Merve Eyüboğlu

Merve Eyüboğlu

Çevirmen
8.4/10
29 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
21
Gösterim
Adı:
Merve Eyüboğlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Evet adım, Emine
Evet adım, Emine Ölümsüz Kardeşin Gözleri'ni inceledi.
@Eminetlk·07 Nis 01:30·Kitabı okumadı
Kafiyeli konuşmaları, anlatımı ve vermek istediği mesaj harika. Mutlaka okunması gereken kitaplardan. Stefan Zweig yorumu der susarım. Gerçekten her anlamda kusursuz bir kitap.
96 syf.
·1 günde·8/10
️Bu kitabı 2019 Mart CNR İstanbul kitap fuarında bir arkadaşımın önerisiyle almıştım. Stefan Zweig'ın diğer kitaplarından çok çok farklı bir yazım dili ve konusu vardı. Bunu kötü anlamda söylemiyorum tabi. Alışık olmadığımız masalsı bir dil karşılıyor bizi. Yine öğütler alıyoruz elbette, dersler çıkarıyoruz.
️Konudan kısaca bahsetmek gerekirse: Virata adındaki baş karakterimiz her biri farklı bir erdeme sahip dört adın tek sahibi. Bu adlar: Şimşek Kılıç, Adalet Kaynağı, Nasihat Tarlası ve Yalnız Yıldız. Her bir ismi hayatının farklı bir dönüm noktasından sonra alıyor halk tarafından. Amacı sadece günahsız yaşamak olsa da bir savaş sırasında fark etmeden kardeşini öldürmesiyle başlıyor ızdırabı. Bundan çok etkilenip artık savaşmayı bırakıyor ve yargıç oluyor, başka bir olay olup kendini zindana kapatmasıyla tekrar başka bir yolu seçiyor, başına gelen olaylar yaptıklarını değiştirmesine yol açıyor hep. En sonunda günahsız yaşamanın mümkün olmadığını görüyor ve sarayda köpek bakıcılığı yapmaya başlıyor ve adı sanı anılmaz oluyor.
️Kadim Hint bilgeliğini anımsatan hoş bir kitaptı. Zweig'ın farklı bir yönünü görmek isteyen okurlara öneriyorum.
️Tavsiye olunur.
80 syf.
·1 günde
Vicdan muhasebesinden kurtulamayip adelete yonelirken HakKa ulasabilmenin verdigi haz ile aslinda bir Hic oldugumuzu gorebilmemizin en guzel anlatimi ....
96 syf.
·Beğendi·9/10
Kendi Mükemmelinize ulaşamayacağınızı anlatan çok kısa bir biyografik öykü.  Yazarın #stefanzweig en az bilinen kitaplarından. Hiç olmanında çare olmadığını, var olduğunuz müddetçe arınamayacağınızı anlatıyor. Günahsız bir ömre talip olanların ne büyük acz içinde olduğunu, toplumdan kaçarak arınmanın pekte mümkün olmadığını anlatıyor.

Kendini bulma yolculuğu için, mahkum ettiği bir suçlu ile 30 günlüğüne yer değiştirerek inzivaya çekilen Adalet Kaynağı Virata 18. Günde  büyük bir gürültü ile kendini buldu. Ya buradan çıkamaz ve burada ölürsem düşüncesi hükmetti 12 gün. Acıların, inancının ve adalet felsefesinin eşlik ettiği  düşünsel yolculuğu varoluşsal kaygıları ile sarsıldı. Ölüm, özgürlük, yalıtım ve anlamsızlık anksiyetesi tüm bedenini sarstı 12 gün boyunca. Ne Bin Suretli Tanrısı ne adalet duygusu ne de yanlışlıkla öldürdüğü kardeşi vardı aklında. Yaşama devam etme duygusuna esir olmuştu. #stefanzweig buna yaşama arzusunun kendini göstermesi diyor. 18 gün boyunca gürültücü  bilinç üstü düşsel hali yerini bilinç dışı haline bıraktı. Varoluşsal kaygılarına teslim oldu. 30 günün sonunda bu kaygılarından kurtulur kurtulmaz 18 günlük edinimlerine sarıldı yeniden. 

