Mete Gündoğan

Mete Gündoğan

8.9/10
22 Kişi
·
42
Okunma
·
6
Beğeni
·
480
Gösterim
Adı:
Mete Gündoğan
Unvan:
Profesör Doktor
Doğum:
Dursunbey, Baılıkesir, 1963
Mete Gündoğan, 1963 Balıkesir – Dursunbey doğumludur.
İlköğretim ve Lise tahsilini Ayvalık ilçesinde tamamladı.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Lisans çalışmasını bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans çalışmasına başladı. Tez aşamasında British Council’den kazanmış olduğu bursu değerlendirmek üzere İngiltere’ye gitti. Cranfield Teknoloji Enstitüsü’nde Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında Yüksek Lisans (1990) çalışmalarını tamamladı.
Doktora’sını (1995) yine İngiltere’de, Cranfield Üniversitesi Endüstri ve Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında yaptı.
Doçentliğini 2000 yılında aldı. Balıkesir Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi (yarı zamanlı), Polis Akademisi (yarı zamanlı) ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi’nde çalıştı.
Akademik çalışmalarının yanı sıra Dr.Gündoğan,
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma ve Geliştirme Planlaması Müdürlüğü’nde araştırma mühendisi ve bir müddet de müdür olarak görev aldı.
Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) Bilim ve Teknoloji Sektörü uzmanı,
Başbakanlık Başmüşavirliği ve
TBMM’nde müşavir görevlerinde bulundu.
Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde açılan 20nci Dönem Kamu Diplomasisi Kursunu tamamladı.
Çeşitli sanayi çalışmaları ve tecrübeleri çerçevesinde,
Akıncı F-16 Uçak Fabrikası’nda (TAI) Kalite Teminat Sistemleri Başmühendisi olarak çalıştı.
Avrupa Ford Motor Fabrikalarında (Köln-Almanya, Genk-Belçika, Valencia-İspanya, Bordeaux-Fransa ve Dagenham-İngiltere) “Bilgisayar Destekli Bakım Yönetim Sistemi” projesinde mühendis olarak çalıştı.
Özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık da yapan Dr. Gündoğan, Balkanlarda ve ülkemizde özelleştirmeden alınan birçok fabrikanın devreye alınması projelerini gerçekleştirdi.
Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Gündoğan İngilizce ve Fransızcanın yanısıra kısıtlı derecelerde Felemenkçe, Boşnakça ve Arapça bilmektedir.
Uluslar arası ve ulusal düzeyde birçok yayını bulunan Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın akademik ilgi alanları:
Sistem Analizi ve Tasarımı, Üretim Yönetimi Sistemleri, Üretim Planlama ve Kontrolü, Teknoloji Yönetimi, Kalite Teminatı, Toplam Kalite Yönetimi, Bakım / Onarım Planlaması ve Yönetimi, Mühendislik Ekonomisi, Maliyet Analizleri ve Muhasebesi ve Ekonomi (Mikro ve Makro)’dir.
Parayı kim kontrol ediyorsa, devleti de o kontrol ediyor. Para kiminse, devlet onundur. Bu kadar basit.
"Parayı elinde tutanlar, medyayı satın alıyorlar. Medya ve para desteği ile parlamento seçimlerinin etkiliyorlar. Bu şekilde "seçilmiş" parlamenterler de bankerlerin istedikleri yasaları çıkarıyor ve ayrıcalıkları onlara sağlıyorlar."
Mete Gündoğan
Sayfa 49 - Destek yayınları
Nice az birlikler vardır ki, Allah'ın izniyle sayıca çok birlikleri yenmişlerdir; Allah sabredenlerle beraberdir.
Kissinger Mao'ya sorar: "Efendim Fransız devrimi hakkında ne düşünüyorsunuz!?"... Mao: "Fransız devrimi hakkında yorum yapmak için henüz erken! "der.
Evet işte budur. Tarih böyle birşeydir. Fransız devrimi henüz 200 yıllıktır. Ama Çin 6000 yıllık tecrübedir. Başındaki bir adamın tarihe kayıt düşecek bir yorum yapması için henüz erkendir.
Bir şeyi analiz ederken varsayımlarınız çok artıyorsa, siz gerçeklikten uzaklaşıyorsunuz demektir.
Mete Gündoğan
Sayfa 80 - Destek yayınları
Önce yeşil doları basıp bize veriyorlar, sonra onu sarı bonolarla/devlet tahvilleri ile değiştirip geri alıyorlar. Daha sonra sarı bonoları da geri alıp bize beyaz bir tek kağıt veriyorlar. Ne yazıyor kağıtta? Türkiye'nin bizde şu kadar dolar parası var! İşte bu kadar! Önce yeşil kağıt, sonra sarı, sonra da beyaz kağıt. Üç kağıt oyunu bu üç kağıt!
Petrolü kontrol ederseniz devletleri kontrol edersiniz. Tohumu kontrol ederseniz insanları kontrol edersiniz.

