Metin Genç

Metin Genç

Çevirmen
7.8/10
13 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
Metin Genç
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
240 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Dönemin İstanbul'unda, köşkünde yaşadığı zengin ve savruk hayattaki Bihruz Bey'in Fransızca sevdası, araba sevdası ve bir kere gördüğü genç kıza sevdası olarak özetlenebilir bir kitap. Fransızca detaylar parantez içindeki açıklamalar okurken beni rahatsız etti. Bu sebeple sıkıldığım bir kitap oldu bir an önce bitsin tavrıyla okudum. Ana fikir olarak da aşkın zihinde güzel olup gerçeğiyle karşılaşınca aklındaki güzelliğin hakikisini ezdigi söylenebilir.
144 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Utopya devlet adını almaya en layık olandır. Burda kimsenin kimsenin özel malı yok herkes ortak yarar için çalışır. Kimse hiçbir şeyden yoksun kalmaz. Devletin geliri hiçbir zaman haksızca dağıtılmaz.ütopya da ne dilenci vardır ne de yoksul kimsenin hiçbir şeyi olmadı halde herkes zengindir. Geçim sıkıntısı yoktur evlenmek çeyiz hazırlamak zor değildir. Ütopyalılar insanın ve tum canlıların yaşamasından yanadır savaslara karsıdır ve zorunda kalmadıkları surece savasmazlar savaş başlamışsada kiralık asker tutarlar başka yerden. Ütopyada insanlar özgürdür cok buyuk suç işleyenler en ağır sekilde cezalandırılır fakat oldurulmexler kolelık yaparlar. Sanat onemlidir herkes bir sanat dalı ile ilhilenir. Herkes çalışır. Ütopyada cimrilik yoktur. Çünkü orda para yoktur. Hırsızlık yoktur altın gibi değerli madenler onlar için değersizdir ve işe yaramazlar asıl değerli olan su toprak tır tanrı altını değersiz yaptıgı için toprağın en derinliklerinde saklamıştır. İnsanlar inançlarında özgürdür mabetlerinde herkes istediğine ibadet eder . Evlerinde yaşlılarıyla beraber yasarlar kapılarına kilit vurmazlar çünkü ev herkesindir bir süre sonra evler kura ile değiştirilir. Hastanelerde hastalars çok iyi bakılır ki hastalar evlerine geri gelmek dahi istemezler herkes aynı kıyafetlerı gıyerler kıyafetler erkeklere kadınlara ve bekarlars göre ayrılır bir kıyafeti iki yıl giyerler israf yoktur gereksiz yere eşya biriktirmekte yok tur. Avukatlara ihtiyaç duymazlar onların gerçekleri gizlediklerine inanırlar. Yasaları herkesin bileceği sekildedir karmaşık değil çok maddesi yok. Eğitim ve bilim önemlidir.
Okunmaya değer bir eser olduğunu düşünüyorum kesinlikle sıkılmadan okuyabilirsiniz.
240 syf.
·397 günde·Beğendi·9/10
Kitap çok edebiyatla çok alakali ve bu kitap da öğretici bilgiler vs var ben herkese tavsiye ederim ve gerçekten çok ama çok güzel bir kitap edebiyatla ilgilenenler bu kitabı kesin seçmeliler

Ve bu kadardi.
250 syf.
·10/10
Her sayfasında,her satırında derin anlamlar barındıran harika bir kitaptı. Doğrusu bitmesini hiç istemedim ama bitti işte ardı ardına her sayfasına renkli postit bıraktığım,her satırını ezberlemek istediğim ve dönüp tekrar tekrar okuyacağım güzel bir eser.
William Shakespeare sevgilerle.
240 syf.
·6 günde·5/10
Sanırım kitabı basan yayından kaynaklıyor olacak ki içinde benim için çok fazla bilinmeyen kelime cümleler vardı. Zaten kitabın içinde olan Fransızca olan kelimeler anlaşılmaz iken Osmanlı zamanından kalma kelimelerin de olması bu kitabı okumam da beni baya bir zorladı. Genel olarak hikâyesi ne iyi ne kötü seviyesinde.