raabe
Sayfa 89 - Linda
Kız kardeşinin ölümüyle kendi dünyasına kapanmış bir yazarın yıllar sonra kız kardeşinin katilini bir televizyon programında görmesiyle geçmiş yeniden canlanıyor ve kız kardeşinin katilinin peşine düşüyor bizleri de peşinde sürüklüyor kitabın bitimine kadar şaşırtan bir hikaye etkileyici ve heyecan verici bir başyapıt.
Kitabımız Linda adındaki esas kızımızın duygularıyla başlıyor. Linda 38 yaşında, ünlü bir yazar. Hatta romanları çok satanlar listesinde. Daha çok aşk üzerine yazan Linda, tam 11 yıl önce kız kardeşi Anna'nın ölü bedenini buluyor ve bu olaydan sonra hiçbir basın organlarıyla iletişime geçmiyor. Tabii ki evden de dışarıya tek bir adım atmıyor.

Bir gün kız kardeşinin katilini televizyonda görüyor ve en iyi yaptığı işle ona tuzak kuruyor. Bir cinayet romanı yazıyor ve bu katille bir röportaj ayarlıyor.

Kitap polisiye gibi gösterilse de daha çok psikolojik unsurlara yer vermişti. Ve �ı Linda'nın zihninde geçiyordu. Romanın içinde roman okudum diyebilirim. Muhteşemdi. Psikolojik betimlemelere bayıldım. Duygusallık çok yoğundu. Kimi zaman okurken gerildim. Linda'nın evine davet ettiği gazeteci ile geçirdiği o birkaç saatlik sürece ilişkin anlatım inanılmaz derecede okuyucuyu o ortama çekebilme başarısına sahipti. Melanie her karakteri güzel işlemişti. Kurgusu sürükleyici, olaylar akıcı ve dili çok iyiydi.
Çok güzeldi. Gerçek bi psikolojik gerilim okudum diyebilirim. Duygu tasvirleri o kadar harikaydiki kendimi okurken içinde hissettim. Zaten filmi de cikacakmis (cikmis bile olabilir) bir solukta bitti. Bu tarz kitaplar kolay bulunmuyor. Bence alip okuyun pişman olmazsiniz. Ben kitapligimin bas ucuna koyacagim şahsen :')
Kitabı okurken bağırasım geldi "Ben katiliiiim!! " diye. Akıcıydı diyemiycem. Sıkıldım gerçekten kız o kadar kendi kendine konuşuyordu ki ben bile deliricektim. Ve sonunda oh be dedim. Bunlar dışında güzeldi.
Yazar konuyu güzel anlatmiş kesitler ve olaylar gözümüzde canlanıyor. Sürükleyici bir kitap. Tavsiye ederim. Kahvenizi içerken okursunuz hiç sıkıcı değil.
Kız kardeşinin cinayete kurban gitmesinden sonra inzivaya çekilerek 11 yıl boyunca evinden hiç çıkmayan ve edebi romanlar yazan,çok satan kitapların sahibi Linda Conrads.

Yalnızlığını ve korkularını,kendisini yazmaya vererek aşmaya çalışan Linda kızkardeşinin katilini şans eseri tv'de görür,cinayeti aydınlatmak,nedenini öğrenmek ve katilin maskesini düşürmek için bir oyun hazırlar.Katil tanınmış bir Tv. Muhabiridir ve Linda'nın daveti üzerine onun evine röportaj için gelir,sonrasında oyun başlar.

Linda aradığı cevapları bulmak adına tehlikeli bir oyun oynuyor.

Sıra dışı,tırnaklarınızı kemirtecek bir gerilim olmasa da,dinlendirici,ilginç,kolay takip edilebilir olay örgüsü olan,rahat okunur ve anlaşılır bir kitap.

348 sayfa 2-2,5 gün de rahatlıkla okunuyor.Linda ile birlikte cevapların peşine düşmek istiyorsanız tavsiye edilir.Ha bu arada,bu kitap 22 ülkede baskıya girmiş ve film haklarını da Sony Pictures vakir kaybetmeden satın almış,muhtemelen yakın bir tarihte bu kitabı da beyaz perde de görürüz.Ama önce kitap,böylesi çok daha lezzetli ;)
12 yıl önce öldürülen kardeşinin katilini arayan bir abla ve aynı zamanda yazar....Katili bulmak için farkl bir yol deniyor ve bunu herkesden saklıyor. Tam katili bulduğunuzu sanıyorsunuz ters köşe oluyor veee finalde katilin çok da uzakta olmadığını görüyorsunuz..

Yazarın biyografisi

Adı:
Melanie Raabe
Unvan:
Alman Yazar
Doğum:
Jena, Almanya, 1 Ağustos 1981

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 39 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.