Henry Kissinger
Borçlanıyoruz ve borçlarımızı düzenli ödemek için oldukça büyük hassasiyet gösteriyoruz. Her şeyimizden kısıyoruz ve yeni borçlar alıyoruz. Borçlarımızı borçla ödüyoruz. Bu yaptıklarımız da ekonominin en doğal gerçeği olarak kabul ediliyor. İşte size bir narkozlama zinciri.
Mete Gündoğan
Sayfa 113 - Destek yayınları
Bizim önümüze, 18 maddelik bir eylem planı çıkardılar. Bu maddeler okunurken ben hemen kendi kendime "Bunları aziz milletimizin bir evladı hazırlamış olamaz" dedim.
Mete Gündoğan, Necmettin Erbakan'ın danışmanlarında, yakın adamlarından biri. Ülkemizi pek çok uluslararası alanda temsil etmiş ve gündem yaratmış bir isim... Kitapta Erbakan'ın dönemi gerçekleşen ekonomi politikaları ve Erbakan'ın hep bahsettiği siyonizm ve küresel sermayenin Türkiye 'deki yansımalarından bahsediyor. Son bölümlerde Recep Tayyip Erdoğan ve Erbakan ilişkisinden Türkiye' deki ekonomi politilarinından doğru bir seyir izleyen kitap eleştirel bir tutuma ve halkın anlayanı dilde ekonomi ve küresel siyaseti anlatıyor.

Kitabı ben ödev kapsamında okudum açıkçası, lakin bana bazı konularda bir pencere açtı. Şahsım adına sürekli siyaseti takip etmem ve çok da yabancı olmadığım konuları barındırdığı için bana öğretici olmaktan ziyade bir bakış açısı sundu.

Ben yine de her görüşten kişileri dinlemeyi okumayı severim, bu bana tahammül gücü ve eleştirel tutuma sahip olmayı kazandırıyor.

