Michael Almaz

Michael Almaz

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
227
Gösterim
Adı:
Michael Almaz
Unvan:
Sanat Yönetmeni, Yazar
Doğum:
Tel Aviv
Ölüm:
Ekim 2012
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
149 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Mitos Boyut
157 sf.
Eskiden oyun okumazdım. Gider sahnede görürüm oyunu, öyle değil mi? Neden teksti okuyayım? Öyle değilmiş. O zaman bekleyeceksin ki istediğin oyun çıksın hem de iyi oynansın. Ölme eşeğim ölme. Şimdi bu Kafka Oyunları'nı okumasam haberim bile yoktu, belki de hiç olmayacaktı. Bazen tiyatroya gidince şaşırıyorum acaba konu mu bulamıyorlar diyorum, varmış işte; bir dünya oyun varımış.
Gelelim kitaba:
Çeviren Ali H. Neyzi: İlk iki oyunu çevirip yaınevlerine götürmüş ama kimse ilgilenmemiş. Bu çöküşün ardında bir çekmecede çeviriler beklemiş. Sonra bir arkadaşı aracılığıyla Mitos Boyut'la iletişime geçmiş. Kafka deyince nasıl sevinmişler. Mitos Boyut destek olunca oturup bir hamlede 3. oyunu da çevirmiş. Kafka Oyunları mı, çevir kardeşim, hemen basalım!
Üç oyunu da beğendim. Kafka'dan alıntılar var. Fakat bir Kafka kalemi beklentisi köşede durdu hep, tabii o zaman Kafka olsa böyle yazmazdı diyerek eleştiriyorsun. O yüzden o kendini beğenmiş sesi susturdum. Oyunları bitirince Kafka hakkında bir sürü şey öğrenmiş olacaksınız. Mesela, yıllarca mektuplaşıp ayrıldığı hanımlara ne oldu? Max Brod kendi kitaplarının hiçe çıkmasını nasıl sindirdi? Kafka'nın babası, o zalim adam, hakkında yazılanları bilse nasıl hortlardı? Veee Kafka günümüzde canlanıp salonumuza gelse, artık Dostoyevski'yle bir tutulduğunu öğrense nasıl tepki verirdi. Evet şaşırırdı ama sonra neler olurdu?

Yazarın biyografisi

Adı:
Michael Almaz
Unvan:
Sanat Yönetmeni, Yazar
Doğum:
Tel Aviv
Ölüm:
Ekim 2012

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.