Mert Başaran

Mert BaşaranKüçük İşler Büyük Özgürlükler yazarı
Yazar
8.8/10
62 Kişi
909
Okunma
36
Beğeni
2.511
Görüntülenme

Hakkında

Okurlar

36 okur beğendi.
909 okur okudu.
83 okur okuyor.
336 okur okuyacak.
6 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Zengin bağırır, servet fısıldar!
Bir yerde olduğundan fazla lüks varsa korkun. Çünkü yıllarca şunu gördüm: Gerçek zenginler lüks yaşamıyorlar. Olduklarından bir tık aşağıda yaşıyorlar veya normal yaşıyorlar. Yani bugün Türkiye'nin en büyük holdinginin sahibinin kullandığı araba gayet normal. İyi bir araba. Ben biliyorum ki o adam o arabanın bin katını alabilir. Ama almıyor. Unutmayın: Zengin bağırır, servet fısıldar.
Sayfa 175 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Bakın şimdi sizi çok şaşırtacak bir örnek vereyim. Diyelim ki kolunuzda Rolex, altınızda son model araba var. Bir şirkette genel müdürsünüz. Sabah altı buçukta yola çıkıyor, işinize ulaşmak için iki buçuk saat trafikte kalıyorsunuz. Sizce bu resimdeki kişi zengin mi? Bence fakir! Neden mi? Çünkü tercihlerini yanlış yapmış! Aslında o bir köle!
Sayfa 46 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Reklam
Diderot Etkisi Nedir?
Diderot etkisi diye bir etki var ve bu da çok önemli bir kavram. Denis Diderot (1703-1784), ünlü bir Fransız yazar ve filozoftur. Aydınlanma Çağı'nın, en önemli kişilerinden birisi olarak kabul edilir. Fransız Devrimi'ni hazırlayan düşünsel gelişmelerde katkısı vardır. Yeni felsefesi ve bilimsel düşünceleri Avrupa'da yaymak amacıyla Jean le Rond d'Alembert ile birlikte yazdığı Ansiklopedi en çok bilinen eseridir. ••• Diderot, büyük borç altına girmiş ve paraya ihtiyacı en üst seviyeye çıkmışken 1765 yılında Rus Imparatoriçesi Büyük Katerina, sanat ve bilimin koruyucusu olarak Diderot'un kütüphanesini satın aldı ve hemen sonra o kütüphaneyi yine Diderot'a bıraktı. Böylece Diderot'un eline önemli bir miktar para geçmiş oldu. Katerina bununla da yetinmeyip 25 yıllık maaşını peşin vererek Diderot'u kütüphanecisi olarak işe başlattı. ••• Diderot, eline geçen büyük parayla öteden beri almayı düşünüp de alamadığı pahalı kırmızı bir sabahlık aldı. Sabahlık o kadar görkemliydi ki Diderot evdeki eşyaların ona uymadığını fark etti ve başladı eşyalarını sabahlığına uygun olacak yenileriyle değiştirmeye. Her değiştirmede diğerleriyle uyumsuzluk daha da göze batar hale geliyor, yenileme süreci bir türlü bitmiyordu. Sonunda kendisini, evdeki bütün eşyaları yenileriyle değiştirmiş ve yeniden borçlu duruma düşmüş olarak buldu. ••• Diderot, bütün bunlardan sonra "Eski Sabahlığım İçin Pişmanlık" başlıklı bir yazı yazdı ve içine düştüğü tüketim çılgınlığını anlattı.
Sayfa 48 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Unutmayın ki başarısızlıklar olacak. Ama bu başarısızlıklar sizi yıldırmasın. Yılmayıp denemeye devam ederseniz bir sonuç alacağınızdan emin olun. Benim başarılı insanlardan öğrendiğim çok değerli bir şey de bu işte: Sürekli denemeye devam ediyorlar. Pes etmiyorlar. Bu Tesla'da da öyleydi. 999 kez yanılıyor; bir daha yapıyor, sonra bir daha yapıyor, sonra bir daha yapıyor.
Sayfa 6 - Butik Yayıncılık, 2022Kitabı okudu
Marka; orta düzey veya ortanın bir altı olan insanları zengin gibi göstermek için kurgulanmış bir tezgâhtır.
Mert Başaran
Mert Başaran
Siz ne kadar borçlu olursanız o kadar köle olursunuz.
Mert Başaran
Mert Başaran
Reklam
Türkiye borsası
Benim 5 yıl kuralımın nedeni budur! Eğer en tepeden bile alıp, en büyük krizde bile panik yapmaz beklerseniz, hele bir de düştükçe alırsanız 3 yıl sonra, hadi ben daha da abartıyorum 5 yıl diyorum, en büyük hata bile yapan 5 yıl beklerse zararını fazlasıyla çıkarıyor! Ama 3 yıl altında süre için para lazımsa ben şahsen o parayı yatırmam! Yukarıdakilerin her birinde borsa %70 düştü ama şu an o rakamların kat kat üstünde. Şuan borsa 4500-5000 civarında.
Mert Başaran
Mert Başaran