Komplo teorileri çok konuşulur, tartışılır durumda bildiğiniz üzere. Ancak yazar, üst düzey bir bürokrat ve soyut değil somut üzerinden açıklamalar yapmış. Yazar halen konferanslar vermektedir, fikirleri üzerine de tartışılır bir adam.
Siyasete ve günümüz küresel siyasetine ilgi duyanlar için okunabilir, katkısı olabilir..
Herkese iyi okumalar..
Prof Mete GÜNDOĞAN Necmettin ERBAKAN’ın 95-97 yılları arasında danışmanlığını yapmış bir ekonomi profesörü; kitabında dünyanın para arzını elinde bulunduran küresel elitlerin gelişmekte olan ülkeleri nasıl borca dayalı para sisteminin bir parçası haline getirdikleri basit makroekonomik işlemler ile ekonomi bilgisi olmayanların bile kolaylıkla anlayabilecekleri bir biçimde anlatmakta..
Konu hakkında az çok bilgisi olanlara bildiklerini somut öğelere dayanarak pekiştirme konu hakkında bilgisi ve dolayısıyla fikri olmayanlara ise yeni bir bakış açısı sağlamakta ve önünde yeni düşünce ufukları açmakta..
Bence okunmaya değer bir kitap, okuyunuz efendim..
Ülkemizdeki BDPS(borca dayalı para sistemi) muhaliflerinden biri olarak bildigim Prof. Dr. Mete GÜNDOGAN hoca kitapta kuresel sermaye elitlerin ulkelerin siyasal ve ekonomik gidisatina nasil etki ettiklerini temel duzeyde gayet basarili bir sekilde anlatmiş. Faiz sarmalindan cikilmadigi muddetce tam bagimsiz kadar almanin imkansiz oldugunu bir kez daha vurgulamiş. Meseleye kafa yoran arkadaslarin mutlaka okumasi gereken bir kitap.
Mete Gündoğan küresel güçlerin, kurdukları rezerv sistemi ile tüm dünyanın kanını nasıl emdiklerini çok yalın bir dille anlatıyor. Amerikan Rezerv Sistemi, merkez bankaları ve diğer bankalardan oluşan sistemin faize dayalı ekonomik düzeni ve bu düzenin ülkeleri ve insanları nasıl sömürdüğünü açıklıyor. Ayrıca küresel güçlerin, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbeleri, Rusya ile uçak krizi gibi önemli olaylar ile nasıl ekonomimize yön vermeye çalıştığı kurgulanarak anlatılmış. Gündemdeki olayların ve ülkemizin içinde bulunduğu durumu ekonomik yönden öğrenmek isteyenler için muhteşem bir kitap.
Ekonomi konusunda gerçekten cahil biriyim. Ama bu kitap sayesinde bende oldukça güzel bir farkındalık oluştu. Yazar çok karmaşık meseleleri bakkal hesabı ile anlatıyor ve kafanıza da yatıyor. Bu açıdan herkese tavsiye edebileceğim bir kitap.
Kitapta ana eksen ekonomi daha doğrusu dünya ekonomisini elinde tutan küresel elitler veya baronlar veya bankerler olsa da, Erbakan Ecevit ve Erdoğan dönemlerinde yaşanan gelişmelerden bir demek bulacaksınız. Yazar Erbakan in ekonomi danışmanı olduğu için hem Erbakanı hem de Erdoğanı iyi tanıyor. Her görüşü kabul görmese dahi mantıksal çıkarımlar da bulunması hoşuma gitti.
