1000Kitap Logosu
Melissa Schilling

Melissa Schilling

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
16
Okunma
0
Beğeni
145
Gösterim
Tam adı
Melissa Schilling
Unvan
Profesör
Yaşamı
Melissa A. Schilling Amerikalı bir inovasyon bilgini ve profesörüdür. John Herzog Ailesi başkanlığını NYU Stern'de yönetim ve organizasyonlarda tutuyor ve aynı zamanda Stern'in Fubon Teknoloji, İş ve Yenilik Merkezi İnovasyon Direktörü
344 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
2022 Rönesans İnsanı Yılı'nın ilk Kitabı
Kitabı kitapçıda gördüm "Dahiler..." yazıyordu ve bu kitabı almam için yeterli oldu. Daha sonra kütüphanemin bir rafından bana bakarken içimi bir pişmanlık kapladı Acaba doğru karar mıydı ? İşte o an kitabı okumaya başladım. Çok eğlendim. Kitabı okurken çok eğlendim. Dahi olmak için elbette bir kural kitabı yok ama bazı noktaların ortak payda olduğu da su götürmez. Dahilerin hepsi çok çalışıyorlar. Bazen yemek yemeyi unutuyor ve çalışma masalarında uyuyakalıyorlar ve bunu bir ideal uğruna yapıyorlar. Elbette dahil olmak için doğru zamanda doğru yerde olmanın da bir payı var. Steve Jobs'ın büyüdüğü yer Silikon Vadisi'nin olduğu yere yalnızca 15 km uzaklıktaydı ve etrafında bir sürü mühendisler vardı. Marie Curie eğer 20-25 yıl önce doğmuş olsaydı, yüksek öğretim göremeyecekti çünkü kadınlara yüksek eğitim veren okullar olmayacaktı. Yani dahilik bir toplamın ürünüydü ve kitapta adı geçen dahilerimizin hikayeleriyle destekleniyordu. Hatta daha önce ismini bilemediğim ve bilmediğim kendime kızdığım Dean Kamen ile tanışmış oldum. Ben bu dahilere hakimim diyenler için bile yeni fikirler edinmesini sağlayacak bu kitap.
Dahilerin Tuhaf Dünyası
Okuyacaklarıma Ekle
344 syf.
·
10/10 puan
Dahilerin Tuhaf Dünyası
Muhteşem bir yolculuk ve Kusursuz bir kitap "Bana imkansız olduğunu söylemeyin, sadece kendinizin yapamadığını söyleyin." Sözü favorilerime eklenmiştir. İsmini bildiğim Dâhilerin hikayesini okuyunca o duyguyu derinden hissetim. Hepsinin ortak özelliği: Başkalarını sınırlandıran kuralları hiçe saymakta kendilerini özgür hissettiler. Çok çalıştılar çoğu günde 1-2 saat uyudu, parasız kaldılar ve en dibe vurdukları zamanları oldu. Ailelerine çok fazla vakit ayıramadılar, çalışmak dünyayı onlar için cennete çevirdi ve doğru yolu bulduğunu anlar anlamaz, hiç ödün vermeden ilerlediler. Elon Musk, Thompson Edison, Albert Einstein, Nikola Tesla ve Benjamin Franklin ihtiyaç duydukları teknolojik ve entelektüel kaynaklarının büyük bir kısmını kitaplardan edindi. Her biri, birçok farklı ağızdan kitap kurdu olarak nitelendirilen kişilerdi. Umutsuzluğa kapıldıysanız, kendinizi yalnız hissediyorsanız imkanlarınız içinde bulunduğunuz toplumsal yapı ve eğitim sistemi size yeterli gelmiyorsa bu kitabı şiddetle okuyun diyorum, benim için mükemmel bir yolculuk oldu ve dahileri tanıma fırsatı verdi.Farklı bir perspektif ile dünyaya ve olaylara bakmamı sağladı.
Dahilerin Tuhaf Dünyası
Okuyacaklarıma Ekle
344 syf.
·
Puan vermedi
Melissa Schilling'in bizde Dahilerin Tuhaf Dünyası adıyla çıkan kitabı. Paloma Yayınevi'nin kişisel gelişim portföyüne bilim insanlarını ve onların dehasını da ekleyip farklı bir yayın daha katarak serinin vizyonunu genişlettiğini söyleyebiliriz. Kitap Albert Einstein'ın toplumdan ayrışmış yapısının sonuçlarını; Elon Musk'ın sınırı olmayan hayal gücü sayesindeki başarılarını; başta cinsiyet dezavantajı da dahil olmak üzere kendi döneminde her türlü kısıtlamayla karşılaşan Marie Curie'nin azmini; işkoliklikle yılmamak arasındaki dengeyi kurmak konusunda Thomas Edison'un başarısını; idealizmiyle çığır açan Benjamin Franklin'i; yenilikçiliği ve sezgiselliği sayesinde teknolojik trendi belirleyebilen ender insanlardan Steve Jobs'ı ve tüm zamanların en tuhaf bilimadamı Nicola Tesla'yı ayrı bölümlerde ama aynı ortak noktalarda işliyor. Başarıya ulaşmak ya da zorlukları yenmekte bahaneler bulmak için pek mahir olduğumuzu başarısızlık hikayeleriyle değil başarı ve azim öyküleriyle anlatıyor. Bu arada kapakta alfabetik sırayı bozarak da olsa yer alan Dean Kamen'in ruhu kitabın içinde de var ama kendisi yok. Yani kendisine ayrılmış özel bir bölüm yok. Duyduğum kadarıyla ikinci sezonda diziden ayrıla... ikinci baskıda kapaktan kaldırılacakmış.
Dahilerin Tuhaf Dünyası
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.