Metin Martı

Metin Martı

Yazar
8.2/10
6 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
258
Gösterim
Bir insanı gerçek yüzüyle anlamak kolay değildir. Altın değildir ki mihenk vurulsun, ayarı anlaşılsın. Zaman ister, temas ister, görünüşün ardındaki gerçeği görebilecek ayırıcı keskin bakışlar ister.
Bu devirde yiğitlik, akıl ve fikirdedir ki, biri binlere karşılık gelir. Bir aydın fikirli mektepliyi kaybetmekle binlerce adamı uygarlık savaşında kaybetmiş gibidir. Bu zamanda yalnız maddi yiğitlik yeterli değildir. Çünkü yabancılar bize fen savaşıyla üstün gelmişlerdir.
Biz ferdi kahramanlık sahneleriyle meşgul olmuyoruz. Yalnız size Bombasırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşı siperler arasında mesafeniz sekiz metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak.. Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasına bütünüyle düşüyor. İkincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilmeye değer bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir fütur bile göstermiyor. Sarsılmak yok! Okumak bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim, cennete girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şehadet çekerek yürüyorlar. Bu,Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayret ve tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.
Metin Martı
Sayfa 34 - Arma Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Metin Martı
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.