Erbakanın uygulamış olduğu ve başına bela açan ekonomik sistemi öğrenecek, 28Şubat in bir irtica değil Erbakan in eko. sisteminin küresel elitler tarafından hoş karşılanmaması sonunda olduğunu anlayacaksınız. Gerçi birçoğu gene anlamak istemeyecek Erbakan başörtüsü imam hatip yüzünden devrildi ohh olsun diyecekler. Burada bu zihniyeye kallavi bir küfür gerekir ama susmak ta şart. Şunu çok iyi anlamalı ki bu ülkede üst düzeyde bir irtica sorunu yok bu ülkede ortaya çıkan darbelerin sokak olaylarının terörün bir numaralı sebebi parayı elinde bulunduran insanların girişimleridir. Bunu ülkemizde ki tüm insanlara anlatmak şart.
Ayrıca Erdoğan dönemi yani 15 yıllık süreç hakkında kısa ama öz bilgiler bulabilirsiniz.
Son olarak ve en önemlisi yazar faizsiz sistemi destekleyen bir kişilik Allah in belası olan bu faiz sistemi eğer ortada kaldırabilirse birçok şey o kadar hızlı düzelecek ki. Ama önce faizi kendine Müslüman diyen insanların yememesi gerekir.
Kitabı elime ilk aldığımda kitabın kapağının fazla dikkat çekici olması bu kitaba önyargıyla yaklaşmama neden olsa da, genel anlamda okuduğuma pişman etmedi beni.
Mete Gündoğan'ın iktisadi analizleri, benim kısıtlı iktisat bilgime (üniversite birinci sınıfta iktisada giriş dersi almıştım) fazlasıyla yön verdi. Tabi eminim ki bu bakış açısını ona kazandıran kişi Erbakan Hoca'nın ta kendisidir fakat yine de takdir edilesi bir şekilde kaleme almış olduğunu göz ardı edemeyiz.
Güncele de dokunmuş olması takdir edilmesi gereken bir başka nokta. Çünkü olmuş ve olmakta olan bir yapısal kuramdan bahsediyorsan bunu güncel haberlerle desteklemek zorundasın. Bu ve bu gibi nedenler beni adeta kitabın içine çekti. Samimiyetle kaleme alınmış olması da bir başka neden tabi.
Velhasıl, siz önyargısız saygıdeğer okurlara tavsiyem şu ki: Size birtakım hakikatleri göstermek isteyen insanları komplo teorisyeni olarak nitelendirip, narkoz uykusuna kendinizi bırakmayın. Açın gözlerinizi ve etrafa bakın. Yanlış nerde, doğruya nasıl ulaşırım deyip harekete geçin.
Bilmeliyiz ki mesele sen, ben, o meselesi değil.
"Mesele Erbakan meselesi de değildi. Erbakan ne ilkti ne de son olacaktı.
.
.
Mesele bu coğrafyanın, bu coğrafyanın çocukları tarafından yeniden bir barış havzasına dönüştürülme meselesiydi."
Küresel sömürü düzenin nasıl kurulduğunu bu sömürü düzenini yıkmak isteyenlerin nasıl başarısız kılındığıni bizzat yaşayarak görüp okumak isteyenlere kitap halinde sunmuştur
Ülkenin önemli kademlerinde görev yapmış olan Prof. Dr. Mete Gündoğan'ın bu kitabını Narkoz adlı kitabından etkilenerek almıştım. Ama kitapta genel olarak beklediğim etkiyi bulamadım.