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
208 syf.
9/10 puan verdi
·
4 günde okudu
İnsan özgürlüğünü satın alabilir mi?
"Eski Roma'da köleler çalışarak özgürlüklerini satın alabiliyorlardı. Siz de kazandığınız mevcut parayla özgürlüğünüzü satın almak ister misiniz?" Liseler, üniversiteler de okusak, yetmedi yüksek lisans doktoralar da yapsak birçoğumuz ekonomik olarak geleceğimize yatırım yapmayı bilmiyoruz. Mesleğimize göre küçük/büyük paralar
Küçük İşler Büyük Özgürlükler
Küçük İşler Büyük ÖzgürlüklerMert Başaran · Butik · 0766 okunma
·
Puan vermedi
Gelecek...
Kitabi cok beğendim herkese tavsiye ediyorum ve herkesin okuması gereken bir kitap yatirim üzerine insanı farkındalığa iten içimizden biri bunuda samimi düşünceleri ve akıcı bir dil ile tüm okurlara iyi bir gelecek bu kitabı sunuyor... Teşekkürler
Mert Başaran
Mert Başaran
Küçük İşler Büyük Özgürlükler
Küçük İşler Büyük ÖzgürlüklerMert Başaran · Butik · 0766 okunma
208 syf.
·
Puan vermedi
Küçük İşler Büyük Özgürlükler
Günümüzde maalesef tüketim çılgınlığı ve gösteriş merakı almış başını gidiyor. Sosyal medya ve internetin yaygınlaşması,e-ticaret altyapılarının gelişmesi bu duruma zemin hazırlayan en büyük etkenler. İnsanlar artık anı yaşamaktansa yaşadıklarını başka insanlara göstermekten daha çok haz alıyorlar. Bu durum insanları finansal olarak sonu olmayan bir döngüye sokuyor ve kapitalist sistem sonunda istediği şeyi elde etmiş oluyor . Sistemin kölesi oluyorsunuz. Sistem ilk olarak size konfor alanı sağlıyor. Daha sonra siz bu konfor alanınıza muhtaç hale geliyorsunuz. Son olarak da bu konfor alanınızı devamlı hale getirmek için borçlanıyorsunuz. İşte bütün sistem bu mantığın üzerine kurulu. “Borçlanmak zorundasınız ki sistem yürüsün.” Mert Bey işte tam burada devamlı yapılan küçük yatırımların ne kadar önemli olduklarını ve zamanla ne kadar büyük özgürlüklere dönebileceğini okura çok iyi anlatmış.
Küçük İşler Büyük Özgürlükler
Küçük İşler Büyük ÖzgürlüklerMert Başaran · Butik · 0766 okunma