Hiç bir eylemin adaletli olamayacağı duygusu ile hiç bir şeye sahip olmak istemedi. Tüm isteklerinden arınmayı hatta başkalarına örnek olup onun getirebileceği sorumluluklardan bile kaçınmak istedi. Ancak irade ve arzularından arınacak kadar özgür olmanın verdiği zararı da anlayarak unutuldu Virata. 


https://liamsisara.blogspot.com/?m=1


#okuduğunkitabıpaylaş 

#bilgiylekalın 

#arasınkitaplığı 
86 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Virata kralın yanında yer alır.Adalet dağıtır.Haklı ile haksızı ayırt eder.Bir gün kardeşinin ölümüne neden olur.Onun gözlerini hiç unutmaz.Kendisini günahkar sayar.Günahlarından arınmak için, görevinden azledilmek ister. Günahtan uzak olmak, tüm eylemlerden kaçınmak ister. Dini bütün bir hayat yaşamak uğruna yerini yurdunu terk eder.
Bu öykü, bir arayış öyküsü.Virata' nın içsel yolculuğunu içerip, aynı zamanda düşündürüyor.
96 syf.
Klasik Stephan Zweig üslubundan çok farklı, Sidartha'yı andıran ama okuması daha kolay ve keyifli bir kitap. Bir çeşit masala benziyor. İçinde güzel aforizmalar var. Çok hafif ve naif bir kitap. Tavsiye ederim.
96 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Virata’nın, ‘ Şimşek Kılıç’, ‘Adalet Kaynağı’, ‘Yalnız Yıldız ‘, ‘Nasihat Tarlası' sıfatlarını aldığı hayat yolculuğunun felsefesi şiirsel bir dille ele alınmış... Eğer okumadıysanız Herman Hesse'nin Sidddertha‘sı tadında yazılmış Hint Bilgeliğine göz kırpan harika bir roman... Mutlaka okuyun , tavsiye ederim...
96 syf.
·9/10
Bazen yapılan uygulanan akışı etkileyen binlerce değişim bilinmez. Dogruluk olarak gidilen yaşanan hatalar sonradan farkedilir. Sonuçta tekrar başa döner tekillik var olur. Yazarın mükemmel uslubu
96 syf.
·1 günde
Virata..
Bilge mi, deli mi?
Kralın topraklarının yarısını yöneten kayınbiraderi etrafına adamlarını toplayıp, krala karşı olanları da kışkırtıp toprakların tamamını elde etmek ister. Kral da bilge Virata'ya gider. Virata adamlarını toplar, hainlere baskın düzenler ve galip gelirler. Yerde yatan ölülerden birinin abisi olduğunu görünce, Virata neye uğradığına şaşar. Zaferle döndüklerinde Kral Virata'ya komutanlık teklif eder, elime kılıç almam bundan böyle deyip reddeder. O zaman gel yargıç ol der Kral, o da yargıç olur. Adaletle hükmettiğine inanır- inandırılır bi süre, karşısına yargısının yersiz olduğunu haykıran bir suçlu çıkana kadar. Bundan böyle kimsenin kaderine hükmetmem der, yargıçlıktan azad edilmesini ister. Evinde huzurlu bir şekilde kendini Tanrı'ya adayıp yaşar giderken bir çığlık duyar. Bakar ki oğulları köleyi kırbaçlıyor. Nedir, ne değildir derken, kölenin azad edilmesini istiyor oğullarından. Oğulları da kabul etmiyor bunu haliyle, diğer kölelere emsal teşkil eder, işimizin altından kalkamayız falan filan diyerek. Virata da: madem öyle, toprağı aranızda bölüşün ben gidiyorum der ve evini terkeder...
Diye diye kitabı yazacam neredeyse :)
Sonrasında ne olduğunu merak ediyorsanız, okumanızı tavsiye ederekten;
Keyifli okumalar dilerim..
96 syf.
·10/10
Yine kusursuz bir Zweig eseri. Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor adlı kitaptaki üç öyküden biri Ölümsüz Kardeşlerin Gözleri. Adalet üzerine yazılmış güzel bir öykü. Kahramanımız Virata’nın vicdan muhasebesinden bir türlü kurtulamayışını konu alır. Sonrasını okuyup görebilirsiniz. Zaten kısacık bir öykü, bir yudumda içersiniz. Herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.