Gündoğan, kitaba adını veren "Oyun Teorisi" üzerinde durarak hem ülkenin iç siyasetini hem de dış siyasetini etkileyen birkaç olayı da bu teori ile açıklamaya çalışıyor. Bununla birlikte dünyayı tehdit eden veya dünya siyasetine yön veren tohumculuk, küresel ısınma, petrol yatakları, Büyük Ortadoğu Projesi gibi önemli konulara değiniyor.

Kitapta konu bütünlüğü olmamasına rağmen konular önemli olduğu için bu anlamda okuyucu sıkmıyor. Hatta çok değerli bilgiler de aktarıyor. Ama maalesef aynı konular ve cümleler neredeyse her sayfada tekrar ediyor. Özellikle kitabın ilk 100 sayfalık kısmı neredeyse her sayfada aynı şeyi anlatıyor. Gündoğan, nedendir bilinmez her sayfada, o sayfaya kadar anlattıklarını özetleme ihtiyacı duymuş. Haliyle 20-30 sayfa olacak ilk bölüm 100 sayfa yer kaplıyor. Okurken bunalabilirsiniz.

Kitapla ilgili bölüm bittikten sonra Prof. Dr. Mete Gündoğan hakkında da birkaç kelam etmek istiyorum. Ülkemizde yetişmiş ve küresel ekonomik sistemi çok iyi bilen değerli şahsiyetlerden biri. Basit düşünmek ve alt düzey oyunlarla ilgilenmek yerine, oyun teorisinde de belirttiği gibi üst düzey düşünebiliyor. Kendisi kesinlikle üst düzey yönetim kademelerinden birinde değerlendirilmeli. Ekonomi ve hazineyle ilgili bakanlık görevine bile getirilebilir.
Kitap gayet başarılı bir Türk finans tarihinin özeti olmuş. İşte bu tür kitapların üniversitedeki özellikle iibf öğrencilerinin müfredatına konulması gerektiği düşüncesindeyim. Yıllarca basmakalıp bilgileri beyinlere enjekte ettiler, işleyişi yaşanmışlıklarla bağdaştırmaktan uzak kaldılar ve neticesinde içi boş ekonomi mezunu bir topluluk oluşturuldu. Sonra da dünyadaki bu bozuk sermaye düzeninin en büyük oyuncaklarından biri olduk maalesef.
Anlattığı dönem ve bahsettiği hususlar konusunda çok dikkat çekiciydi. En çok şaşırdığım Merkez Bankası hakkındaki söylemleriydi. Dikkatsizliği mi fark ettim. Ekonomi üzerinden yapılan oyunlar ve diretmeler. Bir kaç ekonomi baronun dünyayı elinde istediği gibi oynatması ve bunlara dair dikkat çekici okunması gereken bir çok husus mevcut kitapta. Ben beğendim iyi ki de okumuşum dediğim kitaplardan.

Yazarın biyografisi

Adı:
Mete Gündoğan
Unvan:
Profesör Doktor
Doğum:
Dursunbey, Baılıkesir, 1963
Mete Gündoğan, 1963 Balıkesir – Dursunbey doğumludur.
İlköğretim ve Lise tahsilini Ayvalık ilçesinde tamamladı.
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Lisans çalışmasını bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans çalışmasına başladı. Tez aşamasında British Council’den kazanmış olduğu bursu değerlendirmek üzere İngiltere’ye gitti. Cranfield Teknoloji Enstitüsü’nde Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında Yüksek Lisans (1990) çalışmalarını tamamladı.
Doktora’sını (1995) yine İngiltere’de, Cranfield Üniversitesi Endüstri ve Üretim Sistemleri Mühendisliği alanında yaptı.
Doçentliğini 2000 yılında aldı. Balıkesir Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi (yarı zamanlı), Polis Akademisi (yarı zamanlı) ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Bartın Üniversitesi’nde çalıştı.
Akademik çalışmalarının yanı sıra Dr.Gündoğan,
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Araştırma ve Geliştirme Planlaması Müdürlüğü’nde araştırma mühendisi ve bir müddet de müdür olarak görev aldı.
Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) Bilim ve Teknoloji Sektörü uzmanı,
Başbakanlık Başmüşavirliği ve
TBMM’nde müşavir görevlerinde bulundu.
Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde açılan 20nci Dönem Kamu Diplomasisi Kursunu tamamladı.
Çeşitli sanayi çalışmaları ve tecrübeleri çerçevesinde,
Akıncı F-16 Uçak Fabrikası’nda (TAI) Kalite Teminat Sistemleri Başmühendisi olarak çalıştı.
Avrupa Ford Motor Fabrikalarında (Köln-Almanya, Genk-Belçika, Valencia-İspanya, Bordeaux-Fransa ve Dagenham-İngiltere) “Bilgisayar Destekli Bakım Yönetim Sistemi” projesinde mühendis olarak çalıştı.
Özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık da yapan Dr. Gündoğan, Balkanlarda ve ülkemizde özelleştirmeden alınan birçok fabrikanın devreye alınması projelerini gerçekleştirdi.
Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Gündoğan İngilizce ve Fransızcanın yanısıra kısıtlı derecelerde Felemenkçe, Boşnakça ve Arapça bilmektedir.
Uluslar arası ve ulusal düzeyde birçok yayını bulunan Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın akademik ilgi alanları:
Sistem Analizi ve Tasarımı, Üretim Yönetimi Sistemleri, Üretim Planlama ve Kontrolü, Teknoloji Yönetimi, Kalite Teminatı, Toplam Kalite Yönetimi, Bakım / Onarım Planlaması ve Yönetimi, Mühendislik Ekonomisi, Maliyet Analizleri ve Muhasebesi ve Ekonomi (Mikro ve Makro)’dir.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 42 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 47 okur okuyacak.